Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Placa de Baza.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Andrei242

Andrei242

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.08.2014
Ok,o sa ma interesez cat ma costa sa mi se asambleze la service si daca trece de 30-40 lei o iau acasa si o montez eu..o sa revin cu update.Multumesc pentru raspunsuri!

#20
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
E mai usor (uneori nici nu poti altfel) sa montezi procesorul si cooler-ul pe placa de baza inainte de a monta placa de baza in carcasa.

#21
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Probabil ai o sursa proasta, de acolo s-o fi stricat placa de baza.
Iar placa video 5450 e alta prastie, ai luat sistemul din supermarket ? Posted Image

#22
Andrei242

Andrei242

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.08.2014
Nu,mi-a zis respectivu` de la service de ce s-a stricat si primeam bsod-uri..O memorie RAM este defecta.

#23
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Esti sigur ca e stricata placa de baza? Poate respectivul a zis ca face si el o afacere cu tine si tu nu ai vrut.

#24
Andrei242

Andrei242

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.08.2014
Da,e ars chipsetu video din placa,vezi ca e un topic la Depanare Sistem->BSOD-uri Dese

#25
Andrei242

Andrei242

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.08.2014
http://www.emag.ro/p...x/pd/DBMY9BBBM/
http://www.newegg.co...N82E16813131626
-Prima e placa care am comandat-o,a 2 a e placa care s-a ars..Poate cineva sa imi zica va rog daca se potriveste hardul?

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
nu poate nimeni sa-ti zica.

asta pentru ca placa veche suporta hdd-uri PATA si SATA, pe cand placa noua suporta doar SATA. nu putem ghici ce tip de hard aveai tu in sistem.

#27
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Salut !

Intre ATA si S-ATA este o diferenta majora !


L.E.:
vezi daca gresesti ? ma faci si pe mine sa gresesc.

Interfata SATA I (revizuire 1.x) este cunoscuta in mod oficial si sub numele de SATA 1.5 Gb/s;
interfata SATA I este prima generaţie si rulează la 1.5 Gb/ cu o lăţime de bandă de până la 150 MB/s.


Interfata SATA II (revizuire 2.x) este cunoscuta in mod oficial si sub numele de SATA 3Gb/s;
interfata SATA II este a doua generaţie ce rulează la 3.0 Gb/s cu o lăţime de bandă de până la 300 MB/s.


Interfata SATA III (revizuire 3.x) este cunoscuta in mod oficial si sub numele de SATA 6Gb/s;
interfata SATA III este a treia generaţie rulează la 6.0 Gb/s cu o lăţime de bandă de până la 600 MB/s.

In orice caz, acestea sunt compatibile intre ele doar ca viteza maximă a unităţii/HDD-ului va fi mai lenta din cauza limitării de viteză inferioară de port intre ele Posted Image

Edited by tom_1133, 28 August 2014 - 18:34.


#28
Andrei242

Andrei242

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.08.2014
Ambele au SATA,doar ca una are SATA III si una SATA II

#29
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In cazul asta nu ai probleme (daca si hard disk-ul e SATA).

Dar va trebui sa reinstalezi Windows-ul daca ai schimbat modelul placii de baza.

Edited by Seb, 28 August 2014 - 18:20.


#30
Andrei242

Andrei242

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.08.2014
Ok,mersi!

#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 Andrei242, on 28 august 2014 - 18:19, said:

Ambele au SATA,doar ca una are SATA III si una SATA II
e irelevant ce suporta cele doua placi, important e ce componente ai tu.
placa veche avea si PATA si SATA, deci e posibil ca hard disk-ul vechi sa fie PATA. caz in care nu-l vei putea folosi in noul sistem.

#32
DIDg

DIDg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2014
salut ,poate sa ma ajute si pe mine cineva?.......am folosit 2 programe ca sa aflu temperaturile: everest si aida , toata treaba e ca fiecare imi arata senzori diferiti...........Sensor Type Winbond W83627DHG  (ISA 290h) cu everest  si   Sensor Type Nuvoton NCT6776F  (ISA 290h) cu aida...........de ce difera senzori?...

salut ,poate sa ma ajute si pe mine cineva?.......am folosit 2 programe ca sa aflu temperaturile: everest si aida , toata treaba e ca fiecare imi arata senzori diferiti...........Sensor Type Winbond W83627DHG  (ISA 290h) cu everest  si   Sensor Type Nuvoton NCT6776F  (ISA 290h) cu aida...........de ce difera senzori?...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate