Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Sf. Botez

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3149 replies to this topic

#2629
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Vezi ca am pus un link mai la vale nițel, in care se explica pe larg situația.

View PostDorel666, on 17 ianuarie 2018 - 00:37, said:




Proverbele 29:9 Când se ceartă un Ă®nţelept cu un nebun, să se tot supere sau să tot râdă, căci pace nu se face.
Asta așa e....Las înțeleptul in treaba lui și imi văd de nebunia mea :)

#2630
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSILIKA, on 17 ianuarie 2018 - 07:07, said:


Din pacate, definitia asta nu poate fi pusa in acord cu Scriptura de nici o culoare.

Botezul este strans legat de o manifestare a credintei personale, si nu poate fi folosit in alte situatii. Vezi Fapte 8:26-40, pentru exemplificare. Toate actiunile de botez din Scriptura au acelasi tipar, si anume botezul este folosit doar in urma unei marturisi [cu gura] cu privire la pocainta [botezul lui Ioan] sau la credinta in Isus Hristos [botezul apostolilor].

Hristos a mărturisit cu gura pocăința Sa?

View Postdark, on 16 ianuarie 2018 - 17:02, said:



Cum poate primi un sugar Duhul Sfânt? El ce ascultare dovedește?


Păi, întreabă-L pe Dumnezeu de ce a dat Duhul Sfânt lui Ioan, Samson și Hristos încă din pântecele mamei lor!

#2631
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,729
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDorel666, on 17 ianuarie 2018 - 16:38, said:

Păi, întreabă-L pe Dumnezeu de ce a dat Duhul Sfânt lui Ioan, Samson și Hristos încă din pântecele mamei lor!

Niciunul din aceștia trei nu s-a botezat pentru iertarea păcatelor.
Topicul, în caz că nu știi, despre asta este. Ei au avut Duhul sfânt încă din uterul mamei lor, dar nu s-au botezat ca să primească Duhul, deci care ar fi legătura cu topicul? Prin urmare, dumneata scrii tâmpenii, ca de obicei. Nici nu știu de ce-ți mai răspund.

Edited by dark, 17 January 2018 - 19:09.


#2632
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 17 ianuarie 2018 - 19:08, said:

Niciunul din aceștia trei nu s-a botezat pentru iertarea păcatelor.
Topicul, în caz că nu știi, despre asta este. Ei au avut Duhul sfânt încă din uterul mamei lor, dar nu s-au botezat ca să primească Duhul, deci care ar fi legătura cu topicul? Prin urmare, dumneata scrii tâmpenii, ca de obicei. Nici nu știu de ce-ți mai răspund.

Adică, pentru domnia ta, botezul cu Duh Sfânt este zero, dar stropirea cu apă este adevăratul botez?! Ești pe alăturea, rău... Pe alăturea rău de Scriptură, pentru că iată ce spune aceasta:

Faptele apostolilor 10:47 „Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia, care au primit Duhul Sfânt ca şi noi?
48 Şi a* poruncit să fie botezaţi în** Numele Domnului Isus Hristos. Atunci, l-au rugat să mai rămână câteva zile la ei.


Dar mneata spui că se poate opri și-i faci mincinoși și proști pe apostoli...

Edited by Dorel666, 17 January 2018 - 21:58.


#2633
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 17 ianuarie 2018 - 21:58, said:

Adică, pentru domnia ta, botezul cu Duh Sfânt este zero, dar stropirea cu apă este adevăratul botez?! Ești pe alăturea, rău... Pe alăturea rău de Scriptură, pentru că iată ce spune aceasta:

Faptele apostolilor 10:47 „Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia, care au primit Duhul Sfânt ca şi noi?
48 Şi a* poruncit să fie botezaţi în** Numele Domnului Isus Hristos. Atunci, l-au rugat să mai rămână câteva zile la ei.


Dar mneata spui că se poate opri și-i faci mincinoși și proști pe apostoli...
Si tu crezi ca aici se facea referire la pruncii fara de gandire?
O sa-mi spui vrajeala aia, ca aia e o vrajitorie, ci nasii, care fac ei ce fac, de se eapada ei de satana de 3 ori, ca nu era destul de 2 ori, dar na,

Edited by ericmario, 17 January 2018 - 22:43.


#2634
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postericmario, on 17 ianuarie 2018 - 22:41, said:


Si tu crezi ca aici se facea referire la pruncii fara de gandire?
O sa-mi spui vrajeala aia, ca aia e o vrajitorie, ci nasii, care fac ei ce fac, de se eapada ei de satana de 3 ori, ca nu era destul de 2 ori, dar na,

Se vede ca nu le aveti cu ortodoxia.
Singurele discutii sunt 'anti'. Nu am auzit decat lucruri anti sau intrebari arogante si ironice.
Studiati, baieti, studiati.

Si aveti material in limba romana mai mult decat orice alt cult sau religie. Asta defineste tara si poporul roman, ortodoxia.

https://m.crestinortodox.ro

Voi nu stiu de unde sunteti, dar nu prea pareti din zona.

#2635
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Ba da, sunt din zona :). Întotdeauna el a fost pe aici...

#2636
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,729
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTravertin2_0, on 18 ianuarie 2018 - 00:04, said:

Se vede ca nu le aveti cu ortodoxia.

Evident că nu. Dar nici tu nu-ți cunoști propria religie, așa cum trebuie. Noi știm mai multe lucruri despre ortodoxie decât tine, deși nu ne interesează religiile. Majoritatea de aici suntem nondenominaționali, așa cum îi stă bine oricărui creștin autentic. Noi credem în Isus și nu în povești popești.
Ne trimiți să studiem materiale ortodoxe online. Noi studiem textele inspirate, Sfintele Scripturi. Acelea au fost scrise de Duhul sfânt. Reperul nostru nu sunt învățăturile popești. Pe astea puteți să le țineți voi. Evident că popii au o explicație pentru orice, dar oare nu se contrazice ceea ce scrie în Biblie? Noi asta vrem să vă arătăm, că sunteți habarniști. Nu cunoașteți ce au scris apostolii, adică învățătura curată, nealterată, pură.
Bine, că o să începi să o bagi pe aia, că sutem români și deci neapărat, ortodocși. Tocmai aici anulezi principiul cel mai important din Noul testament, că toți creștinii, indiferent de nație, sunt una în Christos și Dumnezeu. Iar când vine un adolescent ca tine să zică așa: suntem români deci trebuie să fim ortodocși, că dacă am fi unguri, atunci puteam fi catolici ori calvini, dacă am fi americani, puteam fi baptiști ori prezbiterieni sau episcopalieni etc., eu îți atrag atenția că ai încălcat principiul fundamental al Noului Testament, Trupul lui Christos nu este împărțit în funcție de etnie, toți suntem sămânța lui Avraam - Gal. 3:29.

#2637
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 09:25, said:


Noi știm mai multe lucruri despre ortodoxie decât tine, deși nu ne interesează religiile. Majoritatea de aici suntem nondenominaționali, așa cum Ă®i stă bine oricărui creștin autentic. Noi credem Ă®n Isus și nu Ă®n povești popești.


Desigur

Edited by Travertin2_0, 18 January 2018 - 10:10.


#2638
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 17 ianuarie 2018 - 22:41, said:

Si tu crezi ca aici se facea referire la pruncii fara de gandire?
O sa-mi spui vrajeala aia, ca aia e o vrajitorie, ci nasii, care fac ei ce fac, de se eapada ei de satana de 3 ori, ca nu era destul de 2 ori, dar na,

Nu, mă, ci se face referire LA TOȚI CEI BOTEZAȚI CU DUHUL SFÂNT, indiferent de faptul că-s cu țâța-n gură sau cu barba sură!

#2639
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,729
  • Înscris: 16.03.2004
Aici e vorba de botezul în apă.Posted Image

#2640
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 10:22, said:

Aici e vorba de botezul în apă.Posted Image

Nașterea este din apă, botezul se face cu Foc!

#2641
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 10:22, said:

Aici e vorba de botezul în apă.Posted Image
Nu, aici e vorba de Sf. Botez.

#2642
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsalomee, on 20 noiembrie 2017 - 18:31, said:

Adica, legamantul care l-a facut Avraam cu Dumnezeu, si prin el, toti urmasii lui...
Te referi, bineinteles, la taierea imprejur.
Spalarea ceremoniala inainte sa mergi la templu se face prin SCUFUNDARE? Ca bisericosii asta zic, ca Ioan l-a SCUFUNDAT pe Isus in Iordan.
Dar la investirea marelui preot, curatarea in lighean cu apa, se face tot prin scufundare?
Se poate sa se investeasca mare preot fara sa fie curatat ceremonial?

#2643
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 18 ianuarie 2018 - 09:25, said:

Bine, că o să începi să o bagi pe aia, că sutem români și deci neapărat, ortodocși. Tocmai aici anulezi principiul cel mai important din Noul testament, că toți creștinii, indiferent de nație, sunt una în Christos și Dumnezeu. Iar când vine un adolescent ca tine să zică așa: suntem români deci trebuie să fim ortodocși, că dacă am fi unguri, atunci puteam fi catolici ori calvini, dacă am fi americani, puteam fi baptiști ori prezbiterieni sau episcopalieni etc., eu îți atrag atenția că ai încălcat principiul fundamental al Noului Testament, Trupul lui Christos nu este împărțit în funcție de etnie, toți suntem sămânța lui Avraam - Gal. 3:29.
Ti-am dat like pentru partea asta. Ideologic vorbind, sunt de acord cu tine. Din punctul meu de vedere, toata esenta crestinismului, este urmatoarea:

Prima porunca este: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, cu tot cugetul tau si din toata puterea ta." Iar a doua este la fel ca aceasta: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Matei XXII, 37-40; Marcu XII, 30-31).
"In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii" (Matei XXII, 40). Si a mai spus: "Nu este alta porunca mai mare decat acestea" (Marcu XII, 31).

Atat. Asta este esenta lucrurilor. Daca ai in inima si in minte asta, nu mai ai nevoie de nicio alta cercetare :).
Desigur, asta este cazul ideal si la o astfel de stare ajung poate doar sfintii. Asta pentru ca noi, ceilalti, nu intelegem iubirea asa cum ar trebui ea inteleasa, pentru ca noi nu prea stim ce inseamna sa ne iubim pe noi insine, inainte de a avea pretentia ca iubim pe altii.  As putea sa teoretizez din cele citite despre ce inseamna aceasta iubire, dar este inutil, pentru ca tot ce am citit nu m-a ajutat inca sa ajung la ea si daca eu unul nu o simt, cum as putea avea pretentia sa incerc sa invat pe altcineva despre ea? In alta ordine de idei, consider ca aceasta iubire nu poate fi transmisa prin invatatura directa, ca sa fiu mai precis nu e suficient sa iti povesteasca cineva ce ar trebui sa simti, pentru a ajunge sa si simti acel lucru. La ea se poate ajunge doar prin invatatura Scripturii si doar daca o citesti cu inima si cu ochiul mintii deschise, avand in ele idealul acelei iubiri. Nu afirm ca pe Dumnezeu Il poti cunoaste doar in cadrul Bisericii Ortodoxe. Nu stiu daca exista o cale universala, aplicabila fiecarui individ. Doar Dumnezeu stie care e adevarul...si cei care L-au cunoscut deja. Noi suntem doar niste cautatori. Dar insusi Iisus a spus ca, pana si cei care nu cunosc Legea se pot mantui, prin faptele lor. Nu mai stiu citatul exact, dar esenta lui era ca sunt oameni care au Legea in ei si ca o traiesc si o aplica fara a se raporta la Scriptura si la Evanghelii, chiar si fara sa-L cunoasca pe Iisus in modul in care pretindem noi ca il cunoastem. Deci e relativa toata dezbaterea asta si sunt convins ca se mantuiesc oameni din orice religie, sau chiar fara religie, la fel cum se pierd oameni din orice religie, sau fara religie.
Ce stiu eu si ma raportez strict la experienta mea personala, este ca in cadrul Bisericii, mi se ofera niste taine, pe care nu le gasesc in alta parte. E vorba de cele 7 taine ale Bisericii, care in afara ei nu exista si sunt de mare ajutor in viata cotidiana, atat cea materiala cat si cea spirituala, evidentiind Euharistia, Mirungerea si Taina Sf. Maslu.
Botezul, ca una dintre aceste taine, este evident baza pe care se aplica celelalte.

#2644
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si daca iubesti pe Dumnezeu iti faci chip cioplit si te inchini la el? Si te inchini altor oameni? Si propovaduiesti o evanghelie a mantuirii prin fapte? Contrar poruncilor?

Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. (Ioan.14:15)

#2645
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Te rog sa nu aduci aici discutia despre mantuirea prin fapte. Tine-o acolo la tine. Aici s-ar putea sa o consider offtopic si sa o sanctionez ca atare.
Consider-o ca pe o avertizare oficiala.

Dar niciun ortodox nu isi face chip cioplit. Si cu atat mai putin se inchina la el.
Si nici la alti oameni.

Edited by richelieu, 18 January 2018 - 12:09.


#2646
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, botezul este o FAPTA, o ACTIUNE. In urma careia unii sustin ca obtin iertarea pacatelor. Deci are legatura cu topicul sub aceasta incidenta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate