Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sf. Botez

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3149 replies to this topic

#2611
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 19:10, said:


Nu!

Dar!
Creștinul este obligat să trăiască conform legământului pe care l-a făcut.
Ce legamant face crestinul ? Eu stiu doar ca Tatal ceresc a facut o promisiune , ca va pune legea Sa in constinta noastra .

#2612
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,531
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 15 ianuarie 2018 - 19:40, said:

Ce legamant face crestinul ?

Legământul este actul botezului pe care îl faci în mod conștient. Sugarii nu pot face legăminte (contracte de tip duhovnicesc), așa cum sugerează colegul Richelieu, neînțelegând despre ce este vorba!

#2613
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postkruger, on 15 ianuarie 2018 - 17:12, said:

richelieu, poti explica pe scurt rolul si semnificatia botezului?
Pe foarte scurt: Pogorârea Duhului Sfânt peste prunc și “alocarea” unui înger păzitor. In subsidiar (deși dpmdv mult mai important), deschiderea Porții către Euharistie.
Este un cadou care i se face pruncului, urmând ca el sa decidă mai incolo ce va face cu el. Dar e un cadou care nu poate egalat de nicio rugăciune și fiind cadou, nu are nevoie de vreun consimțământ sau legământ. Pentru ca prin el, se spală păcatul strămoșesc.

Edited by richelieu, 15 January 2018 - 21:37.


#2614
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 15 ianuarie 2018 - 21:14, said:

Pe foarte scurt: Pogorârea Duhului Sfânt peste prunc și “alocarea” unui înger păzitor. In subsidiar (deși dpmdv mult mai important), deschiderea Porții către Euharistie.
Este un cadou care i se face pruncului, urmând ca el sa decidă mai incolo ce va face cu el. Dar e un cadou care nu poate egalat de nicio rugăciune și fiind cadou, nu are nevoie de vreun consimțământ sau legământ. Pentru ca prin el, se spală păcatul strămoșesc.
Daca e vorba de prunci atunci nu ar trebui sa se faca discriminare, findca nu copii sunt vinovati in ce religie se nasc. Eu sunt convins ca Tatal ceresc nu face asemenea discriminari ci sunt doar inventii omenesti ca sa te inscrii in cultul lor ca e cel mai tare si ca esti protejat inca de la nastere de un inger pazitor. Dar nu am inteles in ce consta lucrarea ingerului pazitor odata cu botezul pruncului. Daca esti dragut sa detaliezi acest aspect.Posted Image

#2615
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postpacopaco1967, on 15 ianuarie 2018 - 22:16, said:


Daca e vorba de prunci atunci nu ar trebui sa se faca discriminare, findca nu copii sunt vinovati in ce religie se nasc. Eu sunt convins ca Tatal ceresc nu face asemenea discriminari ci sunt doar inventii omenesti ca sa te inscrii in cultul lor ca e cel mai tare si ca esti protejat inca de la nastere de un inger pazitor. Dar nu am inteles in ce consta lucrarea ingerului pazitor odata cu botezul pruncului. Daca esti dragut sa detaliezi acest aspect.Posted Image

Nu se face discriminare de catre ortodocsi. Stiti cum se face botezul la noi. Nu va spune nimeni ca nu aveti voie sau sa nu veniti. E alegerea parintilor. Deci, cine face discriminare si interzice copilului sa se boteze la 2 luni dupa nastere? Oricine, dar nu ortodocsii.

#2616
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,531
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 15 ianuarie 2018 - 21:14, said:

Este un cadou care i se face pruncului

Văd că aveți propriile voastre definiții. Nu-i nimic.
Eu ți-am explicat că botezul este legământ, conform Sfintelor Scripturi, tu zici că este un cadou.

#2617
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 23:04, said:

Văd că aveți propriile voastre definiții. Nu-i nimic.
Eu ți-am explicat că botezul este legământ, conform Sfintelor Scripturi, tu zici că este un cadou.

Păi ce botez este acela, fără coborârea harului?! Iar harul este un cadou!

#2618
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,531
  • Înscris: 16.03.2004
Colegul tău zicea că botezul este un cadou. Cu asta nu am fost de acord. Da, harul este un cadou.

#2619
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 15:02, said:

Tu ai impresia că relația cu Isus se bazează pe simțire? Adică iei în considerare doar latura emotivă? Tipic pentru pocăiți!

Eu nu am zis ce zici dumneata, dar mă bucur că mi-ai ridicat mingea la fileu. Deci, pe ce crezi că se bazează relația omului cu Hristos, dacă nu pe dragoste? Iar dragostea este mai ales simțire, deși este și mai mult decât atat.

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 18:58, said:

Biblia nu este o carte de bucate, acolo nu poți înlocui mărarul cu pătrunjelul, și dacă nu ai smântână, atunci lasă, că pui niște unt, nu se observă, gustul este același. Nu merge așa. Cu Biblia lucrurile stau altfel. Dumnezeu cere seriozitate.


Așa este! Dar tocmai domnia ta ești cel care schimbi Scriptura și măcar de ai rămâne la mărar și pătrunjel, dar ai trecut direct la a înlocui apa cu focul. Ca să vezi că-i așa, iaca te întreb: când s-a produs efectiv botezul lui Hristos: când a fost cufundat în apă, sau când s-a coborât Duhul Sfânt asupra Lui și a mărturisit despre El, că este Fiul lui Dumnezeu?

Edited by Dorel666, 15 January 2018 - 23:57.


#2620
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 15 ianuarie 2018 - 23:49, said:

Colegul tău zicea că botezul este un cadou. Cu asta nu am fost de acord. Da, harul este un cadou.
Pai și ce se întâmpla odată cu botezul, dacă nu primirea Sfântului Duh?!
Se pare ca am mari probleme in a ma face înțeles, deși am
Început definiția botezului exact cu aceasta: Pogorârea Sfantului Duh asupra pruncului.....
Ar mai fi o varianta, in care fiecare tine de definiția lui și analizează doar frânturi din ce spune celălalt...

Edited by richelieu, 16 January 2018 - 09:08.


#2621
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,531
  • Înscris: 16.03.2004
Richelieu, informațiile pe care tu le prezinți aici sunt false. Botezul nu este pogorârea Sfântului Duh ci un legământ pe care omul îl face cu Creatorul Său, un legământ de ascultare. Așa spune Biblia. Coborârea Duhului Sfânt este altceva decât botezul în apă, citește Fapte cap. 2 ce s-a întâmplat la Penticosta. Botezul cu Duhul sfânt are legătură cu vorbirea în limbi și prorocia. Umplerea cu Duhul se face după rugăciune, este harul dat de Dumnezeu pentru creștin, împreună cu darurile aferente, așa cum sunt descrise la 1 Corinteni cap. 12.
De fapt, nici măcar nu stăpânești învățăturile și așa greșite ale cultului din care faci parte, Ortodoxia. Pentru primirea Duhului Sfânt, ortodoxul practică mirungerea, adică ulei sfințit pus pe frunte cu cruciulița.

View PostDorel666, on 15 ianuarie 2018 - 23:56, said:

Deci, pe ce crezi că se bazează relația omului cu Hristos, dacă nu pe dragoste?

Dragostea nu este numai o stare emotivă, ci mult mai mult. Emoțiile astea pe care le vezi în multe grupări religioase nu sunt IUBIRE.

#2622
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
https://www.crestino...lor-155725.html

Mirungerea, este parte a ritualului botezului. Tu prin botez înțelegi strict cufundarea de 3 ori in apa?!


Btw, tu din ce cult faci parte?

#2623
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,531
  • Înscris: 16.03.2004
Ți-am spus că nu mă interesează decât Sf. Scripturi.
Acolo nu am găsit decât că botezul se face prin scufundare în apă. Atât. Ce ritualuri faceți voi pe acolo, nu mă interesează, oricum nu se primește nimic. Nu se întâmplă nimic. Totul e o afacere. Bebelușii nu se aleg cu nimic.

#2624
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ok. Din ce cult ziceai ca faci parte?

#2625
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,531
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă mă interesează doar Sf. Scripturi, așa cum am scris deja, este clar că nu mă interesează religiile.

View Postrichelieu, on 16 ianuarie 2018 - 09:05, said:

Pogorârea Sfantului Duh asupra pruncului.....

Biblia explică faptul că a primi Duhul sfânt este o consecință a ascultării.

Noi suntem martori ai acestor lucruri, ca si Duhul Sfant pe care L-a dat Dumnezeu celor ce asculta de El." (Fapt.5:32)

Cum poate primi un sugar Duhul Sfânt? El ce ascultare dovedește?

#2626
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postdark, on 16 ianuarie 2018 - 17:02, said:

Dacă mă interesează doar Sf. Scripturi, așa cum am scris deja, este clar că nu mă interesează religiile.


Si pe atei tot acelasi lucru ii intereseaza.

#2627
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 16 ianuarie 2018 - 16:25, said:

Ok. Din ce cult ziceai ca faci parte?


Proverbele 29:9 Când se ceartă un înţelept cu un nebun, să se tot supere sau să tot râdă, căci pace nu se face.

#2628
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postrichelieu, on 15 ianuarie 2018 - 21:14, said:

Pe foarte scurt: Pogorârea Duhului Sfânt peste prunc și “alocarea” unui înger păzitor......Pentru ca prin el, se spală păcatul strămoșesc.

Din pacate, definitia asta nu poate fi pusa in acord cu Scriptura de nici o culoare.

Botezul este strans legat de o manifestare a credintei personale, si nu poate fi folosit in alte situatii. Vezi Fapte 8:26-40, pentru exemplificare. Toate actiunile de botez din Scriptura au acelasi tipar, si anume botezul este folosit doar in urma unei marturisi [cu gura] cu privire la pocainta [botezul lui Ioan] sau la credinta in Isus Hristos [botezul apostolilor].

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate