Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Informatica economica

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Geniul e neinteles pentru ca noi nu ne ridicam la nivelul sau. Dar nu despre raritati discutam.

#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBeasley, on 13 mai 2014 - 02:44, said:

insa m-i se pare "ciudat" ca doar in atat timp sa aprofundezi acele materii.
Nu e nimic ciudat. Partea de programare, poate cu exceptia bazelor de date, e destul de high level (la modul tragi o "baza de date" pe form in VB.NET si pui controale de navigare), fara a intra insa in ce e in esenta, lucru fara de care nu prea te vei descurca ca programator in industrie.

Insa nu toti absolventii trebuie sa scrie zilnic cod, asa ca unii poate vor doar sa contribuie in alt mod la crearea soft-urilor de acest fel, de la particularizarea unui produs pentru o anume firma, la asistenta tehnica, suport, etc.

Acum cativa ani era la moda sa te inscrii (dupa absolvire) la cursuri SAP. Fusesem si eu invitat la unul, dar, evident, dupa ce se terminase perioada de inscriere :D
Daca are cineva mai multe detalii despre ce presupun acele cursuri, e liber sa detalieze.

#39
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postdan-s, on 13 mai 2014 - 17:33, said:

Cred că se referea că cineva cu abilități de comunicare mai mari se va descurca mult mai bine la un interviu decât unul care nu se pricepe așa de bine la asta. Știu că nu odată mi s-a spus că trebuie să știm să ne vindem iar cineva care nu are abilități de comunicare foarte bune nu știu cât de bine va ști să se vândă.
exact ...plus ca aia cu abilitati de comunicare par a fi si mai rezistenti la stres deci deadline-ul la un proiect pare sa nu ii deranjeze

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2014 - 17:37, said:

Tu sa fii in locul angajatorului, pe cine ai alege, pe unul care se descurca sau pe altul care sta si nu zice nimic ? Asa e viata. Insa daca-ti constientizezi problema (e un pas inainte) actionezi sa o diminuezi, nu plangi ca asa te-ai nascut.
trist nu ca viata e asa. unul poate mai destept dar cu curaj mai putin are noroc mai putin decat cineva cu curaj mult da prost.

View Postdan-s, on 13 mai 2014 - 17:53, said:

Ideea e că din păcate nu contează atât de mult cât de bine știi meserie ci contează cât de bine știi să te vinzi. În cazul meu, de exemplu, îmi dau seama că deși poate nu sunt la nivelul altora în programare față de alții totuși sunt mai bun dar din păcate nu mă pricep foarte bine să mă vând. Să zicem că angajatorul te întreabă să spui pe o scară de la 1 la 10 cât de bine știi programare tu poți să spui 5 deoarece ești foarte critic cu tine iar altul își dă un 8 căci este mai îngăduitor cu propriile sale calități sau cine știe din ce motive. Tu pierzi că nu ai știut să fraierești pe angajator să te ia pe când altul a știut să facă asta. Știu că în primul an de facultate profesoara de engleză spunea ceva de genul că să nu încercăm să fim sinceri cu angajatorul ci să încercăm să îl fraierim cum putem dar fără să fim prinși cu minciuna. Zicea ceva de genul să nu avem mustrări de conștiință deoarece angajatorului nu prea îi pasă de tine ci el vrea o ființă bipedă care să facă cât mai multe și să fie plătită cât mai prost. Cred că asta e una din părțile proaste ale unei societăți capitaliste.
critic sau poate prea modest. angajatorii vor indivizi care sa spuna din start : sunt capabil cu siguranta sa fac proiectul asta! nu sa se bage si sa nu aiba habar de ce e acolo.
in ceea ce priveste ce vrea angajatorul ...ei bine nu prea merge chiar asa .... ei cauta in primul rand personal calificat altfel se duc in jos. personalul calificat de multe ori se nimereste sa isi stie valoarea si atunci....sau daca nu afla in timp care ii e valoarea si se trezeste la realitate...depinde de angajator....unii sunt plictisiti ....altii au comportament ireprosabil

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2014 - 17:58, said:

E un mix, se ajunge si la testul tehnic dupa cel cu povestile. Dar comunicarea e importanta, lucrezi in colectiv. Pe de alta parte, nu inteleg cum cineva gandeste analitic dar nu poate comunica cele stiute !
exact tre sa stii cand sa iei initiativa mai ales la proiecte importante. tine probabil de curaj pur asta cu analiticul. poate ca el nu are pur si simplu de la natura un curaj mare desi mental pricepe ca trebuie sa aiba ceva curaj...ca atare va ajunge la metode de "fortificare". spre deosebire de ala curajos care nu are astfel de batai de cap

View Postdanzi23, on 13 mai 2014 - 18:33, said:

Da, abilitatile de comunicarea sunt importante. Dar nu asa de mult cum ziceti voi. In informatica conteaza mai mult ce ai in cap si cat de bine te pricepi. Degeaba sunt eu carismatic si ma exprim metaforic, daca la programare sunt mai slab decat celalalt candidat care vorbeste in propozitii mai scurte. Cunostintele in domeniu > abilitati de comunicare (care da, au si ele importanta)
gandindu-te ca stai pe un scaun si scrii la calculator nu au prea mare importanta abilitatile de comunicare. poate pentru graficieni web care vor sa exprime ceva prin felul in care arata site-ul.

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2014 - 18:43, said:

Geniul e neinteles pentru ca noi nu ne ridicam la nivelul sau. Dar nu despre raritati discutam.
hai sa iti spun eu cum e cu un bolnav mintal. sunt zeci de ganduri poate sute care se leaga intre ele care influenteaza atitudinea si etc si daca cele mai ascunse ganduri care au dat startul sunt proaste bolnavul va trebui sa reevalueze tot sistemul lui de gandire propozitie cu propozitie si de ce asa? ei bine pentru ca creierul ar putea rezolva toate problemele tale la secunda dar tu nu poti fi constient (nu stiu de ce ) decat de un singur subiect. spre deosebire de calculatoare care pot face simultan mai multe operatii

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvyctoras1985, on 14 mai 2014 - 09:29, said:

trist nu ca viata e asa. unul poate mai destept dar cu curaj mai putin are noroc mai putin decat cineva cu curaj mult da prost.
Nu e trist deloc. Angajatorul are nevoie de oameni pana la urma, afacerea e o lupta nu povesti cu fluturi roz. Contractul il castiga cine se misca repede si bine iar un colectiv uns cu toate alifiile ajuta la indeplinirea scopului. Si nu cred in omul bun tehnic dar fara curaj !

Edited by neagu_laurentiu, 14 May 2014 - 10:28.


#41
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
dar ce vina are ala de s-a nascut asa? de ce sa sufere ?

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nu eu pot raspunde despre vina, nu cunosc pe creatorul lumii ! Dar ne-a inzestract cu aceasta capacitate de a invata, a ne adapta, de a lua decizii si care trebuie exploatata.
Omul e dracul pe Pamant, nu altcineva.

Edited by neagu_laurentiu, 14 May 2014 - 12:18.


#43
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ei bine asta cu adaptatul depinde de la persoana la persoana si fiecare trebuie luat asa cum e el,  in mod individual

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate