Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Sfat PC 800-900 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
A inteles ceva din topicul de aici?
Ce vrea omul asta pana la urma?
Are buget 800-900 sau 1000-1500
Mai are ceva componente, primeste ceva de pomana?
Are vreun cont de donatii deschis pe undeva?

#38
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Seb, on 27 august 2014 - 22:51, said:

@Robiacs
Dar ai instalat driverul Intel pentru grafica integrata?
Ce intrebare stupida....
Ori incerci sa ma ataci ca m-am contrazis cu tine in legatura cu procesorul , ori crezi ca integrata aia e mai puternica decat e defapt.

Edited by Robiacs, 27 August 2014 - 23:16.


#39
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Un simplu da sau nu era suficient.

 Robiacs, on 27 august 2014 - 23:14, said:

Ce intrebare stupida....
Ori incerci sa ma ataci ca m-am contrazis cu tine in legatura cu procesorul , ori crezi ca integrata aia e mai puternica decat e defapt.


#40
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Chiar m-ai facut curios cu GTA-ul.

Ce rezolutie ai la monitor?

#41
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
1680X1050

Incearca, gta sa mai e si extrem re prost optimizat + integrata slaba = x_x

#42
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Pentru nepretentiosi hd 4600 poate fi o placa ok (sau mai bine zis o economie)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cv1-0_ab_ek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j8py7fEVw9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ceva jocuri ar merge pe ea insa nu e pentru cine este obisnuit cu setari mari si FPS-uri decente..Asta e mai mult casual gaming, da ceva acolo cu care sa-mi ocup vremea.

Edited by n-amname, 28 August 2014 - 02:35.


#43
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 loock, on 27 august 2014 - 18:44, said:

FX 6300 ar fi cam minim pt ceva decent acum, dar cu MB si cooler mai pricopsit, care raceste si radiatoarele de pe chipsetul MB.
Acuma, scuze ca intreb, dar daca am pus pe el un Scythe MUhen Infinity (prima varianta, aia mai veche) cu un vent de 120 (cel original, aproape nu-l aud la 1300 rpm, stand langa el), care bate direct spre un alt vent de 12 cm ce trage aerul din carcasa si eun alt vent de 12 cm (gaurit capacul, pus vent-ul sa bage aer in carcasa) care bate si el spre placa de baza si chipset- nu face o treaba bunisoara? Am vazut si eu ca se recomanda cooler top-down pe site-ul placii de baza (sectiunea Procesoare suportate), insa parca nu as pune ceva sa imprastie aer cald prin carcasa, cand pot sa-l trimit direct afara...

#44
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Robiacs, on 28 august 2014 - 01:58, said:

1680X1050

Incearca, gta sa mai e si extrem re prost optimizat + integrata slaba = x_x

Eu probabil sunt obisnuit cu performantele vechiului PC, si de aceea totul mi se pare 'wow' cu HD 4600. O sa incerc pe GTA maine cel mai probabil.

#45
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Probabil, eu daca am mai putin de 35-40 fps, mai mult ma enervez decat sa ma relaxez ( ca pana la urma asta e scopul jocurilor ).


L.E: Nu mi se pare ca este off topic, vobeam despre placa integrata din I5 si cat de slaba este in jocuri deoarece a zis cineva pe aici ca mai bine sta pe integrata din Pentium pana isi ia placa video ( daca isi mai ia ), care e mai slaba fata de cea din I5.

Edited by Robiacs, 28 August 2014 - 09:47.


#46
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mai lasati off topicul

#47
SyntaxHD

SyntaxHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.08.2014
Ar merita 1169  lei acest pc ?  http://www.altex.ro/...ux  .  Aici ma refer la placa video.

Am vazut o lista mai sus cu procesorul acesta + inca doua piese si faceau 900 si ceva de lei.

#48
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu, mai bine ceva pe piese deoarece poti avea performanta mai mare la acelasi pret sau performanta egala mai ieftin. Daca acum ai buget 1200 lei ( fata de 800-900 ), poti lua ceva mai bun.

Edited by Robiacs, 28 August 2014 - 09:49.


#49
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 SyntaxHD, on 28 august 2014 - 09:46, said:

Ar merita 1169  lei acest pc ?

Eu sunt de parere ca "MYRIA STYLEV8" merita 1.169 lei ( cam asta ar fi pretul corect ) , dar trebuie sa iei in calcul  si faptul ca ai garantie pe sistem si daca pe viitor vrei sa mai adaugi ceva in el va fi "bagarea degetului" sau renunti la garantie  . Dar sa nu faci prostia sa il cumperi fara macar inca un ventilator pus pe spate ... din cate stiu daca il comanzi in acelas timp si specifici in comanda ti-l monteaza gratuit ( dar trebuie intrebat ) .

După cum am spus si mai sus ... vei putea juca unele jocuri contemporane pe "Low" sau cel mult "Medium" ...

Daca l-ai face pe componente va iesi chiar mai scump (~ 1.273 lei ) :
http://www.mediadot.ro/wishlist/48323/

Edited by alexx20alexx, 28 August 2014 - 10:33.


#50
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 SyntaxHD, on 28 august 2014 - 09:46, said:

Ar merita 1169  lei acest pc ?  http://www.altex.ro/...ux  .  Aici ma refer la placa video.

Am vazut o lista mai sus cu procesorul acesta + inca doua piese si faceau 900 si ceva de lei.
Si-a luat un prieten recent sistemul ala. Nu e cine stie ce, dar il lauda de zici ca e vreo zeitate ceva, si ma tot ia cu dinastea gen "A8-ul meu e mult mai bun ca i5-ul tau", si culmea e ca a avut buget sa-si ia i5, dar se pare ca l-au corupt Gigahertzii. :)

Are dreptate Alex, nu merita cumparat la 1400 de lei.

#51
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
La 1170 cred ca ar merita.. La 1400 categoric nu.
Prin comentarii vad ca se poate face ceva gaming cu el (desi unu vorbea de watch dogs pe medium, ma indoiesc teribil dar mno, fie ca el).

#52
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca te uiti la comentarii ai sa vezi ca toti se joaca battlefield 4 si watch dogs pe ultra....no comment.

Scuzati-mi offtopic-ul.

#53
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 n-amname, on 28 august 2014 - 19:00, said:

  (desi unu vorbea de watch dogs pe medium, ma indoiesc teribil dar mno, fie ca el).

Probabil merge si pe medium la un minim de 15 ~ 20 FPS ( am vazut destui care se multumesc si cu atat ) . Sincer nu este o chestie de ras ... sunt persoane / copii care din anumite motive nu isi permit mai mult si se multumesc cu putinul oferit la acest buget  .

Oricum pentru o "placa video" onboard se descurca multumitor zic eu .

Un filmulet de pe youtube cu Watch Dogs :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KjsWgBwXQkA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Battlefield 3

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bkxg9ZkavY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe "MYRIA STYLEV 8" probabil vor merge jocurile respective cu 1 ~ 2 FPS mai putin ( are memorii de 1600Mhz ) .

Edited by alexx20alexx, 28 August 2014 - 20:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate