Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Lycamobile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2549 replies to this topic

#2359
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Este tipic mioritic să nu plătești taxe. Aproape orice entitate evită pe cât posibil asta. Bine că școlile și spitalele se construiesc singure.

#2360
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,595
  • Înscris: 17.08.2007
Nu au nimic, infrastructura este inchiriata de la operatorii mari, vanzarea o fac indienii prin pravaliile lor sau online, totul se face cu suport tehnic din India sau alte tari ieftine.

#2361
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Outsourcing este cuvântul cheie. Asta e globalizarea.

#2362
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca Lycamobile ar fi singurii, as fi fost primul care ar fi aruncat cu pietre. Dar sunt doar una din... foarte multele firme care cauta (si gasesc) portite sa nu plateasca (sau sa plateasca un minim). Toate firmele cauta sa cheltuie cat mai putin, sa faca profit cat mai mare, dar sa plateasca impozit minim (cat mai mic). Romanii n-au inventat apa calda (daca ai face o statistica, o sa vezi ca luna decembrie este "traditional" sa cheltui cu orice).

#2363
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
ultima bombă marca Lyca: am încărcat 3€, trimit cod activare ussd pt opțiunea de 3€. zice credit insuficient. sun la derbedei si îmi spune unul cu accent stricat ca dacă trimit din roaming mă taxează cu 45 de centi. Cică au făcut un update sugacii

#2364
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Dar de ce nu ai reincarcat online? Cam toti fac oferte pentru reincarcare online (bine, nu taxeaza, doar ofera ceva in plus).

#2365
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 14.05.2010

View Postcroco6969, on 15 decembrie 2021 - 14:24, said:

ultima bombă marca Lyca: am încărcat 3€, trimit cod activare ussd pt opțiunea de 3€. zice credit insuficient. sun la derbedei si îmi spune unul cu accent stricat ca dacă trimit din roaming mă taxează cu 45 de centi. Cică au făcut un update sugacii
La fel îți fac și dacă activezi opțiunea din România prin cod ussd,dar ai net nelimitat în limita a 50giga/zi,după scade viteza la 256kbs indiferent de tehnologia utilizata

Edited by lau83, 15 December 2021 - 23:03.


#2366
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021

View Postcroco6969, on 15 decembrie 2021 - 14:24, said:

ultima bombă marca Lyca: am încărcat 3€, trimit cod activare ussd pt opțiunea de 3€. zice credit insuficient. sun la derbedei si îmi spune unul cu accent stricat ca dacă trimit din roaming mă taxează cu 45 de centi. Cică au făcut un update sugacii
eu nu stiu ce va mananca undeva sa folositi mizeriile astea.

#2367
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 14.05.2010

View PostHIPNOTIQ_ARE, on 16 decembrie 2021 - 00:24, said:

eu nu stiu ce va mananca undeva sa folositi mizeriile astea.
pretul te face  sa le folosesti

#2368
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Mda, cu 2 lei mai ieftin.

#2369
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@hipnotq: doi lei in minus, dar cu roaming. Inclusiv la 3€ plus TVA. Dacă rețeaua Telekom e mai buna in zona de utilizare a clientului, de ce n-ar fi folosită?

#2370
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 14.05.2010

View PostPololica, on 16 decembrie 2021 - 07:56, said:

@hipnotq: doi lei in minus, dar cu roaming. Inclusiv la 3€ plus TVA. Dacă rețeaua Telekom e mai buna in zona de utilizare a clientului, de ce n-ar fi folosită?
Oricum acoperirea Telekom a crescut mult anul acesta,s-a introdus 4G+,s-au upgradad huburile de fo .Singurul dezavantaj la Lycamobile este internetul mobil(care este nelimitat) are un ping mare,in rest nu vad de ce sa nu utilizezi aceasta fitrma

#2371
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pingul mare este normal: Lycamobile este chirias (si, daca stiu bine, isi trec traficul de net prin serverele din Regat, de aici fiind diferenta).

#2372
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Eu folosesc lyca numai în roaming. Pot primi apeluri fără să încarc. Pentru două vizite în țară merge în rest e mizerabil cam la toate categoriile posibile. Dacă ar avea cartela Digi roaming sau vowifi l-aș lichida rapid. Orange și Vodafone nu merita clar, cred că vor opțiune de 10€ să ai roaming.

#2373
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Si la orange si vodafone poti primi apeluri fara sa reincarci. Lyca nu merita nici 50 centi pt ca functioneaza mizerabil.

#2374
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu in roaming. Daca ai nevoie de sa primesti apeluri sau sms-uri (chiar ocazionale), iti cam iei teapa.

Daca esti plecat din tara (mai mult sau mai putin permanent) si ai nevoie de un numar de Romania (doar de numar, nu neaparat sa faci consum pe el), nu stiu cat acces ai la restul (O, V, T. Nu ma leg de Digi deoarece nu ofera la cartela asa ceva).

Plus ca fiecare isi cunoaste (sper) necesitatile si gusturile. Fiecare am intalnit hibe la operatori (pot sa zic ca am avut numar la toti operatorii din Romania: Vodaone (de la Connex), Orange (sunt la al doilea descalecat), Telekom (perioada Cosmote), Digi (soacra), la care adaug doua cartele: una Lycamobile (o tin intr-o tableta fara credit, ma intereseaza doar cand mai plec sa vad cum se comporta), si una de Benefito (ambele fiind pe reteaua Telekom). N-am incercat serviciile din spatele lor (serviciu clienti sau altele).

#2375
CseteTamas

CseteTamas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.07.2019

View PostHIPNOTIQ_ARE, on 16 decembrie 2021 - 11:57, said:

Si la orange si vodafone poti primi apeluri fara sa reincarci. Lyca nu merita nici 50 centi pt ca functioneaza mizerabil.

Nu este chiar așa. Dacă ai o extraopțiune națională (roamingul este incompatibil), te lasă să conectezi la rețea din străinătate, dar nu poți primi apeluri.
Iar dacă nu ai nicio extraopțiune activă, atunci merge.

De exemplu, dacă ai optiune activă de 5€ (fără roaming), și mergi în străinătate pentru o săptămână (dezactivezi opțiunea), iar când vii înapoi în România, iarăși activezi optiunea.
Deci ai aruncat la gunoi inca 5 euro

Edited by CseteTamas, 16 December 2021 - 13:11.


#2376
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Poate vine și în Ro vremea numărului mobil fără SIM fizic sau esim. Doar o aplicație și gata. În Germania exista aplicația Satelite de la sipgate cu Nr de mobil în aplicație și 100 minute aproape pe tot globul . 5 Euro e nelimitat cu 90% din glob.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate