Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

U.P.C. a lansat abonamentul de internet de 500 Mbps/25 Mbps

- - - - -
  • Please log in to reply
1577 replies to this topic

#1423
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
Asa-i ca marketing-ul prinde bine? In cate orase ai vazut ca si pot oferi vitezele de care vorbesc? Retelele fixe ofera stabilitate ceea ce nici o retea mobila nu va oferi vreodata. Acum 200 mbps si in secunda doi ai 40 mbps. Despre ce vorbim?
Pentru user-ul obisnuit si 500 mb este foarte mult. Cei cu 1 gbps il au doar de dragul de al avea (ma refer la oamenii obisnuiti). UPC-ul a inteles acest aspect si nu se grabeste sa faca investitii aiurea. Pentru ei extinderea este tot ce conteaza. Azi am fost si am facut un plan de instalare niste panouri la o pensiune in creierul muntilor si baietii se necajeau prin copaci sa traga sarma. Acolo acum 2-3 ani a ajuns curentul electric. Deci??? Extindere - modernizare - si minimalizare de pierderi inutile. Asta-i planul americanilor. Degeaba digi ofera 1 gbps daca il ofera doar in centrul oraselor sau comunelor mai mari.

#1424
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Totusi si pe rural UPC este serios concurat de Akta cu net de 100 sau chiar 300 mbps simetric.

#1425
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
UPC face poate. Tehnic atat poate momentan. Ca teoretic, coaxialul duce nu stiu cat, e altceva. UPC lupta cu concurenta dar cu alte arme, nu cu armele concurentei (vitezele up/down) ca pe alea nu le are. Incearca sa compenseze cu un marketing un pic mai destept, cu accent pus pe dispozitiv si nu pe serviciu in sine etc
Cand toti ceilalti sunt in costum iar tu nu ai bani de costum, vii in blugi si tricou si zici ca esti hipster.

#1426
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017
Nu poate pe naiba. Daca maine americanii dau unda verde pt folosirea fibrei si au semnat contractul cu firma furnizoara de ONT-uri sa vezi ce 1 gbit o sa avem si pe down si pe up. Pana atunci stagnam ca americanii vor neaparat coaxial.

#1427
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Pai ce zici tu e un scenariu care ii include pe "maine" si pe "daca". Eu vorbesc de ce e in mana, nu de ce e in par. Acum nu poate.
Toate babele din cartier trec mai repede strada decat urc eu o arhiva de 1Gb in cloud la upc.

Edited by wantsome, 14 March 2018 - 17:24.


#1428
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017
Tehnic este posibil !!! Problema consta intr-un singur accept care vine din America....

Uite, un exemplu cu "nu se poate" e Telekom care e plin de sarma comunista. UPC are peste tot unde ofera servicii 500 mbps. :)

#1429
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
Stai linistit ca nu este interesat sa poata. Daca americanii dadeau ordine mai repede acum erau pe docsis 3.1 si erau mega potenti. Cand vorbiti de coaxial ca nu poate... poate ar trebui sa va mai ganditi. In plus de asta cred ca nu banuiti ca LB nu ar avea bani?
Cat despre AKTA, au o acoperire foarte mica fata de UPC. Telekom este peste tot in rural si chiar si in unele orase praf, au ADSL si VDSL cu viteze intre 2 -30 mbps. Iar RDS-ul este ingropat in datorii si lucrurile la ei nu stau pe roze. Deci despre ce vorbim?
Apropo, UPC-ul niciodata nu va oferi viteze mari de upload. Aveti exe in toata europa.

 ronuquet, on 14 martie 2018 - 17:49, said:

Tehnic este posibil !!! Problema consta intr-un singur accept care vine din America....

Uite, un exemplu cu "nu se poate" e Telekom care e plin de sarma comunista. UPC are peste tot unde ofera servicii 500 mbps. :)

Exact! 500 mbps unde acum 2 ani in urma nu exista nici curent electric. Au zeci de sate unde niciodata nu a existat nici dial-up.

#1430
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si aici e ca pe aria Orange, Telekom nu are nu stiu ce, RDS e in datorii... de cati ani tot e in datorii si s-au extins enorm? :)
UPC va ramane de caruta, Telekom continua sa schimbe sarmele pe FTTH in zonele cu potential, RDS iarasi continua extinderile, deci despre ce vorbim? Exemplu concret: anul trecut RDS s-a extins in Timis intr-un sezon in peste 70 localitati. Anul asta au inceput iarasi prin tara, inclusiv in rural.

Apropo de coaxial, astazi echipele Digi taiau coaxialele de pe stalpi, cele prin care furnizau EoC. UPC poate sa le taie? Nu. :)

#1431
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si UPC s-a extins la greu, cel putin in rural.
Imi sar in ochi nodurile pe stâlpi pe unde trec cu masina :).

Pentru un utilizator obisnuit e foarte ok UPC: infrastructura e mai simpla, are totul într-un singur device, are AC, are suport decent, etc..

Edited by MembruAnonim, 14 March 2018 - 18:06.


#1432
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-au extins, de nevoie. E logic. Dar nu ofera aceeasi stabilitate ca o retea FTTH...

#1433
ovi_popa

ovi_popa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 21.03.2014
Daca s-ar extinde si la mine in curte..sa am pe ce intinde hainele. Coaxial =0 pe langa fibra,parerea mea!

#1434
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
Upc-ul a acoperit in mai putin de 3 ani toata Moldova ( mai exact Suceava, Iasi, Bacau si Vrancea). Zone unde nu era decat ADSL-ul telekom. Unde a venit UPC falimentul a lovit telekom.

#1435
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Va place sa credeti ca "nu se vrea" e mai bun decat "nu se poate" :)  De parca upc nu si-ar dori sa dea bine in reclame, sa poata spune ca ofera si ei macar cat ofera concurenta etc  A se vedea ca nici 500 nu livreaza la destui clienti pentru ca paraie nodurile, spliterele, coaxialele, echipamentele active de pe parcurs etc. Credeti ca tot asa, nu vrea sa mearga la toti conform contract sau nu poate? ;)

 MembruAnonim, on 14 martie 2018 - 18:00, said:

Apropo de coaxial, astazi echipele Digi taiau coaxialele de pe stalpi, cele prin care furnizau EoC. UPC poate sa le taie? Nu. Posted Image

Poate da' nu vrea :lol: Ca inchid pravalia. Sau ca nu ii lasa americanii :D

#1436
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
Voi chiar nu intelegeti ca pe mine, user obisnuit, ma doare la basca de ce tehnologii folosesc astia? Ca mine cred ca sunt mai mult de 70% din abonatii acestor retele de cablu. Pe mine ma intereseaza sa am stabilitate, sa ma uit pe smart tv la continut 4k, sa descarc un torrent rapid...
Telekom si RDS nu mi-au putut oferi acest lucru. Poate in alte orase sunt ok, poate si in Suceava. Dar in Suceava pe Petru Rares sunt praf si pulbere. Telekom-ul in momentul de fata este pe cale de disparitie aici. Telekom avea VDSL si ofereau in buricul targului 22 mbps iar RDS-ul mai mult era cazut si in plus de asta nu aveau ce vroiam eu.
Ce am eu de castigat daca fac comparatii cu marketing-ul unuia sau altuia? Din partea mea RDS-ul poate avea 3 GBps ca tot nu le voi fi client niciodata la fel ca si telekom-ului. Pe cei din urma ii urasc din rarunci pentru ca sunt magari, isi bat joc de clienti.
Folositi ce firma de cablu va ofera mai mult si de calitate si lasati pentru inginerii firmelor de cablu bataia de cap cu tehnologiile si altele... Pana una alta acel blamat coaxial merge de 100 de ori mai bine ca telepom-ul comunist si unguru bulan.

#1437
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
E foarte bine ca te doare la basca, tu sa fii sanatos. Aici insa nu vorbim de tine ci vorbim de ceea ce primim noi in general, de banii pe care ii platim. Si vorbim de upc btw, nu stiu ce tot ii dai cu telekom, sarmele lui telekom si nu stiu ce ungur.

#1438
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007

 ronuquet, on 14 martie 2018 - 17:17, said:

Nu poate pe naiba. Daca maine americanii dau unda verde pt folosirea fibrei si au semnat contractul cu firma furnizoara de ONT-uri sa vezi ce 1 gbit o sa avem si pe down si pe up. Pana atunci stagnam ca americanii vor neaparat coaxial.

Americanii tocmai au dat drumul la tzeava cam peste tot.

Uite aici daca esti curios https://www.fierceca...ic/docsis-3-1-0 si asta e de vreun an despre 1Gbps de la Liberty media https://www.broadban...is-3-1-rollout/ . Din discutiile avute cu diversi clienti UPC ei sunt multumiti si pot sa observ ca exista cartiere prepoderent cu UPC si altele in care lumea se plange de RDS si asta in acelasi oras. 6Mbps sunt inca k pt upload pt utilizatorul obisnuit si putine servere merg cu mai mult de 20Mbps la upload (Ma uit la mega aici). Probabil vor dubla totul (down/up), acolo unde reteaua permite, pana la sfarsitul anului.

 mcoroama, on 14 martie 2018 - 18:09, said:

Upc-ul a acoperit in mai putin de 3 ani toata Moldova ( mai exact Suceava, Iasi, Bacau si Vrancea). Zone unde nu era decat ADSL-ul telekom. Unde a venit UPC falimentul a lovit telekom.
upc-ul nici macar nu a iesit din orasele mari, mai exact ce au acoperit ei?

LE PS: multumesc telekomului, ca la 3 ani dupa ce am reziliat cu ei, mi-au tras fibra la tara.

Edited by daniel:), 14 March 2018 - 19:54.


#1439
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018

 wantsome, on 14 martie 2018 - 19:37, said:

E foarte bine ca te doare la basca, tu sa fii sanatos. Aici insa nu vorbim de tine ci vorbim de ceea ce primim noi in general, de banii pe care ii platim. Si vorbim de upc btw, nu stiu ce tot ii dai cu telekom, sarmele lui telekom si nu stiu ce ungur.

In ce am scris nu-i vorba de mine, am dat doar un exemplu cum gandeste un abonat simplu care nu o arde uploader si nici nu il intereseaza tehnologia din spatele cablistului atata timp cat serviciile sunt stabile si primeste ce a semnat.

P.S. @Daniel:) Daca nu ai date ar fi mai bine sa te abtii sau sa verifici ce localitati sunt acoperite. Multe localitati nu sunt inca pe site dar in realitate sunt 100% cablate. Exe din Suceava: Patrauti, Partesti, Sucevita, Putna, Vicovu de Sus si coate satele din jurul lor. In momentul de fata iti spun sigur 100% ca toate judetele pe care le-am mentionat sunt cablate. Stiu acest lucru pentru ca tot timpul sunt pe teren si le vad cablajele.

Edited by mcoroama, 14 March 2018 - 20:28.


#1440
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
Gresesti. Ai mentionat jud. Bacau, nu e deloc cablat 100%, nici de UPC si nici de ceilalti. Stiu localitati care nu ai nicio retea de televiziune prin cablu, singura lor optiune este DTH-ul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate