Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Creaționism și evoluționism

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4981 replies to this topic

#3853
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Cristi_E, on 31 august 2017 - 23:04, said:

Omul este superior animalelor dpdv intelectual, .... Albina face miere. Oare albina n-ar fi catusi de putin indreptatita sa se creada regina tuturor vietatilor doar prin prisma faptului ca fabrica miere? Poate albina nu da doi bani pe intelectul nostru odios, insa noi dam o gramada de bani pe mierea ei Posted Image.  
Omul este conştient de sine însuşi. Albina nu este.

 Cristi_E, on 31 august 2017 - 23:04, said:

Omul si-a pierdut din acuitatea simturilor pentru ca si-a folosit intelectul.

Rezultatul evoluţiei.

#3854
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 pacopaco1967, on 31 august 2017 - 22:39, said:

Involutia speciilor este oarecum recunoscuta atat de evolutionisti cat si de creationisti in sensul ca a scazut speranta de viata dar si sistemul imunitar, cel putin in cazul oamenilor. Asta in ce priveste trupul fizic. Daca omul a pierdut abilitatea de a vedea in infrarosu atunci e involutie. Bine, tu ii spui tot evolutie, ok, dar trebuie sa te intrebi de ce i-ar fi disparut aceasta abilitatea findca omul doreste sa vada bine si pe intuneric, astazi isi cumpara dispozitive de vedere nocturna. Cum spunea Marius ca evolutia se directioneaza spre o necesitate , eu nu cred asa ceva, findca vorbim in primul rand de mutatii intamplatoare minore, deci ar fi trebuit sa existe si rase de oameni care sa vada pe intuneric, nu ar fi disparut la intreaga rasa umana acest deziderat.
Sunt multe probleme la care evolutionismul nu poate raspunde findca sunt aberante si absurde, findca mereu elimina sau ignora factorul genetic ce este determinant in evolutie. Selectia naturala elimina ce deja s-a format si s-a maturizat . Inteleg ca fiintele oarbe nu pot supravietui, deci ele sunt eliminate instant , la fel si alte fiinte care au probleme congenitale,, deci orice mutatie nebenefica este eliminata, dar cand vine vorba de selectie ea opereaza intotdeauna cu ceva existent si bine inchegat astfel sa putem sa spunem ca exista cu adevarat o selectie naturala la nivel genetic si nu doar fenotipic.Eu in nici un caz nu voi alege o femeie cu vagin pe frunte chiar daca e vizibila si ispititoare, deci selectia naturala o elimina findca e diferita de genele normale, ca atare mutatiile intamplatoare nu vor duce spre o directie in care sa credem ca ele sunt determinante, orice unicitate/singularitate este marginalizata si apoi dispare, nu este proliferata.

Si totusi nu ai raspuns de intrebarile mele ci te-ai eschivat.

Nu exista vedere in infraroșu, decat la un crab abisal.

Omul vaneaza ziua, in plus doar primatele inferioare, cele insectivore au vedere nocturna.

Ceva ce nu s-a folosit s-a atrofiat pana la disparitie.

#3855
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Infinitty, on 01 septembrie 2017 - 10:35, said:

Si totusi nu ai raspuns de intrebarile mele ci te-ai eschivat.

Nu exista vedere in infraroșu, decat la un crab abisal.

Omul vaneaza ziua, in plus doar primatele inferioare, cele insectivore au vedere nocturna.
Asta era intrebarea ? "Cum este cu D-zeu care a mintit ca l-a facut pe om din țãrâna sau lut, in timp ce datele genetice arata ca l-a facut din ADN de proto-cimpanzeu?"
Si bineinteles ca prima data a facut cimpanzeul . Posted Image

Prietenii tai ateii te contrazic. Sunt multe feline au capacitatea de a vedea noaptea chiar fara lumina lunii sau orice altceva. Pot chiar sa iti demonstrez asta. Spre exemplu in podul casei mele nu exista lumina insa au o intrare in care pisicile vaneaza noaptea soricei. Reuseste sa prinda soricei in plina bezna. Ma gandesc ca si soricelul vede daca este activ.




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d3jrcP-o6Vs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#3856
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Paco, nu este totuna vederea nocturna cu vederea în infraroșu. Infrarosu inseamna radiația calorica, caldura.

Animalele de care pomenesti vad in spectrul vizibil, dar pot amplifica lumina reflectata oricat de slaba ar fi aceasta.

Cand este luna ei vad aproape ca ziua, iar cand este instelat vad ceva mai slab, dar chiar si cand cerul este acoperit de nori tot disting formele mai mari plus memoria locurilor vizitate.

Asadar pisicile tale din pod vad alb-negru in nuante intunecate.

Poate am pus întrebarea cam dur, ideea era ca nici involutia nu schimba, ba chiar ataca si mai mult doctrina biblica, sper ca intelegi de ce doar ti-am explicat intr-o postare anterioara.

PS: Eu port acest dialog cu tine deoarece vrei sa castigi ceva din asta, la fel si eu, adica vedem cum poate gandi cineva in opozitie, pe cand Mario Brill nu are aceasta curiozitate.

#3857
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Infinitty, on 01 septembrie 2017 - 12:26, said:

Paco, nu este totuna vederea nocturna cu vederea în infraroșu. Infrarosu inseamna radiația calorica, caldura.
Animalele de care pomenesti vad in spectrul vizibil, dar pot amplifica lumina reflectata oricat de slaba ar fi aceasta.
Cand este luna ei vad aproape ca ziua, iar cand este instelat vad ceva mai slab, dar chiar si cand cerul este acoperit de nori tot disting formele mai mari plus memoria locurilor vizitate.

Asadar pisicile tale din pod vad alb-negru in nuante intunecate.
Si spectrul infrarosu e impartit, infrarosu apropiat este zona in care majoritatea animalelor vad, si infrarosu indepartat este zona in care omul cu diverse instrumente incearca sa aiba vizibilitate. Dar eu ma refer la faptul ca omul nu are abilitatea sa vada macar cat animalele, findca ii era necesara o astfel de abilitate iar voi din nu's ce motive credeti ca a pierdut-o ca nu-i mai folosea. Pai nu era omul preistoric vanator ? Vreau sa spun ca nu ar fi trebuit sa piarda toata specia umana aceasta abilitate , trebuia sa existe macar 1 % din oameni aceasta capacitate/abilitate.

Pisicile mele vaneaza in locuri intunecoase total, fara lumina de la stele, fara refexii , fara nimic deci ei percep spectrul infrarosu, ca e alb-negru  . . . nu are nici o relevanta.

 Infinitty, on 01 septembrie 2017 - 12:26, said:

Poate am pus întrebarea cam dur, ideea era ca nici involutia nu schimba, ba chiar ataca si mai mult doctrina biblica, sper ca intelegi de ce doar ti-am explicat intr-o postare anterioara.
PS: Eu port acest dialog cu tine deoarece vrei sa castigi ceva din asta, la fel si eu, adica vedem cum poate gandi cineva in opozitie, pe cand Mario Brill nu are aceasta curiozitate.
Evolutia sau involutia nu are nimic in legatura cu doctrina biblica, nu ataca nimic. Exista o forma de micro evolutie  caruia noi ii spunem adaptare, spre exemplu fluturi care isi schimba culoarea in functie de mediu, deci in genele lor este prezervata aceasta schimbare, insa cand e vorba de primate daca regnul lor e asa de diversificat atunci ele ar fi trebuit sa capete nevoia de limbaj articulat sau macar sa fie imitatori precum pasarile.

Eu vreau sa atrag atentia ca evolutia asa cum e sustinuta de ateism este falsa. Teoria e eronata si nici macar nu e sustinuta de dovezi, adica modificarile intamplatoare minore trebuiau sa se reflecte in registrul fosilier.

#3858
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

 pacopaco1967, on 01 septembrie 2017 - 12:56, said:


Eu vreau sa atrag atentia ca evolutia asa cum e sustinuta de ateism este falsa. Teoria e eronata si nici macar nu e sustinuta de dovezi, adica modificarile intamplatoare minore trebuiau sa se reflecte in registrul fosilier.
Evolutia nu este sustinuta sau acceptata doar de atei.

Lista fosile intermediare. Asta e cea mai simpla:

https://en.m.wikiped...itional_fossils

Edited by idaho333, 01 September 2017 - 13:40.


#3859
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 idaho333, on 01 septembrie 2017 - 13:39, said:

Evolutia nu este sustinuta sau acceptata doar de atei.

Lista fosile intermediare. Asta e cea mai simpla:

https://en.m.wikiped...itional_fossils
Depinde ce intelegi prin evolutie. Daca ne referim stric la evolutionismul darwinian atunci  asa ceva e doar in carti, adica multa fantezie din partea artistilor si exact cum am spus, realitatea  registrului fosilier o contrazice total

Lista aia e o rusine a evolutionistilor darwinisti. 90 % sunt desene  si 10 procente  fosile  acceptate ca facand parte si din fauna actuala. Eu stiu in ce impas urias se afla evolutionistii si de aceea recurg la imaginatie.

Edited by pacopaco1967, 01 September 2017 - 13:57.


#3860
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,078
  • Înscris: 31.03.2015

 pacopaco1967, on 31 august 2017 - 23:24, said:

1. Spui ca in salbaticie omul n-ar rezista mult timp. Vreau sa-ti spun ca omul modern nu vrea sa traiasca in salbaticie desi ziceti ca vine din ea findca milioane de ani a fost in salbaticie , ei bine e eronata perceptia asta, omul vrea siguranta si nu salbaticie, omul vrea ordine si nu dezordinea din salbaticie, daca ar fi fost evoluat din animale atunci i-ar fi fost straine toate aceste lucruri pe care astazi le construieste pentru comfortul si siguranta lui. Ar fi ales 99% din populatie salbaticia findca din ea se trage (ziceti voi) , insa nu, 2.omul construieste cladiri inalte, construieste masini si utilaje, construieste un mediu diferit de salbaticia din care voi ziceti ca vine si care ar fi trebuit sa fie pentru om raiul.
1. Omul vrea sa traiasca acolo unde sunt mai multi oameni, nu neaparat in orase. Oricum, viata asta postagricola si sistemele sociopolitice dupa care s-au organizat comunitatile de oameni s-au dovedit a fi foarte dezadaptative pentru omenire, majoritatea oamenilor neadaptandu-se la acest mod de trai nenatural. Informeaza-te sa vezi cate probleme a adus cu sine faptul ca ne-am indepartat de natura ca sa traim asa cum o facem la momentul actual. Ai sa te uimesti cu cate boli fizice si psihice ne-am ales de cand am renuntat sa mai fim vanatori culegatori. Am putea afirma ca Adam si Eva cand au parasit Edenul semnifica de fapt trecerea oamenilor de la vanat si cules fructe la facut agricultura si crescut animale. In orice caz, acum vreo 300 de ani cei mai multi oameni erau prosti si agresivi, jegosi din cale afara, si dormeau cu sobolanii sub perna. Aveau o viata de cacao cu branza. Pe cand toate animalele isi traiau viata in liniste si demnitate. Si ce este socant e faptul ca daca in urma unui cataclism omul ar pierde toate cunostintele pe care le-a acumulat de-a lungul timpului, s-ar intoarce in preistorie in doi timpi si trei miscari. De asta spun toti savantii sociobiologi ca omul nu a mai evoluat dpdv cognitiv ci doar cultural. In zilele noastre a trai aproape de natura a devenit un lux pentru foarte multi oameni, si reprezinta o super fiţă sa ai o casa cu vederea la mare sau spre munte. Oamenii dau bani grei sa-si petreaca cateva zile pe an departe de oras, aproape de natura.

2. Zici ca faci compuneri de clasa a patra cu meritele lui Ceausescu Posted Image. Acum 300 de ani ce argumente ai mai fi adus?

Edited by Cristi_E, 01 September 2017 - 14:46.


#3861
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 idaho333, on 31 august 2017 - 08:26, said:

Foarte bine nu crezi in evolutie pentru ca nu ti se pare logic sau consideri ca nu exista suficiente dovezi.
Dar de ce sari la crestinism? De unde vine saltul asta? Cum ai facut  saltul asta?

pace.
suntem un popor crestin, poporul roman este crestin.
in ce / cine vrei sa cred, in Allah ?

#3862
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,078
  • Înscris: 31.03.2015

 pacopaco1967, on 01 septembrie 2017 - 13:56, said:

Depinde ce intelegi prin evolutie. Daca ne referim stric la evolutionismul darwinian atunci  asa ceva e doar in carti, adica multa fantezie din partea artistilor si exact cum am spus, realitatea  registrului fosilier o contrazice total
Nu exista nici cea mai microscopica dovada ca omul a fost creat separat de animale sau ca ar avea vreun statut special pe lumea asta, asa ca degeaba lupti impotriva teoriei evolutiei. Oricum ai da-o nu-ti ies cartile care vrei tu. Chiar deloc.Posted Image

 penticostalul, on 01 septembrie 2017 - 14:41, said:

pace.
suntem un popor crestin, poporul roman este crestin.
in ce / cine vrei sa cred, in Allah ?
Crezi in logica si ratiune.

Edited by Cristi_E, 01 September 2017 - 14:53.


#3863
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Cristi_E, on 01 septembrie 2017 - 14:42, said:

Crezi in logica si ratiune.

astea le avem de la Cineva, care ne-a inzestrat cu ele, nu crezi?

#3864
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,078
  • Înscris: 31.03.2015

 penticostalul, on 01 septembrie 2017 - 14:45, said:

astea le avem de la Cineva, care ne-a inzestrat cu ele, nu crezi?
Pai acel cineva a pus in noi prea putine lucruri bune si prea multe lucruri rele.
Daca n-ar exista in om teama de pedeapsa si de autoritati, indusa prin dresaj, ai vedea diabolicul din om in toata splendoarea sa.
Ce consideri tu astazi ca fiind ordine si civilizatie, e doar o poleiala subtire de suprafata, menita sa acopere grotescul oribil din om.

Edited by Cristi_E, 01 September 2017 - 14:51.


#3865
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 penticostalul, on 01 septembrie 2017 - 14:41, said:


pace.
suntem un popor crestin, poporul roman este crestin.
in ce / cine vrei sa cred, in Allah ?
Allah , Elloah sau Ellohim e acelasi lucru. E vorba de monoteism. Singura problema deriva din ce spune profetul musulmanilor si e net diferit de ce spune isus.  
Asa ca nu te ingrijora de denumire, conteaza principiile pe care le promoveaza.

#3866
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 pacopaco1967, on 01 septembrie 2017 - 12:56, said:


Si spectrul infrarosu e impartit, infrarosu apropiat este zona in care majoritatea animalelor vad, si infrarosu indepartat este zona in care omul cu diverse instrumente incearca sa aiba vizibilitate. Dar eu ma refer la faptul ca omul nu are abilitatea sa vada macar cat animalele, findca ii era necesara o astfel de abilitate iar voi din nu's ce motive credeti ca a pierdut-o ca nu-i mai folosea. Pai nu era omul preistoric vanator ? Vreau sa spun ca nu ar fi trebuit sa piarda toata specia umana aceasta abilitate , trebuia sa existe macar 1 % din oameni aceasta capacitate/abilitate.

Pisicile mele vaneaza in locuri intunecoase total, fara lumina de la stele, fara refexii , fara nimic deci ei percep spectrul infrarosu, ca e alb-negru  . . . nu are nici o relevanta.


Evolutia sau involutia nu are nimic in legatura cu doctrina biblica, nu ataca nimic. Exista o forma de micro evolutie  caruia noi ii spunem adaptare, spre exemplu fluturi care isi schimba culoarea in functie de mediu, deci in genele lor este prezervata aceasta schimbare, insa cand e vorba de primate daca regnul lor e asa de diversificat atunci ele ar fi trebuit sa capete nevoia de limbaj articulat sau macar sa fie imitatori precum pasarile.

Eu vreau sa atrag atentia ca evolutia asa cum e sustinuta de ateism este falsa. Teoria e eronata si nici macar nu e sustinuta de dovezi, adica modificarile intamplatoare minore trebuiau sa se reflecte in registrul fosilier.

Cica in bezna pisicile vaneaza ascultand cu urechile, si simtind cu blanita si mustãțile.

Te intreb:-Daca a fost involutie atunci animalele au descins din om, la fel si plantele si deci omul ar fi creatorul?


#3867
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 01 septembrie 2017 - 13:56, said:

Lista aia e o rusine a evolutionistilor darwinisti. 90 % sunt desene  si 10 procente  fosile  acceptate ca facand parte si din fauna actuala. Eu stiu in ce impas urias se afla evolutionistii si de aceea recurg la imaginatie.

Bineinteles ca sunt desene, ce ai vrea sa fie, fotografii?! Desenele alea sunt bazate pe schelete, urme lasate in roci, etc, (adica fosile). Au mult mai putina legatura cu imaginatia decat Creatia, care e 100% bazata pe imaginatie.

#3868
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

 penticostalul, on 01 septembrie 2017 - 14:41, said:



pace.
suntem un popor crestin, poporul roman este crestin.
in ce / cine vrei sa cred, in Allah ?
Serios? E singurul motiv? Bine ca esti sincer.


#3869
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Infinitty, on 01 septembrie 2017 - 15:12, said:

Cica in bezna pisicile vaneaza ascultand cu urechile, si simtind cu blanita si mustățile.

Te intreb:-Daca a fost involutie atunci animalele au descins din om, la fel si plantele si deci omul ar fi creatorul?
Normal ca simte cu mustatile  insa nu se  aventureaza daca nu vede ceva. Era o emisiune la TV, parca Teleenciclopedia se numea si mai arata ceva despre viata nocturna a animalelor, erau filmate in spectrul infrarosu, si chiar se afirma ca ele au o vedere buna si pe intuneric bezna. Dar ce stiu ei ? Ar fi trebuit sa fii acolo si sa le spui ca aiureaza.


Daca involueaza atunci omul e creatorul ? Si daca evolueaza atunci nu mai e creator ?  Ce fel de logica folositi fratilor in teoriile voastre ?

 oMariusRO, on 01 septembrie 2017 - 15:48, said:

Bineinteles ca sunt desene, ce ai vrea sa fie, fotografii?! Desenele alea sunt bazate pe schelete, urme lasate in roci, etc, (adica fosile). Au mult mai putina legatura cu imaginatia decat Creatia, care e 100% bazata pe imaginatie.
Sa lase desenele la o parte si sa treaca la scanarea de inalta rezolutie la fosilele intermediare. Am vazut si un fake de "fosila" pe acolo. Banuiesc ca era "made in China" acel model . Posted Image

Edited by pacopaco1967, 01 September 2017 - 17:37.


#3870
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 01 septembrie 2017 - 17:37, said:

Am vazut si un fake de "fosila" pe acolo. Banuiesc ca era "made in China" acel model .

Ti-ai dat seama ca e fake din experienta ta de excavatorist?! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate