Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Cum vă merg net-ul și telefonia fixă la Telekom România?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2160 răspunsuri în acest subiect

#1657
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014
Asa...
Pe o configuratie batrana la propriu dar intretinuta indeaproape (pasta termica schimbata de curand la procesor,sursa noua luata tot de curand,curatat de praf si tot tacamul):
Placa de baza low budget 2008,luata in 2008 in primavara (fabricata in 2007) MSI P4M900 MS-7387, 2GB RAM DDR 2/667Mhz,procesor Intel Pentium Dual-Core E2200,placa video low-budget (mai noua decat precedenta de i s-a dezlipit chipsetul video) ASUS EAH 5450 1GB memorie video (o pocnitoare buna pentru jucat ZUMA si vizionat clipuri HD-1080P pe Youtube...la limita,nerecomandata pentru 1080P/60 FPS)... in genere,o configuratie veche pe care mai intra nepotelele si ocazional sora sotiei,mai va scriu eu... etc.
De multe ori,sora sotiei intra de pe un laptop mai nou,eu vin de multe ori cu laptopul meu (unul din cele 3),care sunt mai noi decat "dinozaurul" asta... care este si slab pe deasupra.Are instalat Windows 7/32B cu licenta.Am avut inainte... "batrana X-peica"... depasit (a) de vremuri.Ce-i drept,placa de baza... spre surprinderea mea,desi este o pocnitoare,nu are condensatori umflati,de aceea am tinut-o din scurt si am luat acum un an sursa noua,am curatat de praf unitatea acum o saptamana si merge corect.
Pe ADSL, 6 Mb/sec,linia in stare buna (Multumesc Rao... stii tuPosted Image)... merge asa: (astazi nu am laptopul cu mine,va scriu de pe tigaia asta)...

Fișiere atașate



#1658
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.041
  • Înscris: 14.10.2008
Hehe, Deluxul meu luat in decembrie 2007 (mai forumesc de pe el) are 2 GB RAM DDR 2 667(nu mai vrea decat in 1 GB RAM), acest 667 e un mare calcai al lui Ahile, 2,3 Ghz CPU Core Duo E6780 sau ceva de genul, placa video dedicata N Vidia dar tot nu face fatza nici la 720p/60 fps, sursa prastie Delux zgomotoasa.

Cel nou conectat la TV si Home Cinema, fain pe video dar mai incomod la forumeala (de aici scriu acum) si astfel nu iau decat unele topicuri, forumurile de la cap la coada pe Delux. Asus cu 3,2 Ghz I5, 4 GB RAM DRR 3 maribil pana la 8 sau 16 GB, sursa silentioasa si rezistenta fara restart la fluctuatiile de tensiune, placa video integrata Intel Graphics dar se descurca bine si pe 4 K/60 fps.

Editat de Neaceasca85, 23 aprilie 2017 - 15:29.


#1659
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014
Ai configuratie buna (cea noua),s-o stapanesti sanatos!
La cea veche,ai zgomot de la coolerul sursei,face un zgomot lugubru cand ii dai drumul apoi (dupa caz),scade in intensitate cand collerul se mai incalzeste.Asa se intampla la sursele low-budget care au coolere ieftine de "consumer".
Poti sa inlocuiesti sursa veche (DeLuxe) cu una noua mai avantajoasa la pret (vezi ceva pe la 70 - 90 RON... sa nu depasesti 100RON ca nu mai face pielea de pe el... investitia,aici ma refer la unitatea veche care are un procesor superior fata de cel de pe tigaia asta care o folosesc acum.O sursa noua,este mult mai silentioasa si asigura o functionare mai buna,chiar daca este unitatea veche.
In rest... mai tragem de vechiturile astea... cat or mai merge.Eu mai folosesc unitatea... pardon,...tigaia asta mai mult din ratiuni "de suflet"... a fost luata cu destula greutate,familia nu avea atunci,salariile de astazi (nu ca ar fi si astazi prea mari dar este o imbunatatire) si parca... daca tot o mai vezi ca "misca"... ti-e mila s-o dai la casare.Dar si daca s-ar defecta... placa de baza! As lua in 300RON,un SH cu DDR3/1333Mhz si procesor i3 din prima generatie,i-as adauga o placa video low-profile (SH-urile sunt de obicei desktop-uri de birou) si gata.
Cam asta este!
O duminica placuta in continuare!

#1660
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.041
  • Înscris: 14.10.2008
Nu, zgomotul (fashaiala-vajaiala puternica) este constant pe toata functionarea Deluxului si acelasi din 2007. Nu o schimb, poate nici daca se arde, este funny rau, apoi sa vad cum la fluctuatii Delux ia restart si Asus din 2015 rezista, nu am avut inca asa ceva de cand am mutat la TV PC-ul nou si am readus la viata din demisol tigaia veche. Il luase fratele la birou dar cand a picat definitiv intr-un GB RAM, l-a tras pe dreapta si a luat un Core Duo second hand mai bun, un HP, cam ultima generatie inainte de I3-I7, cu 4 GB RAM.

Apai ambele desktopuri cu care ma joc au LAN gigabit si e fain sa vad pe router 3 link-uri de 1000 semnalizate cu leduri. La birou am 10 link-uri dar 9 de 100 si 1 de 1000.

Editat de Neaceasca85, 23 aprilie 2017 - 15:53.


#1661
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 28.12.2007
Internetul in mediul rural,pe scurt: la fiecare ploaie sau vant aceeasi poveste semnal slab cum se vede in printscreen sau deloc;trebuie sa sun la fiecare 2 saptamani ca sa se remedieze(oare?) defectiunea tehnica.. Stalpi de lemn care au depasit demult durata de exploatare,la fiecare adiere de vant mai cade cate unul iar tehnicienii vin fac pe moment si la prima ploaie/vant ghici ce?Ati ghicit: cade netul! Multumim din inima Telekom! hai liberare sau netliberare!ca sa caut alt operator!!!!
P.S. Acum am intrat de pe laptop dar prin conexiunea telefonului mobil(nu de la TELEKAKOM!)

Fișiere atașate



#1662
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Wow, ce banda incredibil de mica ai. Foarte slab.

#1663
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postnutzucu, on 23 aprilie 2017 - 18:04, said:

Internetul in mediul rural,pe scurt: la fiecare ploaie sau vant aceeasi poveste semnal slab cum se vede in printscreen sau deloc;trebuie sa sun la fiecare 2 saptamani ca sa se remedieze(oare?) defectiunea tehnica.. Stalpi de lemn care au depasit demult durata de exploatare,la fiecare adiere de vant mai cade cate unul iar tehnicienii vin fac pe moment si la prima ploaie/vant ghici ce?Ati ghicit: cade netul! Multumim din inima Telekom! hai liberare sau netliberare!ca sa caut alt operator!!!!
P.S. Acum am intrat de pe laptop dar prin conexiunea telefonului mobil(nu de la TELEKAKOM!)
La atenuarile alea si SNR "pe minus"... la parametrii aia,nici nu se mai sincronizeaza modemul.Nu are minimul necesar sa stea sincronizat cu reteaua,cred ca firul ala este mai mult dielectric decat conducator de electricitate.Este bataie de joc la tine linia telefonica.Nici 1Mb/sec nu iti ofera,merita sa le faci sesizari pana se "simt" sa miste ceva.Poate vine fibra tot de la ei!

#1664
Hisizzler

Hisizzler

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 26.04.2016
Merge netul de la telekom ca de obicei .

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  000.png   15,12K   51 download-uri


#1665
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.198
  • Înscris: 18.04.2008
Și în locul operatorului tău de ce apare o rețea din Marea Britanie?

#1666
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014
Fiindca (se pare),el este in Marea Britanie!

#1667
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.198
  • Înscris: 18.04.2008
Acum mi-am adus aminte:
UK2 e un host VPN. D-aia. El dă prin VPN și tot Telekom merge greu.Posted Image

[ http://www.speedtest.net/result/6242069675.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.speedtest.../6242069675.png


Ce ziceam

#1668
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostHisizzler, on 23 aprilie 2017 - 20:46, said:

Merge netul de la telekom ca de obicei .

ca de obicei si la mine. sunt la 20 de metri de routerul hg 658, undeva in curte afara
Fișier atașat  Capture.JPG   23,63K   22 download-uri

#1669
Hisizzler

Hisizzler

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 26.04.2016
Cu vpn , imi arata cum merge in realitate . Daca vreti si valorile false.

Fișiere atașate



#1670
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostHisizzler, on 26 aprilie 2017 - 21:30, said:

Cu vpn , imi arata cum merge in realitate . Daca vreti si valorile false.
VPN respectiv e prost (mai exact serverul respectiv)
Am folosit VPN-ul gratuit al celor de la Opera pe Olanda si uite ce a iesit cu net  500Mbps  Telekom
[ http://beta.speedtest.net/result/6256620825.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://beta.speedtest.net/result/6256620825.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de stlk, 29 aprilie 2017 - 01:33.


#1671
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.198
  • Înscris: 18.04.2008
Mi-a sunat telefonul fix și mi-a picat internetul.
Bravo, Telekom!

#1672
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostKyKyKyKy, on 30 aprilie 2017 - 01:37, said:

Mi-a sunat telefonul fix și mi-a picat internetul.
Bravo, Telekom!
Sarma cu zgomot.SNR slab... si asa mai departe!

#1673
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.041
  • Înscris: 14.10.2008

View PostKyKyKyKy, on 30 aprilie 2017 - 01:37, said:

Mi-a sunat telefonul fix și mi-a picat internetul.
Bravo, Telekom!
Mai tare ar fi sa-ti pice la fulgere, cum era la mine, inutilizabil 1 ora inainte de furtuna si inca 1 ora dupa ea, doar intervale de cate 10-20 de secunde mergea.

#1674
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostKyKyKyKy, on 30 aprilie 2017 - 01:37, said:

Mi-a sunat telefonul fix și mi-a picat internetul.
Bravo, Telekom!
Ciudate sunt căile Telekom uneori. La alt user funcționează internetul doar când stă cu telefonul fix în mână :lol:
https://forum.softpe...dem-DSL-Telekom

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate