Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Abuz al angajatorului.

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdavidoaia, on 16 mai 2014 - 12:53, said:

Pana la urma pastreaza confidentialitatea ITM-ul, sau nu ?
Depinde de la caz la caz.
In al tau nu, reclami ceva in nume propriu, probleme ce privesc conditiile tale de munca.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001
Muncitorii nu sunt intrebati. Cel mult sunt cronometrati. E una din metode de determinare a normei de timp.

#21
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postneagu_laurentiu, on 16 mai 2014 - 12:24, said:

Ia sa nu accepte nimeni, sa denunte astfel de practici s.a.m.d.
Și îi întreții tu pe acești oameni? Nu știu dacă ai avut vreodată de stat ceva timp pe tușă și să vezi că nimeni nu te ia să te angajeze. În momentul acela îți cam schimbi perspectivele.

View Postdavidoaia, on 16 mai 2014 - 12:53, said:

In 4 ani de cand sunt angajat, s-a modificat planul individual de vreo cateva ori, apoi s-a renuntat la el , s-a trecut la global, iar s-a revenit .. etc.. Posted Image)

Eu am lucrat ceva timp la o mașină care producea cabluri electrice pentru mașini. Și îți dădea un anumit target de făcut pe zi. Se făceau unele măsurători și ieșea că se pot face atâtea cablaje pe zi. Apoi când mai doreau să mai scadă timpul iarăși făceau niște măsurători și mai măreau target-ul. În general firmele astea uriașe cam știu ce fac așa că e destul de greu să rezolvi ceva la ITM. Eu știu că eram la o firmă foarte mică și aveam probleme cu salariul și am și amenințat pe șef că îl reclam la ITM și știi ce mi-a spus omul? Reclamă-mă că tot ce pot face ei e să îmi dea încă o amendă și eu voi spune că nu am bani (firma avea datorii foarte mari). Ce să mai zici la firmele astea mari în care toate actele se fac la sânge? Și când te pun să lucrezi la negru aranjează actele încât să nu poți să le faci nimic.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003
Crezi ca eu am mancat rahat si a dat norocul peste mine ?! Am facut foamea la greu cum se spune. Dar nu am acceptat niciodata ceva ce nu mi-a placut (nu vorbesc de mofturi).
Da, cererea e mai mare ca oferta si de aici derapajele. Insa ele trebuie sanctionate si nu tolerate/acceptate.

Edited by neagu_laurentiu, 16 May 2014 - 13:22.


#23
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ser-vi-ciu, ser-vi-ciu!

Edited by danutz96, 16 May 2014 - 13:34.


#24
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,224
  • Înscris: 01.10.2009

View Postpetre69, on 16 mai 2014 - 12:50, said:

nu
ceea ce este foarte bine
nu faci fata sau nu iti convine cauti in alta parte si cu asta basta
Se gasesc angajatori pe toate drumurile. Ar fi si pacat sa nu renunte la job-ul actual.

#25
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostXORIAN_L, on 16 mai 2014 - 13:35, said:

Se gasesc angajatori pe toate drumurile. Ar fi si pacat sa nu renunte la job-ul actual.
Zi-ne si noua unde sunt drumurile alea.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003

View PostXORIAN_L, on 16 mai 2014 - 13:35, said:

Se gasesc angajatori pe toate drumurile. Ar fi si pacat sa nu renunte la job-ul actual.
Pamantul e rotund. Nu trebuie sa cauti numai unde te-ai nascut, de asta invatam geografie.

Edited by neagu_laurentiu, 16 May 2014 - 13:37.


#27
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,224
  • Înscris: 01.10.2009

View Postsnipest, on 16 mai 2014 - 13:36, said:

Zi-ne si noua unde sunt drumurile alea.
Am zis la misto.

View Postneagu_laurentiu, on 16 mai 2014 - 13:37, said:

Pamantul e rotund. Nu trebuie sa cauti numai unde te-ai nascut, de asta invatam geografie.
Sa se mute in Bucuresti sau Singapore.

Edited by XORIAN_L, 16 May 2014 - 13:44.


#28
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostXORIAN_L, on 16 mai 2014 - 13:43, said:

Sa se mute in Bucuresti sau Singapore.
Din ce am mai citit pe net pentru angajare Cluj e noul București.

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,407
  • Înscris: 13.01.2011

View Postadisz, on 16 mai 2014 - 12:14, said:




Bun venit in jungla romaneasca CAPITALISTA.

E mai corect asa.

Capitalismul nostru este atipic :  )))

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdavidoaia, on 16 mai 2014 - 12:45, said:

Avem in contract 900 si ceva de lei. Din salariu poate taia daca nu ti-ai facut planul (s-a intamplat de nenumarate ori ) Ma intreb : Oare poate sa imi dea (dupa penalizari) mai putin de minimul pe economie?  Suntem firma mare cca 1000 de angajati. Nu cred ca a facut magarii cu neplata la stat a somajului sau pt pensii. Vreau doar sa stiu daca pot primi macar minimul pe economie (care e de vreo 500 de lei in mana, nu ? ) indiferent de cate penalizari fac ei , si daca ii pot reclama pt astfel de abuzuri precum cel prezentat de ine mai sus.

M-as duce la ITM, dar pastreaza astia confidentialitatea?

stai putin. tu spui ca ai in contractul de munca suma de "900 si ceva de lei" pentru un program normal de 8 ore/zi si s-a intamplat sa nu primesti acesti bani integral daca nu ai realizat planul?
nu prea e ok deloc.
http://legeaz.net/sp...rii-3320-9-2012

Edited by _Smiley_, 16 May 2014 - 17:15.


#31
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
bravo! cred ca aici este cheia problemei expuse de initiator

#32
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012
Din pacate codul mucii a fopst modificat de Boc la cererea consiliului investitoriilor straini. Culmea e ca patronatele de la noi si sindicatele nu au cerut sachimbarea lui. Acest consiliu de investitori straini sunt companii straine ce activeaza in romanai si angajeaza pe banda rulanta pe salarii de 6-700 de lei plus bonuri. Cu actualul cod al muncii s-au introdus niste criterii de performanta cu care poti fiu dat oricand afara. De ex lucrezi in vanzari si este chemat de sef si ti se spune ca ai ca target sa dublezi vanzarile in 5 zile...Binenteles ca nu vei putea face asta si apoi esti dat afara ca lipsa de performanta. PAtronatele romane nu pot face nimic ca nu au banii su puterea firmelor straine ce fac legea pe piata muncii.
LA ora actuala cel mai bine este sa lucrezi la stat. Suntem singura tara din lume unde salariul mediu de la stat este mai mare ca in privat. La stat ai zile de concediu corespunzatoare vechimii, iar in privat toata lume aare 21 de zile si alea cu taraita. Sanatatea se subrezeste cu varsta si este normal sai mai multe zile de concediu, LA stat ai sporuri si prime, la privat nimic. LA stat decreteaza guvernul zile libere, in privat se munceste normal. La stat nu conteaza varsta ce o ai, la privat la 40 de ani esti batran si nu te mai angajeaza nimeni. La stat ai salariu real pe cartea de munca, in privat ai minim si restul in mana etc...De ce naiba nu fac un cod al muncii sa fie egal si la stat si al privat? Oricum plagiatorul a mintit ca va modifica codul muncii ca doar sunt partid de stanga , dar probabil si-a luat si el spaga de la multinationale...In romania munca nu mai este nici o afacere. Fiue ca esti absolvent de facultate sau nu ti se dfa un salariu de o mie de lei si esti muncit 12-13 ore...La ce bun? Solutia, plecarea afara

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Frustrat much?

Asta ne mai lipsea, mi-se-rupismul de la stat sa se propage si la privati.

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,108
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcristian_e, on 17 mai 2014 - 15:40, said:

La stat ai zile de concediu corespunzatoare vechimii, iar in privat toata lume aare 21 de zile si alea cu taraita. Sanatatea se subrezeste cu varsta si este normal sai mai multe zile de concediu, LA stat ai sporuri si prime, la privat nimic. LA stat decreteaza guvernul zile libere, in privat se munceste normal.
Tu din ce film esti?
Eu lucrez la privat, acum am 25 de zile de concediu si inca mi se mai adauga zile libere pe masura ce creste vechimea. Pe 2 mai de exemplu am avut zi libera suplimentara, fara sa se puna problema de recuperare.
Sporuri si prime se acorda in fiecare an.

Zic sa mai scoti si tu capul in lume si sa nu mai vorbesti aiurea.

#35
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,036
  • Înscris: 14.01.2009

View Postdavidoaia, on 16 mai 2014 - 12:45, said:

Oare poate sa imi dea (dupa penalizari) mai putin de minimul pe economie?  Suntem firma mare cca 1000 de angajati. Vreau doar sa stiu daca pot primi macar minimul pe economie (care e de vreo 500 de lei in mana, nu ? ) indiferent de cate penalizari fac ei

Stiu sigur 100% ca nu pot sa salarii sub minimum. Stiu firma care tocmai asta a patit prin februarie. Ca sa ia salariul minim angajatii aveau norma nasoala de tot si de aia nici macar salariu minim nu il luau. Si-a luat amenda babana pentru asta

Mai mult de atat angajatorul nu are voie sa dea salariul mai mic decat cel prevazut in contract


View PostAlexEn, on 22 mai 2014 - 10:17, said:

Zic sa mai scoti si tu capul in lume si sa nu mai vorbesti aiurea.
Scoate tu capul. Sa crezi tu ca toate firmele private sunt la fel. Sunt oameni si oameni. Stiu destule persoane carora li se dau bani multi pentru zilele de concediu deoarece patronii respectivi au angajat minimul de oameni posibili. Genul de firma  care daca se inbolnaveste un angajat, altul trebuie sa munceasca non stop sa il acopere. Daca se inbolnavesc 3 deja are firma probleme. Privat inseamna si 7 sau 10 angajati
Si singurele prime care le cunosc sunt Prima TV si numerele prime

Edited by Alecsgz, 22 May 2014 - 11:01.


#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlecsgz, on 22 mai 2014 - 10:49, said:

Stiu sigur 100% ca nu pot sa salarii sub minimum.
Poate sa scada daca nu indeplinesti norma de munca. Daca vii la 1 ora pe zi tu avand norma de 8 (sa zicem) sau in functie de acordul convenit (unde avem asa ceva) cand nu ti-ai indeplinit planul atunci si venitul se diminueaza, legal.

Edited by neagu_laurentiu, 22 May 2014 - 20:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate