Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu
 Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...
 Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...
 

"Mosia" de la tara ... jurnal de bord :-)

- - - - -
  • Please log in to reply
714 replies to this topic

#73
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 31.01.2010
Bine ca nu stingea lumina`n tot satul!

Grig

#74
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
S-o lucrat azi ceva .... nu tare mult sa nu ne surmenam

Attached File  20140730_181226.jpg   190.75K   261 downloads
Attached File  20140730_195756.jpg   200.11K   267 downloads
Attached File  20140730_202507.jpg   173.26K   263 downloads
Attached File  20140730_203512.jpg   183.8K   255 downloads

Cam atat pe azi.

Aaaa.... si au ajuns lambriurile ptr tavan (2cm grosime) si astereala. Peste astereala vin sipcile ptr aerisire apoi invelitoarea de tabla,  dar nu e tabla simpla ci tabla de aia cu izolatie..... draku stie acu cum o cheama, da e 2straturi de tabla si spuma de 5cm intre ele. Intre astereala si lambriuri, in pod, vine si vata minerala, deci pe interior la pod o sa am vreo 15cm de izolatie.....  ma rog mai e folia anticondens, etc....

Edited by l_stoian79, 30 July 2014 - 22:25.


#75
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 l_stoian79, on 30 iulie 2014 - 22:23, said:

S-o lucrat azi ceva .... nu tare mult sa nu ne surmenam

Raule care esti! Posted Image
Matale nu ai aflat ca lucru fain iese la 9 luni?
Partea buna: peste 9 luni vei avea ce ai dorit!
Partea rea: peste 9 luni va fi frig si zapada!

Mesterii `istea stiu ei ceva: in final te "frig" la buzunar! ....

Bonus (de incurajare): cand vei construi casa cea mare vei fi mai "vaccinat"! Posted Image

Numai bine!

#76
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Ceva nu este ok si vad ca repeti greseala de la foisorul cu topogan . Constructiile tale din lemn sufera la contravintuire ...

#77
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
@maximg: ai foarte mare dreptate, cel putin la modul cum arata acum constructiile. Daaar.... toboganul nu e finalizat, si in mod clar ca va mai avea niste contravanturi. Momentan, nefiind inchis complet nu am emotii... dar mai e de lucru.
La casuta, atat s-a facut ieri. Vor mai exista contravanturi pe latimea casutei (acum nu este pus niciunul definitiv, sunt doar 2 scanduri temporare) si inca 2 contravanturi pe lungime pe langa cele 2 definitive existente deja. Plus sus la stalpi. Plus la terasa. Acuma sa mai tii cont ca peretii casei vor fi din dulapi de 50mm grosime imbinati cu nut feder, si practic casa/structura se va 'incheia' prin acesti pereti care vor fi prinsi si de stalpii astia (nu doarvor sta prin greutatea proprie)

Oricum corecta observatia ta, multumesc.

Din pacate azi vad ca ploua, o turnat toata noaptea si acum e cerul negru.... nu stiu daca azi se mai face ceva Posted Image

Edited by l_stoian79, 31 July 2014 - 07:24.


#78
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Din motive de cost se pare ca renunt la sandwich-ul ptr acoperis si pun tigla de tabla normala :-(  Daca o sa simt nevoia, fac un upgrade la anul si inlocuiesc rabla de pe acoperis, da acuma cei ~1000eur cat ar fi in plus nu prea pot sa-i dau.

Daca nu mai ploua in seara/noaptea asta, maine dimineata reluam lucrul. Cica si sambata vor sa vina artistii la lucru ...... le-o venit cheful de lucru :-))

#79
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Ploua .... tare ..... :-[

#80
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Acu am ajuns de la mosie.... Azi am mai lucrat un pic .... n-o plouat, da o fost un soare de am zis ca murim acolo, si cand s-o inserat ne-au atacat tzantzarii ....Attached File  20140802_193822.jpg   209.66K   294 downloads
Attached File  20140802_211409.jpg   160.41K   292 downloads
Attached File  20140802_200948.jpg   161.29K   262 downloads
Attached File  20140802_185424.jpg   279.2K   249 downloads
Attached File  20140802_185506.jpg   218.58K   229 downloads
Attached File  20140802_182637.jpg   202.8K   219 downloads
Attached File  20140802_182307.jpg   227.84K   213 downloads

In plus fata de pozele de mai sus, da eram deja obosit si lumina cam slaba, am intins vata in pod peste lambriuri, am pus astereala peste pod si am intins acu o folie de protectie pana cand venim data viitoare.... urmeaza sa puna lambriurile peste partea de terasa,bariera antivapori, sipcile ptr aerisire si tabla. Asta la urmatoarea tura.... sper ...

Pana atunci....  over and out! Weekend fain sa aveti !

#81
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Azi am reusit sa punem lambriurile peste tot, s-a pus folia de vapori, sipcile ptr ventilatie si tabla pe o parte acoperisului.... restul detabla si detaliile (coama si capetii) ii punem maine, sper inainte de a incepe ploaia...

Poze:

Attached File  20140804_160101.jpg   221.66K   220 downloads

Attached File  20140804_160131.jpg   205.06K   217 downloads

Attached File  20140804_175707.jpg   266.53K   227 downloads

Attached File  20140804_191437.jpg   193.82K   227 downloads


To be continued .... va las, ma asteapta o blonda transpirata..... in frigider :-)

#82
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Sa nu uiți să ții și contabilitatea - poate ne dai și ceva detalii din zona asta.

Căsuța e așezată pe bolțari? Ei stau direct pe sol sau sunt cimentați cumva în pământ?

Edited by cflorin32, 05 August 2014 - 08:58.


#83
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
pai ar trebui sa fie vreo 5000EUR in total. Pretul initial era de 3800EUR cand m-am inteles cu mesterii...

Dar, intre timp am hotarat ca totusi sa puna vata si lambriurile in interior (initial urma sa le pun mai tarziu), sa acopere terasa (initial am hotarat ca sa-mi faca doar scheletul la terasa), am adaugat grinzile alea de 15x20 care nu erau prevazute (trebuia sa fie un cadru mai firav oleaca ), inaltimea la "mansarda" trebuia sa fie 1.5m la coama, si inaltimea parterului la 1.9m .... acuma a ajuns la 1.9m la coama in mansarda si 2.1m inaltime la parter... In aia 3800eur trebuia sa acopere casuta cu tabla cutata, apoi mi-o venit ideea creata cu tabla cu izolatie (panoul sandwich) apoi din motiv de costuri am ales tigla de tabla...si asa am ajuns la 5000EUR rotund cu totul..  momentan  Posted Image

Boltarii sunt asezati pe un "pat" de pietris. Am pus folia antiburuieni pe pamant (tuns iarba bine de tot, ar fi bun si niste ierbicid total da' n-am avut, o sa dau acuma pe pietris), peste folie am intins pietris (refuz de ciur, sort 16-32mm, piatra sa fie spartura nu pietre rotunde/lucioase) .   Boltarii m-au costat ~5RON/bucata, sunt boltari de fundatie clasici, nimic deosebit. I-am umplut cu shapa clasica si am bagat si niste pietre mai mari pe post de umplutura. A intrat cam 3 saci de shapa la 4 boltari.

Grinzile alea mari (15x20cm) de postament sunt asezate pe boltari, dar am pus si un strat de carton gudronat intre (sa rup capilaritatea sa nu urce umezeala pe lemn). Grinzile sunt prinse de boltari cu niste dibluri lungi si groase, dar nu mai stiu acuma dimensiunea (parca am strans cu tubulara de 19 surubul, deci probabil un diblu de 12mm cam era). Sub postament sunt 12 boltari in total.

Pe moment cam atata .....  mai puneti intrebari daca aveti curiozitati Posted Image

Edited by l_stoian79, 05 August 2014 - 09:22.


#84
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Poza de azi ( n-am stat cu ei numa un pic azi, ar trebui sa termine cu acoperisul.... coama, marginile, tot....)

Attached File  20140805_121209.jpg   268.68K   312 downloads


Azi ploua.... iar.. Posted Image
Daca termina cu acoperisul apoi ar trebui sa mearga mai repede ca nu mai depind de vreme, pot lucra sub acoperis... pe terasa Posted Image

Edited by l_stoian79, 05 August 2014 - 15:07.


#85
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
pana se termina artistii cu cabanuta, studiez variante de iluminat cabanuta ieftin...de fapt nu becuri neaparat ieftine, doar ca nu vreau sa ma leg la reteaua de 220V .... inca... si pana atunci am nevoie macar de lumina si de o priza unde sa incarc un mobil un laptop, ceva acolo...

M-am gandit sa folosesc becuri de asta:

http://shop.ecosolar...uri-12v-24v  
sau de astea:
http://shop.ecosolar...o/becuri_cu_led

adica fulie E27 normala, doar ca se alimenteaza la 12V (sau 24V daca vreau). Probabil o sa iau vreo 5 becuri (1 sus in "dormitor" si 2 jos in "salon" Posted Image ) si inca 2 becuri pe terasa. Ma tenteaza varianta de bec normal de 11W, dar ma uit cu jind si la becul cu LED de 5W.

Am o baterie cu gel de 75Ah (12V), am sa mai achizitionez una de 105Ah(12V), sa fie.... am un panou solar de 60W, si ma uit la un panou de 285W (adica asta: http://shop.ecosolar...ovoltaic-285W-M  sau echivalent) si un controler de incarcare MPPT sa incarc bateria de 105Ah.

Teoretic, bateria de 75Ah, daca e incarcata full, imi poate tine aprinse 5 becuri de 5W timp de vreo 36h non-stop...ceea ce e fantezie, maxim 4-5h/zi de mers continuu si sa zicem 2-3 becuri simultan.... deci bateria mica ar fi suficienta ptr iluminat.

Ptr consumatori mari in casa, as folosi bateria mare si panoul mare, cuplate la un invertor d'asta: http://shop.ecosolar...-sinus-pur Aci am un dubiu, ca eu is mecanic de felul meu, cu curentii nu prea ma stiu decat asa de la distanta. Daca vreau sa alimentez un frigider d'asta mic (de vreo 100L) sau chiar unu de ~80L (genul lui alea d eminibar) cu un invertor d'asta de 700W, ar tine instalatia sau as da foc la cosmelie? Posted Image Bineinteles ca am varianta sa caut un frigider de rulota sau de TIR, d'ala cu alimentare direct la 12/24V numa ca alea is cam scumpe... si cand voi trece reteaua electrica la 220V pot sa-l arunc pe ala (ma rog, tre sa-l vand sau ceva). Mi-ar trebui un frigider cat sa tin micii si carne de gratar la rece, eventual niste beri, si am o cerinta clara de la nevasta: ea vrea sa stea seara pe terasa si sa manance inghetata....deci imi trebuie sa aibe si congelator, macar cat sa incapa o caserola (mare...) de inghetata...si eventual niste gheata...ca doar daca stau si eu pe terasa seara si e racoare, poate beau o "apa de izvor" cu gheata....

ptr incalzit mancare, facut cafe si alte fite de astea, nu va ganditi ca voi folosi gratarul sau alte surse de caldura de astea "ancestrale"... voi folosi doar un aragaz cu 2 ochiuri, si o butelie de 5L de GPL, de alea de voiaj cum erau pe vremuri... am 2 butelii de alea (si taica-miu, si socru-meu au cate una prin garaje uitata, am si plita de aia) deci cu aragazul am rezolvat-o. Tre numa sa duc la verificat si umplut buteliile, un furtun cu garnituri proaspete si regulator ptr gaz.


revenind oleaca ontopic, ca doar suntem pe aria de agricultura...

1) rosiile Posted Image  ...sunt praf... toate is cu fainosag, mari si grase parca is lebenita...dar inauntru is negre, putrede ...cat is verzi arata faine, cum oleaca se umfla ca gogoasa si prind culoare in obraji, cum se innegresc si incep sa putrezeasca... din vreo 10 rosii adunate din tufe (mari de altfel rosiile, cam la 2-300gr bucata) poate am mancat una cumulat (taiate felii din fiecare si aruncat ce nu era bun... ) ...deci rosiile sunt un fiasco...anul asta... la anul, mai incercam

2) dovleceii... cresc ca Fat-Frumos...is grasi in obraji, is ca rata in apa...dupa atatea ploi... cu aia suntem in grafic... am mancat saptamana trecuta mancare de dovleac, apoi dovleac pane, apoi am pus la congelator cativa (razuiti)...apoi i-am dat si la maica-mea ca mi s-o urat de atatia dovlecei...  Posted Image

3) fasole... o cules nevasta ceva pastai crude de pe plante, inainte sa dea ploile...o facut o mancare de fasole o oala, si o mai pus o punga la congelator (cred ca vreo 7-800gr) ...nu stiu daca mai are ce sa piguleasca de pe plante... tinand cont ca or fost vreo 5-6 fire in total, e oK, suntem in grafic...la anul punem mai multe

4) telina... avem pus in 2 locuri...in straturile alea supra inaltate... acolo au pamant afanat, plivite cu grija, etc etc... toate fitzele din lume ptr legume...da is cam anemice, nu le place de rosiile d elanga ele, sau de ceapa...  cresc, is OK, dar cam rahitice asa...nu-mi pun mari sperante in ele, o sa fie bune de frunze, ptr ciorbe & shit.  sa zicem ca e acceptabila rata de succes, dar nu spectaculoasa... renunt la telina in straturile inaltate...
In schimb, am o tufa de telina (cred ca is 2 radacini acolo) fix in stratul de flori...sa ma ia cucu daca stiu cum o ajuns acolo, da in fine...acolo e... ei bine, tufa aia, are niste frunze mari si grase ca la sfecla...iti vine sa mushti din frunzele/ramurile alea... ii prieste ceva de speriat....aia sigur are radacina serioasa...in weekend acuma cred ca le facem felul si le scoatem afara, pana nu se fac prea lemnoase.... deci, de retinut...telina o aruncam printre flori Posted Image   cred ca i-a priit ca florile alea dese tineau umezeala la pamant, o protejat oleaca si de arsita soarelui cat o fost telina mica... nu stiu, dar oricum o fost OK

5) alte tufe... am recoltat 6 morocovi Posted Image   frumosi frumosi...bibelou...i-o mancat pitica ...bio eco...organic...you know...shit...   Posted Image   mai am niste cepe care cresc frumos, acusi le scot, is din firele de ceapa verde care nu le-am smuls... mai avem niste patrunjel , bun si ala, i-o priit. Am gasit niste hrean salbatic pe la marginea gradinii...is curios daca e buna...il testez...ce mi se poate intampla maxim decat sa imi petrec o dupa amiaza la wc Posted Image

6) pomii... marul e OK, mai pitic el asa (parca e "mezinul" din trupa de pomi), da e verde si voios...parul se inalta la greu, e cel mai inalt...si ala e virgontz. Ciresii, pana mea, nu stiu, am sa pun poze sa vedeti ca nu stiu daca au ceva, sau "asa face toate"...adica am 2 ciresi, unul mai timpuriu si unul normal. ala timpuriu e mai pricajit asa de felul lui, mai mic, il banuiam ca vrea sa dea coltul, dar nu se usca...am mai gasit si furnze galbui pe el, in fine. i-am mai dat zeama bordeleza, e udat, are frunze verzi, are si galbene...situatie e indecisa...  al2lea, ala "normalu", era vesel si voinic pana saptamana trecuta, numa frunze verzi, s-o inaltat binisor, cand colo acuma dupa ploile astea cand am venit iar la gradina am gasit pe el frunze portocalii... no dupa ce ne-am lamentat bine de tot, am intrat in vorba cu un veci, si i-am zis si de ciresi , ca se usca, ca is galbeni, etc... o venit ala sa-i vada, si mi-o zis ca "asa face toate" ca doar ciresii ies din perioada de vegetatie primii... adica cum ar veni la ciresii aia deja o venit toamna?!??! ca sa inteleg si eu ...

o sa pun poze cu toate tufele zilele astea, imi fac "colectia" de poze cu ierburile si revin cu intrebarile...
la flori, suntem de vis, stratul de flori e plin, bun amestec de seminte o fost ala...o sa pun si la anul... trandafirii sunt "pe val" dau la boboci si infloresc in dusmanie... am inmultit si pus niste ghivece cu muscate...o sa le vedeti cand le pun la geam la cabanuta  Posted Image  inca-s micute, dar au muguri, infloresc... o rup in fericire acolo... au soare, acuma or avut si apa de le-or dat pe nas...
mai am 3 fire de lavanda, da aia n-am plantat-o in pamant, dupa ce se termina cu cabanuta o plantam langa terasa...ptr miros/aroma si tzantzari...acuma cu mirosu si aroma nu stiu daca o sa faca alea fata cand o sa pun niste "cefi" pe gratar Posted Image
mai ceva flori de piatra in ghivece si in stratul de flori, alea asteapta sa fie replantate pe "pietrarie"...nevasta vrea un coltisor unde sa-i pun niste bolovani mari si nisip & shit sa pun flori de piatra si cactusi/aloe, etc...  urmeaza...sa vedem unde si cand...

am mai cules, ca recoltat n-as putea spune, niste pere si prune de prin pomii de pe marginea gradinii...nimic spectaculos, am simtit si noi gustu de para/pruna...amestecat cu niste gust de carne e drept (de la viermii din ele) dar sunt OK...tre sa tund si sa ingrijesc oleaca si boschetii astia ca se pare ca au potential doar ca nu-s "bagati in seama"

aaa...am uitat... am plantat langa wc niste macris mai in primavara, am acuma e un smoc de toata frumusetea acolo, cred ca in weekend ma paste o mancare de macris Posted Image
mi-am lasat si o "cultura" de urzici... cand am cosit ultimele dati am protejat niste tufe anemice de urzici, si acuma am un "strat" de vreo 2-3m patrati cu urzici...pur sange, nimic altceva nu creste sub ele...azi am smuls o tura si am pus in butoi la macerat...in weekend le rup pe alea batrane sa dea prospaturile... ma bate gandul sa incerc sa "distilez", ma rog sa fac un "ulei" de urzica candva...fiert, aburii condensati, alambic, etc... o improvizatie...da asa, de dat in cap ptr matreata...balzam de cap...daca nu apuc anu' asta, ramane in plan ptr la anul... oricum un alambic ptr distilat "chestii" e pe lista de "to do" sau "to buy"...e bun pe langa casa omului Posted Image

ptr santul de la strada, e adanc frumos Posted Image , plin de apa...si mai nou de tot felul de ierburi care "ne simtem bine" acolo avand umezeala si soare...  ma bate gand sa cosesc acolo dupa ce se duce apa, si apoi sa le dau cu niste ierbicid total...sa nu mai creasca boscheti ...ca eu vreau santul ala curat sa adune apa, nu sa tot pigulesc la el.... e vreo problema daca erbicidez? ce "napalm" recomandati sa folosesc? ... am o emotie legata de iebicid, ca seara mai trec vacile si caprele, n-as prea vrea sa bolunzesca vreo jivina de la ierbicid Posted Image   e OK sa dau?


LE: bai da nevorbit sunt...acuma am vazut cat am scris Posted Image  Daca scriam atata la Bacalaureat, eram acuma absolvent de Litere nu de Politehnica...

Edited by l_stoian79, 05 August 2014 - 18:16.


#86
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 29.11.2007

 l_stoian79, on 05 august 2014 - 17:49, said:

[...]

ptr santul de la strada, e adanc frumos Posted Image , plin de apa...si mai nou de tot felul de ierburi care "ne simtem bine" acolo avand umezeala si soare...  ma bate gand sa cosesc acolo dupa ce se duce apa, si apoi sa le dau cu niste ierbicid total...sa nu mai creasca boscheti ...ca eu vreau santul ala curat sa adune apa, nu sa tot pigulesc la el.... e vreo problema daca erbicidez? ce "napalm" recomandati sa folosesc? ... am o emotie legata de iebicid, ca seara mai trec vacile si caprele, n-as prea vrea sa bolunzesca vreo jivina de la ierbicid Posted Image   e OK sa dau?


[...]

Eu n-as da cu ierbicid, ci cu niste ... iedera. Adica as planta niste iedera cat mai sus, pe malul santului si are ea grija sa se duca in jos, spre apa, cat ii convine. Iedera are avantajul ca sufoca orice alta planta, e totusi planta taratoare - deci nu incomodeaza, sta bine si sub apa o perioada buna si supravietuieste, nu o mananca animalele ... s.a.m.d.

#87
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
E interesanta ideea cu iedera, dar nu-mi rezolva problema cositului in sant. Pe langa asta, daca am iedera aia acolo nu pot trage cu sapa pamantul, in ideea sa ramana santul curat si cat mai mare posibil. Eu ma aflu la vre 600m in linie dreata de Timis, satul ala a fost inundat in 2005, e drept ca nu si zona unde am eu gradina, acolo e cel mai inalt, dar santurile le vreau cat mai curate Posted Image

Edited by l_stoian79, 06 August 2014 - 07:35.


#88
opinion

opinion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2010
Am citit tot, faina treaba ai facut acolo, acu ramane sa vada si ochiul nostru live mosia ... (nu, nu e autoinvitatie, e raspuns pozitiv la invitatia ta viitoare Posted Image )

#89
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Pana luni nu se mai intampla nimic cu casuta... asa ca..... weekend


Mic dejun de "mosier":

Attached File  20140809_124523.jpg   211.51K   188 downloads rosiile sunt de la noi, atat am reusit sa recuperam din vreo 3 rosii :-(

Attached File  20140809_124515.jpg   255.69K   196 downloads pe terasa...

"Captura" din dimineata asta

Attached File  20140809_124551.jpg   184.81K   165 downloads

Dupa ce trece soarele asta o sa triem rosiile, sa arunc alea stricate..

#90
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
E total offtopic, da nu ma pot abtine...

Attached File  blank_605_112.jpg   358.56K   129 downloads

"Sticloanta" asta nu va fi masuta de cafea, desi are dimensiuni potrivite (605mm diametru, 40mm grosime, vreo 40kg greutate).... va fi cel mai mare telescop astronomic din Ro .... un amic face optica ( slefuieste si aluminizeaza oglinda) iar eu voi face montura.

Edited by l_stoian79, 10 August 2014 - 14:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate