Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Unghie incarnata.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Madara23

Madara23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2014

Recent am fost operat pentru o unghie incarnata.Degetul la care am fost operat este cel mare de la piciorul drept, doar partea stanga a acestuia.Doctorul mi-a spus sa dau cu o solutie seara(nici nu stiu cum se numeste(albastru de metilen daca imi aduc bine aminte),in fine ceva pentru a creste carnea in locul unde a scos-o. Ceea ce ma ingrijoreaza e gaura care este in deget, destul de mare parca si in ea e ceva sange, cand schimb bandajul seara observ(l-am schimbat de 2 ori pana acum). Intrebarea este sa aplic solutia direct in rana,am observat,dupa cum am mai spus,ca este si ceva sange acolo, sau sa iau cu vata sangele de acolo(pana acum aplicam peste iar dupa puneam bandajul).De durut numai doare deloc, doar ma ingrijoreaza acea gaura cu putin sange in ea.Este in regula sa fie asa?


#2
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Si eu am avut unghii incarnate. Nu ai nici o gaura in deget. Aceea este doar patul unghiei(locul de unde creste unghia) Doar curata locul cu apa calduta si cu solutia aia ce ti-o dat doctorul si aplica bandajul. Eu foloseam rivanol. Si data viitoare taie-ti unghiile la timp sau schimba incaltamintea. Eu din cauza asta aveam  unghii incarnate. Dureaza 1 luna parca cel putin pana creste unghia la loc, depinde de organism.

Si eu imi schimbam bandajul singur pentru ca nu suportam sa mi-l smulga asistenta dupa ce s-a uscat sangele pe bandaj. Tineam piciorul intr-un lighean cu apa calduta pana se inmuia bine bandajul, iar dupa aceea se dezlipea usor. Asistenta il smulgea ca proasta, ca nu avea rabdare.

#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ai mare grija de zona afectata, sa nu cumva sa te lovesti. Respecta cu strictete sfaturile si tratamentele medicului si in cateva saptamani vei fi bine.

#4
Madara23

Madara23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2014
Dar trebuie neeaparat indepartat sangele acela din interior?
Am auzit la cineva ca nu e nevoie,pentru ca nu cumva sa se deschida rana.Si daca ar trebui sa-l curat,cu vata este in regula(sa nu se lipeasca vata de rana..).
Doctorul nu a spus decat sa aplic solutia si sa schimb bandajele,nimic de curatat.

Edited by Madara23, 27 April 2014 - 22:15.


#5
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Omule, ai citit mesajul meu? Normal ca iti sangereaza inca degetul, pentru ca nu s-a vindecat rana inca. Dar daca nu iti cureti sangele ala o sa se usuce si creste unghia mai greu. Eu de fiecare data imi curatam degetul cu apa calduta si apoi rivanoi, dupa care imi bandajam degetul. Ce e asa greu? P.S. Incearca sa nu iti atingi rana cu degetele, sau cel putin foloseste manusi sau spala-te pe maini inainte!

#6
Madara23

Madara23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2014
Ok.O sa tin cont.Multumesc.

#7
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Ma bucur ca te-am putut ajuta. Boala asta e foarte dureroasa. Ma bucur ca am scapat de ea.

#8
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014
eu am stat cu ea 1 an,dar eu merg putin incaltat pe afara,ca nu prea ies afara  :)) si nu m-a durut,eu am facut de la incaltaminte stramta

eu zic sa-ti iei incaltaminte cu un numar mai mare 1 luna

eu nu am dat CU NIMIC,tocmai ca toti ziceau sa ma operez........acuma sunt bine mersi

dar ca sa nu se repete,cand tai unghiile ai grija sa nu lasi vreuna ascutita sau vreun coltz sa intre sa zgarie si sa raneasca pielea,mai bine lasi colturile pana se fac mari sa le caftesti calumea sa sara in ciorba cuiva,ca daca le tai de mici la inceput nu simti dar dupa uite ce patesti incearca sa dai cu dezinfectantul de la doctor poate e bun de ceva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate