Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Not from Chrome Web Store

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdexterash, on 20 iulie 2014 - 17:20, said:

Nu exista "persoane cu nevoi speciale". Ei sunt utilizatori "normali", ca si toti ceilalti.

Dar Google ii considera persoane cu nevoi speciale in ceea ce priveste securitatea, persoane care nu sunt in stare sa citeasca sau sa inteleaga un simplu avertisment, persoane care nu au suficient discernamant si atunci trebuie controlati, manipulati etc. Deci, daca Google asa gandeste, atunci inseamna ca asa este, nu?

#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post_-_, on 20 iulie 2014 - 17:25, said:

Dar Google ii considera persoane cu nevoi speciale in ceea ce priveste securitatea, persoane care nu sunt in stare sa citeasca sau sa inteleaga un simplu avertisment, persoane care nu au suficient discernamant si atunci trebuie controlati, manipulati etc. Deci, daca Google asa gandeste, atunci inseamna ca asa este, nu?
Nu ii numi persoane cu nevoie speciale :). Sunt majoritatea utilizatorilor, utilizatori normali care nu dispun de cunostinte tehnice temeinice.

View PostSfPetru, on 20 iulie 2014 - 17:18, said:

Mai rar recunoaste cineva ca e incapabil sa ia decizii bune de unul singur, respect tie pentru onestiate, dexterash!
Am gresit pe undeva prin afirmatiile mele? Caci nu am inteles mesajul.

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdexterash, on 20 iulie 2014 - 17:20, said:

Intrebarea mea: care este procentul de utilizatori Chrome atehnici vs tehnici?

Exista mai multi 'atehnici', dar de ce Google ii defavorizeaza atunci pe cei 'tehnici' in favoarea celor 'atehnici'?
Ma rog, nu avem noi de ce sa raspundem la aceasta intrebare...
Mai bine sa ne concentram pe solutii:
1 - petitii catre Google ca sa elimine aceasta restrictie (ceea ce cred ca este inutil datorita faptului ca vor sa filtreze totul prin Store-ul lor, sa centralizeze etc.);
si
2 - propuneri de solutii 'tehnice' pentru ocolirea restrictiei impuse de Google.

Deci ar ramane doar punctul 2.

Evident ca cea mai comoda solutie ar fi cea sugerata la inceput de colegii de forum, adica schimbarea browserului: Treci pe Internet Explorer! Treci pe Firefox!
Restul (privitoare la Google Chrome) reprezinta solutiile mai complicate supuse dezbaterilor de la acest topic.

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post_-_, on 20 iulie 2014 - 17:29, said:

Exista mai multi 'atehnici', dar de ce Google ii defavorizeaza atunci pe cei 'tehnici' in favoarea celor 'atehnici'?
Ma rog, nu avem noi de ce sa raspundem la aceasta intrebare...
Pentru ca cei cu adevarat tehnici se vor descurca.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa vedem atunci cum ne descurcam!

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post_-_, on 20 iulie 2014 - 17:37, said:

Sa vedem atunci cum ne descurcam!
Ok, hai sa te mai intreb atunci ceva: cand facem publice astfel de informatii destul de sensibile (din perspectiva securitatii), facem un bine sau un rau?

#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdexterash, on 20 iulie 2014 - 17:39, said:

Ok, hai sa te mai intreb atunci ceva: cand facem publice astfel de informatii destul de sensibile (din perspectiva securitatii), facem un bine sau un rau?

Este discutabil. Pentru unii este bine, pentru altii poate fi rau. Aici este o dilema morala.
Insa cred ca prea rau nu poate fi, deoarece un user care nu poate intelege un avertisment/ risc de securitate, atunci probabil ca nu poate intelege nici solutiile la care ne referim noi.
Si oricum, userul respectiv nu depinde de Chrome. Isi poate instala Firefox, Maxthon, Opera etc. in care nu exista astfel de restrictii...
Daca e un user neexperimentat, atunci ii recomandam sa foloseasca Chrome si sa nu citeasca astfel de topicuri! Posted Image

Si pentru ca tocmai mi-am amintit de Maxhton Cloud Browser: acesta ar fi cel mai apropiat de Chrome, pentru doritorii de alternative si pentru cei care sunt nemultumiti de ceea ce devine Chrome.
Maxthon este bazat tot pe Chromium si suporta unele extensii care exista si in Chrome. Plus ca este mult mai rapid si consuma mai putine resurse Posted Image

Tocmai am testat in Maxthon un echivalent pentru Tampermonkey (se numeste Violentmonkey) si Maxthon nu-mi blocheaza scriptul:

Attached File  Violentmonkey_1.JPG   87.03K   6 downloads Attached File  Violentmonkey_2.JPG   16.81K   6 downloads Attached File  Violentmonkey_3.JPG   8.85K   4 downloads

Pentru Chrome si Tampermonkey ramane solutia din pagina anterioara (folosirea editorului integrat).

Pentru celelalte extensii pe care nu le mai suporta Chrome ramane sa vedem care dintre solutii functioneaza...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate