Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce RDS nu pune baza si pe cartelele prepay, unde la concurenta ocupa 80% din plaja clientilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Sau, spus altfel: La bezină, ai extras țițeiul, l-ai transportat, l-ai rafinat, l-ai accizat, l-ai vândut, ala e prețul. Pe când la telefonie, indiferent că folosești sau nu minutele, chriile lor vin lunar, salariile la fel, etc.

Edited by benis, 29 March 2014 - 13:00.


#20
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View PostdiZy, on 29 martie 2014 - 10:02, said:

Daca si 9 lei pe luna nu e bine pt 200 de minute nationale si 3Gb de net, eu cred ca unii nu au ce face cu telefonia mobila.

Dar poate ca sunt clienti care nu vor sa fie legati cu abonament si sa li se prelungeasca si celelalte servicii.

Poate unii vor sa plateasca 50 Lei odata si sa aiba extraoptiuni valabile 6 luni, dupa care sa reincarce.

View Postandreic, on 29 martie 2014 - 10:20, said:

Pentru ca nu este interesant economic. Operatorii se orienteaza catre cash flow constant. Apropo la Orange nu vad unde sunt aia 80% prepay, sunt multi cu abonament.


Total fals, la Vodafone si Orange este transmis oficial ca au pondere de 80 % pe prepay.

De ce crezi ca cea mai mica extraoptiune este de 5 Euro?

View Postbaducu, on 29 martie 2014 - 10:22, said:

Poate nu-si doreste in retea borfasi, interlopi, cutitari, carutasi, prostituate, proxeneti, tilhari, sarlatani, excroci etc.Posted Image

Cred ca nu esti abonat sau client RDS, pentru ca altfel stiai politica lor de a vinde cartele prepay.

Ca informatie pentru tine, cartelele prepay la RDS se vand numai cu buletinul si esti inregistrat in baza lor de date.

Am o rugaminte sa nu mai vorbesti vulgar creindu-ti motiv de distractie.

View PostSfPetru, on 29 martie 2014 - 11:23, said:

E foarte ieftin abonamentul, cu banii de o cartela orange primesti de zece ori mai multe avantaje. Cartelele au intrat pe piata in ideea "pentru sarantoci" dar la RDS mai jos de-atat nu poti merge Posted Image


Adica cine are prepay la ceilalti operatori sunt sarantoci?

Bine mai bogatule, bravo tie!

#21
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012

View Postbaducu, on 29 martie 2014 - 10:22, said:

Poate nu-si doreste in retea borfasi, interlopi, cutitari, carutasi, prostituate, proxeneti, tilhari, sarlatani, excroci etc.Posted Image

Vrei sa iti arat curve cu abonament? :)

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpaxdedi, on 29 martie 2014 - 13:10, said:

Total fals, la Vodafone si Orange este transmis oficial ca au pondere de 80 % pe prepay.
Arata unde au transmis asa ceva.

#23
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012

View Postandreic, on 29 martie 2014 - 10:20, said:


Pentru ca nu este interesant economic.

5 euro PLUS  tva   Sunt mai multi bani decat abonamentul Optim 2.



#24
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postbenis, on 29 martie 2014 - 12:09, said:

Dacă tu te simți, e altceva, omul a lăsat să se înțeleagă că respectivele categorii nu-și fac abonament și mulți își schimbă lunar numărul. Eu am un prieten care nu-și face abonament la RDS nu că nu i-ar conveni, ci că are o datorie la ei. Sau am cunoștințe care-și schimbă lunar numărul de telefon.
Acuma, sigur, sunt și excepții.
Mai sus ti-ai raspuns singur, felicitari!

Păi tocmai, RDS are cu 10 lei cel mai ieftin abonament, cu 200 de minute. 600 de minute te costă cu el 20 și ceva de lei. Iar dacă nu vorbești nimic, 10 lei. Mai ieftin nu va da niciodată nimeni. Pentru că nu merită, chiriile pe locații sunt plătite lunar, nu din an în paște.

Mie unuia mi se rupe că am abonament sau cartelă, important e să nu plătesc mult.

Pai atunci cu ce e mai prejos un utilizator de cartela fata de unul cu abonament?

View Postmihai!, on 29 martie 2014 - 12:29, said:

Corect !
2 la mana , RDS face permanent investitii . Au nevoie sa se bazeze pe un venit constant. Sa stie cu siguranta ca timp de 2 ani in fiecare luna incaseaza suma x .

Pai crezi ca este de ajuns permaneta care o asiguri tu sau noi ceilalti abonati?

Ai idee cat costa construirea unei statii de telefonie mobila?

View Postandreic, on 29 martie 2014 - 13:13, said:

Arata unde au transmis asa ceva.

Cauta pe internet, nu sunt obligat sa-mi justific fiecare cuvant.

Din pacate fata de tine stiu cu ce se mananca telefonia mobila, asa ca lasa-ma.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBlender33, on 29 martie 2014 - 13:13, said:

5 euro PLUS  tva   Sunt mai multi bani decat abonamentul Optim 2.
Da, numai ca aia nu se face regulat.

View Postpaxdedi, on 29 martie 2014 - 13:21, said:

Cauta pe internet, nu sunt obligat sa-mi justific fiecare cuvant.
Din pacate fata de tine stiu cu ce se mananca telefonia mobila, asa ca lasa-ma.
Trebuie sa justifici minciunele (fara date concrete in fata cam asta sunt), altfel nu are rost sa le mai spui Posted Image
Arata-mi comunicat oficial din care sa rezulte treaba aia ca sunt si eu curios. Am cautat pe net (altfel nu te intrebam) si cifrele gasite nu se potrivesc cu ce pretinzi.

#26
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postpaxdedi, on 29 martie 2014 - 13:10, said:


Poate unii vor sa plateasca 50 Lei odata si sa aiba extraoptiuni valabile 6 luni, dupa care sa reincarce.


Asta deja ai acum. Deci care e problema pana la urma?

#27
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
La RCS-RDS telefonia a fost, cel putin in primii ani, un mod de fidelizare a clientilor pe cablu. Si acum, la telefonie, au tarife doar oleaca mai mari decat costul de interconectare, iar cu acea diferenta minuscula trebuie sa intretina intreaga retea mobila. Cred ca nici macar banii platiti pe licenta radio nu si-i recupereaza.

Deci serviciile pre-pay sunt inutile pentru scopul lor, fiindca RCS-RDS nu are profit din telefonie. Banul vine din internet si cablu tv, iar cine are deja abonament la aceste servicii isi poate face un abonament Optim 2 foarte usor.

#28
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Banii din abonamente, multi sau putini, sunt importanti pentru a demonstra ca sunt solvabili. De fapt asta e si motivul campaniei de fidelizare. RDS are nevoie de imprumuturi pentru dezvoltare, iar astea li se acorda doar daca demonstreaza ca sunt solvabil. Serviciile de telefonie pre-paid nu constituie o garantie a veniturilor.

Edited by filip.serban, 29 March 2014 - 14:10.


#29
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View PostdiZy, on 29 martie 2014 - 13:43, said:

Asta deja ai acum. Deci care e problema pana la urma?

Confunzi extraoptiunile cu valabilitate credit.

View PostTurboHamster, on 29 martie 2014 - 13:46, said:

La RCS-RDS telefonia a fost, cel putin in primii ani, un mod de fidelizare a clientilor pe cablu. Si acum, la telefonie, au tarife doar oleaca mai mari decat costul de interconectare, iar cu acea diferenta minuscula trebuie sa intretina intreaga retea mobila. Cred ca nici macar banii platiti pe licenta radio nu si-i recupereaza.

Deci serviciile pre-pay sunt inutile pentru scopul lor, fiindca RCS-RDS nu are profit din telefonie. Banul vine din internet si cablu tv, iar cine are deja abonament la aceste servicii isi poate face un abonament Optim 2 foarte usor.

De acord cu tine. Ar fi interesant extraoptiuni pe prepay similare abonamentelor optim.

View Postfilip.serban, on 29 martie 2014 - 14:10, said:

Banii din abonamente, multi sau putini, sunt importanti pentru a demonstra ca sunt solvabili. De fapt asta e si motivul campaniei de fidelizare. RDS are nevoie de imprumuturi pentru dezvoltare, iar astea li se acorda doar daca demonstreaza ca sunt solvabil. Serviciile de telefonie pre-paid nu constituie o garantie a veniturilor.

Nu te contrazic, dar asta se intampla si datorita faptului ca nu-si doresc clienti multi.
Pentru a avea clienti pe telefonie trebuie sa asiguri si semnal bun(nu numai in orasele mari).

#30
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai pe 2100 nu merita sa densifice, iar pe 900MHz inca nu se stie cum se comporta reteaua, asa ca de ce si-ar dori clienti noi? Cea mai bine e sa te asiguri ca vechii clienti iti asigura venituri minim doi ani, timp in care tu sa lucrezi la optimizarea si extinderea acoperirii. Mi se pare cea mai sigura carte pe care o pot juca. Dupa extinderea acoperirii, vorba se duce si cu siguranta vor veni clienti noi. Important e sa regleze cumva acest flux de clienti.

#31
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postfilip.serban, on 29 martie 2014 - 16:49, said:

Pai pe 2100 nu merita sa densifice, iar pe 900MHz inca nu se stie cum se comporta reteaua, asa ca de ce si-ar dori clienti noi? Cea mai bine e sa te asiguri ca vechii clienti iti asigura venituri minim doi ani, timp in care tu sa lucrezi la optimizarea si extinderea acoperirii. Mi se pare cea mai sigura carte pe care o pot juca. Dupa extinderea acoperirii, vorba se duce si cu siguranta vor veni clienti noi. Important e sa regleze cumva acest flux de clienti.

Corecta gandire si analitica.

#32
gogostar

gogostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.07.2012
daca ar reduce macar tariful pe cartela la 1,5-1,6centi minut national nu ar fi pe pierdere nici pe prepay,din contra ft multi ar veni spre reteaua lor :ex la 2 euro extraoptiune cu 500minute in rds+50sms retea+125minute nationale, cu asemenea oferte pe prepay ar strange mai multi clienti si ft multi ar da 2 euro pe cartela luna de luna ptr 125minute nationale,nu toata lumea are cablu la rds sau contract casa,chirie.

#33
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postgogostar, on 29 martie 2014 - 18:37, said:

daca ar reduce macar tariful pe cartela la 1,5-1,6centi minut national nu ar fi pe pierdere nici pe prepay,din contra ft multi ar veni spre reteaua lor :ex la 2 euro extraoptiune cu 500minute in rds+50sms retea+125minute nationale, cu asemenea oferte pe prepay ar strange mai multi clienti si ft multi ar da 2 euro pe cartela luna de luna ptr 125minute nationale,nu toata lumea are cablu la rds sau contract casa,chirie.

Uite cineva care mai si gandeste praktic.
Felicitari!
Chiar ar omora concurenta, daca ar baga peste ce zici tu si vreo 2 Gb de net.

#34
gogostar

gogostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.07.2012
la chestia asta mam gandit ca ar omorai ft puternic concurenta,si ar strange ft multi clienti

sa nu imi spuna cineva ca la o oferta de 2euro cu 125minute nationale  si 400-500minute in rds +1gb pe cartela , nu si ar activa ft multi luna de luna aceasta optiune.

pe pierdere nu ar iesi oricum cu aceasta oferta pe cartela ,ba ar castiga si bani destui si clienti mai multi ,mai ales cei care vb 100-150-200minute pe luna,si nu vor sa isi bage oferte la 5 euro cu mii  de minute ,iar ei vb maxim 200minute pe luna

#35
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postgogostar, on 29 martie 2014 - 19:00, said:

la chestia asta mam gandit ca ar omorai ft puternic concurenta,si ar strange ft multi clienti

sa nu imi spuna cineva ca la o oferta de 2euro cu 125minute nationale  si 400-500minute in rds +1gb pe cartela , nu si ar activa ft multi luna de luna aceasta optiune.

pe pierdere nu ar iesi oricum cu aceasta oferta pe cartela ,ba ar castiga si bani destui si clienti mai multi ,mai ales cei care vb 100-150-200minute pe luna,si nu vor sa isi bage oferte la 5 euro cu mii  de minute ,iar ei vb maxim 200minute pe luna

Pai activeaza ei cu 5 Euro +TVA la concurenta luna de luna, de ce cezi ca nu ar fi doritori la o oferta care sa includa si trafic de net mai mult si nelimitat, fara taxare dupa consumarea acelui Gb?

#36
gogostar

gogostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.07.2012
nu stiu unde sa trimita aceasta propunere la digi,ca as trimite propunerea aceasta sa vad raspunsul lor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate