Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31568 replies to this topic

#17551
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
apropo .. trecui azi pe iancului ..au ras si zefirului .. :( sa vedem ce kaufland, peny's sau profi or face, ca lidl este "peste blocuri" in pantelimon.

#17552
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,422
  • Înscris: 31.08.2006

View Postr_murphy, on 12 decembrie 2017 - 20:21, said:

apropo .. trecui azi pe iancului ..au ras si zefirului .. Posted Image sa vedem ce kaufland, peny's sau profi or face, ca lidl este "peste blocuri" in pantelimon.

   Si as putea sa pariez ca tot nu va fi de ajuns pentru setea de consum a romanilor  Cred ca si zece kauflanduri daca ar mai tranti in Bucuresti, tot nu sunt de ajuns pentru setea de shopping a romanasilor. Tare sunt curios cand vor pune la pamant si ceea ce a mai ramas din "Aversa", fiindca acolo e o zona ca o adevarata mina de aur pentru rechinii "investitori" imobiliari. Tic, tac, tic, tac...

#17553
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,501
  • Înscris: 12.07.2010
Şi eu am lucrat în zgomot mare şi la ultima audiogramă, cu toţi „brăduţii” şi antifoanele canadiene „pierdusem” câteva frecvenţe. Sunt câţiva comentatori la TV (Vadim Vîjeu, etc.) la care, pur şi simplu, nu înţeleg ce spun decât cu TV-ul dat tare. Şi de noi, în timpul liceului, în luna de practică de vară se profita din plin de noi. Am găurit zeci şi zeci de plăci tubulare pe maşini portal, muncitorul îmi arăta cum se face o gaură, două şi se ducea la altă maşină, se lucra în acord şi mulţi lucrau pe 2-3 maşini unelte. Cel mai mult mi-a plăcut maşina de mortezat, am făcut multe canale de pană şi alte prelucrări pe aşa ceva. Nu-mi plăceau strungurile decât cele carusel, cel mai mare prelucra piese de max 2500 mm diametru. Am lucrat în rând cu muncitorii şi la „trasare”, am  măsurat şi punctat sute de flanşe din oţel carbon şi INOX. Amintiri...

#17554
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,422
  • Înscris: 31.08.2006

View PostSidorin, on 12 decembrie 2017 - 20:32, said:

Și eu am lucrat în zgomot mare și la ultima audiogramă, cu toți „brăduții” și antifoanele canadiene „pierdusem” câteva frecvențe. Sunt câțiva comentatori la TV (Vadim Vîjeu, etc.) la care, pur și simplu, nu înțeleg ce spun decât cu TV-ul dat tare. Și de noi, în timpul liceului, în luna de practică de vară se profita din plin de noi. Am găurit zeci și zeci de plăci tubulare pe mașini portal, muncitorul îmi arăta cum se face o gaură, două și se ducea la altă mașină, se lucra în acord și mulți lucrau pe 2-3 mașini unelte. Cel mai mult mi-a plăcut mașina de mortezat, am făcut multe canale de pană și alte prelucrări pe așa ceva. Nu-mi plăceau strungurile decât cele carusel, cel mai mare prelucra piese de max 2500 mm diametru. Am lucrat în rând cu muncitorii și la „trasare”, am  măsurat și punctat sute de flanșe din oțel carbon și INOX. Amintiri...

Faceau banuti buni pe atunci muncitorii, exploatandu-ne pe noi. Se lucra in acord, si erau direct interesati da forjeze. Am mai facut practica si la "Didactica". Devenisem expert la strung. Aveam de facut la un moment dat partea metalica de la bananele electrice. Artisti devenisem toti baietii la strung. Trageam tare, ca ne intelegeam cu muncitorii cate bucati sa facem intr-o unitate de timp. Ei se umpleau de bani la sfarsitul lunii, iar noi lucram doua-trei ore maxim, deci, mai putim decat ar fi trebuit sa stam la program, si ne roiam la cinema, la strand cu gagicile, in parc etc.  Pana la urma, toata lumea era multumita, noi ca scapam mai devreme de la program, iar muncitorescu' fiindca incasa bani frumosi la salariu.

#17555
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Omul cel mai valoros capital-dar castile de protectie auditiva erau scumpe...........
Daca asta nu denota ipocrizia sistemului.

#17556
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,422
  • Înscris: 31.08.2006

View Postpetit_christian, on 12 decembrie 2017 - 20:54, said:

Omul cel mai valoros capital-dar castile de protectie auditiva erau scumpe...........
Daca asta nu denota ipocrizia sistemului.

  Pai, nici cu sistemul actual din Romania, sanchi, capitalist, dar in fapt, mafiot, nu mi-e rusine. Ambele sisteme sunt de rahat.

#17557
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View Postfansat, on 12 decembrie 2017 - 20:44, said:

Faceau banuti buni pe atunci muncitorii, exploatandu-ne pe noi. Se lucra in acord, si erau direct interesati da forjeze.
Macare puteati si voi sa furati ceva de acolo, sa nu plecati cu mana goala?

#17558
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014

View Postfansat, on 12 decembrie 2017 - 21:37, said:



          Pai, nici cu sistemul actual din Romania, sanchi, capitalist, dar in fapt, mafiot, nu mi-e rusine. Ambele sisteme sunt de rahat.
Sistemul de azi nu are acest slogan. Poti sa il numesti cum vrei, dar ipocrit nu.

Ugho sustii incalcarea legii? Stii ca furtul era si este infractiune?!

#17559
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
De citit şi   :rolleyes:  https://forum.softpe...dg/page__st__18

#17560
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,422
  • Înscris: 31.08.2006
Nu are acest slogan, de acord, dar e tot o mizerie. Ma refer la cel din Romania. Se moare si azi pe capete in spitalele din Romania din cauza lipsei dotarilor, a mafiei medicamentelor, a delasarii medicilor, a lipsei de medici prin emigrarea masiva a acestora in alte state, sistemul de invatamant e la pamant, biruri peste biruri pe care le platesc romanii statului, dezastrul din infrastructura din transporturi, prigoana impotriva micilor intreprinzatori si sustinerea unor potentiali votanti (bugetarii) prin salarii marite artficial, coruptia, nepotismul si cumetria din multe institutii ale statului, politicieni aroganti, fanarioti si corupti pana la cer  din toate partidele, si cate si mai cate. Toate astea si multe altele nu fac ca acest sistem tip "scapa cime poate" din Romania, sa se numeasca un sistem bun.

#17561
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postfansat, on 12 decembrie 2017 - 20:31, said:

Tare sunt curios cand vor pune la pamant si ceea ce a mai ramas din "Aversa",

stai linistit, mase plastice a devenit veranda, aversa este oricum pusa pe butuci, asteapta fluierul final .. :(
din mase plastice macar daca a fi lasat cladirile de patrimoniu, alea de pe la 1890 ..

#17562
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014

View Postfansat, on 13 decembrie 2017 - 06:41, said:

Nu are acest slogan, de acord, dar e tot o mizerie. Ma refer la cel din Romania. Se moare si azi pe capete in spitalele din Romania din cauza lipsei dotarilor, a mafiei medicamentelor, a delasarii medicilor, a lipsei de medici prin emigrarea masiva a acestora in alte state, sistemul de invatamant e la pamant, biruri peste biruri pe care le platesc romanii statului, dezastrul din infrastructura din transporturi, prigoana impotriva micilor intreprinzatori si sustinerea unor potentiali votanti (bugetarii) prin salarii marite artficial, coruptia, nepotismul si cumetria din multe institutii ale statului, politicieni aroganti, fanarioti si corupti pana la cer  din toate partidele, si cate si mai cate. Toate astea si multe altele nu fac ca acest sistem tip "scapa cime poate" din Romania, sa se numeasca un sistem bun.
1. "Mizeria" sistemului de azi nu justifica si nici nu scuza mizeria sistemului precedent.
2. Azi poti avea afacerea ta din care sa traiesti decent. Atentie: afacere nu inseamna ca devii milionar peste noapte.
3. Ai libertatea sa te implici politic. Vazind ca nr "bocitorilor" de pe SP e f mare si conform spuselor acestora majoritatea romanilor sunt in asentimentul lor, de ce nu va faceti partid? Cine va impeidica?
Plecind de la premisel de mai sus Logica spune ca ati cistiga detasat.
4. Ai libertatea sa te stabilesti in orice tara din UE si sa iti incerci norocul.
E demonstrat stiinfic ca a invata o limba straina nu e deloc dificil. Si un om cu iq minim poate invata fara mare efort. Or voi aveti meserii calificate, studii (ca scrieti toti corect si va exprimati elegant), de i ce va retine?
5. Cite din chestiile de mai sus le ai incercat si ai dat gres?
Daca poti sa mi raspunzi la concret.
Nu e rusine sa dai gres, e nai rusinos sa nu incerci nimic si sa te plingi.
Sa nu i las deoparte nici pe ce o inteligenta scazuta (din pacate sunt si din acestia, nu din vina lor, ca asa s-au nascut). Au dus-o si o duc rau in orice sistem. Este o realitate trista, dincolo de sentimentele noastre sau afilierea politica.
Nu ne putem pune cu natura.
Chiar astept cu interes raspunsul tau, daca ai amabilitatea aceasta si timpul necesar.


#17563
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfansat, on 12 decembrie 2017 - 20:31, said:

Tare sunt curios cand vor pune la pamant si ceea ce a mai ramas din "Aversa", fiindca acolo e o zona ca o adevarata mina de aur pentru rechinii "investitori" imobiliari. Tic, tac, tic, tac...
În 1992, pe când eu de-abia cunoşteam primele clipe ale majoratului, tatăl prietenei mele de atunci lucra la Aversa. Era consternat de modul în care, efectiv, se fura peste gard din uzină. Ca şi în anii 80, tot ceea ce se putea vinde în talciocuri era furat. Tot cu consternare vorbea, încă de atunci, de demolarea uzinei, doar că totul era la nivel de zvon, un zvon mare compus din zvonuri mai mici, care mai de care mai fanteziste. Încă nu se ştia de mall-uri, toată lumea vorbea de supermarketuri; aşa şi dânsul, cita zvonuri care vorbeau despre un mare supermarket ce va fi construit în locul Aversei.
Evaluări imobiliare ale terenului s-au făcut de mult timp, însă s-a aşteptat amenajarea Pieţei Obor în forma actuală, pentru a se încadra mall-ul în peisajul urban (dacă pot spune aşa).
Despre Mega Mall se ştia că va fi construit cam de la mijlocul anilor 2000; nu cunosc problema în detaliu, dar se pare că au existat nişte interese - nu foarte puternice, însă - de a menţine Electroaparataj în funcţiune. Dar autorităţile române, curajoase, n-au vândut ţara investitorilor străini în industrie, au ţinut cu poporul român şi le-au dat încă un loc de pelerinaj comercial.
Cu Hidromecanica din Braşov s-a procedat la fel: ideea unui mall în locul uzinei a luat naştere prin 2007-2008.

#17564
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,556
  • Înscris: 02.09.2006

View Postfansat, on 12 decembrie 2017 - 20:44, said:

Faceau banuti buni pe atunci muncitorii, exploatandu-ne pe noi. Se lucra in acord, si erau direct interesati da forjeze. Am mai facut practica si la "Didactica". Devenisem expert la strung. Aveam de facut la un moment dat partea metalica de la bananele electrice. Artisti devenisem toti baietii la strung. Trageam tare, ca ne intelegeam cu muncitorii cate bucati sa facem intr-o unitate de timp. Ei se umpleau de bani la sfarsitul lunii, iar noi lucram doua-trei ore maxim, deci, mai putim decat ar fi trebuit sa stam la program, si ne roiam la cinema, la strand cu gagicile, in parc etc.  Pana la urma, toata lumea era multumita, noi ca scapam mai devreme de la program, iar muncitorescu' fiindca incasa bani frumosi la salariu.
de fapt nu era chiarv asa, elevii erau platiti pentru practica, numnai ca banii ajungeau la scoli! sigur ca cu bani mai putini decit salariile celor din fabricile respective desi de multe ori faceau aleeasi treaba!

View Postfansat, on 13 decembrie 2017 - 06:41, said:

Nu are acest slogan, de acord, dar e tot o mizerie. Ma refer la cel din Romania. Se moare si azi pe capete in spitalele din Romania din cauza lipsei dotarilor, a mafiei medicamentelor, a delasarii medicilor, a lipsei de medici prin emigrarea masiva a acestora in alte state, sistemul de invatamant e la pamant, biruri peste biruri pe care le platesc romanii statului, dezastrul din infrastructura din transporturi, prigoana impotriva micilor intreprinzatori si sustinerea unor potentiali votanti (bugetarii) prin salarii marite artficial, coruptia, nepotismul si cumetria din multe institutii ale statului, politicieni aroganti, fanarioti si corupti pana la cer  din toate partidele, si cate si mai cate. Toate astea si multe altele nu fac ca acest sistem tip "scapa cime poate" din Romania, sa se numeasca un sistem bun.
si toate astea duc cresterea numarului de megamagazine pline zi si noapte, cu peste 50 de case fiecare si parcarile pline. desigur din cauza saraciei romanilor toate astea!
penibil!

#17565
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Alea de mase plastice şi-au mutat producţia. E un caz mai fericit, în care firma nu a dispărut cu totul. De demolare auzisem înainte, dar speram că nu se va întâmpla.
"Aversa" văd că e abandonată. Dar încă e pe poziţii. Cine ştie, mai are vreo şansă. Mall e deja lângă. Dar pot să facă ditamai hypermarketul sau cocioabe de lux.
"Diasfinul" o mai lucra?
De vină nu sunt doar puliticenii picaţi de mai ştie cine unde, sunt de vină şi oamenii. Ei cu mâna şi mintea lor au furat, au tolerat, nu şi-au dat seama nici după ani de anumite chestii, au votat şi au contribuit la creşterea unor monştri. Degeaba aruncăm vina numai pe politiceni, servicii, străini că e şi vina poporului.

#17566
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
La "ElectroAparataj" se pare că era prea mult personal. De produs produceau şi chestii bune, dar se prefera Made in Turkey sau Made in China.
În anii '80: nenorocirea transportului în comun din Bucureşti. Ăla de suprafaţă, deşi şi în cazul metroului au făcut unele greşeli (de exemplu era utilă o staţie între Dristor 1 şi Leontin Sălăjan (Nicolae Grigorescu) ). Demolările nu mai ai cum să le dai în marşarier, dar la apoape 28 de ani de la 1 Ian. 1990 să nu fi rezolvat pe deplin problema transportului în comun...
Lumina vine de la popor... dar poporul e orb.

#17567
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@djl: cu tot respectul, care transport în comun?
Lucrez în domeniu şi ştiu destul de multe.
O linie de transport în comun se trasează între nişte puncte de interes. Tipul de vehicule ce urmează să o deservească se calculează. În funcţie de rezultat, se aplică metoda drumului cel mai scurt. Apoi, în funcţie de situaţia din teren, drumul cel mai scurt se adaptează.
Nu se poate înfiinţa o linie de transport în comun acolo unde nu există fluxuri constante de oameni care se deplasează între două puncte de interes. Dacă azi merg 1000 de oameni, iar mâine 100, nu are rost să înfiinţezi o linie. Tu unde ai construi un baraj: pe un fluviu, pe un râu, sau pe un pârâu?
Posibilitatea ca oamenii să-şi achiziţioneze maşini în rate, coroborat cu apariţia marilor centre comerciale şi dispariţia marilor platforme industriale, au determinat schimbarea fluxurilor de călători aşa cum le ştiam noi, în anii 80. Cei care se duc la mall nu o fac cu autobuzul, fiindcă e mai rapid - chiar şi în condiţii de aglomeraţie maximă - să ajungi cu maşina proprie. De ce? Fiindcă aşa se circulă în Bucureşti: autobuzul nu are bandă proprie, este nevoit să stea în coloană, în timp ce automobilistul, la o adică, o taie şi pe contrasens. Linie continuă? Bancul zilei!
Transportul electric nu se justifică decât acolo unde fluxurile de călători, pe lângă faptul că sunt mari, sunt şi stabile - adică se preconizează minim acelaşi flux de călători în următorii trei ani. Platformele industriale asigurau acest lucru, deoarece statul român le hrănea în permanenţă. Acum, fie unele nu mai sunt, fie - cum e cazul celei din Rahova - clădirile au fost închiriate diverselor firme care şi-au stabilit acolo birourile/sediile.
Acum, ca urmare a remodelării oraşului, punctele de interes se schimbă constant. Cele care rămân stabile, aşa cum erau platformele industriale, sunt centrele comerciale. Dar acolo omul vine cu maşina; tu ţi-ai aduce gagica la mall cu autobuzul? Prima dată da, a doua oară n-ar mai fi gagica ta, s-ar urca în Merţanul rivalului tău. Sau în Bemveu.
Metroul s-a făcut, în Bucureşti, nu fiindcă traficul o cerea, ci din ambiţia lui Ceauşescu de a dovedi că "pot şi eu să fac ce a făcut Gorbaciov". Mda... numai că metroul din Moscova avea deja nişte decenii de existenţă, iar staţiile de acolo sunt opere de artă, nicidecum peşteri sau hrube, ca la noi. Exemplu de hrube: Piaţa Romană, Dristor 1. Singura staţie cât de cât reuşită, de la noi - dealtfel, singura promovată intens de regim - este Titan. Metroul, însă - cu excepţia Magistralei 2 şi a staţiei Politehnica - nu are o utilitate concretă, serveşte doar ca alternativă atunci când este prea cald sau prea frig afară. Şi nu toţi oamenii preferă să se deplaseze cot la cot cu cârtiţele.
Despre domeniul ăsta se pot spune multe, dar este clar că, dacă în anii 60 şi 70 liniile erau oarecum trasate şi după nevoile populaţiei, acum fie că au rămas aceleaşi şi nu mai interesează pe nimeni, fie au fost modificate în urma demolărilor iar oamenii, văzând calitatea serviciilor, preferă - ca şi mine, uneori - să stea în trafic, în maşina lui, decât în autobuz, cot la cot cu toţi cei certaţi cu igiena.

#17568
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Ce transport în comun?
Uite, eu de exemplu mă mir că nu ar exista nimeni care ar vrea să ajungă dinrect de la Timpuri Noi (zona, că fabrica nu mai există) la P-ţa Sf. Vineri cu R.A.T.B.-ul. Sau că cine vine din Rahova să meargă înspre Obor - Iancului fără a mai traversa pe jos pe la P-ţa Unirii ori eventual ocoli cu autobuzul (invers te duce mai repede). De ce timp de cel puţin 10 ani nu au fost în stare să facă un mare capăt de tramvaie la P-ţa Unirii? Te dădeai jos din ce venea dinspre Rahova şi pe acelaşi refugiu (sau unul paralel) aşteptai tramvaiul ce urca spre Sf. Vineri?
Şi nu cred că în zona Icoaeni, pe unde circulau troleibuze nu ar fi fost nevoie de transport în comun. La fel cum nu cred că nu ar fi omaeni interesaţi de o linie R.A.T.B. cu tarif normal care să meargă direct P-ţa Victoriei - Băneasa. Sau dacă ar fi existat din anii '90 autobuze cu tarif normal Berceni - Universitate - Romană - P-ţa Victoriei, cu staţii intermediare cum sunt acuma pe 381 nu ar fi fost tentaţi oamenii să meargă cu el. La ce flux de călători e pe acolo... şi pe linia aia s-ar fi putu preta şi articulate.

Metroul nu utilitate decât pe M2 şi la Politehnica? Eu văd că toate magistralele, afară de M4 au destui călători. Metroul merge mai repede şi decât maşina... pierzi însă timp dacă nu e oră de vârf şi trebuie să mergi peste 5 min până la staţie. Ar fi trebuit să existe staţie de metrou şi la Spit. Colentina.

Cât despre fetele care a 2-a oară se suie în maşină străină scumpă dacă le duci cu transportul în comun. Alea nu-s fete, nici femei, sunt sugative cărora le doresc să "cânte la microfon" până se umplu de toate bolile cu transmitere sexuală şi le dau şi altora de teapa lor aşa ceva! Una adevărată apreciază simplitatea.

De ce mi-e dor din Epoca Ceauşescu: de cinematografia Românească...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sidorin

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate