Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Condens la termopane

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#19
Dj_Marco

Dj_Marco

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 28.01.2006
Testat,verificat si rezolvat.
Eu unul am patito la 2 dormitoare. M-am dus la o firma in oras si le-am spus sa imi monteze cele mai bune geamuri termopan cu tamplaria care trebuie ca in camera sa fie Ok. Bunnn.... la 3 zile vin oameni si imi monteaza toc din aluminiu si acolo....niste geamuri. Mai departe ....dezastru.... toate geamurile condens total.Aratau de parca le stropeam cu pulverizatorul de spalat geamuri. Asta se intampla in noiembrie. Ca oricine il chem pe inginerul care a aprobat lucrarea. Ii arat problema,ii arat si mucegaiul de pe tavan, ii arat ca folosesc din saptamana in saptamana cea mai tare solutie de antimucegai "Bizon" si imi spune: Nu aveti glafurile facute bine.Trebuiau facute 7 mm peste toc.
Mai sa fie.... tocmai la mine trebuie asa?.....in acest caz am sunat la Protectia Consumatorului. Acolo mare surpriza ce mi se spune: Domnule,la locuinte nu este recomandat aluminiul,trebuia PVC. Bun...zic...hai lasa aluminiul,dar ce fac cu geamul. Si m-au intrebat daca am garantie ,factura si contractul de la geamuri. Acest contract nu il aveam... Ma duc sa il cer la firma respectiva.Cand au auzit de contract... fratilor..... in 5 zile au venit direct si mi-au schimbat geamurile. Cele care le aveam montate si faceau condens erau pur si simplu doua geamuri cu bagheta de aluminiu si silicon intre ele. Nimic mai mult. Acum oameni au venit cu geamuri adevarate care pe acelasi toc cu aceleasi glafuri si am mai adaugat si 7 ghivece de flori nu mai fac pic de condens. Aceste geamuri noi sunt LOW-e , intradevar prezinta 2 supape care sunt asezate in colturile de imbinare a baghetei de aluminiu intre geamuri si sunt pe verticala geamului,au argon si o folie de argint in exterior. Sincer va spun ca am avut montate niste "falsuri" de geamuri care oricine le poate face.Acum am scapat de mucegai si condens si in plus mi s-a dat si contractul geamurilor unde se specifica  ce toc am si ce sticla s-a folosit ...etc.
Apropo,despre glafurile geamului m-am interesat la Inspectoratul In Constructii si acestea nu se construiesc peste toc decat pe orizontala: jos sa fie pana in picuratori si sus 5 mm peste. Pe laterale se face doar peste acea spuma

#20
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Exemplul de mai sus e foarte graitor. Si eu recomand PVC-ul.
Eu mi-am facut toata timplaria de aluminiu si, desi n-am avut mari probleme pina acum, nu sint multumit.
1. Nu-mi place felul in care se fac imbinarile - se lasa in timp; usa pe care o folosesc cel mai des e deja cam "paralelogram". Poti s-o repari, dar principiul imbinarii ramine acelasi, susceptibil sa se lase - big minus.
2. Timplaria de Al nu este etansa ca cea de PVC. Ramin fante mici la colturi; oricit ai incerca sa le etansezi cu tot felul de smacuri, nu merge. Iarna / vara se dilata / contracta si in timp tot se desprinde.
3. Ca sa ai aceeasi izolatie termica pe rama, scoti din buzunar ca cu 50% mai mult.

Singurul avantaj pe care l-as vedea e rezistenta mecanica mai mare - dar asta devine interesant doar daca ai o sera sau ceva structura pe inaltime.

Editat de jafo, 14 februarie 2006 - 09:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate