Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

De ce RDS nu pune baza si pe cartelele prepay, unde la concurenta ocupa 80% din plaja clientilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#37
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postgogostar, on 29 martie 2014 - 19:03, said:

nu stiu unde sa trimita aceasta propunere la digi,ca as trimite propunerea aceasta sa vad raspunsul lor

Stai linistit ca cine are ochi sa vada, vede deja.

Edited by paxdedi, 29 March 2014 - 19:05.


#38
gogostar

gogostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.07.2012
tocmai asta am spus ca ar fi doritori ft multi cu asemenea oferta ,nu toate lumea vrea sa dea 5euro pe luna ptr minute pe care nu le vb nici macar jumatate ,dar nau ce sa faca nu exista oferte sub 5 euro cu minute nationale,

cine sa vada ,la ei nu le pasa de cartela infintarea cartelei a fost asa sa aiba si ei cartela sa nu zica ca nu au si ei cartela ca restul

#39
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postgogostar, on 29 martie 2014 - 19:06, said:

tocmai asta am spus ca ar fi doritori ft multi cu asemenea oferta ,nu toate lumea vrea sa dea 5euro pe luna ptr minute pe care nu le vb nici macar jumatate ,dar nau ce sa faca nu exista oferte sub 5 euro cu minute nationale,

Daca urmaresti istoricul celebrei extraoptiuni cu 2000 minute in reteaua cosmote(dupa care VF si ORO, au trebuit sa se alinieze si sa fie in pas cu concurenta), ai sa vezi ca dupa 1 aprilie toti vor trebui sa se adapteze dupa noul competitor RCS RDS, altfel pana in decembrie 2014 vor pierde ff.. multi clienti in favoarea RDS.

#40
gogostar

gogostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.07.2012
am referit la cartela ca nu a par oferte deloc,si nu cred ca vor aparea nu dau doi bani pe cartela din pacate,iar ceilalti operatori doar cosmote poate la 2euro la ceva oferte on top sa ofere 100-120minute nationale ,orange si vodafone slabe sanse,ai observat ca orange in loc sa dea mai multe minute nationale la optiuni ai redus pana si dublu minute nationale ,iar la 5 euro ofera 100minute nationale doar cand tariful de interconectare e de 0,96centi la ei nu le ajung de un 2centi pe minut optiune nationale incluse vor 4-5centi pe minute nationale incluse in optiuni

rds le poate fura clienti doar daca isi pun la punct ft bine semnalul,daca nu o fac operatori mari nu se vor panica ptr ca vor spune degeaba are rds oferte ca acoperirea e slaba

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,827
  • Înscris: 14.10.2008
Rog pe megafanro sau alt moderator sa mute acest topic pe aria Digi Mobil.

#42
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Nu stiu, dar nu-mi place faza aia cu 2 GB net in 2 euro. E imposibil (nu tehnic), dar si asa in momentul de fata transportul de date este gatuit de pustii torentari care nu stiu cum sa traga ultimul pron de pe torrent. Sa fim seriosi. Asta n-a inteles romanul, ca netul mobil e net mobil doar pentru trafic ocazional, fara transfer masiv de date. Cat despre minute, nici asa nu e bine. Sa nu uitam ca toate au o limita.

#43
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postl0calh0st, on 29 martie 2014 - 19:25, said:

Nu stiu, dar nu-mi place faza aia cu 2 GB net in 2 euro. E imposibil (nu tehnic), dar si asa in momentul de fata transportul de date este gatuit de pustii torentari care nu stiu cum sa traga ultimul pron de pe torrent. Sa fim seriosi. Asta n-a inteles romanul, ca netul mobil e net mobil doar pentru trafic ocazional, fara transfer masiv de date. Cat despre minute, nici asa nu e bine. Sa nu uitam ca toate au o limita.

Si ce ar fi imposibil daca vor exista pe prepay aceleasi extraoptiuni ca la ab optim?

Imposibil nu a fost si oferta 2 Euro(TVA inclus) pentru optim 2, etc..?

Daca stam si gandim asa o sa crapam de foame, tehnologia se dezvolta si avanseaza foarte rapid trebuie sa tinem pasul.

Ce limita? probabil limita bunului simt!

Edited by paxdedi, 29 March 2014 - 19:36.


#44
gogostar

gogostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.07.2012
nu ar fi imposibil sa vedeam si pe cartela oferte apropiate de cele de pe abonamentele digi optim, nu stiu daca digi chiar ar vrea sa dea aceste oferte si pe cartela,de la lansarea cartelei nu au scazut deloc tarifele pe cartela ,desi tariful de interconectare a tot scazut

#45
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postgogostar, on 29 martie 2014 - 18:37, said:

daca ar reduce macar tariful pe cartela la 1,5-1,6centi minut national nu ar fi pe pierdere nici pe prepay,din contra ft multi ar veni spre reteaua lor :ex la 2 euro extraoptiune cu 500minute in rds+50sms retea+125minute nationale, cu asemenea oferte pe prepay ar strange mai multi clienti si ft multi ar da 2 euro pe cartela luna de luna ptr 125minute nationale,nu toata lumea are cablu la rds sau contract casa,chirie.

1. Bancile creditoare nu pot considera sistemul pre-paid o metoda sigura de a-si recupera creditele; chiar si la abonamente se ia in calcul un anumit procent pentru rau platnici. Clientii de pe pre-paid nu sunt predictibili, iar aici vorbim de cifre concrete, adica de "cat bagi" si "cat scoti", nu de vise umede si cazuri ideale.
2. Reteaua trebuie sa faca fata la foarte multi clienti deodata, lucru care din pacate nu e posibil (inca). Hai sa separam ceea ce ne dorim de ceea ce este fezabil.

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpaxdedi, on 29 martie 2014 - 13:10, said:



Poate unii vor sa plateasca 50 Lei odata si sa aiba extraoptiuni valabile 6 luni, dupa care sa reincarce.


Bun, și la RDS te refuză să plătești odată pentru cele 6 luni?

View Postpaxdedi, on 29 martie 2014 - 13:10, said:


Dar poate ca sunt clienti care nu vor sa fie legati cu abonament si sa li se prelungeasca si celelalte servicii.


Păi poți să ți-l faci separat, să nu se prelungească. Oricum, poți renunța oricând, conform legislației, sper că știai asta :P

View PostBlender33, on 29 martie 2014 - 13:13, said:

5 euro PLUS  tva   Sunt mai multi bani decat abonamentul Optim 2.
Mai pune și distribuția, și instabilitatea clienților, și nu ieși mai bine.

View Postl0calh0st, on 29 martie 2014 - 19:25, said:

Nu stiu, dar nu-mi place faza aia cu 2 GB net in 2 euro. E imposibil (nu tehnic), dar si asa in momentul de fata transportul de date este gatuit de pustii torentari care nu stiu cum sa traga ultimul pron de pe torrent. Sa fim seriosi. Asta n-a inteles romanul, ca netul mobil e net mobil doar pentru trafic ocazional, fara transfer masiv de date. Cat despre minute, nici asa nu e bine. Sa nu uitam ca toate au o limita.
Puști n-au nici o vină, consumă ce li se oferă. Să nu-mi spui că tu achiziționezi 5GB ca să faci trafic 3-400MB.

View Postpaxdedi, on 29 martie 2014 - 19:36, said:

Si ce ar fi imposibil daca vor exista pe prepay aceleasi extraoptiuni ca la ab optim?

Tare nu cred că vor fi aceleași, nici un operator nu face treaba asta.

#47
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postfilip.serban, on 29 martie 2014 - 22:55, said:

1. Bancile creditoare nu pot considera sistemul pre-paid o metoda sigura de a-si recupera creditele; chiar si la abonamente se ia in calcul un anumit procent pentru rau platnici. Clientii de pe pre-paid nu sunt predictibili, iar aici vorbim de cifre concrete, adica de "cat bagi" si "cat scoti", nu de vise umede si cazuri ideale.
2. Reteaua trebuie sa faca fata la foarte multi clienti deodata, lucru care din pacate nu e posibil (inca). Hai sa separam ceea ce ne dorim de ceea ce este fezabil.

Ca o mica adaugare, peste tot in lume, in zilele noastre capitaliste, se incearca constrangerea clientului sa cumpere in continuare, prin diverse mijloace, aceasta actionand ca o garantie! Atentie, e vorba de constrangere, nu de fidelitate prin satisfactie!

Edited by opop, 29 March 2014 - 23:14.


#48
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postbenis, on 29 martie 2014 - 23:05, said:

Bun, și la RDS te refuză să plătești odată pentru cele 6 luni?
In mesaj era vorba si de extraoptiuni care sa se reactiveze automat. Nu mai interpreta numai ce-ti convine, degeaba incarci 50 lei daca tarifele sunt foarte mari.

Păi poți să ți-l faci separat, să nu se prelungească. Oricum, poți renunța oricând, conform legislației, sper că știai asta Posted Image

Fi sigur ca sunt bine informat, nu poti face separat cat timp exista taxele ilegale de activare.(parca suntem la inceputul tel mobile anii 1996).





View Postfilip.serban, on 29 martie 2014 - 22:55, said:

2. Reteaua trebuie sa faca fata la foarte multi clienti deodata, lucru care din pacate nu e posibil (inca). Hai sa separam ceea ce ne dorim de ceea ce este fezabil.

Da, dar si RDS cand ii va intra cate 2 Euro de la posibili 500 de mii de clienti prepay, poate face fata  la milionul de euro?

Edited by paxdedi, 29 March 2014 - 23:48.


#49
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpaxdedi, on 29 martie 2014 - 23:40, said:

Da, dar si RDS cand ii va intra cate 2 Euro de la posibili 500 de mii de clienti prepay, poate face fata  la milionul de euro?

Daca nu face fata ca infrastructura risca sa piarda mai mult decat cei 1 milion de euro, adica pe langa clientii temporari cu cartela, risca sa piarda si din abonati pentru calitatea (si asa) slaba a serviciilor. Inca o data, e voba de calcule reci, nu de ce ni se pare sau ce ne-am dori noi, din afara.

RDS ofera un raport excelent calitate/pret, dar asta nu inseamna ca exceleaza la capitolul calitate, sa fim putin realisti.

Edited by filip.serban, 30 March 2014 - 00:00.


#50
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postfilip.serban, on 29 martie 2014 - 23:56, said:

Daca nu face fata ca infrastructura risca sa piarda mai mult decat cei 1 milion de euro, adica pe langa clientii temporari cu cartela, risca sa piarda si din abonati pentru calitatea (si asa) slaba a serviciilor. Inca o data, e voba de calcule reci, nu de ce ni se pare sau ce ne-am dori noi, din afara.

RDS ofera un raport excelent calitate/pret, dar asta nu inseamna ca exceleaza la capitolul calitate, sa fim putin realisti.

Daca este adevarat cum auzisem ca au inceput modernizarea retelei de la data obtinerii licentei, te asigur ca vor face fata afluxului de clienti noi fara probleme.

Cosmote cand a preluat cosmoromul erau varza la semnal si nu s-a mai plans nimeni,  aminteste-ti  manevra in care plateau 1 cent pentru fiecare intrerupere de convorbire.

#51
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpaxdedi, on 30 martie 2014 - 00:06, said:

Daca este adevarat cum auzisem ca au inceput modernizarea retelei de la data obtinerii licentei, te asigur ca vor face fata afluxului de clienti noi fara probleme.

Cosmote cand a preluat cosmoromul erau varza la semnal si nu s-a mai plans nimeni,  aminteste-ti  manevra in care plateau 1 cent pentru fiecare intrerupere de convorbire.

Am fost client al acelor oferte si am parasit reteaua impreuna cu alti amici fara niciun fel de regret dupa ce au inceput sa pice convorbirile la mijloc si cand am inceput sa primesc apeluri in mijlocul noptiii de la diversi cocalari treziti deodata cu sute de minute.

Da, la RDS, nu am semnal peste tot, dar macar acolo unde am semnal pot purta o convorbire si imi pot citi mail-ul. Asta este diferenta majora intre cei doi "haiduci". Oricum, e clar ca RDS are ca scop asigurarea unui anumit numar de abonati. Dovada stau mesajele trimise utilizatorilor de abonamente vechi precum si diverse oferte de fidelizare ce au, printre altele, si conditia schimbarii abonamentelor de telefonie. Probabil ca dupa atingerea acelui prag vom avea si ceva oferte la pre-paid, dar n-as baga mana in foc. Vorbim de un furnizor de servicii total atipic.

Edited by filip.serban, 30 March 2014 - 00:27.


#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

View Postandreic, on 29 martie 2014 - 13:22, said:

Arata-mi comunicat oficial din care sa rezulte treaba aia ca sunt si eu curios. Am cautat pe net (altfel nu te intrebam) si cifrele gasite nu se potrivesc cu ce pretinzi.
Revenind, pentru ca nu s-au furnizat date oficiale iata cateva, la Vodafone in 2013 ponderea era 41% abonamente (in crestere), restul cartele si pos-uri. Datele provin din comunicate oficiale disponibile online Posted Image
Adica sa stam pe fagasurile realitatii. Aici e comunicatul oficial din 2013:

https://www.vodafone...-2013/index.htm

Extras: "Clientii serviciilor pe baza de abonament au reprezentat 40,3%, iar cei ai cartelei Vodafone, 59,7%, din baza totala de clienti, la 30 septembrie 2013. Numarul utilizatorilor prepaid a crescut cu 1,8 puncte procentuale, de la un an la altul."


Despre Orange
http://www.wall-stre...s1-clienti.html
http://www.wall-stre...-8-in-2013.html

Din primul: ""Se inregistreaza o tendinta de migrare a utilizatorilor dinspre cartele preplatite catre abonamente. Astfel, in ultimele 12 luni numarul de abonati a crescut cu peste 6%", se spune in comunicatul Orange Romania."
Al doilea: "La 31 decembrie 2013, Orange avea 10.436.000 de clienti. Tot mai multi clienti aleg beneficiile oferite de abonamente, confirmand tendinta observata in trimestrul anterior. La finalul anului 2012, compania avea 10,283 milioane de clienti pe piata locala."
Ei evita sa dea procentul exact dar atata timp cat Vodafone a reusit in 2013 sa treaca de 40% (prag psihologic) nu vad de ce nu ar imbunatati Orange aceasta pondere.

#53
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014
Foarte bine pentru asta te numesti moderator.

#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostLensFlare, on 29 martie 2014 - 09:32, said:

Ei momentan taxeaza cu 1 cent si informatiile despre credit...
Din pagina lor web nu rezulta asta !

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2014 - 07:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate