Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Clasa Zero si reminiscentele comunismului, plus alte discutii libere

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#73
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si daca nu dai bani ce-o sa faca ?

O s-o dea pe aia mica cu capul de calorifer ?

#74
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posthunab, on 15 septembrie 2014 - 20:06, said:

Profesorii se plang de salariile mici. Din acest motiv doresc micile cadouri: laptop, cantare de bucatarie.
De parca ii obliga cineva sa lucreze la stat sau nu isi schimbe meseria. Dar mi-e ca tocmai din cauza "atentiilor" nu pleaca din sistem. Si isi educa si copiii in acelasi mod.

#75
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postxymzar, on 15 septembrie 2014 - 19:57, said:

Ca a venit vorba de materii, ce dracu tot baga religia asta pe gat?

Nu e obligatorie, poti face cerere de retragere.

#76
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012
Acum, va dati seama ca dupa ce din prima zi m-am luat in betze cu invatatoarea, ce urmeaza..
Off...cateodata sa dea naiba daca stii cum sa procedezi ca parinte: sa iti musti limba si sa inghiti ce ti se ofera pt binele copilului sau sa iti respecti principiile.

#77
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Chiar că e ca în comunism, când mai orice terchea-berchea (nu chiar toţi, că mai aveau nevoie şi de oameni deştepţi) putea să ajungă şefuleţ şi să te facă de cacao, deşi locul lui ar fi trebuit să fie la munca de jos.

#78
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post-Diana-, on 15 septembrie 2014 - 20:12, said:

Off...cateodata sa dea naiba daca stii cum sa procedezi ca parinte: sa iti musti limba si sa inghiti ce ti se ofera pt binele copilului sau sa iti respecti principiile.
Esti sigura ca daca iti musti limba faci un bine copilului? Poate pe un scurt moment, dar pe viitor nu cred. Ca sa nu mai spun ca fix pe "muscarea limbii" se bazeaza multe lucruri din tara asta.

Stiu un caz recent in care parintii au avut ceva "contre" cu invatatoarea. Rezultatul? Mutat la scoala privata (bun, aici apare problema financiara...).

#79
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Cel mai bine este sa luati atitudine. Nu sunteti obligati sa platiti toate mofturile lor, tablete de 1000 lei+, laptop de 3000 lei+, bijuterii de aur, parfumuri de 150 euro si alte cele. Au o meserie ca oricare dintre noi si sunt platiti pentru ceea ce fac. Dar, mereu se va gasi un parinte care sa le faca pe plac si sa va puna pe voi intr-o lumina proasta. Mai ales pentru parintii care nu dispun de bani pentru mofturi, sa nu le faca pe plac. Dar, ar trebui sa va asteptati la repercursiuni asupra copiilor vostri.

#80
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012

View PostDjMx, on 15 septembrie 2014 - 20:09, said:

Si daca nu dai bani ce-o sa faca ?

O s-o dea pe aia mica cu capul de calorifer ?

Hm, nimic nu stii.
Nu am dat bani la inscriere (as fi dat, insa inscrierile erau in luna aprilie cand eram in pat cu interventia pe coloana si nu ma puteam misca) asa ca l-am trimis pe ta-su sa incrie copilul la scoala si ala nu da spaga nimanui, deci copilul n-a intrat la clasa cu profesor titular si bun, ci la tanti asta.

Crezi ca tanti asta care in prima zi vine cu idei din astea, are sa isi vada de treaba ei si va trata copilul egal cu ceilalti? Iti zic eu, ca nu.
Am experienta cu oamenii, chiar muuuulta, ti-i citesc in primele 10 minute.
Asta nu va da copilul cu capul de calorifer, insa daca tot ma voi opune ideilor ei crete, il va marginaliza pe copil cu siguranta.

#81
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posthunab, on 15 septembrie 2014 - 20:17, said:

Dar, ar trebui sa va asteptati la repercursiuni asupra copiilor vostri.
Prima: s-ar putea sa invete la scoala si sa treaca BACul, spre deosebire de ceilalti "sustinuti", prin note, de catre invatatorii/profesorii fara pic de raspundere, dar cu pretentii.

#82
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012
Eu n-am nimic cu profii si e prima data cand am o experienta nasoala cu un cadru din invatamant.
Ba nu, a 2-a, prima experienta e de pe vremea cand eram la liceu si ne pica ala de istorie in draci ca sa ii dam bani.

Insa, fii-mea (care e in cls a 2-a acum) are o super-invatatoare, nu ne cere femeia aia nimic decat strictul necesar, nici serbari nu face cu clasa ca sa nu credem ca e motiv de facut cadouri, pe bune...
Nu mai zic cat interes isi da pt copii si cate diplome are fii-mea de la toate concursurile organizate. Diplomele fii-mii sunt si meritul invatatoarei pt ca este un profesionist ca la carte si isi da tot interesul la clasa.

Acum presimt ca mi s-a taiat macaraoana...

#83
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View Postdexterash, on 15 septembrie 2014 - 20:19, said:

Prima: s-ar putea sa invete la scoala si sa treaca BACul, spre deosebire de ceilalti "sustinuti", prin note, de catre invatatorii/profesorii fara pic de raspundere, dar cu pretentii.


Asta doar daca sunt sustinuti de parinti.

#84
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Mergi la politie/procuratura , reclama ==> flagrant cand pune mana pe bani si gata ! Simple as that .

Edited by mihai!, 15 September 2014 - 20:33.


#85
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postdexterash, on 15 septembrie 2014 - 20:19, said:

Prima: s-ar putea sa invete la scoala si sa treaca BACul, spre deosebire de ceilalti "sustinuti", prin note, de catre invatatorii/profesorii fara pic de raspundere, dar cu pretentii.
Inainte sa dea bacul, trebuie sa intre la liceu. Si la admiterea la liceu are si pondere si media din generala.

#86
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Post-Diana-, on 15 septembrie 2014 - 19:31, said:

Diana, este mare nebunie cu caietele acestea. Sunt parinti cale evalueaza profesorul dupa cat "scrie" elevul, asa ca si in 2014, nepoata mea care a trecut acum in clasa a V-a, a avut tema pentru vara, un concept pe care nu-l inteleg deloc, daca este sa iau in calcul psihologia copilului sau a omului in general. Unii parinti cer asa ceva, intelegi? Ca si cum, cu cat srie mai mult, cu atat este mai destept. O culegere pentru materiile care nu au suficient timp de studiu la scoala, sau mai bine, o aerisire a materiei, imi par cele mai bune solutii. Din pacate, cei ce pot schimba ceva sunt certati cu scoala sau invatatul, asa ca nu pot vedea invatamantul din aceste puncte de vedere.

#87
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012
Mihai!

Nu-i strange ea, ii strange o mamica.

#88
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View PostOmulLLORT, on 15 septembrie 2014 - 20:33, said:

Inainte sa dea bacul, trebuie sa intre la liceu. Si la admiterea la liceu are si pondere si media din generala.
dar nu din clasele 1-4

#89
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012
Ba da, si cls 1-4.
Acum se dau examene in cls 2 4 6 8, mediile conteaza la admitere.

#90
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Post-Diana-, on 15 septembrie 2014 - 20:33, said:

Nu-i strange ea, ii strange o mamica.

Nu-i nimic. Sa dea mamica aia tembela cu subsemnatul. Se explice daca poate de ce strange bani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate