Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15048 replies to this topic

#109
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Dacă tot vorbiți de scule și alte mașinării ...vă rog să-mi spuneți de cam ce scule aș avea nevoie pentru a putea face o masă  sau un scaun din lemn dar la nivel de hobby nu profesional ...minimum de scule ...

#110
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Spune-ne tu mai intai din ce materiale vrei sa le faci (scandura rindeluita, nerindeluita, PAL, metal, etc) si cum vrei sa arate (spartan, finisaj decent, super-finisat) Si cat de mult esti dispus sa dai din maini.

#111
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postwillrock252000, on 12 august 2014 - 11:49, said:

Dacă tot vorbiți de scule și alte mașinării ...vă rog să-mi spuneți de cam ce scule aș avea nevoie pentru a putea face o masă  sau un scaun din lemn dar la nivel de hobby nu profesional ...minimum de scule ...

E posibil sa nu aveti nevoie chiar de nici un fel de masinarie ci doar de-o banala surubelnita, o ruleta si-un creion.

Eu, spre exemplu, fiindca aveam de facut o masa oarecare, la care sa poata sa se aseze cineva si sa manance o friptura, outdoor (evident, netinand masa permanent afara), am mers frumos la Praktiker, am luat de-acolo o bucata de PAL, cantuit deja pe toate muchiile, in ce nuanta am vrut eu (aveau vreo 4 nuante la dispozitie), apoi am mers la alt raion si-am luat si 4 picioare din acelea care imita inoxul, cu o oarecare inaltime (vreo 90cm, parca), vreo 16 holdzsuruburi si n-am avut decat sa fac niste masuratori simple ca sa prestabilesc pozitia picioarelor dupa care le-am insurubat.

La fel am procedat si legat de cele 2 canapele adiacente mesei. Evident, folosind niste bucati de PAL mult mai inguste si cate 6 picioare/masa, mult mai scunde.

Simplu si rapid !

Insa asta cred ca-i maniera cea mai simpla cu putinta de-a realiza o masa.

Pe de alta parte, am o cunostinta la tara ultrapasionata de bricolaj si prelucrarea lemnului care, foarte important, se si pricepe si mai are si unelte, care construieste niste mese aproape demne de-a aparea in Galeriile Noblesse, insa astea necesita unelte foarte variate si foarte precise la treaba pe care o face fiecare.

#112
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Să zicem ca din scândură nerindeluită(am specificat că e vorba de hobby  deci și așteptări mai puține în privința complexității ....)

#113
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Nu mi-ai spus ce nivel de finisare vrei. Asa ca vin cu variante. Daca vrei un finisaj spartan iti trebuie un echer (poti improviza), ruleta, ferastrau (manual sau electric), holtzsuruburi  FILETATE PARTIAL de 4x45 si o surubelnita adecvata (probabil PH2 sauPZ2) Pentru finisaj iti trebuie o perie e sarma cu care vei evidentia fibrele lemnului (presupun ca va fi brad sau alte rasinoase) si lac. Eu prefer incolor, tu poti alege ce nuanta vrei. fara grunduri si alte rahaturi de marketing. Sa nu uit. indemanare sau perseverenta. Spor la treaba! Daca undeva ai nelamuriri nu ezita sa intrebi. E mai usor decat sa repari :) Mai ales in cazul lemnului. Daca vrei un finisaj decent vei mai avea nevoie de o rindea (electrica as zice eu, cu aia manuala te joci mult mai tarziu) sau de un abricht. Pentru ceva super-finisat ai mai avea nevoie de un slefuitor axial-orbital. si de multa indemanare.

#114
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Mulțumesc celor ce și-au facut timp sa îmi răspundă ...șurubelnițe,o bormașină, un "șoarec "electric cu pânză le am,mă gândesc și la o rindea electrică ...deocamdată de abricht nu mi permite bugetul. Cheresteaua de rășinoase cred că va fi (acum îs doar la stadiul de planuri,vreau să imi fac rost de un minim de scule și dacă mai prind ceva experiență o sa le mai completez ...)  cum imbinați scândurile între ele?

#115
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Banuiesc ca te referi la blatul mesei. Eu le imbin in lamba si uluc. Adica asa: http://www.sporulcas..._lamba_uluc.jpg Pentru primele lucrari nu e nevoie musai de asta, merge doar cu potivirea cat mai buna a muchiilor si imbinarea cu adeziv.

#116
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Si cum se face sau cu ce sculă îmbinarea asta?

#117
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
E mai complicat , trebuie sa le faci la un atelier .
Daca e un blat de masa , din scinduri de brad , le poti imbina daca sunt drepte , cu dibluri din lemn .
http://proiectediver...i-din-lemn.html
Gauresti scindura pe laterale , bagi dibluri cu aracet , le stringi cu o chinga pina se intareste , etc .

Edited by tidicristi, 14 August 2014 - 05:56.


#118
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
E o variantă dar are durabilitate în timp?

#119
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

View Postwillrock252000, on 14 august 2014 - 05:31, said:

Si cum se face sau cu ce sculă îmbinarea asta?
Cu freze pentru lamba si uluc http://www.sculelemn...wy_Freza 1.jpg. Vezi ca iti trebuie si o masina de frezat mai serioasa, efortul din partea ei e destul de mare.

View Posttidicristi, on 14 august 2014 - 05:55, said:

E mai complicat , trebuie sa le faci la un atelier .
Daca e un blat de masa , din scinduri de brad , le poti imbina daca sunt drepte , cu dibluri din lemn .
http://proiectediver...i-din-lemn.html
Gauresti scindura pe laterale , bagi dibluri cu aracet , le stringi cu o chinga pina se intareste , etc .
Nu se face musai la atelier, se face si acasa. Partea cu chngile nu e tocmai ok daca nu prinzi cumva blatul intre doua sipci, altfel blatul are tendinta sa se "albieze" cand strangi chinga.

#120
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Ceva link-uri pentru începători în ale lemnului puteți posta? nu de alta da mi-e oarecum să tot întreb despre tot mărunțișul...

#121
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Ca și mașini de frezat pun cateva link-uri mai jos și vă rog să-mi spuneți-mi dacă se merită luate sau nu:
http://stern-austria...2050-2050w.html
http://m.tocmai.ro/m...e-19024230.html
http://m.tocmai.ro/m...w-19021078.html

Sau altele până în 500 lei

#122
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Astea in niciun caz nu, sunt petarde. Stai sa ma uit eu nitel.

#123
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Nimic bun sh acum.
Eu am insa si una de asta: http://vicastar.ro/m...olent-r3-1100e/ de care sunt absolut multumit mai buna decat asta nu am lucrat decat cu un festool OF1010 si un elu de vreo 1600 de watti. Oricum, pe alea la care te gandeai tu le bate detasat. Un mare plus este manerul tip pistol, daca vei lucra cu ea vei intelege de ce. Si inca ceva. Suna si intreaba daca are variator de turatie. A mea are, dar pe site vad ca apare cu 30000rpm. nu 0-30000 rpm. intreaba, poate e o scapare din partea lor

#124
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Ms pt.timpul acordat și pt.informații

Da cu ce e mai cu moț fiolentul ăsta față de un bosch,dewalt sau makita?

Intreb asta pt.că pare mai butucănos față de restul...

Am un magazin vicastar pe aproape, cred că o sã îi fac o vizită ..

#125
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010
E facut in Ukraina .
Am pendular de la ei , e OK
Am si rindeaua , n`a fost ok, era versiunea ce avea rotile de curea din plastic.
S`a destramat o curea si a prins cordonul textil intre roata si surea.
A distrus rotile.
Cumparat din piata roti metalice si e OK acuma.

Grig

#126
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Acum vad ca esti din suceava.
crede-ma, fata de boschul ala verde... Chiar nu exista termeni de comparatie. De stern nu mai vorbesc. iar black si decker nu mai fac scule bune cam de mult. De cand s-au rebotezat "dewalt" mai exact.

View PostIon_Bumbu, on 14 august 2014 - 21:42, said:

E facut in Ukraina .
Am pendular de la ei , e OK
Am si rindeaua , n`a fost ok, era versiunea ce avea rotile de curea din plastic.
S`a destramat o curea si a prins cordonul textil intre roata si surea.
A distrus rotile.
Cumparat din piata roti metalice si e OK acuma.

Grig
Am si io rindea de la ei, dar aia mare. Scula, nu gluma. Iar pendularul, daca e pm4-700 e, e printre cele mai bune pendulare care s-au facut vreodata. Si crede-ma, nu exagerez. si am testat cateva branduri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate