Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Programarea in liceu

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
72 răspunsuri în acest subiect

#1
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 288
  • Înscris: 30.11.2013
Am trecut in clasa a 8-a, iar parintii mi-au spus ca trebuie sa ma gandesc la ce profil sa dau. Eu m-am gandit sa dau la mate-info pt ca am auzit ca se face programare(C++). Problema ar fi ca clasa e mate-info neintensiv, iar eu dacama duc acolo as vrea sa dau bac-ul la info s sa merg la facultate la info. In oras nu am nici o clasa de info intensiv (stau in Adjud, Vrancea). Ce ma sfatuiti sa fac, la neintensiv se face informatica calumea? Daca merg la clasa asta de neintensiv pot lua bacul la info si sa intru la facultate de info?

Nu imi spuneti ca ma gandesc pe timp prea indelungat,  sincer nu vreau sa ma trezesc in cls 12 ca nu trec bacul la info si nu intru la facultate.

Editat de LittleWho, 30 iulie 2014 - 08:39.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.636
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-ti dai seama pentru ca esti mic dar ai prea mari sperante de la predarea din liceu (oriunde ai intra). Oricum poti ajunge unde vrei si de acolo foarte bine. Diferentele le vezi studiind programa de la cele doua specializari: http://www.edu.ro/in...lum/c556 588 /
Iar acestea pot fi insusite extrascolar pe parcursul liceului.

Editat de neagu_laurentiu, 30 iulie 2014 - 08:51.


#3
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 288
  • Înscris: 30.11.2013

 neagu_laurentiu, on 30 iulie 2014 - 08:49, said:

Nu-ti dai seama pentru ca esti mic dar ai prea mari sperante de la predarea din liceu (oriunde ai intra). Oricum poti ajunge unde vrei si de acolo foarte bine. Diferentele le vezi studiind programa de la cele doua specializari: http://www.edu.ro/in...lum/c556 588 /
Iar acestea pot fi insusite extrascolar pe parcursul liceului.

sunt foarte constient de cum merge invatamantul romanesc si imi dau seama ca nu se face  programare foarte bine.

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.948
  • Înscris: 03.08.2008
informatica de liceu se face ca lumea doar daca nimeresti un profesor care stie ce face indiferent de profil. Oricum in domeniul asta fie ca e liceu, fie ca e facultate totul tine de fortele tale proprii

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.636
  • Înscris: 30.07.2003

 LittleWho, on 30 iulie 2014 - 08:52, said:

sunt foarte constient de cum merge invatamantul romanesc si imi dau seama ca nu se face  programare foarte bine.
Si atunci de ce mai intrebi:

 LittleWho, on 30 iulie 2014 - 08:37, said:

la neintensiv se face informatica calumea?

Tu invata ce-ti preda acolo dar nu te lasa doar in acele cursuri. Si nu ignora alte materii, toate sunt importante in dobandirea cunostintelor generale (specifice liceului).

Editat de neagu_laurentiu, 30 iulie 2014 - 08:56.


#6
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 01.08.2012
Daca inveti tu singur poti sa fii mai bun ca cei de la intensiv.

#7
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.333
  • Înscris: 06.05.2009
E bine totusi ca te-ai gandit din timp la asta, multi o lasa pe ultima suta de metri.

Baga-te si invata singur matematica cat si programare.

#8
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.492
  • Înscris: 19.09.2006

 yonut_a, on 30 iulie 2014 - 08:52, said:

informatica de liceu se face ca lumea doar daca nimeresti un profesor care stie ce face indiferent de profil. Oricum in domeniul asta fie ca e liceu, fie ca e facultate totul tine de fortele tale proprii
Nu conteaza doar profesorul, ci si liceul. Exista licee unde informatica este tratata precum "lucru manual", "educatie muzicala" sau "educatie fizica". O spun din experienta personala. Acest lucru este valabil chiar si la profilul matematica-informatica.

LE: In acele licee, chiar daca un profesor de informatica vrea sa faca treaba serioasa, el este impiedicat de parinti si de conducerea liceului in demersul sau.

Editat de SuPY, 30 iulie 2014 - 09:58.


#9
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.740
  • Înscris: 29.10.2009
La intensiv-informatică se învață mai mult și ai șansa să găsești colegi cu aceleași pasiuni, însă ar fi mai bine din punctul de vedere al timpului dacă ai urma liceul din orașul tău.

 LittleWho, on 30 iulie 2014 - 08:37, said:

Nu imi spuneti ca ma gandesc pe timp prea indelungat,  sincer nu vreau sa ma trezesc in cls 12 ca nu trec bacul la info si nu intru la facultate.
Bacalaureatul la informatică nu e făcut doar pentru cei de la intensiv. Înainte chiar erau separate, intensiv și neintensiv.
Oricum, nu ești obligat să îl dai la informatică, chiar dacă vrei să urmezi o facultate de profil. Poți să dai la fizică, biologie, chimie. Mie, bac-ul la info mi s-a părut cam scârbos și cu unele cerințe cam ambigue. Așa că am dat la altceva :D.

Editat de adrian93, 30 iulie 2014 - 10:03.


#10
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 18.05.2014
C++ nu e obligatoriu pentru fiecare profesor. Eu la intensiv am facut Pascal,o profa tanara insa nu asa dispusa de chestii noi,deci am invatat Pascalul pe care nici dansa nu.l stapenste perfect.

#11
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.928
  • Înscris: 04.02.2006
Depinde mult si de cat de bun e liceul, deci cat interes isi dau profesorii. Dar in general gasesti profesori mai buni la informatica intensiv si daca ai noroc, te vor invata macar gandirea asta "orientata pe obiecte".
Cum ti-au spus si altii, nu te lasa pe ce se invata in liceu, pentru ca nu e suficient; in plus, ai acces la toate tutorialele din lume si ai vazut deja asta cand ai inceput sa inveti singur python.

#12
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.492
  • Înscris: 19.09.2006
@adrian93: Am impresia ca anul asta au fost subiecte diferite la info, la bac, pentru cei de la mate-info fata de cei de la info-intensiv. Daca stie cineva mai bine si gresesc, il rog sa ma corecteze.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.636
  • Înscris: 30.07.2003
Au fost aceleasi pentru mate-info (+ intensiv): http://subiecte2014....ecte_si_bareme/

Editat de neagu_laurentiu, 30 iulie 2014 - 11:19.


#14
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 288
  • Înscris: 30.11.2013

 FoxKids, on 30 iulie 2014 - 10:07, said:

C++ nu e obligatoriu pentru fiecare profesor. Eu la intensiv am facut Pascal,o profa tanara insa nu asa dispusa de chestii noi,deci am invatat Pascalul pe care nici dansa nu.l stapenste perfect.

am vorbit cu cineva din clasa de mate info si a zis ca ei fac C++(tipul uraste informatica asa ca nu am pus mai multe intrebari)

mersi de raspunsuri! o sa continui sa citesc si sa invat C(in viitor C++)  si la liceu o sa incerc sa trag de profesor sa faca informatica serios nu in bataie de joc.

#15
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.492
  • Înscris: 19.09.2006
@neagu_laurentiu: Ai dreptate, imi retrag afirmatia de la postarea #12. Nu mi se pare just acest lucru. Numarul de ore pe saptamana la mate-info difera de cel de la info intensiv.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.259
  • Înscris: 24.02.2007
In liceu informatica va fi predata ca un mod de a rezolva probleme matematica pe calculator. E si asta important, dar e o pica parte din ce inseamna defapt informatica.
Nici C++ nu vei face pe bune, ci doar C cu citire/scriere folosind obiecte din C++ (nu se oboseste nimeni sa-ti zica ce-s alea, doar te pune sa le folosesti).

Asa ca studiul individual ramane baza, ca sa intelegi mai bine/sa ramai cu mai multe din ce ti se preda.

Mai e ceva ce-i foarte important: curiozitatea...
Oare cum se face asta? De la interfete la cantat muzica, la scris pe dvd-uri. Poate unele aspecte necesita diverse cunostiinte mai avansate, dar altele sunt chiar usor de inteles si mesterit.
Poti intreba deschis, chiar pe forum.

#17
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002
Vezi că la sfârşitul liceului e un examen prin care poţi obţine un atestat profesional. Dacă îl ai simplifici multă birocraţie atunci când vei vrea să fii încadrat oficial în câmpul muncii (adică nu la negru).

Zic asta pentru că vei vrea sau vei avea ocazia să munceşti încă din timpul facultăţii, iar până termini facultatea şi iei licenţa durează.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.636
  • Înscris: 30.07.2003

 wirespot, on 30 iulie 2014 - 14:07, said:

vei avea ocazia să munceşti încă din timpul facultăţii
Nu stiu daca e o idee buna. Anii astia sunt destinati formarii initiale. De munca o sa se plictiseasca ulterior. Iar de studiu si pus in practica are cat sa numai aiba timp de altceva (daca vrea sa fie angajabil la absolvire).

Editat de neagu_laurentiu, 30 iulie 2014 - 14:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate