Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Belsugului Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#37
elibadea

elibadea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2014
sunt vecina in blocul 3- inca nefinalizat. Ma intereseaza sa stiu - de la vecinii din blocul 1 si 2 -  cum va descurcati cu ghena- aveti contract intocmit intre asociatia de locatari si firma de salubritate? De cate ori pe saptamana se ridica gunoiul? Vara miroase? Aveti personal de curatenie pentru bloc? A avut probleme cineva cu tevile de apa - s-au spart- cum ati remediat ?

#38
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011

Quote

aveti contract intocmit intre asociatia de locatari si firma de salubritate?
Da

Quote

De cate ori pe saptamana se ridica gunoiul?
De 2-3 ori

Quote

Vara miroase?
Dupa cum observi in poza, la ghena C1, iti poti da seama singura daca va mirosi si daca vor exista sobolani (cum dracu sa nu stii cifrul lacatului pus de asociatia ta !?!?!?). Am sa-l filmez pe unu intr-o zi, macar il fac vedeta pe softpedia.

Quote

Aveti personal de curatenie pentru bloc?
Da, fiecare asociatie angajeaza firma sau femeie pt curatenie

Quote

A avut probleme cineva cu tevile de apa - s-au spart- cum ati remediat ?
Nu. Ar fi culmea. Totusi, este bloc nou.

Edited by DarkUser, 02 February 2015 - 08:03.


#39
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008
Dragii nostrii vecini nu binevoiesc sa isi duca gunoiul nici macar pana acolo, unii dintre ei il tin in hol, la usa. Am ajuns la concluzia ca nu avem nicio sansa sa ne civilizam. Pacat ca suntem in proportie de 80% oameni tineri, sub 35 de ani. Oamenii de genul acesta sunt si in C1 si in C2, sigur vor fi si in C3 :-)

#40
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Nu stiu daca este vorba de civilizatie cat este vb de nesimtire. Unii asa au trait si ....traiesc in continuare.

#41
Ale_Snd

Ale_Snd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.11.2014
Salutare!
As vrea sa cumpar un apartament cu Prima Casa.
Sunt in dubii daca sa optez pentru un apartament cu 2 camere in Belsugului (varianta cu aproape 57mp) sau unul in Militari Residence cu 3 camere (68mp) si bucatarie open-space cu living, diferenta de pret fiind de 1000 EUR.
Ezitarea este din cauza ca in Belsugului, accesul in Iuliu Maniu se face mult mai usor si sunt mai multe mijloace de transport spre metrou/centru decat in Militari-R (unde este doar 178 si 138). Posted Image

Desigur, fiecare complex cu uscaciunile lui...dar parerea voastra care este? Ati mai cumpara o data in Belsugului, vs Militari-R?

Multumesc Posted Image

#42
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
N-as putea sa-ti zic daca este mai bine in vreuna dintre parti dar nu alege in functie de RATB. In Belsugului ai in plus 137 si troleul 62 (masina 236 vine foooarte rar). In ~70% din cazuri si noi folosim tot 178 si 138 pt ca vin ceva mai repede. Mie unul nu mi-au placut niciodata bucatariile alea open-space. Sfatul meu, intereseaza-te de felul cum au fost construite ambele, verifica cu atentie finisajele :
- vezi daca usile si geamurile sunt asezate in boloboc
- vezi daca ai presiune la apa;
- vezi daca bate vantul prin geamurile termopan;
- bate in peretele din jurul geamurilor(exact pe langa toc), pe interior, sa nu sune a gol (daca suna a gol degeaba ai termopan si tre sa spargi sa umpli tu)
- bate in fainta si vezi daca este pusa la misto sau este cum ar trebui sa fie
- vezi daca sunt peretii drepti (daca se respecta constructorul/dezvoltatorul ar trebui sa fie, daca nu...)
- verifica parchetul si plintele sa nu fie motate de Dorei
- daca ai noroc sa ploua cand mergi cu atat mai bine. Verifica daca exista infiltratii de apa. Daca sunt...fugi.

In rest, este decizia ta. Acum ceva timp as fi zis Belsugului dar acum n-o mai zic.

Edited by UbeDoble, 08 February 2015 - 14:02.


#43
adison

adison

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.12.2005
Cred ca fiecare dintre noi are propriile criterii in alegerea unei locuinte.
Trebuie sa alegi singur.
Eu am plecat de la ideea ca nu am cum sa gasesc locuinta perfecta.
Am facut o lista cu ce doresc de la o locuinta.
Am ordonat aceste doleante in ordinea prioritatilor.
Pe masura ce vizitam apartamente, apareau si minusuri.
Lista cu minusuri a fost si ea ordonata dupa importanta.
Restul a fost matematica!
Chiar si asa, dupa achizitie am descoperit lucruri care ar fi inclinat balanta in alta directie.
Trebuie sa iti faci bine temele!


#44
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008
Nu sunt mare fan Belsugului Residence dar in MR nu iti recomand. Si noi am fost tentati la un momentdat sa cumparam acolo...un mare minus pentru noi a fost compartimentarea din rigips. Am auzit si ceva zvonuri cum ca structura este jalnica. Blocurile din Belsugului sunt cat de cat construite cu simt de raspundere dar finisajele sunt destul de proaste...cel putin in C1. Oricum...va sfatuiesc sa alegeti cu mare atentie, asa cum zicea si adison, nu exista locuinta perfecta :-)

#45
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Salut, am si eu cateva intrebari:

1. Cat faci pe jos de la bloc pana la statia Pacii? 15 minute zic bine ?
2. Cam cat faci cu masina pana in Piata Victoriei? Banuiesc ca pe trafic de varf faci vreo 40 min.
3. Se poate cumpara/inchiria loc de parcare ?
4. Centrala de apartament este ok? Ati avut probleme cu ea ?
5. Exista si apartamente cu geam la baie ?
6. Nu stiu daca s-a mai discutat, dar ma intereseaza cum e izolatia fonica dintre apartamente... asa pe o scara de la 1 la 10, nu ma astept sa fie neaparat 10.

Multumesc !

#46
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008

View PostSunny_Days, on 26 februarie 2015 - 21:20, said:

Salut, am si eu cateva intrebari:

1. Cat faci pe jos de la bloc pana la statia Pacii? 15 minute zic bine ?
2. Cam cat faci cu masina pana in Piata Victoriei? Banuiesc ca pe trafic de varf faci vreo 40 min.
3. Se poate cumpara/inchiria loc de parcare ?
4. Centrala de apartament este ok? Ati avut probleme cu ea ?
5. Exista si apartamente cu geam la baie ?
6. Nu stiu daca s-a mai discutat, dar ma intereseaza cum e izolatia fonica dintre apartamente... asa pe o scara de la 1 la 10, nu ma astept sa fie neaparat 10.

Multumesc !

Buna,

1. pana la Pacii faci aproximativ 10 minute, maxim 15.
2. Se poate si mai mult...
3. Locurile de parcare nu se inchiriaza/cumpara. Se merge pe ideea primul venit, primul servit.
4. Centrala este chiar ok, nu am avut nicio problema intr.un an si cateva luni.
5. In blocurile 1 si 2 au sunt dar cred ca s-au vandut. In 3 nu stiu sigur daca exista
5. Izolatia fonica foarte proasta. Daca esti putin atent poti sa auzi discutiile vecinilor. Am inteles ca asta este o problema extrem de des intalnita la blocurile noi

#47
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
1. maxim 15 min mers in pas lejer
2. nu stiu, nu am incercat dar este posibil sa faci si 60 de min daca esti pe drum intre orele 07 - 09
3. nu
4. este ok, n-au fost probleme pana acum. Genul acesta de centrala l-am vazut si la cateva vile(mai micute) si merge fara prob de vreo 4 ani
5. da
6. auzi totul de la vecini daca acestia vorbesc o idee mai tare.

#48
user88

user88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2015
Buna seara!

Intentionez sa cumpar un apartament in Belsugului Residence, mai exact in blocul care in prezent este in constrcuctie.

Ceva pareri legate de spatiile de parcare, vecini, constructie, dezvoltatori, etc. aveti?

Am incercat saptamana trecuta sa iau legatura cu cineva de la biroul de vanzari amplasat in demisolul blocului din cartier, dar nu am dat de nimeni.

O seara placuta!

#49
Militari_Belsugului_Reside

Militari_Belsugului_Reside

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2014

View Postuser88, on 04 martie 2015 - 18:13, said:

Buna seara!

Intentionez sa cumpar un apartament in Belsugului Residence, mai exact in blocul care in prezent este in constrcuctie.

Ceva pareri legate de spatiile de parcare, vecini, constructie, dezvoltatori, etc. aveti?

Am incercat saptamana trecuta sa iau legatura cu cineva de la biroul de vanzari amplasat in demisolul blocului din cartier, dar nu am dat de nimeni.

O seara placuta!
Buna seara
Pentru a programa o vizionare a aprtamentelor noastre va rugam sa sunati la nr de tel 0734 497 016
O seara placuta !

#50
user88

user88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2015
Mai este cineva activ pe aici?

#51
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Tot ceea ce ai întrebat vad ca este scris pe paginile din urma

L. E. Vino sa vezi singur, asa este cel mai bine. Un bloc este la finisajele interioare, celalalt in constructie.

Edited by DarkUser, 08 March 2015 - 07:13.


#52
user88

user88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2015
Da, am citit si commenturile anterioare, m-am gandit ca s-a mai schimbat ceva. In bine, in rau...

#53
constantin5

constantin5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2015
Buna seara,  sunt un posibil comparator al unui apartament cu 2 camere  si as dorii sa adresez  cateva intrebari  domnilor/doamnelor  care deja locuiesc in acest ansamblu:

1) Usile de la apartament/dormitor / living/ baie/bucatarie  sunt de buna calitate? sau  problema legata de usi este doar aceea ca nu au meseriasi care sa si faca treaba intr-un mod profesionist  iar lucrarea  este “ de mantuiala” ?
2) In legatura cu cazile din baie , este adevarat ca sunt foarte  subtiri, de proasta calitate si sunt fragile?
3) Finisajele la interior sunt de proasta calitate datorita meseriasilor sau datorita calitatii materialelor?
4) Cam cat costa intretinerea  lunara la un apartament cu 2 camere  (luna de vara / luna de iarna)?

Va multumesc anticipat  domnilor/doamnelor  si va doresc  sa aveti parte numai de bine in cadrul acestui ansamblu residential!

#54
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
1. Usile sunt ok, "meseriasii" nu
2. Da
3. Datorita "meseriasilor". Oricum,  nu ii verifica nimeni si de aceea fac lucru de mantuiala
4. Din ce am vazut pe la aviziere, cam 100 vara. Iarna depinde cat de multe gaze naturale folosești si cat de frig este afara  (100 -  200 lei)

L. E.  Adică aia 100 din timpul verii + gazele. Mie greu sa cred ca vei consuma mai mult de 200 lei gaze

Edited by UbeDoble, 09 March 2015 - 09:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate