Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Casete video, videocasetofoane (casetoscoape)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#451
blueicon

blueicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.03.2004
Ultimele 2 merg .Asa era si cea originala de j35 cu scaner .Cu aparatul primeai un carton pe care erau coduri de bare si asa programai, asta in cazul in care nu aveai revista cu codul direct...dar la noi ..

#452
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 04 octombrie 2015 - 15:53, said:

Mai degrabă cu sistemul V.C.R. de la "Philips". Ăla tot casete pătrare avea. Am un video din ăla (trebuie reaparat) şi 4 casete. Sistemul ăsta a prins cât de cât în Europa.
Pe viitor intenţionez achiziţionarea unui videocasetofon (casetoscop) U-Matic (poate dau de unul multisistem).
În ordinea apariţiei casetelor video analogice au fost aşa: U-Matic (1971), V.C.R. (1972) şi derivatele, Cartrivision (1972),  Betamax (1975), V.H.S. (1976), Video 2000 (1979),  V.H.S.-C. (1982), Betacam (august 1982), Hi 8 (1985), Betacam S.P. (1986), S[uper] V.H.S. (1988). Pe undeva prin anii '70 (cred că între Catrivision şi Betamax) a mai fost o casetă pătrară scoasă de "Panasonic", la care însă când se debtita banda, acesta se înfăşura pe o rolă din videocasetofon. Am văzut la un second-hand un asemenea aparat.

A mai fost V-Cord, lasat în 1974, deci înaintea Betamax şi V.H.S. https://en.wikipedia.org/wiki/V-Cord
Off, mă simt ca în anii '70 - poate 1980-1982   :(

#453
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Oare piese pentru videocasetofoane (casetoscoape) Video2000 (V.C.C.) se mai găsesc? Cât de bune erau cele "Grundig"?

#454
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Ce se folosea ca sursă master atunci când se înregistrau casete video originale (nu pirat) pentru vânzare şi închiriere. Am înţeles că iniţial foloseau U-Maticuri, dar după aia o fi trecut la Betacam? Bine, pe de altă parte dacă foloseau aşa ceva trebuiau să facă cumva lipeli, căci o casetă U-Matic are maxim 60 de minute, iar Betacam analogic maxim 90 minute şi multe filme aveau cel puţin 90 de minute.

Edited by djl, 06 May 2017 - 13:53.


#455
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
@djl
-piese pentru video 2000 -de prin  cele nefunctionale sa gasesti  piesa care iti trebuie ;  aparatele grundig erau ok , mai bine s-au comportat cele din generatia a 2-a (cele cu front loading sistem) dar virful de lance ramine matchline-ul celor de la philips.
Pentru multiplicare matrita era tot betamax si se facea direct dupa pelicula , mult mai tirziu dupa 85-86 au inceput sa foloseasca betacamurile ( la nevoie se faceau si benzi mai lungi de 90minute); in europa  dupa 86 a scazut  mult cererea de casete betamax preinregistrate si matritele s-au facut dupa laserdisc sau matrita vhs -asta si datorita faptului ca sony a renuntat la piata europeana nu a mai venit cu nici un aparat nou dupa anul 85 ,in timp ce pe piata japoneza si americana au iesit cu modele digital picture (anul 86 ) si modelele EDbeta (anul 88).
Ca sa mai animez putin discutia atasez poze cu protv inregistrat pe un betamax ntsc model SL HF85D

Attached Files



#456
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam la casetele închiriate şi vândute în magazine, nu de către persoane private   :)
Se poate curăţa mucegaiul depus pe lateralul benzii unei casete   Posted Image

Edited by djl, 08 May 2017 - 18:02.


#457
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
da ,cele care erau numite pre-cert sau pre-recorded si care erau inregistrate de casele de distributie si plasate la centrele de inchirieri si vinzari casete video. Primul model sony SLO 420 care era folosit la multiplicarea casetelor betamax , mai tirziu a venit modelul mai dotat sony SLO 1700 ,superbeta HiFi , cu beta noise reduction (BNR) inventie sony si cu cronometru pentru capete. Varul meu care locuieste in Germania a fugit prin 84 si a prins zilele bune ale casetelor video , imi spunea ca de prin 86 casetele betamax in cazul multor filme se inregistrau cu precomanda pentru vinzare iar pentru inchiriere erau inregistrate asa ,sa nu zica ca nu au filmul pe casete betamax. La fel a stat treaba si cu video 2000. Acum putine casete pre-inregistrate apar la vinzare si cind apar sint scumpe comparativ cu vhs-urile.
PS- despre ce mucegai vorbesti? sa nu te apuci sa dai cu alcool pe banda.

Edited by claudiuT, 08 May 2017 - 19:13.


#458
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Casetele video erau copiate la începuturi de pe magnetoscoape cu bandă de 1".
Mucegai pe lateralul benzii. Unul alb.

Dacă vrea cineva o casetă dublată de Irina Margareta-Nistor, donez una cu filmele "Highalnder II" şi "Lasermission".
Later edit: mai adaug şi ceva "Rocky", "Pasărea Spin". Dacă cineva le vrea, p.m. Gratis le-am primit, gratis le dau.  :)

Edited by djl, 14 May 2017 - 12:57.


#459
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
casetele master ,ca erau vhs sau betamax, se faceau dupa pelicula si dupa   casetele master se copiau restul casetelor. Casetele master erau facute de studiourile producatoare si ei le distribuiau    firmelor care le copiau si le plasau centrelor de vinzare/inchiriere .  Copierea pe formatele  folosite in televiziune nu erau optiunea potrivita  pentru ca erau limitate ca timp si nu erau chiar simplu de utilizat ,pe cind vcr-urile asa zise industriale care erau erau folosite pentru copiere aveau conector special pentru sincronizare si cind dadeai play la master ,pleca inregistrarea pe toate legate la el.

#460
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Foarte greu de folosit erau quadurile. 1" C de la "Sony" era mai uşor de folosit din simplul motiv că aveau cap helical.
Dar am să mai întreb despre asta.

Edited by djl, 14 May 2017 - 22:41.


#461
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
off topic....am asa ceva ...merita reparat? Arata impecabil....are si boxe.....Ultima data ...acum vreo 15 ani stiu ca functiona...acum nu mai stiu.....

Edited by Clovis, 14 May 2017 - 23:32.


#462
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Vezi că avem topic dedicat pt. magnetofoane. Tot pe Electronică. Am şi eu unul. Nu sună super, dar cred că merită - dacă ai multe benzi la el. Al tău văd că are toate butoanele.

#463
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 djl, on 14 mai 2017 - 23:37, said:

Vezi că avem topic dedicat pt. magnetofoane. Tot pe Electronică. Am şi eu unul. Nu sună super, dar cred că merită - dacă ai multe benzi la el. Al tău văd că are toate butoanele.
Nu e al meu ala...dar dupa cate imi amintesc e complet si arata ca nou are chiar si capac.......Am gasit topic-ul de magnetofoane...am postat si acolo...multumesc....

Edited by Clovis, 14 May 2017 - 23:41.


#464
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009

 djl, on 14 mai 2017 - 12:33, said:

Mucegai pe lateralul benzii. Unul alb.

Ala nu e mucegai ci o ciuperca care se inmulteste in conditii de umiditate ridicata. Se poate curata dar inainte de asta nu e indicat sa introduci caseta in vreun player/recorder. Sporii ar putea ramane acolo si ulterior ar putea contamina si alte benzi. Mai adaugam si putina umezeala si rezulta acel praf alb pe lateralul benzii. Am avut o astfel de caseta donata de cineva. Operatiunea de curatare am facut-o acum vreo 2 ani: am demontat-o si am curatat cat am putu din "praful alb" cu o pensula/penson. Am asamblat-o la loc si am rulat-o intr-un VCR functional dar care nu imi mai trebuia. Se poate folosi un VCR defect dar care merge pe partea de derulare sau un derulator de casete video. Se deruleaza complet banda de cateva ori inainte si inapoi. La fiecare derulare praful alb sare de pe banda pe mecanismele din plastic ale benzii si pe ghidajele metalice din aparat. Am folosit pentru curatare un betigas cu vata inmuiat in alcool izopropilic. Se reia operatiunea de cateva ori in functie de cat de tare este afectata banda. Caseta primita nu era foarte afectata. Dupa curatare merge si acum fara probleme iar ciuperca nu a mai reaparut.

Edited by an_tonica, 15 May 2017 - 14:30.


#465
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cât de periculoasă e ciuperca aia pt. om?  :huh:

#466
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009
Nu e periculoasa pentru om sau sau mai bine zis... nu stiu ce efecte ar putea avea la expunere ridicata in timp dar bine nu face. E specifica benzilor magnetice pastrate in conditii improprii si in zone cu umiditate abundenta. Dar ca sa fii sigur poti sa folosesti o masca pentru raceala de la farmacie ca sa nu inhalezi spori.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eHm8FJ2kqCM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by an_tonica, 15 May 2017 - 14:53.


#467
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 an_tonica, on 15 mai 2017 - 14:23, said:

Ala nu e mucegai ci o ciuperca
Aha, deci nu e mucegai (care este de fapt o ciupercă) ci este o ciupercăPosted Image(care cică nu e mucegai ci "mold" - adică în traducere tot mucegai iese!!!)
Biologii au aflat despre aceasta noua viețuitoare a ecosistemului reprezentat de benzile magnetice?
Nu de alta dar vreu si eu să-i aflu denumirea științifica

#468
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009
Poti sa-i zici cum vrei, ciuperca, mucegai, cam tot una. Si mucegaiul tot o ciuperca este dar microscopica. Pana la urma cred ca mucegai e corect dar puteai sa cauti pe google. Problema era cum se curata si nu denumirea corecta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate