Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu
 Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...
 Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...
 

Banda sau curea pentru generator Van der Graaff?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Unde gasesc sa cumpar o astfel de banda. Nici macar nu stiu cum se numeste ofcial ca sa pot cauta un pret pe internet. Am doua astfeld e dispozitive si la ambele sunt lipsa benzile.
Multiumesc!
Am pus poze. Acolo ii sopune banda de cauciuc... dar de care, de unde...

Attached Files



#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 roflorin, on 13 septembrie 2014 - 15:00, said:

Unde gasesc sa cumpar o astfel de banda. Nici macar nu stiu cum se numeste ofcial ca sa pot cauta un pret pe internet. Am doua astfeld e dispozitive si la ambele sunt lipsa benzile.
Multiumesc!
Am pus poze. Acolo ii sopune banda de cauciuc... dar de care, de unde...

VAN de Graaff BENZI GENERATOR
© 1996 William J. Beaty
ANUNȚ: chiar o cantitate indetectable de ulei de pe centura poate interfera cu încărcare role și poate cauza generatorul să nu mai funcționeze. Este o idee bună să spele un nou centura în detergent și apă, se clateste bine, apoi se ocupe de ea cu mănuși sau cu mâinile extrem curate în stare uscată. Periați role, de asemenea. Nu pulverizați niciodată orice "WD-40" lubrifiant pe orice parte a unei mașini VDG !!!
Materiale de curea recomandate:
Neopren Grey (greu de găsit!)
Pânză acoperite cu neopren
Cauciuc balon (folositi baloane mari de la un magazin de partid)
"Dynaband" centură exercize, realizate din cauciuc in diferite culori
Pânză spandex
"Dental Dam" din latex de cauciuc de la furnizori dentare, vezi paginile galbene. Anumite alte magazine (ahem) de specialitate au cauciuc baraj dentar sau foi de latex chiar mari. Încercați McMaster-Carr # 8611K11 Latex Sheet 0,006 inch grosime. Încercați Magazine de produse sportive pentru "Theraband" latex bandaj.
"Foaie de incontinenta", cearsaf de pat din cauciuc. Încercați un magazin de "furnizare chirurgicale".
Taiati o parte din latex de unică folosință (cauciuc subțire maro) mănuși. Utilizați cianoacrilat (clei nebun) pentru a face curea.
Benzi de cauciuc mare (sau benzi de cauciuc normale, în cazul în care VDG este extrem de mic,) sau alte foi de maro, guma de cauciuc.
Adeziv: ciment utilizat cauciuc, sau lipici puternic care este livrat cu kit-uri de biciclete anvelope-patch-uri. Lipici Crazy se presupune a lucra prea.
Galben semn-banda de magazine de hardware, genul care spune "vopsea". Mai impresionant VDG va avea bandă galbenă pe care scrie "LINE POLIȚIA" sau "locul crimei"! (Din Archie McPhee, http://www.mcphee.com)
Saci de gunoi de polietilenă, se taie transversal în fâșii de bandă ca
Curele industriale uretan. Rapoarte N. Simmons care acestea pot fi comandate în dimensiuni personalizate de la Pyramid, Inc, Newton, IA, telefon 515-792-2405 Asigurați-vă că înțeleg că vrei nici un fel de acoperire antistatică sau aditivi în materialul de centură.
O altă sursă este http://www.durabelt.com
Oamenii de pe lista de discutii PHYS-L recomanda pânză spandex, cu capetele centurii lipite cu clei nebun.
Dacă sunteți construirea unui VDG de la zero, să ia o privire la pagina mea SERIES triboelectric. Acest lucru vă va oferi indicii cu privire la materiale pentru a încerca ca centura și rola. O rola de polietilenă folosită cu o curea de cauciuc este tradițională, dar mă îndoiesc că este combinația final.
Curele de cauciuc pot fi făcute din benzi de cauciuc end-to-end lipite. Ciment de cauciuc va funcționa bine. Mult mai bine este liantul folosit în innertube Kituri de reparații de anvelope (magazine de biciclete au aceasta.) Rețineți că acest lipici are gaze toxice și, probabil, nu ar trebui să fie utilizat de către copii, cu excepția cazului în supravegherea unui adult. Am auzit că cianoacrilat "lipici nebun" funcționează bine, dar nu l-am încercat eu încă.
Dacă utilizați un material gros, aceasta ajută la eliminarea forfetare lipite: înainte de lipire, "pene", capetele de depunere sau de sablare materialul într-o forma conica. Dacă făcut perfect, un joint lipite conic va avea nici un nodul la toate. Un alt indiciu: se taie capetele benzii în diagonală, astfel încât articulația lipici va fi o dungă diagonală peste curea. Apoi, în loc de a merge "trosc-trosc-trosc" pe role, îmbinarea clei se va face o verificare liniștit buna. Îl am în cap pentru a încerca înghețarea cauciucului în gheață uscată w / alcool, sau azot lichid, și apoi măcinarea cu o slefuit cu banda, dar nu știu dacă acest lucru va funcționa de fapt.
Foarte material de curea subtire nu are nevoie de penaj, dar este mai puțin robust. Curele din subțire balon cauciuc au o durată de viață limitată, deoarece stratul de ozon și nitruri fiind generata de corona-piepteni va ataca cauciucul chimic, făcându-l fragil astfel devine plin de găuri.
Dacă este posibil, evitați cauciuc negru sau cauciuc viu-colorate, deoarece uneori colorarea face cauciucul conductor. Pentru a testa acest lucru, într-o zi, umiditate scazuta încerca frecare materialul curea pe păr, blană, etc arme păros face bine. În cazul în care se încarcă și va atrage parul, materialul este OK. În cazul în care nu se va încărca în sus, fie materialul este conductor și exces se scurge taxa de departe, sau aerul este prea umed și testul este rasfatata, deoarece * tot * este ușor conductoare de apa de suprafață adsorbit. Cum de a testa umiditatea aerului? Încercați frecare un balon pe parul braț și verificați pentru atracție. În cazul în care frecarea un balon nu electriza suprafața sa și face creșterea părului, vremea este prea umed, astfel încât acestea nu se pot testa cu ușurință materialul curea.

Sorry pt. micile imperfectiuni de orice fel (gramatica., semantica etc)...este o simpla traducere de pe gogu'. just in case.

Edited by gicaru, 14 September 2014 - 00:25.


#3
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Nu merg multe din solutiile dumneavoastra pentru ca pe aceasta banda stau in contact perii de sarma care freaca pe acestea si culeg sarcinile electrice. Deci balonul , sau latexul... s-ar taia rupe repede. Am inteles ca pot pune balonul pe o panza dar ... tot nu ar rezista.
Cred ca mergea solutia cu cearceaful  cauciucat.
Mie imi trebuie 2 bucati de banda la olatime de 10 cm si o lungime de 70 - 80 cm, deci pica si solutiile cele cu bandaj dentar (nu stiu ce-s alea dar cred ca-s mici ca dimensiune).

Oricum, mersi frumos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate