Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Cablu boxe mufat

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Stie cineva unde pot gasi un cablu de boxe gata mufat (de 5 metri lungime, dar poate fi si mai lung sau mai scurt), cu mufe de genul celor de mai jos ? La un pret evident decent (sint niste sarme cu niste papuci in fond), undeva pana la 20 lei. Am gugalit in lung si in lat si am gasit toate cablurile pamantului, dar la asta nu s-a gandit nimeni vad. Cablu la metru am gasit fireste, dar nu vreau sa rasucesc firul in jurul bornelor, nu ca nu ar avea acelasi efect si utilitate finala, dar pentru linistea mea sufleteasca cum ca arata frumos si in spate (unde oricum nu vede nimeni). :D Merci.

[ http://m.mediazoo.ro/cover_hdzone/123024/0/300/300/123024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cumperi cablu la metru, papuci, apoi sertizezi sau cositoresti. pt frumusete, poti folosi tuburi termorectatabile.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rumegus, on 22 aprilie 2014 - 00:42, said:

Cumperi cablu la metru, papuci, apoi sertizezi sau cositoresti. pt frumusete, poti folosi tuburi termorectatabile.

De unde cumpar papuci si ce sint tuburile termorectatabile ?

Dar nu s-a gandit nimeni sa faca cabluri mufate gata ? Ca in rest, exista toate cablurile pamantului, mai putin asta.

Edited by Ion_de_la_Raion, 22 April 2014 - 02:51.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Ion_de_la_Raion, on 22 aprilie 2014 - 02:50, said:

De unde cumpar papuci si ce sint tuburile termorectatabile ?

Dar nu s-a gandit nimeni sa faca cabluri mufate gata ? Ca in rest, exista toate cablurile pamantului, mai putin asta.
Pai daca sunt niste sarme cu papuci, de ce nu le faci tu?

Exsta, dar cati $$$ dai pe 4.44m de cablu? Sau 5.01?

 rumegus, on 22 aprilie 2014 - 00:42, said:

Cumperi cablu la metru, papuci, apoi sertizezi sau cositoresti. pt frumusete, poti folosi tuburi termorectatabile.
Termocontractibile le zic unii...nu de alta, dar nu prea au unde sa se retraga la anumite temperaturi tuburile termoretractabile.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
OK, dar stie cineva daca exista si unde cabluri gata facute, la metru ? Cabluri RCA exista (sa dau doar un exemplu). Exista cablu la metru, mufe RCA, asa cum exista si cabluri gata facute, ma astept sa existe si cablu de boxe gata facut.

#6
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 Ion_de_la_Raion, on 22 aprilie 2014 - 02:50, said:

De unde cumpar papuci si ce sint tuburile termorectatabile ?

De la magazinele de bricolaj&co (Hornbach, Obi, Praktiker, Bricostore etc....), la sectiunea electro.
Se gaseste la diverse diametre. In esenta e un furtun mititel, care se pune pe izolatie, dupa care se incalzeste cu grija cu o bricheta de la distanta, moment in care incepe sa se contracte, se muleaza perfect pe lipitura.... poti sa-l vezi ca pe un inlocuitor mia elegant al bandei izolir. ;)

Tot acolo, pe aceeasi arie electro, gasesti si papuci obisnuiti, non-audiofili.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Ion_de_la_Raion, on 22 aprilie 2014 - 03:24, said:

OK, dar stie cineva daca exista si unde cabluri gata facute, la metru ? Cabluri RCA exista (sa dau doar un exemplu). Exista cablu la metru, mufe RCA, asa cum exista si cabluri gata facute, ma astept sa existe si cablu de boxe gata facut.
Informatiile despre putere/audio in masina de unde le iei?

#8
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 Ion_de_la_Raion, on 22 aprilie 2014 - 00:12, said:

Stie cineva unde pot gasi un cablu de boxe gata mufat (de 5 metri lungime, dar poate fi si mai lung sau mai scurt), cu mufe de genul celor de mai jos ? La un pret evident decent (sint niste sarme cu niste papuci in fond), undeva pana la 20 lei.


Terminațiilor ălora li se spune pe englezește "spades", pe românește "papuci"

Mă îndoiesc că vei găsi cu 20 de lei din moment ce conductorul lițat 2 x 2.5 mm2 (ăla pentru electrice) costă cam 3 lei / m =» 3 lei x 5 m x 2 buc = 30 lei doar cablul, fără terminații.

Papuci ieftini ( nu ai nevoie de clește de sertizare, poți să-i bați cu un ciocan - am făcut operația asta cu unuii mai sănătoși, pentru curenți mari ) http://www.dedeman.r...ca-x620c-5.html

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006

 Ion_de_la_Raion, on 22 aprilie 2014 - 00:12, said:

Am gugalit in lung si in lat si am gasit toate cablurile pamantului, dar la asta nu s-a gandit nimeni vad.
Da, e o nişă de piaţă pe care ai putea să o ocupi, cât timp ai gugălit produceai suficientă marfă cât să poţi onora comenzile până la sfârşitul anului (acesta sau următorul) :) După umila mea părere, nu se găseşte cablu de boxe echipat cu papuci pentru că nu există piaţă.
Cred că sunt off topic însă, dacă vrei să arate frumos, sugerez ceva în genul ăsta: http://www.sono.ro/c...ucati-5873.html

#10
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Poate găsește, dar 2 x 5m e o dimensiune neuzuală, așa că are mai puține șanse. Și nu la banii ăia.

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, nu pricep ce e atat de greu sa bagi o bucatia de termo peste un cablu. Apoi in dezizolezi capatul, cat sa intre in papuc..
Dupa care cu un ciocan sau cu un patent, sau chiar si  cu dr Mehnghina  STRANGI.
Apoi cu bricheta, cum s-a zis, mai sus, faci ca termocontractabilul, deci ceva care se contracta la caldura, sa se stranga frumos..
Foarte complicat..

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cabluri mufate cu banane sau spades se gasesc pe site-uri de profil dar au un pret de neam prost. La fel si conectorii.
Ioane ,depinde si unde vrei sa folosesti semilunile alea ,la boxe la spate sau la amplificator ,trebuie sa ai grija sa vina fix la bornele de la amplificator ,unele au un profil destul de ciudat unde trebuie legati/stransi conectorii de la spate. Au un fel de sant acolo.
Am vrut si eu "spade" din alea dar am renuntat din motive de pret . Acum am renuntat inclusiv la jumper-ii ce fac legatura intre bornele de la boxe, legatura find facuta tot prin cablurile de boxe pe care le-am dezizolat pe o portiune mai mare cat sa intre in ampele borne(dif. de bas/medii-tweeter). Portiunea ramasa libera am acoperit-o frumos cu mansoane din plastic ,adicalea sa nu oxideze cuprul ala.
BTW ce cablu de boxe ai?

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 bibiaudiofil, on 22 aprilie 2014 - 08:23, said:

Terminațiilor ălora li se spune pe englezește "spades", pe românește "papuci"

Mă îndoiesc că vei găsi cu 20 de lei din moment ce conductorul lițat 2 x 2.5 mm2 (ăla pentru electrice) costă cam 3 lei / m =» 3 lei x 5 m x 2 buc = 30 lei doar cablul, fără terminații.

Papuci ieftini ( nu ai nevoie de clește de sertizare, poți să-i bați cu un ciocan - am făcut operația asta cu unuii mai sănătoși, pentru curenți mari ) http://www.dedeman.r...ca-x620c-5.html

Nu, li se spune mufa furca sau in engleza fork plug. La 20 lei ma gandeam la un cablu, nu la doua, hai 50 lei pe amandoua, ar trebui sa pot gasi, zic eu. Cablu la metru nu e scump (bine, nu fantasmagoriile de zeci de milioane). Am un cleste de sertizare, dar unul universal, nu special, dar cred ca se poate strange si cu un patent, nu stiu daca pot insa sa prind toate firele cablului. Trebuie cablul in prealabil cositorit sau merge bagat direct in mufa si strans ?

Bibi, papucii aia de la dedeman nu sint din cupru, nu-mi plac. O sa caut ceva din cupru. Si la bucata, nu am nevoie de mai multe dimensiuni si o tona de bucati.

 motanu44, on 22 aprilie 2014 - 03:29, said:

De la magazinele de bricolaj&co (Hornbach, Obi, Praktiker, Bricostore etc....), la sectiunea electro.
Se gaseste la diverse diametre. In esenta e un furtun mititel, care se pune pe izolatie, dupa care se incalzeste cu grija cu o bricheta de la distanta, moment in care incepe sa se contracte, se muleaza perfect pe lipitura.... poti sa-l vezi ca pe un inlocuitor mia elegant al bandei izolir. Posted Image

Tot acolo, pe aceeasi arie electro, gasesti si papuci obisnuiti, non-audiofili.

Papuci obisnuiti, dar totusi din cupru sa fie. Cat despre acel furtun termoretractabil, asa am un sentiment neplacut sa tin bricheta langa el, parca vad ca dau foc la cablu. Posted Image Si trebuie sa-mi cumpar si bricheta, nu fumez. Trecem si bricheta pe lista. Posted Image

 dexterash, on 22 aprilie 2014 - 03:58, said:

Informatiile despre putere/audio in masina de unde le iei?

Ce informatii despre putere/audio si mai ales, care masina ? Posted Image

 antinari, on 22 aprilie 2014 - 08:33, said:

După umila mea părere, nu se găseşte cablu de boxe echipat cu papuci pentru că nu există piaţă.

Cum asa ? Doar boxe se gasesc peste tot, oamenii au asa ceva, amplificatoare la fel. Cum conecteaza cablurile ? Unele am inteles ca au niste gauri in conectori, baga firul acolo si insurubeaza, dar nu toate au asa ceva. O parte din boxe si/sau amplificatoare au asa ceva:


[ http://tfk.ro/images/st-923g.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 bibiaudiofil, on 22 aprilie 2014 - 08:42, said:

Poate găsește, dar 2 x 5m e o dimensiune neuzuală, așa că are mai puține șanse. Și nu la banii ăia.

De ce e neuzuala ? Cat ar trebui sa fie de lung ? Mai mult sau mai putin ?

 Prien, on 22 aprilie 2014 - 08:45, said:

Sincer, nu pricep ce e atat de greu sa bagi o bucatia de termo peste un cablu. Apoi in dezizolezi capatul, cat sa intre in papuc..
Dupa care cu un ciocan sau cu un patent, sau chiar si  cu dr Mehnghina  STRANGI.
Apoi cu bricheta, cum s-a zis, mai sus, faci ca termocontractabilul, deci ceva care se contracta la caldura, sa se stranga frumos..
Foarte complicat..

Nu iese ca la fabrica. Asa pot sa incolacesc capatul cablului direct pe mufa si apoi strang. Am vrut sa iasa ceva frumos, din moment ce restul cablurilor sint cumparate, turnate, arata frumos. Asa cum spui tu as fi putut sa-mi fac si cablurile RCA de ex.

 edigee, on 22 aprilie 2014 - 10:36, said:

Acum am renuntat inclusiv la jumper-ii ce fac legatura intre bornele de la boxe
BTW ce cablu de boxe ai?

De ce ai reununtat la acei jumperi ? La mine sint din fabrica acolo si stau foarte bine acolo. Nu am nici un cablu inca, urmeaza sa cumpar.

Edited by Ion_de_la_Raion, 22 April 2014 - 13:10.


#14
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 Ion_de_la_Raion, on 22 aprilie 2014 - 13:15, said:

Nu, li se spune mufa furca sau in engleza fork plug.

Nu, li se zice spades. Posted Image

Hai sa facem putin teoria chibritului: Google - speakers connectors and plugs  , uita-te pana jos, cu atentie, sunt multe tipuri

Chiar FOARTE multe, aproape ca te debusoleaza. Posted Image

Attached File  bananaoverlookre.gif   58.27K   34 downloads

Ia niste banane, cum ti-a sugerat antinari mai sus.
Eu am renuntat de muult la idee, prefer sa insurubez cablul litat in binding post... nu schimb cabluri zilnic.

Edited by motanu44, 22 April 2014 - 13:27.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai ce sa fac cu bananele ca nu intra ? Capatul la mine nu are gaura in mijloc sa poti baga banana.

#16
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Atunci ia niste spades. (adica papuci, cum ti-a sugerat bibi)

Apropo, unele magazine (parca avstore si aoy) iti mufeaza cablurile cumparate la metru de la ei, cu conectori cumparati tot de la ei. Mufarea e si ea contra-cost, foarte probabil. Posted Image Eu zic ca scapi pana in 3 milioane cu "afacerea" asta.

Edited by motanu44, 22 April 2014 - 13:34.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Au avstore conectori ? Ia sa ma uit sa vad.

Edit: m-am uitat. La avstore nu am gasit, iar aoy au preturi foarte mari pe mufe.

Edited by Ion_de_la_Raion, 22 April 2014 - 13:43.


#18
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Pai poti sa faci si tu treaba asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ybRqeCkgXWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La spades e la fel:

Attached File  SW-29995-Connection-Diagram.jpg   31.06K   12 downloads
Si fiindca tot mi-au placut ilustratiile de pe site-ul acela, fara intentia de a-i face reclama pun restul ilustratiilor mai jos, mi se par clare pentru oricine:
Attached File  BP-CD.jpg   49.69K   11 downloads
Attached File  DBBP-CD.jpg   41.74K   11 downloads
Attached File  SBBP-CD.jpg   39.53K   11 downloads

Edited by motanu44, 22 April 2014 - 14:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate