Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Lycamobile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2549 replies to this topic

#2377
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

View Postlau83, on 15 decembrie 2021 - 23:01, said:

La fel îți fac și dacă activezi opțiunea din România prin cod ussd,dar ai net nelimitat în limita a 50giga/zi,după scade viteza la 256kbs indiferent de tehnologia utilizata
Salut!
Cum adica face la fel? Iti ia din credit cand activezi optiune prin USSD din Romania, cu cartela romaneasca? Sau nu inteleg eu bine?
Si lasand toate astea laoparte, as intelege sa ia din credit daca activezi cu un SMS la un numar scurt etc, nu vad cum sa ia o comanda USSD din credit. O fi vreo "inventie" noua :) ...

#2378
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021

View PostCseteTamas, on 16 decembrie 2021 - 13:10, said:



Nu este chiar așa. Dacă ai o extraopțiune națională (roamingul este incompatibil), te lasă să conectezi la rețea din străinătate, dar nu poți primi apeluri.
Iar dacă nu ai nicio extraopțiune activă, atunci merge.

De exemplu, dacă ai optiune activă de 5€ (fără roaming), și mergi în străinătate pentru o săptămână (dezactivezi opțiunea), iar când vii înapoi în România, iarăși activezi optiunea.
Deci ai aruncat la gunoi inca 5 euro
daca tu nu ai experimentat, nu ai de unde sa stii. De exemplu eu am yoxo si merge sa primesc apeluri cu toate ca nu am activat optiunea de roaming. Inainte aveam cartela de voda si mergea. Am folosit si lyca in roaming, o mizerie. Nu merita nici gratis.

#2379
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La tine e un bug probabil, nimic nou pe yoxo. Sau poate nu ai încercat recent. Eu nu puteam primi apeluri cu yoxo fara roaming, doar sms.

La cartela Vodafone merge, daca nu ai oferta nationala activa.

#2380
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 14.05.2010

View PostSceleron, on 16 decembrie 2021 - 15:55, said:

Salut!
Cum adica face la fel? Iti ia din credit cand activezi optiune prin USSD din Romania, cu cartela romaneasca? Sau nu inteleg eu bine?
Si lasand toate astea laoparte, as intelege sa ia din credit daca activezi cu un SMS la un numar scurt etc, nu vad cum sa ia o comanda USSD din credit. O fi vreo "inventie" noua Posted Image ...
Am încărcat cu 3€ trimit codul ussd pentru activare opțiune și surpriză credit insuficient,verific topup și surpriză 2,55€ pe cartelă,am m-ai încărcat cu 5€ ca să se reactiveze automat

#2381
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Lipsă totală de transparență. La relații cu clienții consultanții aveau un accent brutal. Probabil erau de origine română numai dar crescuți afară

#2382
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Poate ai vorbit cu un Ai :)

#2383
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

View Postlau83, on 16 decembrie 2021 - 23:32, said:

Am încărcat cu 3€ trimit codul ussd pentru activare opțiune și surpriză credit insuficient,verific topup și surpriză 2,55€ pe cartelă,am m-ai încărcat cu 5€ ca să se reactiveze automat
Multumesc. Mi se pare complet aiurea.
Adevarul e ca la cartelele Lyca se intampla tot felul de neintamplate. De exemplu: eu am bagat in telefon o cartela noua si am vrut sa incarc si apoi sa activez o optiune de 3. Cand sa incarc banii pe cartela, cu un voucher de 3 EUR tiparit pe hartie, la magazin, rezultatul era "incarcarea nu a reusit. serviciul de reincarcare nu e permis in cazul tau" Posted Image
Am vorbit si eu cu cetatenii din Republica Moldova la telefon, la relatii cu clientii. Ziceau ca "e ceva cu cartela" Posted Image etc. Am aruncat-o si am activat alta.
Una peste alta, e un serviciu ieftin, bun in diverse situatii specifice etc, dar nu e un serviciu in care sa poti avea incredere si pe care sa-l folosesti ca serviciu principal de telefonie. Are si alte dude, vezi topicul in urma etc. Parerea mea.

#2384
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Nu poate fi folosit la nimic acest serviciu, de exemplu cand esti in roaming, pana suna zici ca se foarmeaza de pe luna apelul, convorbiri execrabile, persoanei apelate ii apar tot felul de numere ciudate etc. Netul trebuie bagat manual in fiecare tara, apn etc. Deci e o mizerie sub orice critica, nu inteleg cum dat banii pe asa ceva, doamne fereste 🤦‍♂️

#2385
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 14.05.2010

View Postcroco6969, on 17 decembrie 2021 - 11:58, said:

Lipsă totală de transparență. La relații cu clienții consultanții aveau un accent brutal. Probabil erau de origine română numai dar crescuți afară
Au mutat serverele din UK în Franța, iar serviciul suport clienți este în UK ptr. Apelurile din Europa

#2386
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Se poate face redirecționare apeluri către un număr international Lyca?

#2387
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu.
Nici macar redirect-urile nationale.
Doar cand e unreachable merge spre mesageria vocala lyca si nu te lasa sa schimbi

#2388
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Super misto, am luat si eu 2 SIM-uri Lyca de pe net, alaturi de Telekom si just for fun am activat-o pe site-ul lor, inregistrat toata procedura, cu 3 euro.

E super misto numarul, 070101xxxx.

Is curios cum poti face rost de LycaMobile cartela de UK spre exemplu, care sa o poti folosii si in RO.

#2389
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Daca imi spuneai anul trecut, comandam acolo, am fost in doua randuri in UK. Nu stiu care e politica de roaming. Pentru EE si Voxi pot sa iti confirm ca au roam like at home. Iar la EE din cauza pandemiei nu aplica FUP momentan.

#2390
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Am cautat pe Amazon si pe ebay SIM-uri de UK, am gasit de US in schimb unde nu au Roaming...

M-ar ajuta tare un SIM de la un operator "hybrid" de Mobil, care sa aiba si Roaming, prepaid cu DID de US-UK.

Digging meanwhile...

#2391
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Se mai poate folosi simul xe lyca RO in UK pe regim Roam like home? Sau au tarif diferit in UK?

#2392
atuili

atuili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.12.2009
Salut, a folosit cineva acest SIM in Cipru cu roaming? Ma interesează cum a mers internetul.

#2393
Bokusi

Bokusi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.05.2016
Salut,
este vreo diferenta la viteza DL/UL cu o cartela lycamobile vs. cartela telekom?

Edited by Bokusi, 27 March 2022 - 21:29.


#2394
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016

 atuili, on 27 martie 2022 - 14:33, said:

Salut, a folosit cineva acest SIM in Cipru cu roaming? Ma interesează cum a mers internetul.

Nu merge deloc in Cipru, poți să o arunci.
Merge doar 3G si nu poți suna. Am incercat cu toti providerii de acolo.

 Bokusi, on 27 martie 2022 - 21:28, said:

Salut,
este vreo diferenta la viteza DL/UL cu o cartela lycamobile vs. cartela telekom?

Ping mai mare (chiar si 300) rezulta chiar si la scaderea vitezei.

Am comparat Lyca vs Telekom și cu 4G+, nu se observă mari diferențe (10% viteza mai mică la Lyca).

Edited by teogorghin, 27 March 2022 - 23:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate