Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

De ce RDS nu pune baza si pe cartelele prepay, unde la concurenta ocupa 80% din plaja clientilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#55
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Cum nu? SMS in retea costa 1 cent:

http://www.rcs-rds.r...t=tarife#taburi

#56
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Dar scrie in tab-ul urmator si ca "poti apela numarul *1215 (apel netaxabil)".

#57
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
adevarul e ca puteau lansa la 2 euro 50 min nationale , 500 min digi si 500 mb net.....cine vroia mai multe beneficii avea abonamentul....strangeau si de aici niste bani si era si mai simplu de activat . Pentru ca in pop-uri consultantii sunt varza multi nici nu au auzit de ofertele de retentie si conditiile de abonare expuse aici de catalin. Fiecare consultant stie o alta varianta.....

Edited by alecsandrius, 30 March 2014 - 10:31.


#58
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View Postbenis, on 29 martie 2014 - 23:05, said:


Puști n-au nici o vină, consumă ce li se oferă. Să nu-mi spui că tu achiziționezi 5GB ca să faci trafic 3-400MB.


Eu am un abonament la Vodafone de date, ala micu, piticu de 9 coco cu 2 GB trafic. M-am uitat in fiecare luna consum in medie cam 1 GB maxim 1.5. Si iti zic si pe ce: Youtube ocazional (plictiseala la facultate :D ), cateva monitorizari (server http, ftp - cu monitorizare port, un nanostation m5 si un tp-link cu zapp). Plus informatii ce citesc pe net cam in fiecare zi, pentru ca abonamentul este intr-o tableta. Actualizarile le fac mereu de pe wifi. Problema este ca deja reteaua este gatuita, vorbim aici de Digi.Mobil. Hai sa facem un transfer de date de pe digi dupa ora 9-10 (sa zicem astazi, ca e weekend), sau seara dupa ora 18. Sa vezi daca treci de 50-60 kbps reali..Daca oamenii ar intelege pentru ce a fost facut netul mobil, atunci ar fi mai bine. De aia nu sunt de acord nici cu aia 5 GB la 4 euro. Nu pot sa zic, RDS a avut si are rolul lui in privinta concurentei, dar parca prea relaxata este politica asta cu net garla. Si mai zic oameni pe aici ca vor in 2 euro si 125 minute nationale si 2 GB de net. E absurd, sincer. Oricat ar rupe gura targului, ar fi nevoiti sa-si puna reteaua pe butuci.

#59
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,862
  • Înscris: 26.02.2010
De aceia mai trebuie restrictionat internetul. Sa ofere trafic redus la preturi mai mici si traficul actual sa fie tarifat corespunzator.

#60
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 02.10.2010
@ aris86 te-ai dat cu ursul ?

#61
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postl0calh0st, on 30 martie 2014 - 14:02, said:


Eu am un abonament la Vodafone de date, ala micu, piticu de 9 coco cu 2 GB trafic. M-am uitat in fiecare luna consum in medie cam 1 GB maxim 1.5. Si iti zic si pe ce: Youtube ocazional (plictiseala la facultate Posted Image ), cateva monitorizari (server http, ftp - cu monitorizare port, un nanostation m5 si un tp-link cu zapp). Plus informatii ce citesc pe net cam in fiecare zi, pentru ca abonamentul este intr-o tableta. Actualizarile le fac mereu de pe wifi. Problema este ca deja reteaua este gatuita, vorbim aici de Digi.Mobil. Hai sa facem un transfer de date de pe digi dupa ora 9-10 (sa zicem astazi, ca e weekend), sau seara dupa ora 18. Sa vezi daca treci de 50-60 kbps reali..Daca oamenii ar intelege pentru ce a fost facut netul mobil, atunci ar fi mai bine. De aia nu sunt de acord nici cu aia 5 GB la 4 euro. Nu pot sa zic, RDS a avut si are rolul lui in privinta concurentei, dar parca prea relaxata este politica asta cu net garla. Si mai zic oameni pe aici ca vor in 2 euro si 125 minute nationale si 2 GB de net. E absurd, sincer. Oricat ar rupe gura targului, ar fi nevoiti sa-si puna reteaua pe butuci.

Nu stiu cum este prin alte parti, insa la Brasov Digi.Mobil merge bine tot timpul, am si afisat un test de viteza in alt "topic". Imi merge cu  5 6 Mbps in orice moment al zilei, uneori chiar aproape de 7 Mbps, aceasta folosind un telefon care suporta maximum 7,2 Mbps.

#62
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Nu pot decat sa confirm asta. Chiar si in zonele limitrofe brasovului ''prind'' 4-5 mega.

#63
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,862
  • Înscris: 26.02.2010

View Postkhristy36, on 31 martie 2014 - 06:05, said:

@ aris86 te-ai dat cu ursul ?
Sunt doar realist Posted Image

#64
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postbrasoveanul, on 31 martie 2014 - 08:28, said:


Nu stiu cum este prin alte parti, insa la Brasov Digi.Mobil merge bine tot timpul, am si afisat un test de viteza in alt "topic". Imi merge cu  5 6 Mbps in orice moment al zilei, uneori chiar aproape de 7 Mbps, aceasta folosind un telefon care suporta maximum 7,2 Mbps.

Tu compari Brasovul cu Bucurestiul ? Oamenii au vrut sa le transmita un mesaj celor de la rds," mai subtire cu prosteala ca ne doare"

#65
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postsammydo, on 31 martie 2014 - 12:03, said:


Tu compari Brasovul cu Bucurestiul ? Oamenii au vrut sa le transmita un mesaj celor de la rds," mai subtire cu prosteala ca ne doare"

Nu stiu exact ce vrei sa spui cu comparatia. Daca vorbim in general, eu compar oricand Brasovul cu Bucurestiul si Brasovul iese in avantaj. :D Daca ai vrut sa spui altceva, atunci nu s-a inteles. Nu am facut decat sa imi descriu experienta, am si spus, citez (hehe) nu stiu cum este prin alte parti.

#66
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Brașovul e clar peste, se vede de la o poștă, acolo măcar investițiile publice se fac cu cap. La București se fac cu tunul, preferabil cât mai mare.

Acuma, nu știu cum să zic, dar cam toți au făcut așa, la început au lansat abonamente, au mai îmbunătățit rețeaua, abia apoi au trecut și la prepay.

#67
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Și mai e o chestie, toți luminații care prezintă știri astăzi nu au habar cum se măsoară cota de piață, ea se măsoară în venituri, nu în număr de clienți. Cu alte cuvinte,  dacă operatorii au 40% din clienți pe abonament, rezultă că peste 85% din cota de piață e reprezentată de abonamente, având în vedere venitul cam de 5 ori mai mare la abonament.
Cartela era bună în trecut, când tarifele de interconectare erau mari și era important să ai o bază largă de numere în rețea, era vremea când se aruncau cu cartele fără număr, doar-doar o rămâne cineva la ei.

Cartela va rămâne multă vreme un produs secundar la Digi după umila mea părere, având în vedere politica Digi de a avea câți mai puțini intermediari. Cartela asta presupune, un lanț de distribuție în care să bagi bani.

Cu alte cuvinte, s-ar putea zice că Digi e egoist la venituri, în timp ce de pe urma Orange/Voda/Cosmo câștigă o grămadă de "third parties" (dealeri, agenții de publicitate, contractanți pentru dezvoltarea rețelei), Digi face totul intern.

#68
equilibrium2x

equilibrium2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007

View Postbaducu, on 29 martie 2014 - 10:22, said:

Poate nu-si doreste in retea borfasi, interlopi, cutitari, carutasi, prostituate, proxeneti, tilhari, sarlatani, excroci etc.Posted Image

Cartelele DIGI Prepay se vand doar cu buletinul. Cel putin la punctele de prezenta din orasul meu.

#69
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,862
  • Înscris: 26.02.2010

View Postequilibrium2x, on 02 aprilie 2014 - 09:18, said:

Cartelele DIGI Prepay se vand doar cu buletinul. Cel putin la punctele de prezenta din orasul meu.
Asa se vand peste tot.

#70
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
ca fost utilizator de cartela am suferit mult :P
lipsa reincarcarii online a cartelelor digi m-a deranjat cel mai tare - la toti operatorii actuali poti sa faci treaba asta, numa' la rds nu!
come on people, pana si cosmote a lansat o aplicatie ptr. android cu care iti poti reincarca cartela
deci? vb. unui talentat din media romanesca: ''ne miscam si noi mai cu talent''? :P

#71
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Chiar astazi am facut un test de viteza cu cineva de pe abonament, cu 4GB trafic de date, la ora 14. N-a scos mai mult de 0.90 Mbps si upload 0.35. Digi este o retea buna, cu potential, si a avut un rol absolut esential in scaderea tarifelor la granzi. Dar ce ma intriga pe mine este ca romanul nu intelege ideea de Internet MOBIL. Asa si eu fac trafic si toate cele, prin internetul fix, tot de la RDS care e peste ce am vazut in toata viata mea. Vorbisem cu un american si cand i-am zis ca trag cu 10-11 mega (abo de 100 Mbps), mi-a zis ca nu ma crede si i-am trimis print-screen, a zis ca sunt dintr-o alta galaxie si ca se muta in Romania :lol:

Revenind la subiect, trebuie facuta o balanta intre traficul inclus in abonament si pret si bineinteles pentru cei care chiar vor sa se dea pe net, facut si un plan cu trafic limitat la 256 kbps. Si sa ne grabim putin cu HSUPA macar in resedintele de judet. Toate. In rest toata stima pentru baieti, catalinman poti sa notezi asta la catastif. :D

#72
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postl0calh0st, on 02 aprilie 2014 - 20:04, said:

Chiar astazi am facut un test de viteza cu cineva de pe abonament, cu 4GB trafic de date, la ora 14. N-a scos mai mult de 0.90 Mbps si upload 0.35. Digi este o retea buna, cu potential, si a avut un rol absolut esential in scaderea tarifelor la granzi. Dar ce ma intriga pe mine este ca romanul nu intelege ideea de Internet MOBIL. Asa si eu fac trafic si toate cele, prin internetul fix, tot de la RDS care e peste ce am vazut in toata viata mea. Vorbisem cu un american si cand i-am zis ca trag cu 10-11 mega (abo de 100 Mbps), mi-a zis ca nu ma crede si i-am trimis print-screen, a zis ca sunt dintr-o alta galaxie si ca se muta in Romania Posted Image

Revenind la subiect, trebuie facuta o balanta intre traficul inclus in abonament si pret si bineinteles pentru cei care chiar vor sa se dea pe net, facut si un plan cu trafic limitat la 256 kbps. Si sa ne grabim putin cu HSUPA macar in resedintele de judet. Toate. In rest toata stima pentru baieti, catalinman poti sa notezi asta la catastif. Posted Image

E normal, la acea ora reteaua este foarte aglomerata si este deocamdata pe 2100Mhz.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate