Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4267
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,585
  • Înscris: 11.03.2006
Cand intra Inu sau DIY cu poze, imi vine si mie sa-mi mut terenul in alta parte.

#4268
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcumparator, on 25 mai 2017 - 21:30, said:

Cand intra Inu sau DIY cu poze, imi vine si mie sa-mi mut terenul in alta parte.
Eu cred ca ma apuc de Corel Draw...sa vezi ce curte-mi fac..si ce culori imi desenez pe cer..

#4269
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Era tot curcubeul, dar nu in poza aia. :) E ceva in zona, aproape dupa fiecare ploaie vad curcubeul complet deasupra Oltului. Cred ca n-am vazut in toata viata atatea curcubee cate am vazut de cand am deschis santierul!

Sunt cateva albine si la noi, dar nu cum zici ca au fost la tine. Poate o fi fost vreo stupina in apropiere?

Am avut si noi balarii, dar m-am razboit cu ele an de an (si razboiul continua). Cand inca era santier am eliminat turita, ghimpii, morcovii salbatici, vetricea, palamida, traista ciobanului. Anul trecut m-am luptat cu troscotul, stevia si mohorul. Anul asta am pigulit la flori de papadie de ni s-a luat! Acum s-a terminat sezonul la papadii si vanez plantele de coada vacii. :P
Totul e sa cunosti cum se inmultesc balariile si sa nu le permiti sa faca pui. Cum majoritatea se inmultesc prin seminte, trebuie sa suprimi balariile inainte de a inflori. Numai vetricea a trebuit scoasa din radacini si, ca sa scap de stevie, a trebuit sa-i pun ierbicid pe frunze (cu pensula :P), dupa ce am incercat in zadar in urma cu un an sa o scot din radacina.
Evident ca mai aduce vantul seminte din vecini, dar plantele rezultate sunt putine si usor de eliminat.
Cu pirul inca nu m-am certat. Cred ca e prin iarba, dar nu ma supara. Nu-mi place cand il gasesc in gradina de flori, dar il sap. Probabil ca am putin.

#4270
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,585
  • Înscris: 11.03.2006
Eu trebuie sa dau cu ierbicid in strada. Tot cu pensula, sa nu risc sa ajunga in curte. Am multa ambrozie si vecini alergici.

#4271
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,585
  • Înscris: 11.03.2006
Am tot vorbit cu toata lumea implicata si se pare ca pana la urma vom ingropa cablul UPC. Prefer asa, decat sa car de colo colo stalpi de o tona.
O sa sap deasupra cablului de curent. Tipul de la UPC tehnic e in concediu si vine luni, asa incat cu el nu am apucat sa discut.

Aveti idee la ce adancime trebuie ingropat? Sa sap chiar in acelasi sant sau langa, sa nu risc sa il rup?  Trebuie bagat prin ceva protectie sau il arung in sant si la revedere?

Rosiile arata ceva mai bine si iasomia aia mica batuta miroase extraordinar de puternic.
Problema este ca iarba creste pe sub folia de mulcire, nu prea vrea sa moara. Nu stiu cum face, dar se pare ca se descurca cumva.
In plus, ceva sau cineva imi mananca capsunile. Am gasit astazi numai jumatati.

Attached Files


Edited by cumparator, 26 May 2017 - 17:10.


#4272
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Cum sunt prinse obloanele de la ferestre? Se poate o poza mai de-aproape? Ma bate si pe mine un gand si nu stiu cum sa le prind :(

#4273
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 26 mai 2017 - 17:08, said:

Problema este ca iarba creste pe sub folia de mulcire, nu prea vrea sa moara. Nu stiu cum face, dar se pare ca se descurca cumva.
In plus, ceva sau cineva imi mananca capsunile. Am gasit astazi numai jumatati.

Eventual puteai pune niste carton pe sub folia de mulcire, o sa moara pana la urma dar deocamdata are destui nutrienti si mai creste din inertie :)
Cu capsunile vezi ca probabil ai ceva limacsi...daca le ai pe randuri le poti ridica la 15-20 cm de sol fructele pe niste sarme legate de niste mini tarusi din loc in loc. Fie pui niste borcane cu malai din loc in loc, am inteles ca mananca malaiul si se umfla si...crapa :)

Pune te rog pozele alea cu obloanele ca ne intereseaza si pe noi :)

#4274
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pt limacsi , cel mai ieftin si sigur , VAR . Se presara var pina se albeste pamintul . Nu e toxic .

#4275
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,585
  • Înscris: 11.03.2006
Nu am vazut niciodata limacsi pe acolo. Nu ar trebui sa ii vad?
E posibil ca soarecii/sobolanii sa manance capsuni? Mai vin in vizita de pe camp. Am mai vazut si nevastuici.
LE. Nevastuicile cred ca sunt carnivore.

Edited by cumparator, 26 May 2017 - 18:20.


#4276
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
cablul UPC il poti baga printr-o teava pehd pentru apa de 20mm (din aceea neagra cu dunga albastra), pe care-o ingropi si lasi doar capetele afara ... este in jur de 1.5ron/m...
se poate poza in acelasi sant cu electricele, mai la suprafata, daca au fost respectate regulile de bransament: peste cablul electric se pune un pat de nisip, apoi caramida si deasupra folie de avertizare, astfel ca in momentul in care sapi, dai de folie si stii ca acolo e cablul electric (si lovesti in caramida la sapatura, fara risc sa sectionezi cablul)...
rosiile arata bine, sunt cam la fel de mari ca ale mele Posted Image

#4277
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcumparator, on 26 mai 2017 - 18:17, said:

Nu am vazut niciodata limacsi pe acolo. Nu ar trebui sa ii vad?
............
Nu ! Noaptea , dupa ce s-a intunecat bine si de ceva timp , iesi in gradina cu o lanterna puternica . Atunci ii vezi in actiune .

#4278
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Post86-APP, on 26 mai 2017 - 18:58, said:

Nu ! Noaptea , dupa ce s-a intunecat bine si de ceva timp , iesi in gradina cu o lanterna puternica . Atunci ii vezi in actiune .
Si la mine sunt niste melcisori pe capsuni, nu au mancat inca din ele pt ca nu sunt coapte. Rosiile tale arata bine zic eu, ca si ale mele au niste frunze urate care cresc in jos, eu probabil nu le-am copilit corect, e prima data cand fac asta :). Chiar ma amuzam cu niste colegi la munca de activitatile astea ale mele: copilit, palisat si altele asemenea. Zilele trecute am auzit ca si vinetele trebuie copilite, iar cartofii bilonati :)).  Deja sunt plina de treaba, ai avut dreptate ca solarul meu e enorm la 18mp :).

#4279
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,585
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmarco71, on 26 mai 2017 - 18:41, said:

cablul UPC il poti baga printr-o teava pehd pentru apa de 20mm (din aceea neagra cu dunga albastra), pe care-o ingropi si lasi doar capetele afara ... este in jur de 1.5ron/m...
se poate poza in acelasi sant cu electricele, mai la suprafata, daca au fost respectate regulile de bransament: peste cablul electric se pune un pat de nisip, apoi caramida si deasupra folie de avertizare, astfel ca in momentul in care sapi, dai de folie si stii ca acolo e cablul electric (si lovesti in caramida la sapatura, fara risc sa sectionezi cablul)...
rosiile arata bine, sunt cam la fel de mari ca ale mele Posted Image

Intrebarea este cum bag eu 70 de m de cablu intr-un tub pehd? Tai tubul in bucati mai scurte?
Cred ca o sa pun si folie peste. Totusi, o sa incerc sa sap numai santul si sa-i fac pe cei de la UPC sa vina cu cablul si sa il pozeze acolo cum cred ei.
Caramida cred ca e prea mult, e vorba de 100 ml.
Multumesc!

View Post86-APP, on 26 mai 2017 - 18:58, said:

Nu ! Noaptea , dupa ce s-a intunecat bine si de ceva timp , iesi in gradina cu o lanterna puternica . Atunci ii vezi in actiune .

Nemernicii au mancat jumatati de capsuna. La anu le mut in jardiniere, cred ca e mult mai bine decat pe pamant.

#4280
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcumparator, on 26 mai 2017 - 20:21, said:

Intrebarea este cum bag eu 70 de m de cablu intr-un tub pehd? Tai tubul in bucati mai scurte?
........
Nu ! Cumperi o sirma mai groasa si bagi sirma pe tub .
Ideal ar fi sa prinzi o zi insorita bine , sa pui teava la soare , o intinzi si o ti legata pina se inmoaie si se mai poate indrepta . E ceva de munca cu ea . Daca nu ai soare si caldura , o pozezi in sant , dreapta , eventual fixata cu niste agrafe din fier beton , apoi bagi sirma .

#4281
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,585
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdell99, on 26 mai 2017 - 19:30, said:

Si la mine sunt niste melcisori pe capsuni, nu au mancat inca din ele pt ca nu sunt coapte. Rosiile tale arata bine zic eu, ca si ale mele au niste frunze urate care cresc in jos, eu probabil nu le-am copilit corect, e prima data cand fac asta Posted Image. Chiar ma amuzam cu niste colegi la munca de activitatile astea ale mele: copilit, palisat si altele asemenea. Zilele trecute am auzit ca si vinetele trebuie copilite, iar cartofii bilonati Posted Image).  Deja sunt plina de treaba, ai avut dreptate ca solarul meu e enorm la 18mp Posted Image.

Eu le-am copilit astazi. Aveau ceva copili micuti. Frunzele sunt lasate pentru ca mi-a scapat furtunul din greseala si le-am udat cu cei cativa bari pe care ii scoate pompa.
Bilonati? Posted Image  Toate legumele astea sunt asa de pretentioase... Cand le iei de la piata pare mai simplu.

View Post86-APP, on 26 mai 2017 - 20:26, said:

Nu ! Cumperi o sirma mai groasa si bagi sirma pe tub .
Ideal ar fi sa prinzi o zi insorita bine , sa pui teava la soare , o intinzi si o ti legata pina se inmoaie si se mai poate indrepta . E ceva de munca cu ea . Daca nu ai soare si caldura , o pozezi in sant , dreapta , eventual fixata cu niste agrafe din fier beton , apoi bagi sirma .

Chiar si in mai multi, mi se pare imposibil sa fac asta cu un tub de 70m, pe bune. Asta daca nu o sa vrea si ultimul vecin, caz in care o sa fie 100m.
Credeam ca e vreo smecherie.

#4282
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcumparator, on 26 mai 2017 - 20:31, said:


..........
Chiar si in mai multi, mi se pare imposibil sa fac asta cu un tub de 70m, pe bune. Asta daca nu o sa vrea si ultimul vecin, caz in care o sa fie 100m.
........
Stiu , ca de multe ori , daca este frig afara si colacul lung , noi il intindem cu un utilaj sau masina ...dar nu este imposibil daca il derulezi cite putin , il pui pe sant si il fixezi cu fier beton . Minim 3 oameni .

#4283
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,585
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles, multumesc. O sa fac tot posibilul sa il puna cei de la UPC. Daca puneam stalpi, ei l-ar fi intins pe ei. In definitiv e reteaua lor.

#4284
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View Postcumparator, on 26 mai 2017 - 20:21, said:

Intrebarea este cum bag eu 70 de m de cablu intr-un tub pehd? Tai tubul in bucati mai scurte?
...

View Post86-APP, on 26 mai 2017 - 20:26, said:

Nu ! Cumperi o sirma mai groasa si bagi sirma pe tub .
Ideal ar fi sa prinzi o zi insorita bine , sa pui teava la soare , o intinzi si o ti legata pina se inmoaie si se mai poate indrepta . E ceva de munca cu ea . Daca nu ai soare si caldura , o pozezi in sant , dreapta , eventual fixata cu niste agrafe din fier beton , apoi bagi sirma .


ia-ti gandul!
la 70 de metri nu ai cum sa bagi o sarma pe teava de 25 mm

am incercat sa bag o sarma de 3 mm (indreptata frumos, tot tacamul) pe o teava pehd de 25mm cu lungimea de 24 de metri
nu am reusit pentru ca facea onduleuri in interiorul tevii (probabil din cauza greutatii)

am reusit doar cu un asa-zis "sarpe" de plastic, din dotarea unui electrician
iar o scula din asta de 70 de metri, nu am auzit....

Edited by draku, 28 May 2017 - 20:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate