Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum vă merg net-ul și telefonia fixă la Telekom România?

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#1693
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostMinimalistul, on 11 mai 2017 - 15:18, said:

Da, e o viteza perfecta pentru browsing si putin YouTube.
Full HD-ul îl încarcă brici pe YouTube, funcționează bine și pe filme online și pe p2ptv (programe tv online). Nu mai zic de fimiu că joacă CS GO și e "campion pe sate" pe acolo. :lol:

#1694
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Aa, pai atunci daca merge pe Full HD, e perfect, ce poti sa-ti doresti mai mult. 4K e inutil atat timp cat nu ai un monitor 4K si-n plus depinde foarte mult la ce tip de continut te uiti.

#1695
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
@dic_star79 ne poți spune și nouă cât mai durează mentenanța asta asupra sistemelor? Nu de alta, dar toate sunt date peste cap și deja devine insuportabil.

Asta dacă ai cunoștințe pe la Bucale care să lucreze întâmplător pe partea asta.

#1696
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View PostSwagger, on 11 mai 2017 - 19:59, said:

@dic_star79 ne poți spune și nouă cât mai durează mentenanța asta asupra sistemelor? Nu de alta, dar toate sunt date peste cap și deja devine insuportabil.

Asta dacă ai cunoștințe pe la Bucale care să lucreze ĂŽntâmplător pe partea asta.
Din păcate și aplicațiile interne funcționează sau au latență in funcționare . Cine poate sa verifice funcția MyRepair nou introdusă?
http://m.zf.ro/busin...7-euro-16283650

#1697
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
Am verificat-o azi și era funcțională, din a doua incercare.

Ce înseamnă să pierzi clienți, au revenit cu picioarele pe pamant.

#1698
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mi-am băgat gheara în gât azi pe la Pătârlagele. Afișe pe toate blocurile cu reclamă FO dar nici măcar un fir de FO n-am văzut, cel puțin în blocul unde e ANAF-ul. Tot pe Pentium 2 sunt ăia cu windows XP și sârmă comunistă. Dacă nici ăia nu-și permit FO.....
Attached File  IMG_20170512_073824.jpg   97.23K   73 downloads

Pfffff, mor de ciudă

#1699
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View Postandroholic, on 12 mai 2017 - 12:13, said:

Mi-am băgat gheara în gât azi pe la Pătârlagele. Afișe pe toate blocurile cu reclamă FO dar nici măcar un fir de FO n-am văzut, cel puțin în blocul unde e ANAF-ul. Tot pe Pentium 2 sunt ăia cu windows XP și sârmă comunistă. Dacă nici ăia nu-și permit FO.....
Attachment IMG_20170512_073824.jpg

Pfffff, mor de ciudă
Deja sunt strazi unde au inceput suplimentarea de ODB pe Patarlagele.

#1700
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Oho! Și la București se trage „OData Bă!”

#1701
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
1 client e neimportant fata de alții 10 :D

#1702
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postdic_star79, on 12 mai 2017 - 15:35, said:

Deja sunt strazi unde au inceput suplimentarea de ODB pe Patarlagele.
Știu, am văzut FO-ul, dar am rămas perplex și mor de ciudă când văd că pe acolo prin Pătârlagele le trece fibra optică la oameni prin fața caselor/blocurilor și ăia pur și simplu o ignoră. Deh, vorba reclamei: "Niște țărani".
Thoaiaiai, dacă aș vedea că trag fibră optică echipele telekom pe ulița mea în următoarea secundă aș înroși telefoanele serviciului de relații cu clienții sau te-aș bombarda cu mesaje până m-aș vedea cablat la FO.

#1703
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View Postandroholic, on 12 mai 2017 - 15:54, said:

Știu, am văzut FO-ul, dar am rămas perplex și mor de ciudă când văd că pe acolo prin Pătârlagele le trece fibra optică la oameni prin fața caselor/blocurilor și ăia pur și simplu o ignoră. Deh, vorba reclamei: "Niște țărani".
Thoaiaiai, dacă aș vedea că trag fibră optică echipele telekom pe ulița mea în următoarea secundă aș înroși telefoanele serviciului de relații cu clienții sau te-aș bombarda cu mesaje până m-aș vedea cablat la FO.
O parte din clientii Telekom inca nu au fost migrati(50%), o parte dintre cei care sunt la AKTA si au doar TV au o retinere la ceva nou, mai ales cei trecuti de o anumita etate. Majoritatea abonatilor AKTA(70%) au trecut la Telekom, restul de 30% sunt prinsi sub perioada contractuala sau sunt persoane in varsta 75+ .

#1704
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postdic_star79, on 12 mai 2017 - 16:05, said:

O parte din clientii Telekom inca nu au fost migrati(50%), o parte dintre cei care sunt la AKTA si au doar TV au o retinere la ceva nou, mai ales cei trecuti de o anumita etate. Majoritatea abonatilor AKTA(70%) au trecut la Telekom, restul de 30% sunt prinsi sub perioada contractuala sau sunt persoane in varsta 75+ .
Da, sunt aspecte la care nu m-am gândit. Oricum, e semn bun că se apropie FO de zona mea, nu cred că ne amână aici până la capătul termenului maxim din 2023. Sper și cred că în 2018, cel târziu 2019, Pîrscov va fi upgradat la FO. E o localitate destul de mare și importantă în zona asta și nu are cum să fie ignorată. Am răbdare, deh, am răbdat atâția ani, d-apăi 2-3 ani cât oi mai avea de așteptat.

#1705
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View Postandroholic, on 12 mai 2017 - 17:02, said:


Da, sunt aspecte la care nu m-am gândit. Oricum, e semn bun că se apropie FO de zona mea, nu cred că ne amână aici până la capătul termenului maxim din 2023. Sper și cred că în 2018, cel târziu 2019, Pîrscov va fi upgradat la FO. E o localitate destul de mare și importantă în zona asta și nu are cum să fie ignorată. Am răbdare, deh, am răbdat atâția ani, d-apăi 2-3 ani cât oi mai avea de așteptat.
Pentru Pârscov trebuie să tragă fibra de la Buzău, sper sa reușească să primească toate avizele de la Direcția Drumuri Naționale Buzău.

#1706
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.01.2003
Attached File  tlk.png   19.94K   55 downloads

Cam așa merge netul de le telepom.

De ieri nu-mi mai funcționează nici fixul, am stat câteva ore la deranjamente fără succes, n-am prins nici un operator.
Când aud melodia aia îmi vine să vomit.

Dacă eu nu le pot semnala problema din vina lor, după câte zile de nefuncționare pot rezilia contractul?

Edit: mai au și alte metode de semnalat deranjamente? O adresă de email?

Edited by georgica, 30 June 2017 - 07:43.


#1707
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Forumul Telekom.
Nu, nu poți. Ei nu au de unde să știe că ție nu îți merg serviciile. ;)

#1708
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
S-a caniculat sarma comunista. Posted Image

#1709
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Sarma comunista s-a facut prajitura cand a dat de caldurile astea insuportabile.

Insa sarma mai putin comunista, cu mult mai subtire si mai stabila, s-a molesit cand a dat de caldura, si a crescut viteza Posted Image.

[ https://i.imgur.com/ep6qYv0.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://beta.speedtest.net/result/6423416628.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://beta.speedtest.net/result/6423418340.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://beta.speedtest.net/result/6423421734.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Swagger, 02 July 2017 - 21:00.


#1710
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Dupa aproape 2 ani fara probleme tehnice,Internet foarte stabil 6 Mb/sec ADSL, azi am venit la Gornet-Cricov PH si... probleme asemanatoare cu cele de acum 2 ani, cand eram pe sarma din fir zincat. Culmea, NU am atenuari imense cum aveam acum 2 ani, inainte de inlocuirea cablului de la cutie catre gospodaria noastra, Internetul merge stabil... cateva minute, cu SNR chiar foarte bun pentru 6 Mb/sec,apoi brusc se deconecteaza modemul, se resincronizeaza, apare alt IP (normal,este dinamic)... merge... 10 - 20 minute,alte ori mai putin si iar pica.
Erori... cu duiumul,pana acum nici nu se punea problema,am avut si up-time de 28 zile fara probleme.
Nepotelele mele mi-au spus ca problemele au aparut in urma cu 6 zile aproximativ.La inceput,cadea rar apoi din ce in ce mai des pana a ajuns sa cada conexiunea la 5 - 15 - 20 minute.
Normal,am reverificat prize (este noua si contactele de cupru stralucesc),cablurile de conexiune,am pus pe direct fara filtru ADSL... la fel. Am plecat sa inspectez vizual cablul de la cutie pana in gospodarie, nu are nicio intrerupere "la ochi",nu izolatii exfoliate... etc.
Am schimbat modulatia din ADSL 2+ pe G.dmt ca acum 2 ani. Merge mai stabil de vreo ora incoace dar am erori... cu duiumul,inainte aveam 0 erori... da, zero! Sa vedeti acum... mama lor de sarme! Fibra in Gornet la ...ulivara!
Da,cand sa va fac o captura de ecran, s-a desincronizat iar modemul si in GDMT... cred ca inebunesc! S-a reconectat cu erori 0 si... sa vedem cat sta! Macar sa va pot posta aceste randuri!
Este clar,trebuie sa trecem pe UPC! Contractul expira in august si trebuie s-o conving pe cumnata-mea ca... nu mai este de trait pe sarma ADSL-stica!
Rao m-a ajutat, tehnicul de la Bucuresti m-a ajutat,am fir nou,nu am mai avut probleme 1 an si 11 luni aproape,acum au reaparut.Nici nu ma mai agit sa reclam defectul,stiu reactia Telekom Romania... vor incepe sa-mi spuna ca reteaua este veche dinainte de '89, ma vor trece iar pe 2 Mb/sec (daca ar face-o... cred ca le tai eu toate sarmele) si vor... 85 lei/luna cat plateste sora sotiei! O sa-l las asa cum este, poate crapa naibii de tot sa se convinga si cumnata-mea sa treaca pe UPC. Nu ca n-ar vrea dar saptamana trecuta cand netul inca mergea stabil, imi spunea ca... parca n-ar rezilia acum, ca merge bine, ca ei nu-i trebuie viteza prea mare la net deocamdata, sa-l las sa intre in afara perioadei contractuale ca... poate il reziliaza pana-n iarna... dar merge acum in hopuri si gloduri!
Nu ma pot uita la un TV on-line (LEGAL,am Horizon GO UPC), face buffer si POC,cade! La Youtube,pleaca si pe HD 720P,merge ce merge si STOP! Se reancarca si apoi din nou STOP. Saptamana trecuta,mergea stabil si pe 1080P daca nu aveai si alte conexiuni video deschise.Acum da-n nas si la 480P din cauza instabilitatii conexiunii. Plus sa te trezesti ca se desincronizeaza... "mirific'!
Gata,v-am plictisit destul, o sa facem cumva pasul spre UPC ca-l avem la poarta,reteaua este noua si are suport rapid,chiar are! NU au probleme si vad ca tot mai multa lume trece la ei.
In scurt timp... bye-bye Pomtelecom imbracat in haine magenta!
Numai bine si respect tuturor! Cosmin M. din Ploiesti... in vizita la Gornet!
P.S. - Acuma merge al naibii... dar vedeti si voi up-time-ul de la ultima desincronizare! Apar ele si erorile,vad ca mai rare deconectarile pe G.dmt fata de ADSL2+. Uitati-va la DSL up-time!

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 22 July 2017 - 23:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate