Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Casete video, videocasetofoane (casetoscoape)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#415
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
putine sanse sa dai peste un betacam vechi , cum noi am ajuns acum gropa de gunoi  a europei s-ar putea sa fie ceva sanse.  Sony a venit la momentul respectiv cu optiunea buy-back si achizitie betacam SP si atunci putine au ramas in exploatare.  Daca vrei betacam mai bine mergi pe un SP.

#416
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu cred că am să dau, dar eram curios dacă se mai găsesc casete din alea. Dar care e diferenţa între casetele Betacam şi Betcam S.P.?   :huh:
Într-un fel e bine că suntem groapa de gunoi... că alfel nu am fi avut acces la unele chestii...    :(

#417
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce avem noi aici? Da chiar aŗa, ce aveam noi aici? O datć greŗitć? Da. Dar ce mai avem?

Attached File  Casetoscop (videocasetofon) U-Matic pt. forum.jpg   109.04K   35 downloads

#418
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdjl, on 23 martie 2017 - 21:14, said:

Ce avem noi aici? Da chiar aşa, ce aveam noi aici? O dată greşită? Da. Dar ce mai avem?
Mai avem o chestie absolut inutila.

#419
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
diferenta la banda , feroxid la beta si metal la beta SP .  Nu ,nu e bine ca sintem groapa lor de gunoi pentru ca te minti ca ai  acces la niste chestii cind de fapt te ingropi in gunoie .

#420
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar pe un Betacam S.P. merge să rulezi o casetă Betacam simplă.
Oare ce-o fi făcut cei de la "Sony" cu aparatele Betacam după ce le-au preluat? Le-au dat la distrus?
Casetoscopul U-Matic nu are super-imagine - bine, probabil pentru înregistrat ai nevoie de o sursă foarte bună de semnal - eu am încercat de pe L.D. că mai era ceva spaţiu la sfârşitul casetei pe care am cumpărat-o pt. test (ce e pe ea se vede mai bine), însă probabil ai nevoie de un fel de egalizator (equylezer) video... însă pe partea de sunet, e uau!, căci am tras de pe LaserDisc şi se aude aproape la fel de bine precum orginalul, asta fără a băga vreun filtru de zgomot. Magazinul de unde l-am cumpărat de fapt pentru asta îl luase - ca să-l folosească (sau să-l vândă cuiva) pentru înregistrări de sunet.
Reglajul "video level" la ce foloseşte?
Din păcate are şi o mică bubă: butonul pentru Canalul audio 2 e decalat puţin faţă de cel pentru Canalul 1, aşa că e greu de făcut balansul corect. Bine, cel mai nasol e că are curele, care cred că se mai găsesc, dar sunt foarte greu de schimbat   :disgust:
Însă mă miră că încarcă repede banda, la cât de complicată e încărcare benzii la un asemenea aparat.

Interesant că am dat pe el cât am dat pe toate cele 3 LaserDisc playere, adică 200 lei. Sper că un Betacam nu va fi 400 de lei   :(
Dacă nu lăsau la preţ, nu-l cumpăram, că nu aveam bani   :)

Cât despre groapa de gunoi e nasol atunci când ajung mizerii sau lucruri inutile. În rest, profităm cât putem!

#421
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
ieri mi-a adus amicul ,proprietarul la sony  SL F1 ,camera trinicon sa testam inregistrarea ,ca nu reuseste sa dea de cablul cu mufa speciala ca sa il conectam la tv prin rca si tot pe rca sa ia si semnal auxiliar. Camera nu se descurca la lumina putina , sa vad azi afara ca prin geam ce am filmat ieri parea ok.

#422
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cum adică "sa vad azi afara ca prin geam ce am filmat ieri parea ok."?   :huh:
Da, camerele vechi aveau nevoie de ceva lumină ca să filmeze. Nici cele digitale de acum chiar 15 ani nu mergeau super la lumină slabă.

#423
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
da, e doar camera video , de inregistrat inregistreaza vcr-ul portabil. Daca cablul de la camera la vcr are 3m crezi ca puteam sa ma plimb cu camera ? acumulator are vcr-ul dar nefolsit de ani nici nu se mai incarca asa ca portabilitatea deocamdata mai asteapta. Da - ieri am facut o proba prin casa pentru ca nu aveam timp si am filmat citeva zeci de secunde prin geam ,azi am scos afara toate componentele ,alimentator ,vcr si camera si pentru virsta ei si tehnologia de la vremea respectiva e bine .
La o camera daca ai obiectiv bun si senzor bun se descurca si cu lumina putina ,camerele pentru amatori gindite ca ceva ultracompact nu aveau cum sa ofere  nici  una nici  alta . Cele care erau mai mari si care le incadrau producatorii la semi-profi ofereau alta calitate la inregistrare si nu aveau probleme nici la lumina mai putina. Prin 93-94 am vazut la lucru o camera sony Hi8 ,era cit o camera betacam sp  si pusa pe "night" a inregistrat exact ce vedeam cu ochiul liber; avea probleme daca aparea brusc sursa puternica de lumina -reactiona aiurea la lumina  farului de masina si pentru  1 maxim 2 secunde nu aveai deloc imagine dupa care isi revenea .

#424
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Una din aia Hi 8 a la Betacam am găsit şi eu la vânzare. Dar nu mă hazardez la camere, căci nu mă omor cu filmatul şi un videocasetofon Betacam e mai util (cine ştie ce emisiuni din trecut găseşti - unele chestii aş dori să le revăd).
Cică cineva vinde o casetă S.-V.H.S. preînregistrată şi altă persoană casete video cu filme dublate. Link-urile le dau pe privat.

#425
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
da, de unde svhs preinregistrata ca aparate de multiplicat svhs apar la vinzare dar casete nu , mi-e greu sa inteleg -daca exista aparate ,unde sint casetele? Casete svhs  inregistrate dupa dvd-uri nu ma intereseaza  iar filme dublate  de Margareta Nistor nici atit ,traducea aiurea si vocea ei nu era cea mai potrivita ,asa ca erai mai cistigat cu coloana sonora originala chiar daca nu intelegeai toate replicile. Casetele betacam care sint la vinzare pe okassi si olhix nu cred ca sint din tvr asa ca poate sa gasesti pe ele ceva spoturi publicitare sau poate filmari scurte de la reporteri dar nu din Romania.

#426
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am găsit pe olx casete trase de la TVR - mi-a zis cineva că ar avea aşa ceva.
Casete dublate de Irina Margareta Nistor căuta cineva de pe aici.

#427
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
tvr-ul are toate inregistrarile vechi in conservare si din arhiva ce se scoate  se scoate dificil -asta imi spunea o cunostinta care a lucrat in tvr iar acum nu mai are loc decit ca colaborator extern. Daca are cineva casete betacam inregistrate cu emisiuni tvr , e ceva .

#428
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
surpriza mare pentru Romania ,o tara plina de colectionari cu bani  -casete video LVC ; e vorba de un sistem video dezvoltat de philips (anii 70-72) si mai tirziu preluat si de grundig , prima varianta denumita vcr-LP si ulterior o varinata imbunatatita SVR-dezvoltata de grundig. Lansat prin 72 ,philips nu a stiut sa profite de lipsa concurentei si sa-l promoveze mai puternic asa ca  nu a reusit sa-l impuna ca un sistem home-use  ; faptul ca in anii 75-76 au iesit pe piata betamaxul si vhsul ,   philips  se gindea la un sistem imbunatatit- v2000 pentru ca la vcr-lp imaginea inregistrata nu era stralucita iar pe sistemul lor de inregistrare casetele erau limitate la un 60minute au fost motive serioase sa nu mai continue dezvoltarea lui . Inregistrarea vcr-lp este diferita de inregistrarea svr ,se pare ca ultimul model de video casetofon  de la grundig citea amindoua tipurile de inregistrari.
PS- posibil ca datele despre lansare sa fie inexacte ,nu am stat sa caut date exact pe net , daca am gresit ,scuze cititorilor.

#429
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
La ce colecţionar ai văzut aşa ceva? Am şi eu unul stricat (învârte ceva când dau play, dar după aia se opreşte) şi 4 casete.
Da, din păcate nu au reuşit să se impună cu acel sistem.
Mda, colecţionari cu bani, că la cât se cere pe unele chestii...

Azi am înregistrat de pe D.V.D. pe U-Matic. Way beyond V.H.S.

#430
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De studiat şi: http://www.oldtvgear...mera-value.html
http://www.golden-agetv.co.uk/

#431
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de "J.V.C." BR-7000ER ce părere aveţi?   :huh:

#432
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate văd că în Românai sunt extrem de puţini pasionaţi de aparatură video veche. Ce mai colecţionează unii LaserDiscuri (deşi cu imaginea numai analogică, unele au o rezoluţie şi o claritate destul de bună pentru S.D.), da' în rest mai nimic... poate unii să mai cumpere vreun videocasetofon (de preferat V.H.S.)   :(    Nu de alta, dar din cauza asta nu găseşti multe lucruri.    :down:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate