Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
564 replies to this topic

#217
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
nu este posibil

#218
EsTeTicu

EsTeTicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.04.2008
Salutare,

Trebuie sa montez unitatea din casa la un video-interfon electra, am in casa doar firul, intrebarea ar fi daca pot instala receptorul touch line, tinand cont ca:

Vecinii mei au modelul asta in apartamente:

[ http://www.directorproduse.ro/images/74/18//378117/378117.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Jos este modelul asta:

[ http://www.directorproduse.ro/images/58/9a//122773/122773.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar eu m-am gandit sa pun modelul asta:

[ http://server.xarena.ro:8080/teledbnew/images/img1504large.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din pacate am inteles ca nu se mai fabrica, dar eu il vad exact pe asta pe site-ul electra, deci? ce sa inteleg? Mai sunt magazine online care il au pe stoc, oricum..

#219
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Poti monta acel aparat numai ca iti va trebui un adaptor. E o doza DAV.44 care se instaleaza INAINTE de prima doza de distributie a VIDEO pe scara (probabil acolo exista un DAV.43), ca mai apoi sa trebuiasca in DAV.44 (CRED) schimbata impedanta (o rezistenta de vreo 150 ohmi) intre Vin sin GNV (asta inseamna pe intrarea in doza). S-ar putea sa ai o surpriza cu softurile si sa nu programeze noul aparat (versiuni diferite de soft) dar exista si o speranta sa mearga

#220
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Buna ziua
Care sunt corespondetii intre bornele de la IA 01 la IA 02?
Multumesc mult

Attached Files



#221
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
ala din dreapta e PAS 17A ... e modelul DIGITAL nu analogic (IA02) deci nu-s compatibile ;)
IA-01 si IA-02 au aceleasi borne ... 02 mai are una +d1 dar n-ai treaba cu ea

#222
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Știe careva dacă la un interfon Electra P4S.A91I merge conectat în loc de yală un electromagnet?Panoul are bornele Y+,Y- și BY,iar electromagnetul LK+ și LK-,cum ar trebui conectate?

#223
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
+Y cu LK+ si -Y cu LK-

Nu am fost curios dar vezi la panoul de exterior daca se aude un releu cand dai cu cartela (teoretic si 99% asa ar trebui). Daca e releu e ok dar trebuie sa stii ca pe +Y si -Y o sa ai 13,8Vcc

Recomandare: pune un releul intermediar ... sa traga releul pe +Y si -Y iar pe COM si NO pui tu ce tensiune vrei (ai putea folosi acei 14V care alimenteaza aparatul dar vezi ce sectiune de fir are inainte). Vezi si ce curent cere electromagnetul acela ca sursa de electra nu duce mai mult de 2,5A

#224
genose1

genose1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2015
Buna ziua,
Avem pe casa scarii ,un interfon tip"Electrapass digital" cu cartela,(display pe 2 randuri) instalalat cu cativa ani in urma.De aproximativ o luna nu mai primim (toate apart.)nici-un apel de la unitatea exterioara.Putem sa deschidem yala+lumina de la cititoarele de cartele,precum si aprindrea luminii de la unitatile interioare
Am incercat sa luam legatura cu cel care ni la instalat,dar si-a schimbat nr.de telefon.(era afisat pe display)Unitatea interioara este cea cu priza pe suportul fix si pini pe partea
exterioara a unitatii.Am masurat tensiunile la priza unitatii interioare FATA DE GND.
GND
COM------0(REZISTENTA FATA DE GND >10Megaohmi)
DATA------5V
14V--------14V
Mentionez ca atunci cand este apelat un nr de apart, in unitatea ext. se aude ca ar face apel.Montajul este facut fara doze ,ci prin legarea directa a firelor.

Va rog daca puteti sa ma ajutati .
Multumesc

#225
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Pe COM trebuie sa ai 3.10Vcc iar pe DATA 4,6 Vcc. Daca spui ca afara face apel ca si cum ar recunoaste aparatul de interior sa stii ca s-a dus placa aparatului de afara

Cauta pe casa scarii ceva lucrari din perioada aia dar stiam ca orice GND pe COM sau DATA nu mai da apel de afara ci direct "post inexistent"

Cred ca s-a dus amplicicatorul (are vreo 12-13 pini parca, sau in cel mai bun caz primul condensator de dupa el (un SMD cu valoarea 100). Raman totusi la amplificator. Il gasesti imediat sub display

#226
genose1

genose1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2015
@0absolut  Multumesc pt.raspuns.CI pe care il suspectati este tip normal sau smd?Unitatea o pot proba cu unitatea mea interioara si un alimentator de12V/1.5A?
Din intamplare cu  conexiunile la unitatea exterioara ma puteti ajuta ?
Cu stima,

#227
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
CI e normal si are piciorusele pe un singur rand. 10-13,5V si vreo 300mA doar pentru ce aveti acolo deci e ok
La ce va referiti cu conexiunile la unitatea exterioara? trebuie sa legati alimentarea pe 12 si GND, iesirea spre posturi e pe 4 fire (gnd, com,date si +12). inainte sa demontati aparatul de afara notati firele pe o hartie, izolati firele care vin pe alimentare si gata

#228
genose1

genose1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2015

 0absolut, on 29 februarie 2016 - 19:27, said:

CI e normal si are piciorusele pe un singur rand. 10-13,5V si vreo 300mA doar pentru ce aveti acolo deci e ok
La ce va referiti cu conexiunile la unitatea exterioara? trebuie sa legati alimentarea pe 12 si GND, iesirea spre posturi e pe 4 fire (gnd, com,date si +12). inainte sa demontati aparatul de afara notati firele pe o hartie, izolati firele care vin pe alimentare si gata

Am masurat tensiunile la bornele unitatii exterioare
COM-------+3.6V
DATA-------+4.8V

Ramane sa verific continuitatea pana la prima "doza"(inadituri)

Ordinea bornelor de la stga la dreapta:
BY;Y;+Y--YALA ;GND;DATA;COM;14V---UNITATILE INTERIOARE; AS;+AS--AUTOM.LUMINA; GND;+14V; +20V---ALIMENTATOR

#229
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
tensiunile pe DATA si COM le-ai masurat cu firele scoase sau le-ai lasat conectate in aparatul de exterior?

EDIT: ar mai putea fi o problema: La generatia aia e posibil sa ai tensiunile bune cu aproximatie dar un aparat sa fie stricat si sa-ti apara o asa problema .... te duci din doza-n doza si conectezi cate un fir pana nu mai merge. Intai cate un etaj ca sa iti dai seama de etaj, apoi cate un apartament

Edited by 0absolut, 01 March 2016 - 16:23.


#230
genose1

genose1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2015

 0absolut, on 01 martie 2016 - 16:20, said:

tensiunile pe DATA si COM le-ai masurat cu firele scoase sau le-ai lasat conectate in aparatul de exterior?

EDIT: ar mai putea fi o problema: La generatia aia e posibil sa ai tensiunile bune cu aproximatie dar un aparat sa fie stricat si sa-ti apara o asa problema .... te duci din doza-n doza si conectezi cate un fir pana nu mai merge. Intai cate un etaj ca sa iti dai seama de etaj, apoi cate un apartament

Tensiunile au fost masurate cu firele conectate.Am desfacut prima ramificatie(de la parter) si am gasit firele care duceau la COM "putrezite" ,a trebuit sa desfac mantaua cca 5cm pana am gasit firul "sanatos"Se pare ca trebuie luat la control toate cablajele.Ca sa nu muncesc de pomana,am demontat unitatea mea interioara si am cuplat-o prin cablu
de la net(~1.5m) direct la unitatea exteriora(desfacand inainte firele care mergeau la coloana).Am apelat ap.meu si unitatea a primit apelul.Apasand butonul de conversatie a intrat in microfonie.Se pare ca U.E este Ok,ramanand sa verific tot cablajul de pe casa scarii conform "editului" dvstra.
Multumesc inca odata pentru ajutor.

#231
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
la generatia aia la cel mult 15 ap trebuia pus un cond intre +14 si GND (parca de 2200 si in jur la 20v nu mai retin)

#232
genose1

genose1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2015

 0absolut, on 02 martie 2016 - 23:10, said:

la generatia aia la cel mult 15 ap trebuia pus un cond intre +14 si GND (parca de 2200 si in jur la 20v nu mai retin)

Avem 14 ap. pe scara,mai trebuie pus acel condensator?
Am dat peste alta problema:
1 post primeste numai apel optic(ledul de conversatie lumineaza intermitent) nu se poate auzi si raspunde de la el.
4 posturi, primesc  apel optic si acustic,se aude ce se vorbeste de la postul exterior,dar nu se aude raspunsul in unitatea exterioara.
Unitatile interioare sunt tip PAS 12A

#233
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
condensatorul nu-i obligatoriu
postul e defect, scoate-l din schema (de obicei cand apesi se aude un clic, e posibil sa nu mai faca butonul contact)
esti sigur ca stiu sa-l foloseasca acei vecini ? nu de alta dar daca nu apasa pe buton n-ai ce sa auzi afara

#234
genose1

genose1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2015
Am gasit pe alt forum 2 scheme.Poate intereseaza si pe altii.Una cu automat iluminat si alta cu post interior
Attached File  electra aut,iluminat.jpg   381.72K   211 downloadsAttached File  electra post interior.jpg   475.01K   220 downloads

Edited by genose1, 09 March 2016 - 23:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate