Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Matca, un fel de Mecca în legumicultură ?

- - - - -
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#667
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar nu este mai bine ca topicul sa ramana deschis ?,poate apare alta persoana din matca si scrie aici .
cei destepti si sensibili nu il mai deschid considerandul inchis si gata treaba e rezolvata.

#668
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Posthortifuntrei, on 14 iulie 2015 - 12:23, said:

Asa e, o mizerie de topic.
Sa se inchida, subscriu.

Nu cred ca este cea mai buna solutie.
Cel mai corect ar fi ca topicul sa ramana al celor din Matca, niste oameni extraordinari, am avut ocazia sa cunosc cativa dintre ei cand am fost in localitatea respectiva, cei drept in urma cu multi ani.
Ca si o comparatie, noi prahovenii cu Pucheniul si Balta Doamnei suntem copii mici pe langa ei. Cati dintre voi ati privit vreodata imaginea alaturata? Asa va dati seama, poate, ce se petrece cu adevarat acolo si cata munca este in solar .
Stiu ca este mult mai simplu in fata calculatorului copilind din tastatura.

Attached Files



#669
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cam cat reprezinta solariile din Matca in totalul de aproape 2800 hectare estimat de Eurostat pentru Romania in 2005?


Attached File  Suprafete sere si solarii in europa.jpg   220.13K   91 downloads

#670
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca in 2005 erau atatea fii sigur ca acum sunt vreo 6000 de ha...eu zic ca sunt mai multe...

#671
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postmeganedoi, on 14 iulie 2015 - 17:22, said:

Cam cat reprezinta solariile din Matca in totalul de aproape 2800 hectare estimat de Eurostat pentru Romania in 2005?


Attachment Suprafete sere si solarii in europa.jpg

Megane, esti prietenul meu si vreau sa ramanem asa pe vecie!
Tabelul anexat de tine este de bine sau de rau?
Este din 2005! Intre timp lucrurile s-au schimbat si suprafata cultivata este mult mai mare, fii sigur ca nu este cea reala, suntem romani.
Daca totusi ne raportam la situatia prezentata, nu intra in calcul Olanda, care este patria legumiculturii - de ce, nu stiu - Polonia si Germania, in rest toate celelalte au o clima mult mai blanda ca a noastra si este normal sa fie asa!
Ca nu practicam o legumicultura ca la carte, adica Menegeru, Laum, Serrifu, Jumborom, Hortifun, etc, scuze fata de ceilalti ne-enumerati, nu este vina noastra, aici vorbim de sistem. Nu pot zice mai multe pentru ca sunt monitorizat, tot de sistem.
Stiti care este marea problema a legumicultorului roman? Vanzarea marfii, de ce, revenim iarasi la sistem...
Sincer, cati dintre voi ati lucrat vreodata intr-un solar, de la semanat, repicat, plantat pana la scos vrejii?!
Numai bine!

#672
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Astazi am fost la doamna dentist sa scot un dinte care ma supara de vreo 3 zile. Nu am dormit si ma durea tot capul.
Aveam infectie la el si mi-a dat o reteta bazata pe antibiotic. Fiind in cauza si dorind sa nu mai am nopti albe, am luat respectivele medicamente. Sunt constient ca acestea nu se impaca deloc in prvinta consumului de alcool. Nu vreau sa fac nici o aluzie.
In comunitatea din Matca sunt foarte multi practicanti ai legumiculturii. Si multiplicand cu numarul de membri ai familiei lor, sotie, copii, parinti (multi dintre voi aveti asa ceva) consider ca nu avem nici un drept sa-i umilim prin indecentele unora din postari si pareri,  impresii. Nu cred ca vreo 3 sau 4 colegi pot sa minimalizeze rezultatele si reusitele acestora. Comunitatea este infloritoare si merge inainte.
Este normal si etic sa ne postam fiecare impresiile, pro sau contra. Asta tine de modul democratic al liberei expimari. Fiecare cu gandirea, I. Q.-ul  si parerea lui. Nimeni nu detine adevarul absolut.
Dar de la acest aspect pana la a da calificative de: ignoranti, betivi, filozofi, proiectanti ratati, vizionari, meteorologi, pupincuristi, superficiali, prosti etc...este o cale foarte lunga.
Nu sunt sub nici o forma de acord cu inchiderea topicului. Adica nu mai sunt argumente si renuntam?
In fond si la final, este topicul deschis de Sile. A urmarit alta evolutie, dar aceasta a urmat alt si inveninat traseu.
Lasati topical sa existe! Fiti cerebrali si dornici de informatii. Acesta este si rolul forumului pe care cu multa dorinta de cunoastere v-ati logat.

#673
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Chiar asa, cati ati citit acest topic cap-coada?

#674
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcorsica, on 14 iulie 2015 - 21:23, said:


Megane, esti prietenul meu si vreau sa ramanem asa pe vecie!
Tabelul anexat de tine este de bine sau de rau?


Așa este și va fi prietene:)

Tabelul este de bine. :) Am fost impresionat de prezența RO in lista asta.
Dacă in Matca erau 100 ha de solarii (estimare lăutărească) asta inseamnă ceva în total suprafață.

Iată încă o statistică interesantă referitoare la productia de tomate in 2012 în care se află și Olanda (loc 5) cu o producție aproape dublă față de Romania (loc 8).
Italia este cel mai mare producător (de 14 ori mai mare decat Romania).  

1. IT 5,962,000 tone (14 Ś RO)
2. ES 4,074,000 tone (9.63 Ś RO)
3. PT 1,393,000 tone (3.29 Ś RO)
4. GR 980,000 tone (2.32 Ś RO)

5. NL 805,000 tone (1.9 Ś RO)
6. FR 764,000 tone (1.8 Ś RO)
7. PL 759,000 tone (1.79 Ś RO)
8. RO 423,000 tone (1 Ś RO)


#675
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
PL la dublu peste RO???
poate la rosiile altoite pe cartofi!!!
:(

Edited by subway_guru, 14 July 2015 - 22:33.


#676
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Să vezi la morcovi :) PL are o producție de 8 ori mai mare decât RO.

Doar la portocale nu ne întrece :)))

#677
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Stii care e 'diferenta'?
Polonezii n-au fost niciodata 'colectivizati' in stil comunist...acolo micul agricultor e 'rege'...
La noi, ca la nimeni, am luat-o mereu 'de la zero'...
Fara suprafete suficiente, fara infrastructura de irigatii, fara utilajul agricol potrivit, fara chimizarea necesara, fara capital initial, fara...nimic
Ca in loc de programul 'rabla' ar fi fost mai util programul 'primul tractor', ca nu cu Logane se face agricultura...

:(
La noi...doar carca, dar si asta, cat poate sa duca???...ca se rupe spinarea la un moment dat...

Edited by subway_guru, 14 July 2015 - 23:09.


#678
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iti dau dreptate.
Stii pe ce loc se afla Romania in UE la numarul de "holdinuri" agricole?
(Holding în termenii Eurostat)

Îți spun eu.
Pe locul 1.
Aproape 32% din numărul total de "holdinguri" agricole europene sunt in RO.
În sfârșit suntem și noi buni la ceva. :)
De ce pe locul 1? Pentru că sunt foarte mici aceste holdinguri. 75% dintre cele românești au mai puțin de 2 hectare. În condițiile în care PL are doar 12.3% mai mici de 2 hectare.

Edited by meganedoi, 14 July 2015 - 23:50.


#679
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* Comuna Matca

* 10.08.2011: Dezastru financiar pentru producătorii agricoli din Matca. 100.000 de euro pagubă cu roșii virusate
* 19.09.2011: PRĂPĂD LA MATCA - 160 ha cu tomate au fost distruse

* 12.01.2012: O mica panorama asupra comunei Matca
* 17.02.2012: Speranțele legumicultorilor din bazinul Matca, strivite de zăpezi
* 21.02.2012: Sere distruse de ger
* 7.03.2012: Matca: 400 de cereri de despăgubiri depuse de proprietarii de solarii
* 8.04.2012: Guvernul acorda despagubiri de pana la 7.500 EUR pentru cei lasati de zapada fara sere si solarii

* 4.02.2013: Agricultorii din Matca au iesit in strada
* 25.03.2013: Legumicultorii din Matca, din nou cu solariile puse la pământ
* 28.03.2013: Solarii distruse de vant
* 6.06.2013: Inundatiile au facut prapad in solariile din comuna Matca
* 7.06.2013: Sute de gospodării inundate în nordul județului. Cele mai mari pagube sunt la Matca
* 17.06. 2013: Galați: Zona legumicolă Matca, DEVASTATĂ

* 27.01.2014: Solariile au cedat sub greutatea omătului căzut în ultimele zile
* 27.01.2014: Am tăiat folia de pe solarii pentru a salva structura
* 28.01.2014: Imaginea dezastrului provocat de viscolul din weekend
* 2.02.2014: Serele din Galați, distruse de zăpadă
* 07.02.2014: Mătcașii au făcut primele evaluări ale pagubelor
* 19.12.2014 Dezvoltarea legumiculturii în spațiu protejat

* 20.1.2015: Cum reușesc fermierii din Matca să obțină cel mai mare profit din cultura legumelor
* 3.06.2015: Satul din Galați de unde pleacă zilnic zeci de tiruri încărcate cu legume spre Europa
* 4.06.2015: MINUNEA de la Matca: „Nu e în toată Europa un loc ca acesta”
* 24.06.2015: Sera metalica Matca, 21 metri latime, 225 metri lungime

#680
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

View Postcorsica, on 14 iulie 2015 - 13:40, said:


Cel mai corect ar fi ca topicul sa ramana al celor din Matca, niste oameni extraordinari, am avut ocazia sa cunosc cativa dintre ei cand am fost in localitatea respectiva, cei drept in urma cu multi ani.
Cati dintre voi ati privit vreodata imaginea alaturata? Asa va dati seama, poate, ce se petrece cu adevarat acolo si cata munca este in solar .

Ceva taxe la stat plătesc "amărâții" ăștia de la Matca ? Producția este fiscalizata ? Ii intreaba cineva de sanatate in privinta pesticidelor folosite ?
Doar daca raspunsul e "DA" la intrebarile de mai sus imi pot scoate palaria in fata lor, altfel nicio diferenta intre ei si cei care vand tigari de contrabanda...

#681
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Matca (Flash Earth)
* 3.05.2010:  O panorama a comunei Matca
* 17.06.2013: Miracolul din Matca: Toate familiile au solarii iar supermarketurile și străinii fac coadă la castraveți
* 19.10.2013: Secretele fermierilor din Matca, de la investiția în solar la îngrijirea solului
* 31.10.2014: Solariile din Matca, încălzite cu sobe
* 22.05.2015: Syngenta a organizat Ziua demonstrativă, dedicată culturilor de tomate și ardei, în localitatea Matca

Edited by Eugen_D, 16 July 2015 - 19:40.


#682
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgigi_4476, on 16 iulie 2015 - 18:51, said:

Ceva taxe la stat plătesc "amărâții" ăștia de la Matca ? Producția este fiscalizata ? Ii intreaba cineva de sanatate in privinta pesticidelor folosite ?
Doar daca raspunsul e "DA" la intrebarile de mai sus imi pot scoate palaria in fata lor, altfel nicio diferenta intre ei si cei care vand tigari de contrabanda...

Poate ai dreptate. Cred ca nu asta este marea problema a Romaniei, taxele (ne)platite de amaratii aia din Matca si din toata tara.
Tu realizezi cat s-a furat si distrus in tarisoara asta in 25 de ani? Tu stii care era datoria externa in '89 si care este acum?

#683
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
gigi cata vreme tu nu ceri bon fiscal la piata nici producatorii de legume/fructe nu au cum sa vanda marfa cu factura.

#684
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Desi m-am jurat sa nu mai postez nimic aici, totusi v-as propune sa-i mai lasam pe matcasi in pace si sa dezbatem problemele generale privind activitatea in legumicultura pe un topic dedicat...altfel inducem ideea oarecum gresita ca matcasii ar fi capul rautatilor si neimplinirilor din domeniu...si nu e deloc fair-play...
Au ei 'bubele' lor, dar le avem si noi toti pe ale noastre, mult mai numeroase...
Parerea mea!

Edited by subway_guru, 16 July 2015 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate