Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp
 Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...
 Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Fundație casa
 

Ce am de facut inainte de plecarea din tara?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andrei_musat

andrei_musat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.05.2014
Buna ziua!
Urmeaza sa plec din tara la sfarsitul verii si ma voi stabili in Germania.
Avand in vedere ca voi ramane cetatean al unei tari foarte birocratice...Romania, as dori sa stiu ce am de facut ca sa nu ma pomenesc cu probleme ce nu vor putea fi rezolvate de la distanta, implicit rog niste pareri de la persoanele ce ar avea raspunsuri pentru mine.
- detin o mica garsoniera impreuna cu sotia, impozitul il vom plati online, facturile de lumina si cablu le primim si pe ele pe mail, vom lasa pe cineva de incredere in locul nostru, sa aiba grija de casa si sa plateasca intretinerea si alte utilitati.
- nu am credite sau creante de nici un fel, toate conturile bancare din Romania le vom inchide pana in momentul plecarii.
- Medical...aici incep problemele: suntem asigurati, am avut job fix in ultimii multi ani, iar angajatorul si-a achitat toate datoriile. Nelamurirea mea se refera la celebrul CARD DE SANATATE, de care cel mai probabil nu voi mai avea nevoie, pentru ca voi avea un job in Germania.
Daca eu plec inainte sa-l ridic, ce se va intampla?
De asemenea citeam pe net de obligativitatea prezentarii anuale la medicul de familie pentru consultatii (in caz contrar riscand amenzi), iarasi...eu com voi dovedi de la distanta ca sunt asigurat al altui sistem de sanatate din UE?..
Va dati seama ca nu ne dorim sa facem navete RO-DE pentru datul cu subsemnatul pentru astfel de lucruri.
- Asigurare Pensii: avem pensii obligatorii incheiate la ING RO. In momentul in care ne vom angaja "dincolo", cum se va face transferul fondului de pensii acumulat pana in prezent? Trebuie sa cer ceva acte de la ING inainte sa plec?
- telefonie: amandoi detinem cartele prepaid pe care vrem sa le pastram si in DE, insa am auzit de din 2015 cartelele prepaid vor putea fi folosite numai daca utilizatorul se inregistreaza cu buletinul la operatorul de telefonie mobila. Cum ar trebuie sa procedez, sa incerc sa fac acest pas de acum? VDF
- pentru orice fel de alte probleme, pot face o imputernicire la notar sa las pe cineva de incredere sa dea declaratii sau sa semneze in locul meu acte si alte formalitati? (nu ca ma pot gandi la ceva unde ar fi cazul, dar asa sunt eu mai cum drobul de sare si vreau sa ma asigur de tot).
Daca aveti alte idei sau cunoasteti din experienta probleme care ar putea aparea, va raman indatorat daca le impartasiti!
Multumesc anticipat!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- e bine cit de repede poti dupa ce ai domiciliul acolo sa iti obtii statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate pentru a scapa de un numar mare de stresuri. Desigur, apar alte stresuri majore in cazul in care iti pierzi pasaportul romanesc (ca n-o sa mai ai buletinul...)
- nu are rost sa bagi periodic bani in cartelele Vodafone, poti sa-ti portezi numarul/numerele la erdesh si te costa 50 centi pe an (6 luni valabilitate 6 gratie). Si mai trebuie sa te si duci cu buletinul ca ultima data altfel nu-ti dadeau. Evident nu se stie sigur daca asta chiar o sa fie suficient in cazul in care trebuie completat si semnat vreun formular anume inventat la anu'
- pina cind scapi de buletinul romanesc e bine sa ai grija sa nu ai venituri de nici un fel pe numele tau (exemplu dobinda chiar de un ban, chirii, dividende, etc). Nu de alta dar te pun astia sa platesti CASS-ul pe tot anul la nivelul salariului minim pe economie. Atentie la cind inchizi conturile versus cit ai salariul (implicit CASS) platit de la angajatorul actual!
- e bine sa obtii orice fel de situatii/acte ca n-ai datorii de la fisc/cass/pensii/fortele de munca. Nu ca o sa-ti foloseasca sigur (cazierul fiscal parca se cere daca vrei sa obtii statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate) dar nu se stie niciodata.

#3
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
O sa aveti nevoie de actele de studii si actele de stare civila apostilate.
In Germania veti primi un certificat de inregistrare pe baza caruia angajatorul va plateste taxele. Stabilirea domiciliului se poate cere dupa ce trece o perioada de timp (in RO este de 5 ani).

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostOctavian_SK, on 26 mai 2014 - 18:20, said:

ce inseamna statutul ala?
o stampila in pasaport, ca ai plecat cu acte in regula. io am predat buletin, livret si adeverinte de peste tot ca n-am avut datorii la stat, in schimb de atunci ma lasa in pace.

#5
diana67

diana67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2014
e bine sa imputernicesti o ruda, de preferat sora/fratele/unul din parinti in caz ca vor exista probleme (destul de minore insa de neignorat)/ situatii la care va fi nevoie fie de o confirmare cu semnatura fie de orice alta astfel de formalitate.

#6
andrei_musat

andrei_musat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.05.2014
Poate am fost neclar, nu de ce trebuie sa fac acolo am nevoie, ci aici. Cunosc limba germana si pasii de obtinere a Anmeldung-ului, am cunostinte pe care ma pot baza mai mult sau mai putin, nu cu stabilirea acolo imi fac eu probleme, ci cu ce las aici.

"Statut de cetatean roman cu domiciliu in strainatate", recunosc ca asta mi-a scapat si habar nu am in ce conditii obtin acest statut si cum influenteaza el situatia din tara.
Valabil si pt cazierul fiscal. Daca il obtin, dovedeste implicit ca nu am datorii nici la stat, nici la privati?..

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce nu cauti pe site-uri oficiale? Ca aici primesti doar "pareri" mai mult sau mai putin (mai ales) folositoare.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Site-uri oficiale ... ca cel de aici: http://forum.softped.../#entry15197928 ?
Sint bune si ele (chiar am citat si eu unul intr-un post care a disparut in mod misterios) dar nu in mod exclusiv.
Nu cred ca o sa afle din vreun site oficial ca (exact in situatia in care nu mai ai nici un venit in Romania in afara vreunuia derizoriu care ti-a scapat, gen un dividend sau dobinda simbolica) poti sa te trezesti dator la stat cu o suma de jde mii de ori mai mare decit venitul respectiv (care de fapt era si eventual si gata impozitat). Fara a vorbi de amenzi, penalizari si alte alea.

#9
andrei_musat

andrei_musat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.05.2014
Despre aspectul cu cardul de sanatate chiar nu stie nimic...din interiorul sistemului? Ar ajuta mult. Multumesc...

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu cardul in sine nu vad ce probleme ar putea sa fie. Cu incheierea situatiei si cu ce alte pretentii de contributii ce pot sa mai apara pe traseu e problema.
De asigurat in orice stat de-asta mai comunist european esti din prima zi de munca (sau somaj, etc). Daca vrei maximum de siguranta sa nu ai vreo surpriza exact inainte sa incepi lucrul si nu ai cardurile alea poti sa iti faci o asigurare de calatorie.

#11
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Intrebare: Daca tot urmeaza sa va stabiliti acolo DEFINITIV, de ce nu vindeti tot, aruncati tot gunoiul, cartele, tot ce misca, si le faceti bani? De ce va mai cramponati de niste chestii in tara?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate