Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Termoizolatie cu spuma poliuretanica rigida

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Sa traiti. As vrea sa imi adaug un strat de izolatie in pod. La mine e facut tavanul de la etaj care da spre pod din : 2 randuri de rigips pe urma este vata sticlata cu folie de aluminiu , dar nu mai stiu exact de cat este , iar mai apoi am batut scandurile peste. Intrebarea mea ar fi : se poate aplica inca un strat de 10 - 15 cm de spuma direct peste scandurile pe carw momentan umblam ? O sal folosim mai mult ca spatiu de depozitare , dar trebuie sa si umblam din cand in cand pe acea suprafata. Exista aceasta solutie ? Multumesc anticipat.

#56
a_dasc

a_dasc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.09.2004
Daca e sa te gandsti de 2 ori , mai bine apeleaza la strat suplimentar de vata (minerala sau de sticla) aplicata  peste scandura existenta (plus alt strat de scandura daca tineti sa circulati in pod) sau mai bine desfacut sacndura , marit grosime izolatie , aplicat iar scandura.

Eu unul nu v-as recomanda spuma poliuretanica la constructii rezidentiale , chiar daca unii folosesc ( si cei de la turnul ala din Anglia, parca Greenfield nu... au folosit-o ). Desi in ziua de azi se spune ca sunt spume rezistente la foc ( initial spumele poliuretanice erau chiar inflamabile) rezistenta asta inseamna ca nu se aprinde repede la contactul cu o flacara nu prea mare. Intr-un Doamne -fereste incendiu cu degajari de caldura masive, spuma se va descompune inevitabil, generand compusi extrem de toxici din gama cianuri/acid cianhidric .

#57
premieru

premieru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2006
Eu am izolat o casa din lemn vara trecuta cu spuma poliuretanica. Am pus 10cm celula inchisa in mansarda pe astereala. Peretii exteriori cu 7cm celula inchisa si peretii interiori cu 10cm celula deschisa, mai mult pentru insonorizare. Efectul este extraordinar pe timp de iarna cel putin, vara nu am reusit sa testez din plin.

Apropo de treaba cu ignifugarea: i am rugat pe baieti sa rupa o bacata de spuma sa o testeze: i am dat for si se stinge instant, oricat de mult ai insista.

Am facut cu baietii astia daca e cineva interesat: https://isoterm.ro/

#58
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 09.09.2010
Cum anul asta trebuie sa izolez planseul casei, si inca nu sunt hotarat defel cum si cu ce, as avea inca doua nelamuriri.
1. Peste spuma poliuretanica se poate umbla ocazional fara probleme, sau trebuie asezata o podea deasupra. Ma refer la umblat cand ai nevoie sa schimbi o tigla sau sa dai o tura sa vezi daca totul e ok.
2. Daca as izola cu vata minerala, are cineva idee de cat lemn ai nevoie sa pui intre placile de vata ca sa poti pune scandura deasupra? Vata minerala ii mai ieftina, dar daca aduni materialul lemnos si mana de lucru, oare ii mai ieftin decat spuma?

#59
premieru

premieru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2006
@nico99900 Eu am pus-o pe sus pe astereala, deci nu pot spune daca se poate umbla pe ea. Dar ce-i drept pare extrem de dura, gen extrudat. Deci as spune ca poti calca pe ea fara probleme.

#60
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu e ok sa circuli pe ea .
Daca pui vata , faci caroiaj din lemn ca sa asezi vata si sa podesti peste . Cat te costa ? Depinde de suprafata , strat grosime vata pe care vrei sa-l pui , daca pui scandura sau osb deasupra etc .

#61
foto_raw

foto_raw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2013
@premieru, sunt curios la exterior cum ai finalizat termoizolația după aplicare spumei? Ai aplicat direct masa de spaclu, sau polistiren un strat subțire?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate