Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Un stingător pentru fiecare locuință

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 Sidorin, on 26 iulie 2014 - 17:01, said:

De pe scară probabil s-ar fura,se furau ele de la vagoanele trenurilor de călători...
Scarile de bloc nu sunt dotate cu interfon?

 -Diana-, on 26 iulie 2014 - 17:03, said:

La bloc, se vor fura sigur.
si atunci unde le depozitam?
in boxa langa cartofi?

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 -Diana-, on 26 iulie 2014 - 16:44, said:

Stiu asta ca o data am dat (din greseala) cu o usa de fier peste un extinctor din asta si a facut bum imediat, s-a umplut un hol de spuma intr-o clipa. Posted Image

In mod normal trebuie sa aibe o siguranta. Faza mai tare e ca stiu de unul care facea instructaj de protectia muncii (de fapt era o firma specializata in asta care facea instructaje la multinationale) si a scos siguranta si dupa aia a apasat din greseala.

Cu stingatoarele nu e asa simplu, trebuie certificate periodic, e o cheltuiala constanta. Intrebati pe aia care au facut miliarde cu firme de PSI. Nu e rau deloc sa ai stingatoare, eu am avut intotdeauna stingator si in masini si in locuinta (si la indemina si intr-un loc fix si vizibil, sa-l vada oricine si sa fie imprimat in creierul meu si al oricui vine pe la mine). Si sa nu uitam ca e Romania, tara in care se vind stickere de "M&S" ca sa-i pacalesti pe politai ca ai cauciucuri de iarna. Sau "centura falsa opreste piuitul" ca sa mergi macar linistit fara centura daca faci o treaba.

Deci putina siguranta cu forta poate merita.

DOAR ca iarasi, e Romania, tara smecheriilor, capuselilor, spagilor in loc de amenzi si asa mai departe. Cine o sa dea autorizatii pentru aia care vin sa te verifice PSI? Sau la ce firme o sa fie outsourced verificare asta? O sa te oblige sa le deschizi sa le arati stingatorul? Daca nu esti acasa ce fac, iti sparg usa? Iti pun o citatie sa te prezinti la ei cu stingatorul in maximum X zile? Evident, in timpul programului lor (si al serviciului tau). Citi oameni au sa verifice versus citi oameni nu gasesc acasa, cita coada o sa faci? Astept primul titlu de ziar "accident mortal facut de cetateanul X care se ducea sa-si cumpere/verifice/certifice/arate autoritatilor stingatorul".

Chestiile astea sint foarte complicate, e usor sa dai o lege, mai greu e sa prevezi toate consecintele.

#39
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Romania e tara unde mama prostilor e mereu gravida:

intrebarea 1: din xxxx incendii auto cate au fost stinse cu stingatoarele din dotare?
intrebarea 2: in toate statele lumii in cazul in care apare un incendiu, cetatenii au un singur lucru foarte simplu de facut: sa evacueze neconditionat cladirea. DE CE in romania, cetateanul idiot trebuie sa fuga acum sa caute stingatorul sa stinga focul punandu-si viata in pericol, asta daca a scapat nears cand a izbucnit incendiul? pai daca explodeaza instalatia de gaz de la bloc, raul e deja facut, incendiul oricum nu poate fi stavilit cu un stingator. putem doar sa crestem numarul de victime pompieri ad-hoc

#40
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu o sa ma apuc de baut constant bere, in caz de incendiu il sting lejer si fara stingator.

#41
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 02.12.2007
Stingatoarele sunt vax albina, ajuta numai cand incendiul e mic caz in care se poate stinge si cu alte metode mult mai ieftine si la indemana.
Nici la automobile n-ai ce face cu el daca flama e deja destul de marisoara, pana si pompierii consuma mai bine de o cisterna de apa in astfel de cazuri.
La incendiile de locuinte se consuma cisterne intregi, echipaje intregi de pompieri muncesc ore ca sa rezolve problema si voi va puneti speranta intr-o sticla ceva mai mare aka stingator?
Legea e imbecila, nu ar strica un stingator la casa omului dar ca sa ii obligi pe toti sa faca asta e penibil. Si unde mai pui ca stingatoarele expira, deci dupa o perioada trebuie schimbate.
Politicianul face politica, adica gargara si cand se plictiseste inventeaza legi nastrusnice. Oricum propunerea individului e fum si va pieri ca fumul.

Edited by Tipiric, 26 July 2014 - 17:23.


#42
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 Tipiric, on 26 iulie 2014 - 17:22, said:

Oricum propunerea individului e fum si va pieri ca fumul.
pai unde este fum este si foc, nu?
eu zic sa urmam modelul lui DjMx si sa stingem incendiul respectiv.

#43
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Mie mi se pare o inițiativă ok.

Un stingător este necesar a exista în orice locuință.
De fapt două.  Unul cu spumă și unul cu CO2.

Majoritatea incendiilor casnice pot fi stinse în primele două - trei minute fără problemă cu un stingător.
În anumite situații lucrurile evoluează foarte rapid.  Iar până te duci să aduci apă cu cana de la baie, incendiul este deja prea mare pentru a mai fi stins cu apă.

Iată un exemplu clasic:
Pomul de Crăciun = bombă incendiară în casă.
Orice flacără, de la simpla lumânare, ori chiar de la banalele artificii de pom, pot decalnșa ceea ce vedeți mai jos.
Un brad face parte din specia rășinoaselor.   Dacă este adus verde în casă se usucă în câteva zile și devine inflamabil la fel ca benzina datorită rășinilor conținute în coajă.

Dacă ai un stingător la îndemână, și acționezi rapid, poate scapi de dezastru.  Dar dacă nu ai, nici nu are rost să încerci să-l stingi după primele 20-30 secunde.  Poți doar să fugi cât mai poți și nu te îneci cu fum.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dxaUj_rfkN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lPyrJbKJpIY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tomaso, 26 July 2014 - 17:35.


#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 tomaso, on 26 iulie 2014 - 17:34, said:

Pomul de Crăciun = bombă incendiară în casă.
Orice flacără, de la simpla lumânare, ori chiar de la banalele artificii de pom, pot decalnșa ceea ce vedeți mai jos.
Un brad face parte din specia rășinoaselor.   Dacă este adus verde în casă se usucă în câteva zile și devine inflamabil la fel ca benzina datorită rășinilor conținute în coajă.

Dacă ai un stingător la îndemână, și acționezi rapid, poate scapi de dezastru.  Dar dacă nu ai, nici nu are rost să încerci să-l stingi după primele 20-30 secunde.  Poți doar să fugi cât mai poți și nu te îneci cu fum.
Corect daca il ai la indemana poti salva multe.
dar de ce ai aprinde arficii in casa?

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Când erau ai mei împreună, aveam stingător.
Aprpos, se mai produc stingătoare la Buzău?  :huh:

#46
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 MarianG, on 26 iulie 2014 - 17:37, said:

dar de ce ai aprinde arficii in casa?


Cum adică să nu aprinzi artificii în casă?
Tu nu puneai în brad artificii când erai mic?

#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Nu s-ar putea scuti de impozite firmele producatoare cu conditia sa asigure echipamanet si consultanta cetatenilor?
Cu semnaturi si tot ce mai trebuie.
Sa trimita responsabili pe teren pentru verificarea si echipamentelor.

#48
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 -Diana-, on 26 iulie 2014 - 16:09, said:

Nenea de la gaze de la Bucuresti nu ne-a obligat sa punem nimic.
Nu " te-a obligat " deoarece esti cu gazul la comun ..........

 MarianG, on 26 iulie 2014 - 16:55, said:

nu ar fi frumos sa fie extinctoarele pe hol, la fiecare etaj ?
daca tot vrei sa previi un lucru, apoi mai trecem un lucru in agenda sectoristului, a sefului de scara, asociatia de locatari.
sa tina evidenta, s-au furat, sunt depasite termenele de garantie, etc.
...de unde deduc ca sintem mai prosti si hoti decit acum 30 de ani cind pe fiecare palier de bloc exista un extinctor functional care nu disparea , nu era legat cu lacat si nici in grija sau paza cuiva anume ....
...................
Initiativa este foarte buna . Eu am dar ...expirat , din pacate .

#49
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Nici eu nu pun artificii in brad. Nu stiu pe nimeni care sa faca asta. Apropo de brad, mie mai periculoase mi se par instalatiile electrice cu beculete, astfel incat totdeauna numai sub supravegherea mea, functioneaza. Adica, nu plec din casa si las alea in priza, tot de spaima incendiului.

#50
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 tomaso, on 26 iulie 2014 - 17:42, said:

Cum adică să nu aprinzi artificii în casă?
Tu nu puneai în brad artificii când erai mic?
Nu, artificiilele le foloseam afara.
In brad luminite, globuri, girlanda.
Luminitele jucau doar 2-3 ore seara.

#51
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Eu nu sunt cu gazul la comun si totusi n-am, dubios, nu? Posted Image

#52
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 maximg, on 26 iulie 2014 - 17:44, said:

Nu " te-a obligat " deoarece esti cu gazul la comun ..........

Da, asa este. :)

#53
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 maximg, on 26 iulie 2014 - 17:44, said:

...de unde deduc ca sintem mai prosti si hoti decit acum 30 de ani cind pe fiecare palier de bloc exista un extinctor functional care nu disparea , nu era legat cu lacat si nici in grija sau paza cuiva anume ....
am impresia ca alea erau cu fiola, de unica folosinta.

#54
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 eStev, on 26 iulie 2014 - 17:45, said:

Eu nu sunt cu gazul la comun si totusi n-am, dubios, nu? Posted Image
In Bora- Bora poate sint alte legi .... nn zona Bucuresti , musai sa ai !!!
@ Diana / si tu poti monta pt linistea ta , si iti opreste gazul doar la tine in casa !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate