Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

pompa submersibila ape murdare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Pentru "lovitura de berbec" iti trebuie neaparat diferenta de nivel.In iaz sau fantana nu functioneaza.
Studiaza inca odata video de la postul 24 (al tau,de fapt).

#38
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postalexbjorg, on 24 aprilie 2014 - 16:01, said:

Pentru "lovitura de berbec" iti trebuie neaparat diferenta de nivel.In iaz sau fantana nu functioneaza.
Studiaza inca odata video de la postul 24 (al tau,de fapt).

-Crede-ma ca am studiat indelung aplicatii ale fenomenului LB.si desigur ca pentru instalarea unui Ram- Pump e absolut necesara diferenta de nivel,numai ca aceasta diferenta poate exista deja de-la Dumnezeu pe terenuri in panta sau daca nu exista ea se mai poate crea si artificial...Cred ca ai auzit de balta,iazul,gârla sau de ,,fantana de pe deal''...Ei bine daca tragi de acolo intr-o vale (naturala sau artificiala) o conducta de presiune,si langa ea inca una mai subtire,iar in vale instalezi ram-pompa,ei bine atunci in vale se va forma un mic pârâu,iar pe teava mai subtire iti revine apa la deal pana la o inaltime de peste 150m. faţă de sursă ( inaltime cu mult mai mare decat cota superioara a panzei freatice din iaz,garla,fantana,etc)..Deci nu numai râul poate duce Ram-Pump-ul.Bine inteles cum de fapt am si specificat mai sus ca poti face si aceasta instalatie doar daca nu ai pretentii la un debit prea mare...Si daca acel boier român (si inca moldovean) a reusit sa o faca acum 100 de ani într-o biată fântână de pe dealul viilor,nu văd de ce nu ai reusii si tu acum in mileniul III ca doar legile fizicii au ramas aceleasi ...

Edited by Arayan, 26 April 2014 - 20:57.


#39
flllo

flllo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.04.2014

View Postddaannii, on 21 aprilie 2014 - 19:20, said:

Pai nu merge ca se umple groapa cu apa imediatPosted Image e sus de tot panza freatica...Posted Image si sa o betonez izolez iar nu e bine ca pompa asta are refulare(adica surplusul trebuie redirectionat undeva)intr.o groapa nici o sansaPosted Image
Sau?
Poate la flllo, are inclinatie mai mare.
la fel . inclinatie mica. sigur ar functiona...dar trebuie sa ai si terenul adecvat.si plus de asta nu mi-ar rezista mai mult de o saptamana acolo in vale...ca romanu  are sindromul hotiei in sange...

#40
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Arayan,te-am inteles insa intrebarea era daca merge intr-un iaz sau fantana si nu in josul lor cu cadere artificiala.
Cit despre conducte,depinde de om,ca este de sapat (experienta,30m de conducta trasa pana in casa,cu sapat si pe sub zidul casei,etc cu tarnacop si ranga-bolovani cit capul,zona de deal-munte).
Insa eu am avut si un ajutaj de la jumate incolo,respectiv am bagat motosapa cu frezele cit latimea motoroto si om in spate la lopatat :D
Vis-a-vis de debit,pui vas de colectare,ca pompa si asa merge non-stop,eventual un senzor de supra-plin (chestii de pe Irigatii ).

#41
pana_valentin

pana_valentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.08.2014
Va salut stimati colegi, va solicit sprijinul in a scoate la capat o problema.Am o fantana in fundul curtii mai exact la 35 m fata de casa unde voi instala piscina pentru a iriga gradina.Diferenta de nivel este de 3 m iar fantana are 7 m din care 4 tuburi cu apa.M-am tot uitat pe site-urile de profil dupa o pompa cu un pret pana in 500 lei care sa aiba si un debit decent dar marea majoritate au inaltimea de refulare de 10-14 m si va intreb daca poate transporta apa pe distanta sus mentionata.Multumesc anticipat!

#42
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 22.12.2006
in fantana poti instala teava cu sorb si langa fantana un minihidrofor. Sau doar pompa. Este mai sanatos asa.

http://m.emag.ro/pom...5/pd/DZPDQBBBM/


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate