Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Consecinte utilizare Casco cu Regres

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003
Recent un pust prost, incercand sa-si impresioneze gagica, mi-a tras una-n fundul de mi-a spart bara spate. Cum avea RCA la "celebrii" Carpatica, mi-am rezolvat problema pe Casco cu regres la atelierul dealerului. Totul a decurs cat se poate de frumos, fara vreun comentariu din partea asiguratorului meu.
O pasarica mi-a soptit faptul ca daca iti folosesti polita Casco in situatii cu regres, din valoarea masinii dpdv al asigurarii in situatii de daune totale ar scade valoarea daunei. Stiti ceva in acest sens?
Desigur ca nu mi-as dori sa ajung la dauna totala... dar, din experienta cu asiguratorii, prefer sa fiu prevazator.
Mergand pe aceasta idee, si cunoscand cat a costat la acelasi dealer acum 4 ani o dauna la bara din fata pe RCAul altuia, ma astept ca si de data aceasta valoarea sa fi fost una destul de piperata. Deci, daca ce spuneam mai sus legat de valoarea masinii e adevarat, m-ar afecta intr-o anumita masura.

Ideea e ca intrebandu-l pe seful atelierului cat a costat toata distractia, acesta m-a aburit cu "inca n-am facut devizul". In mintea mea am zis... "Serios, si totusi, ai primit acceptul de plata caci altfel nu mi-ai fi montat bara. Nu m-ai fi lasat sa plec cu masina in cateva ore fara sa fi primit voi banii.".
Imi vine sa-i bat obrazul elegant individului pentru a nu ma lua de prost, dar cine stie cand ma mai lovesc de el. Important e cum ramane cu valoarea masinii mele...

#2
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View PostMaximus_X, on 06 februarie 2014 - 23:24, said:

Recent un pust prost, incercand sa-si impresioneze gagica, mi-a tras una-n fundul de mi-a spart bara spate. Cum avea RCA la "celebrii" Carpatica, mi-am rezolvat problema pe Casco cu regres la atelierul dealerului. Totul a decurs cat se poate de frumos, fara vreun comentariu din partea asiguratorului meu.
O pasarica mi-a soptit faptul ca daca iti folosesti polita Casco in situatii cu regres, din valoarea masinii dpdv al asigurarii in situatii de daune totale ar scade valoarea daunei. Stiti ceva in acest sens?
Desigur ca nu mi-as dori sa ajung la dauna totala... dar, din experienta cu asiguratorii, prefer sa fiu prevazator.
Mergand pe aceasta idee, si cunoscand cat a costat la acelasi dealer acum 4 ani o dauna la bara din fata pe RCAul altuia, ma astept ca si de data aceasta valoarea sa fi fost una destul de piperata. Deci, daca ce spuneam mai sus legat de valoarea masinii e adevarat, m-ar afecta intr-o anumita masura.

Ideea e ca intrebandu-l pe seful atelierului cat a costat toata distractia, acesta m-a aburit cu "inca n-am facut devizul". In mintea mea am zis... "Serios, si totusi, ai primit acceptul de plata caci altfel nu mi-ai fi montat bara. Nu m-ai fi lasat sa plec cu masina in cateva ore fara sa fi primit voi banii.".
Imi vine sa-i bat obrazul elegant individului pentru a nu ma lua de prost, dar cine stie cand ma mai lovesc de el. Important e cum ramane cu valoarea masinii mele...
in toamna lui 2013 am facut si eu un regres la generali pe baza uni rca de la carpatica.totul a fost ok.la mine a fost mai nasol pt ca mi-a sarit in parbriz o piatra dintr-o raba care cara pietris.musai a trebuit sa facem proces verbal la politie,dar ca sa rezum nu a fost nici o problema cu regresul la carpatica si nici nu m-a afectat la reinnoirea casco

Edited by leonktp, 06 February 2014 - 23:42.


#3
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View Postleonktp, on 06 februarie 2014 - 23:41, said:

in toamna lui 2013 am facut si eu un regres la generali pe baza uni rca de la carpatica.totul a fost ok.la mine a fost mai nasol pt ca mi-a sarit in parbriz o piatra dintr-o raba care cara pietris.musai a trebuit sa facem proces verbal la politie,dar ca sa rezum nu a fost nici o problema cu regresul la carpatica si nici nu m-a afectat la reinnoirea casco
Intamplarea face ca si eu sunt tot la Generali. Posted Image Esti sigur 100% ca baijetii n-au ajustat valoarea masinii mai mult decat e cazul la reinoire (adica pe langa procentul de vechime sa scada valoarea daunei)?

Edited by Maximus_X, 06 February 2014 - 23:44.


#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Nu cred ca-i asa.  In cel mai rau caz, iti creste un pic pretul politei pt urmatorul an.  Desi nici asta nu mi s-ar parea normal.  Tu nu esti vinovat, iar ei isi recupereaza (teoretic, cel putin) banii, prin regres.

Si io astept cu interes prelungirea politei, dupa aproape 13.000 ron dauna la masina parcata.   Posted Image

#5
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View PostBarboso, on 06 februarie 2014 - 23:43, said:

Nu cred ca-i asa.  In cel mai rau caz, iti creste un pic pretul politei pt urmatorul an.  Desi nici asta nu mi s-ar parea normal.  Tu nu esti vinovat, iar ei isi recupereaza (teoretic, cel putin) banii, prin regres.
Mie-mi zisese povestea asta o amica ce lucra la aceea vreme la Omniasig. Deci, stia ea ceva...

#6
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View PostMaximus_X, on 06 februarie 2014 - 23:43, said:

Intamplarea face ca si eu sunt tot la Generali. Posted Image Esti sigur 100% ca baijetii n-au ajustat valoarea masinii mai mult decat e cazul la reinoire (adica pe langa procentul de vechime sa scada valoarea daunei)?
la mine valoarea daunei a fost vreo 2000 lei cv unui parbriz si montarea lui.valoarea asigurata nu a scazut la reinnoire datorita regresului

#7
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View Postleonktp, on 06 februarie 2014 - 23:52, said:

la mine valoarea daunei a fost vreo 2000 lei cv unui parbriz si montarea lui.valoarea asigurata nu a scazut la reinnoire datorita regresului
Perfect! Multumesc. Atunci, nu-l mai bazai pe sefu' de atelier.

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Eu unul nu ma gandesc la vreo scadere a valorii asigurate, in cazul meu.  Bun, scaderea normala, c-a mai trecut un an, aia da.
Ma gandesc la vreo eventuala crestere a primei de asigurare.

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Nu scade valoarea asigurata dar iti creste malus-ul (valoarea asigurarii) pe anul viitor. Nu e fair, ca ei isi recupereaza banii la regres dar asa se intampla. Patit si cu Allianz si cu Omniasig si cu Asirom

#10
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View Postmorogan, on 07 februarie 2014 - 08:04, said:

Nu scade valoarea asigurata dar iti creste malus-ul (valoarea asigurarii) pe anul viitor. Nu e fair, ca ei isi recupereaza banii la regres dar asa se intampla. Patit si cu Allianz si cu Omniasig si cu Asirom
Ma indoiesc. Tocmai m-am verificat ieri aici si nu apar cu nici o dauna. In schimb pustiul ce m-a lovit are deja inregistrat evenimentul.

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005

View PostBarboso, on 06 februarie 2014 - 23:43, said:

Nu cred ca-i asa.  In cel mai rau caz, iti creste un pic pretul politei pt urmatorul an.  Desi nici asta nu mi s-ar parea normal.  Tu nu esti vinovat, iar ei isi recupereaza (teoretic, cel putin) banii, prin regres.

Si io astept cu interes prelungirea politei, dupa aproape 13.000 ron dauna la masina parcata.   Posted Image

Pai la tine e clar vei avea mai mult de plata, eu am avut dauna, masina gasita lovita in parcare, de vreo 600 Lei, mi-a crescut suma de plata anul urmator destul de mult, astfel am renuntat la Generalli cu toate ca a fost compania cu care mi-a placut cel mai mult sa lucrez.

#12
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postmorogan, on 07 februarie 2014 - 08:04, said:

Nu scade valoarea asigurata dar iti creste malus-ul (valoarea asigurarii) pe anul viitor. Nu e fair, ca ei isi recupereaza banii la regres dar asa se intampla. Patit si cu Allianz si cu Omniasig si cu Asirom

Totul legat de aceasta chestie este prevazut in contract. Unele firme nu inregistreaza malus, altele il inregistraza doar pana cand recupereaza banii de la celalalt asigurator (daca reinnoiesti mai repede polita iti creste cota de prima), altele iti baga oricum malus , ca doar munca depusa de inspectori si juristi pentru instrumentarea dosarului si pentru recuperarea despagubirii nu se face gratis. Ca sa nu mai vorbim de cazuri in care se poate ajunge si la judecata , mai ales in cazul amiabilei, in care asiguratul RCA nu isi instiinteaza asiguratorul iar acesta se trezeste cu dosarul de regres fara sa aiba dovada ca asiguratul lui a produs-o .

View PostMaximus_X, on 07 februarie 2014 - 08:23, said:

Ma indoiesc. Tocmai m-am verificat ieri aici si nu apar cu nici o dauna. In schimb pustiul ce m-a lovit are deja inregistrat evenimentul.
Pai tu nu apari acolo, acolo apar dor "vinovatii" .Dosarele de Casco nu se raporteaza la CEDAM . Asiguratorul Casco a instiintat pe cel de RCA ca a deschis dosar de regres iar acesta l-a raportat.

#13
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View Postcristiandrei, on 07 februarie 2014 - 08:53, said:


Pai la tine e clar vei avea mai mult de plata, eu am avut dauna, masina gasita lovita in parcare, de vreo 600 Lei, mi-a crescut suma de plata anul urmator destul de mult, astfel am renuntat la Generalli cu toate ca a fost compania cu care mi-a placut cel mai mult sa lucrez.
E o diferenta... tu ti-ai gasit masina lovita si banuiesc ca n-ai facut-o pe RCAul altuia. Acum 2 ani mi-am gasit-o si eu frecata pe spoiler si stop stanga spart si mi-am facut-o pe Casco. Am platit fanciza, iar la reinoire singura problema a fost ca nu mi-au mai acordat un bonus de fidelitate.

#14
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Pai asa s spus si el, la masina parcata...care e diferenta?

#15
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View Postcristiandrei, on 07 februarie 2014 - 10:00, said:

Pai asa s spus si el, la masina parcata...care e diferenta?
Nu era o situatia per subiect "casco cu regres". Iar legat de situatia lui i-am dat exemplu o experienta personala si spuneam ca singura consecinta a fost faptul ca n-am mai avut parte de bonusul de fidelitate.

Edited by Maximus_X, 07 February 2014 - 10:02.


#16
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 18.04.2007
Vezi că sunt 2 chestii de luat în considerare:

1) discutată în general mai sus: cum va fi prima de asigurare la reînnoire, dacă despăgubirea deja acordată o va afecta sau nu; depinde cum scrie în condițiile / contractul CASCO. A mai zis cineva, sunt diverse variante (va crește, nu va crește, în funcție de recuperarea banilor, or mai fi și alte variante)

2) în caz de daună totală în cursul actualei perioade de asigurare (deci înainte de prima reînnoire): de regulă, asigurătorul nu va plăti, pe un contract (deci într-o perioadă), mai multe daune care însumate depășesc suma asigurată; vezi ce scrie în contrcat despre subevaluare și reîntregire, automată sau nu. Dacă nu e clar, vorbește cu cineva (competent) de la asigurător. E posbil să fie necesar să plătești o sumă în plus (proporțională cu despăgubirea și perioada din actualul contract rămas până la expirare) pentru ca în caz de daună totală să primești toată suma asigurată inițial, după cum e posibil să nu mai plătești nimic, fiindcă asigurătorul tău CASCO își va lua banii de la RCA-ul ăluia.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

View PostMaximus_X, on 07 februarie 2014 - 09:57, said:

Acum 2 ani mi-am gasit-o si eu frecata pe spoiler si stop stanga spart si mi-am facut-o pe Casco. Am platit fanciza, iar la reinoire singura problema a fost ca nu mi-au mai acordat un bonus de fidelitate.
Mda... eu n-am nici fransiza.  Am platit doar restul politei  -  era in rate, din care n-apucasem s-o platesc decat pe prima.
Teoretic, "ai mei" si-ar putea recupera banii de la primarie / ADP, dauna fiind de la un copac picat la o furtuna.

#18
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View PostBarboso, on 07 februarie 2014 - 12:52, said:

Teoretic, "ai mei" si-ar putea recupera banii de la primarie / ADP, dauna fiind de la un copac picat la o furtuna.
Dar nu primaria/ADPul sunt responsabili de "fondul forestier"/peisagist din oras?
Cum ziceam, situatia de acum 2 ani era similara caci imi gasisem masina frecata iar la urmatorul Casco la Generali pierdusem doar bonusul de fidelitate/non-dauna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate