Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

programe muzica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Salut,ma bucur ca am gasit acest forum.Am 2 intrebari.
1.Stie cineva daca pot scoate vocea dintr-o melodie.Adica e o melodie dintr-un film dar este pe fond,si peste ea vorbesc 2 actori,pot face ceva sa scot vocea actorilor sa ramana doar melodia?
2.Ce program este bun si usor de folosit pentru a umbla la sonorul pc-ului,vazusem odata la cineva cand eram mai mic avea un program ce facea melodia mai clara,se auzea frumos si avea un fel de "cerc" ca sa zic asa care se invartea ori ca acele de ceasornic ori invers si sunetul se auzea pe sistem gen parca trecea dintr-o boxa in alta asa era frumos.Stie cineva acest program? Stima

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005
cel mai simplu cauti OST-ul pentru filme si cumperi melodia cu pricina

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsilvuple, on 26 mai 2014 - 20:37, said:

Stie cineva daca pot scoate vocea dintr-o melodie?

N-aș crede că există așa ceva.

Edited by Digix, 26 May 2014 - 20:56.


#4
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
De existat, există unelte profesionale de editare audio (care rezolvă și probleme de acest gen).

Totul depinde de frecvențe și de calitatea înregistrării.

Edited by namespace, 26 May 2014 - 21:02.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
http://karaoke-cd-g-...n.softonic.com/
Si mai este o aplicatie in pachetul complet Nero ,anume Nero Soundtrax.

View Postnamespace, on 26 mai 2014 - 21:02, said:

De existat, există unelte profesionale de editare audio (care rezolvă și probleme de acest gen).
Totul depinde de frecvențe și de calitatea înregistrării.
Nu prea exista tocmai din cauza chestiei cu frecventa. O voce acopera o gama de frecventa care este comuna si cu a multor segmente din orchestratie ,deci scoti acea gama de frecventa -automat dispare si din orchestratie.
Chiar programele pe care le-am amintit functioneaza foarte aproximativ ,cu rezultate slabe ,daca vocea e trasa stereo atunci nu prea merg deloc.
Pentru initiatorul topicului: daca la clipul video respectiv sunetul e in format multicanal exista o foarte mica sansa ca vocea sa fie pe un canal separat ,atunci exista aplicatii care sa scoata un canal sau mai multe din sunet AC3 ,DTS ,AAC .

Edited by edigee, 27 May 2014 - 10:51.


#6
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
http://www.2shared.c... Aceasta este melodia,este din filmul Regina de pe acasatv pentru cine cunoaste :D.Multumesc tuturor pentru interes si pentru ajutorul acordat.Stima

#7
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Programul de la edigee are voce remover,reduce volumul vocii dar cand ei vorbesc  se distorsioneaza fondul melodic chiar daca vocea lor se aude mai usor.Mai caut poate daca exista ceva mai bun poate gasesc.Imi place foarte mult acel fond instrumental chiar daca nu e o mare melodie pe mine ma leaga niste amintirii de acel fond Posted Image.

Edited by silvuple, 27 May 2014 - 17:08.


#8
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Stie cineva de unde pot downloada Adobe Audition Cs 5.5,ca nu reusesc deloc va rog frumos/

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Se cumpara ,cred ,dar nici programe de genul asta nu te ajuta. Nici macar Cubase SX ,Logic ,Sonar ProTools,etc
Vocea poate fi scoasa doar daca e pe un track separat nu continuta in materialul stereo ,am zis ca se afecteaza si instrumentalul ,e perfect normal.
Decat sa te chinui cu eliminarea vocii mai bine te interesezi exact de coloana sonora de la filmul respectiv ,trebuie sa gasesti pe net undeva. Dai un mail la producatori si intrebi ,treburi din astea.

#10
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Am  sa incerc si asta cu mail la producatori caci coloana sonora nu o gasesc la Telenovela Regina.Si nush nici ei daca ar aveao.Normal in film canta Loredana Groza,melodia care o caut eu e cantata de Babi Minune in ultimul episod al filmului,este melodia bate cubanezele o stiu dar in nici o melodie de a lui cat am cautat nu mai produce exact sunetul acela ca acolo,daca nu ma insel este un saxofon.Daia am tot cautat poate e ceva care sa scot vorbele dar este si normal sa nu se poata sau sa nu fie afectat si fondul sonor.

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Cauta filmul pe dvd, cel puţin teoretic ar trebui să fie cu sunet multicanal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate