Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Achizitionare telefon Android low/medium end

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Da , am citit multe review-uri , am vazut multe poze facute cu el , si pare ok.Uite aici , spre exemplu , un review pe Cnet , un site respectabil pe care il stiu de multi ani.Xiaomi nu e chiar "chinezarie" , e un brand destul de bun.

Pana acum tind sa cumpar acest redmi 1s , doar ca nu stiu de unde.

Am dat si de site-ul lor oficial , xiaomishop.com , si au o oferta destul de interesanta(telefonul vine cu multe chestii gratuite bonus)

Attached File  5e0ec9724d97feee2e16b74d574ab751.png   35.5K   16 downloads

As iesi si mai ieftin fata de pretul din Romania , si cu bonusurile alea , durata de transport nu ma deranjeaza , doar ca nu stiu cum sta treaba cu taxele vamale / tva pe electronice , nu am cumparat niciodata din strainatate.

#20
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Te complici. Mai bine un service prost în România decât un service fantomă din Sierra Leone.

#21
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
mi.com e site-ul lor oficial, acel site nu are legatura cu producatorul.

Daca vrei sa cumperi din China, alege un magazin cat de cat cunoscut: pandawill, minideal, antelife...

http://www.minideal....nch-screen.html

#22
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Merci de link , dar trebuie sa caut mai multe informatii despre TVA / Taxe vamale inainte sa cumpar din stainatate , nu vreau sa ma trezesc ca trebuie sa platesc cu 50% mai mult.

Vad ca multi la comenzile pe minideal.net vor sa fie trecut coletul ca si "gift" , pentru a evita taxe , dar aici cred ca deja o dam in ilegalitati Posted Image

Cred ca mai bine raman la romanii nostrii si nu ma complic , dar am auzit lucruri atat de proaste despre ei incat nici cu ei nu prea as face afaceri.

Edited by Dany noob, 21 August 2014 - 12:10.


#23
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Idee:
Telefon Moto E. Ieftin si bun. Cu cartela Prepay.
Abonament de date de 12 EUR pe luna si primesti un wireless AP gratis.
Eu folosesc modelul ala de la Huawei si e excelent. Tine bateria mult si isi face treaba. Strict pentru internet la tableta Wi-Fi only si in masina pentru toti pasagerii.

#24
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Pai eu am zis ca ma intereseaza in principal camera foto + display.

Moto E din cate stiu :

-camera foto principala 5 MP
-camera secundara - de unde ca nu e
-nu are blitz
-nu are auto-focus

As fi fost dispus sa iau si Moto G , dar si ala sta destul de prost din punctul asta de vedere.

Eu zic ca Redmi ar face fata la 30 min hotspot / zi , nu o sa il folosesc prea mult.Eventual pot cumpara un power bank , desi nu stiu cat de eficiente sunt.

Edited by Dany noob, 21 August 2014 - 14:27.


#25
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Xiaomi suxx, plus ca-s si pline de spyware din fabrica. Moto G e relativ decent. Dar tether-ul iti va rupe bateria la orice telefon.

#26
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ca fapt divers, la 600 de lei nu e "medium" ci tot low-end. Au tot scăzut preţurile dar nici chiar aşa. Medium sunt considerate chestiile care costă dublu.

La bugetul acesta nu poţi avea mari pretenţii. Mai ales dacă refuzi anumite variante (precum WP).

#27
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Buget am si de HTC One M8 , doar ca nu vreau eu sa dau banii pe un telefon ultra-performant pentru ca ii dau degeaba.Dupa cum am zis , pentru jocuri si vizionare de clipuri HD , oricum voi folosi tableta pentru ca imi satisface aceste nevoi din toate punctele de vedere , e 8.3" full HD display.

De la telefon vreau doar o camera foto mai bunicica pentru ca cea de pe tableta e slabuta si nu are nici blitz, si un display rezonabil , 720p e suficient.

Moto G e un telefon bun pentru pricetag , dar punctul lui slab e fix la camera foto din pacate.

Vreau sa fac o investitie minima in telefon pentru ca nu-l voi folosi prea mult , n-are rost sa dau 1500-3000 roni pe unul cand oricum folosesc tableta pentru jocuri/seriale/aplicatii.

Quote

Xiaomi suxx, plus ca-s si pline de spyware din fabrica.
Imi spui si de ce ? Pentru ca eu am citit foarte multe user reviews si toti sunt foarte multumiti de telefon.Spyware , bleah , nu ma intereseaza , pot sa imi si asculte convorbirile din partea mea , majoritatea datelor le tin pe tableta oricum.Pe telefon nici nu cred ca imi pun card SD , raman cu memoria stock , voi instala doar aplicatii de baza.

Edited by Dany noob, 21 August 2014 - 17:25.


#28
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Atunci ia Nokia Lumia 520. Ieftin, cameră decentă, funcţionare decentă cu aplicaţii uzuale.

#29
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
A zis ca nu se impaca cu WP

#30
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ştiu, dar undeva trebuie să facă un compromis. Ori ia Android şi sacrifică camera, ori WP şi se împacă cu el.

#31
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
da chiar,de ce xiaomi 1s suxx?explicatii?

#32
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

da chiar,de ce xiaomi 1s suxx?explicatii?
Pentru ca nu e brand cunoscut , si pentru ca spyware Posted Image

#33
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
necunoscut la noi.vad ca allview e mai cunoscut la noi.Posted Image

eu sincer mi as lua xiaomi 1s.la 650 lei e best buy,mai bun  ca moto g.

#34
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Xiaomi suxx pentru ca nu exista reprezentanta si/sau service local. Toti pot sa faca telefoane cu android, numai unora le si iese. Si cand se strica device-ul e bine sa aiba si cine sa il repare/inlocuiasca. Pana o sa vad investitii in marketing si suport decent, xiaomi va ramane pentru mine la periferia pietei, acel infam landfill android.

#35
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Xiaomi nu are marketing conventional. Ei se bazeaza pe reclamele facute  de posesori, pe recomandarile de pe internet etc. De asta telefoanele lor sunt atat de ieftine fata de firmele consacrate. Au costuri mai mici neavand investitii masive in marketing. Nici Motorola nu e importat oficial si nu s-a plans nimeni de Moto G pana acum. Iar daca intri pe threadul Xiaomi nu prea vei vedea nemultumiti pe acolo. Arunca in schimb un ochi la Allview si vezi cati se plang de ele. Firma cu marketing si service-uri

Edited by CristianLC, 21 August 2014 - 21:54.


#36
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
S-au plans o multime de Moto G. Era cineva care a avut bafta sa schimbe vreo 4 pana a nimerit unul ok. Eu am avut nevoie sa schimb telefoane Samsung, care nu poti sa zici ca n-au reprezentare la noi. Lucrurile astea se intampla la orice firma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate