Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4303
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Cum au facut fata solarele voastre la furtuna crancena de ieri? Al meu aproape ca a fost luat pe sus, statea intr-o parte.
A batut ploaia dinspre N-V unde am terasa de la intrare. Nu e inca hidroizolata si usa e prinsa cu spuma, asa ca mi-a intrat multa apa in casa. E sapa goala, nu e nici o paguba deocamdata.
Am vazut ca in Bucuresti nu a fost asa de rau ca in imprejurimi.

#4304
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
A fost foarte rau, pe camp a pus la pamant multe din ce era plantat. Cainele mic s-a speriat si alerga innebunit prin curte, nu nimerea sa vina, eu strigam dupa ea, dar ce sa auzi pe uraganul ala, usa nu se mai inchidea, pana am luat-o in brate ne-a facut ciuculete... Nu stiu cum sa pun un filmulet cu vijelia dar nu se vedea la 10m, pomisorii se indoiau 90grade... La mine a culcat multe flori si rasaduri din cele care erau afara, a rupt ceva crengute de la pomi. Solarul nostru a rezistat bine, am fost inspirati sa ii inchidem usa, daca era deschis il sfasia cred [avem laturile ingropate in pamant]. Si odata cu vijelia vine restul dar astea nu e de neasteptat: se opreste curentul, apa sta pana la glezne in curte si pe strada, diverse chestii rasturnate si plimbate peste tot.

#4305
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
La mine s-a strans apa pe trotuarul din fata care, pana cand pun pavele, e mai jos decat curtea. In curte era ok, pe strada (neasfaltata) de asemenea. Gardul de nuiele s-a rupt, trebuie sa il peticesc.
Cred ca a fost cea mai puternica furtuna din ultimii ani.
Ar fi interesant sa pui filmul. Nici eu nu stiu daca se poate.

Edited by cumparator, 02 June 2017 - 11:45.


#4306
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 02 iunie 2017 - 10:41, said:

[...] terasa de la intrare. Nu e inca hidroizolata si usa e prinsa cu spuma, asa ca mi-a intrat multa apa in casa. E sapa goala, nu e nici o paguba deocamdata.
[...]

De ce a fost mutat la "finalizate" jurnalul tau?!? Fiindca vad ca mai ai ...plus ca mie mi-e peste mana sa intru aici. Stiu ... stiu ... nu este vorba despre mine, dar chiar nu inteleg de ce jurnalul a fost mutat din aria cu trafic mare ... aici. Oricum, cand imi amintesc, mai intru pe-aici. Spor!

#4307
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Conu' isi face de cap. .Si pe mine m-a mutat..desi mai am un pic. .pana la..finalizare.

#4308
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostDIY, on 04 iunie 2017 - 10:20, said:


De ce a fost mutat la "finalizate" jurnalul tau?!? Fiindca vad ca mai ai ...plus ca mie mi-e peste mana sa intru aici. Stiu ... stiu ... nu este vorba despre mine, dar chiar nu inteleg de ce jurnalul a fost mutat din aria cu trafic mare ... aici. Oricum, cand imi amintesc, mai intru pe-aici. Spor!
Tapatalk>subscribe to topic>primesti automat notificari cand se scrie ceva nou

Edited by -Jinx-, 04 June 2017 - 16:28.


#4309
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Eu nu primesc notificarile alea.

Nu stiu de ce sunt la finalizate, probabil din cauza gazonului pare ca e gata.Posted Image
Pe cand cautam teren, am vazut ca unii, in Domnesti (langa Bucuresti), isi facusera intai piscina. Veneau in fiecare weekend, de 2 veri deja, cu copii si se distrau acolo. Nici nu incepusera constructia.

Eu am rugat sa ma mute inapoi...

Edited by cumparator, 04 June 2017 - 17:00.


#4310
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc frumos, Conu.Posted Image

Azi mi s-a intamplat ceva ...nou.Posted Image  A cazut o pasare in cos. Ma odihneam pe terasa dupa tuns iarba si am auzit-o zbatandu-se. Nasol.
Am demontat prin focar cat am putut, am bagat bete pe cos, am strigat la ea. Cand chiar nu stiam ce sa mai fac, mi-am dat seama ca as putea sa o scot prin exterior, unde am usita pe unde se curata cosul. Era acolo. O mierla, cam prafuita saraca, dar a zburat imediat.Posted Image  Mi-a curatat si cosul.
Damn, mi-a stat inima.

Edited by cumparator, 06 June 2017 - 17:02.


#4311
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ai pus-o....mierla daca te-a luat la ochi, nu mai scapi de ea...vezi pe unde are cuibul.
Da e mistocuta tare, sa o vezi dimineata cind iti bei cafeaua pe terasa cum topaie prin gazon dupa rime...

Si da mersi frumos conu. Ne place de ea aicisa, e naspa dincolo la tristii aia de la finalizate, nu iti mai calca nimeni pragul....

#4312
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ai vazut daca ai pile???
Pe mine tot dincolo ma làsà.

#4313
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Da ma Bod, acu' am vazut...credeam ca l-ai inchis! Naspa la finalizate. De-aia o ungesc eu de trei ani...

Edited by viotl, 06 June 2017 - 19:38.


#4314
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postcumparator, on 06 iunie 2017 - 17:01, said:

Azi mi s-a intamplat ceva ...nou.Posted Image  A cazut o pasare in cos. ..
Am demontat prin focar cat am putut, am bagat bete pe cos, am strigat la ea. Cand chiar nu stiam ce sa mai fac, mi-am dat seama ca as putea sa ...

faci focul.

si se rezolva cum ar vrea #rezist sa ne faca noua.
(eu sunt cu psd-ul si contra celor 500.000 din piata victoriei)

Edited by casuta_papusilor, 07 June 2017 - 14:24.


#4315
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Da nu ai capac la cos? Daca vrei iti dau contact de unde am luat eu capacul (e mai mare, ca pentru un cos de 200 diametru interior si are plasa pe laterale). Mi la adus acasa (in Buc
, nu la casa :) )

#4316
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Doamne fereste Casuta, nimeni nu vrea sa va dea foc. Din pacate va descurcati singuri cu asta si scanteile bat si spre noi.Posted Image

View PostNukem, on 07 iunie 2017 - 17:50, said:

Da nu ai capac la cos? Daca vrei iti dau contact de unde am luat eu capacul (e mai mare, ca pentru un cos de 200 diametru interior si are plasa pe laterale). Mi la adus acasa (in Buc
, nu la casa Posted Image )

Nu am capac. Da-mi te rog contactul. Si eu tot de 200 am cosul.
O sa vina cei cu acoperisul luna viitoare si ii rog sa imi puna si capacul.

Aveti idee cat costa un amplificator pentru UPC? Nu poate sa fie prea mult, nu stiu de ce se tot balbaie astia. Doar le-am spus ca ii cinstesc.

Edited by cumparator, 07 June 2017 - 18:16.


#4317
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 07 iunie 2017 - 18:00, said:

Doamne fereste Casuta, nimeni nu vrea sa va dea foc. Din pacate va descurcati singuri cu asta si scanteile bat si spre noi.Posted Image



Nu am capac. Da-mi te rog contactul. Si eu tot de 200 am cosul.
O sa vina cei cu acoperisul luna viitoare si ii rog sa imi puna si capacul.

Aveti idee cat costa un amplificator pentru UPC? Nu poate sa fie prea mult, nu stiu de ce se tot balbaie astia. Doar le-am spus ca ii cinstesc.

Dacă e de fibra optica poate fi scump 5-900 euro funcție de producător. Dacă e de cablu costa pe la 30 de euro.

#4318
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Este UPC, deci cablu, de-l naibii! Asa credeam si eu, vreo 30 EUR...

#4319
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 08 iunie 2017 - 06:14, said:

Este UPC, deci cablu, de-l naibii! Asa credeam si eu, vreo 30 EUR...

Si UPC are backbone de FO. In general pe distante mari (peste 100 m) nu poți prelungi o rețea pe cablu si sa mai ai si un transfer de date decent.
Sunt rețele exclusiv pe cablu dar nu te aștepta la 10GB/s

#4320
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Aici este sigur cablu, nu fibra optica. Si 300M sunt buni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate