Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casete video, videocasetofoane (casetoscoape)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#469
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postan_tonica, on 15 mai 2017 - 18:27, said:

Problema era cum se curata si nu denumirea corecta.
Problema e ca se confirmă ceea ce s-a spus la știri în urma cu o perioada, cum ca 90% dintre români sunt analfabeți științific ( adica n-au nici măcar nivelul de cunoștințe elementare din fizică, chimie , biologie etc) iar unul care nu știe ce e mucegaiul în realitate până să-i atrag eu atenția, se apucă sa povestească că eliminarea acestuia se face prin...întinderea lui uniformă pe toată bandaPosted Image
Există metode confirmate și soluții chimice eficiente pentru îndepărtarea acestuia, indiferent de pe ce suport, altele decât stergerea cu ceva pentru împrăștierea lui peste tot.

#470
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Şi care sunt acele soluţii? Ca să ştiu ce folosesc!

#471
pe_mine_ma_cheama_sorel

pe_mine_ma_cheama_sorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2011

View PostDobrin_M, on 15 mai 2017 - 21:44, said:

Problema e ca se confirmă ceea ce s-a spus la știri în urma cu o perioada, cum ca 90% dintre români sunt analfabeți științific...

Auzi "doc"? Da mama ta e aia din semnatura?

Edited by pe_mine_ma_cheama_sorel, 16 May 2017 - 13:21.


#472
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009

View PostDobrin_M, on 15 mai 2017 - 21:44, said:

Problema e ca se confirmă ceea ce s-a spus la știri în urma cu o perioada, cum ca 90% dintre români sunt analfabeți științific ( adica n-au nici măcar nivelul de cunoștințe elementare din fizică, chimie , biologie etc) iar unul care nu știe ce e mucegaiul în realitate până să-i atrag eu atenția, se apucă sa povestească că eliminarea acestuia se face prin...întinderea lui uniformă pe toată bandaPosted Image
Există metode confirmate și soluții chimice eficiente pentru îndepărtarea acestuia, indiferent de pe ce suport, altele decât stergerea cu ceva pentru împrăștierea lui peste tot.

Da, o fi existand si solutii chimice eficiente dar trebuie sa-ti pui intrebarea si daca merita efortul. Dar modul tau de gandire denota o totala lipsa de bun simt. A inceput sa fie cam aglomerat pe aici de tot felul de "destepti dovediti stiintific". N-oi fi stiind eu ce e mucegaiul dar tu te comporti ca si cum ai fi unul.

Revenind la post, mucegaiul in cauza e alb, uscat si il confunzi usor cu faina. Nu se imprastie peste tot ci se aduna pe zonele pe care le-am mentionat. Daca te-ai fi confruntat cu problema, ceea ce e evident ca nu, ai fi stiut.

Edited by an_tonica, 16 May 2017 - 14:46.


#473
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postpe_mine_ma_cheama_sorel, on 16 mai 2017 - 13:09, said:

Auzi "doc"? Da mama ta e aia din semnatura?
Evident ca nu! Îți las ție plăcerea de a împărtăși sentimentul filial.

View Postan_tonica, on 16 mai 2017 - 14:25, said:

Revenind la post, mucegaiul in cauza e alb, uscat si il confunzi usor cu faina. Nu se imprastie peste tot ci se aduna pe zonele pe care le-am mentionat. Daca te-ai fi confruntat cu problema, ceea ce e evident ca nu, ai fi stiut.
Ești sigur de asta? Mucegaiul se curăță până și cu banalul oțet (simplu sau amestecat cu puțină - pentru a nu cauza depuneri după evaporare - sare sau borax). Niște simple tampoane de vată care se preseaza pe bandă în zona ghidajelor și care se schimbă de câteva ori asigura o curățare mult mai eficientă decât împrăștierea acestuia prin tot aparatul și pe toata suprafața benzii. Și se pot imagina ușor multe alte metode de spălare a benzii. A, da, și e bine să se știe și că oțetul nu ataca materialul din care sunt confecționate benzile.
Bine, pentru unii ar putea părea un proces mult prea sofisticat.

Edited by Wzzz, 17 May 2017 - 14:14.


#474
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
fara derularea benzii pe un tampon cu solutie de curatat ( oricare ar fi) nu cred ca se scapa de mucegaiul de pe banda .

#475
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos de curăţat, fiţi atenţi cu casetele de curăţare. Eu am băgat una pe care am folosit-o în trecut, se pare că videocasetofonului nu i-a plăcut şi acum nu mai ia nici alte casete - le bagă, încearcă să ruleze banda, nu reuşeşte şi dă eject  :disgust:   Cred că am să caut un aparat din anii '80, mai puţin folosit.

#476
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
casetele de curatare ( curatare uscata sau umeda) fac treaba pentru capete dar pentru ghidaje ,rola presoare nu fac treaba. Asa ca tot trebuie dat jos capacul de la carcasa si luate toate la curatat.

#477
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
La U-Matic trebuie sć dau jos ŗi un capac cu electronica  Posted Image
Apropos de U-Matic, o casetć U-Matic S.P. merge rulatć pe un videocasetofon U-Matic low-band? E blank.

Magnetoscoape (videomagnetofoane) sau videocasetofoane (casetoscoape) Sovietice a vćzut cineva pe viu?   Posted Image
Mie îmi place ca ŗi aspect Ломо ВМ-403 ("Lomo" VM-403). https://news.boyarka...remen-sssr.html

Attached File  1389780270_10.jpg   31.52K   9 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qXmab117Xsw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SuAniRVPoPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#478
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
da ,am avut posibilitatea sa vad vreo 3 modele ,aveam un amic care se ocupa cu spectacolele si de cel putin 2 ori pe an mergea in fosta uniune sovietica si la fiecare drum i se agata de mina ba un magnetofon ,ba un deck sau un video  toate de fabricatie  sovietica ; in linkul care l-ai pus apare unul cu incarcare pe deasupra ,mai maricel si ceva mai placut la vedere ,o copie dupa akai un model mai vechi la care rusii au venit cu imbunatatiri -eh aparatul era ok dar avea probleme la mecanica , agata banda si agata grav adica la rupere .Cind il puneai sa deruleze ziceai ca  vrea sa-si ia zborul . Norocul celor care si-au cumparat a fost ca exista exista un service akai autorizat pe platforma pipera si erau oameni priceputi la Mecanica-Fina. O cunostinta care si-a luat asa ceva si a insistat sa-l faca sa mearga bine ,l-a facut pina la urma ; prin 92-95 cind era nebunia cu centrele de inchirieri a bagat toate nenorocirile de casete in el ,nu a avut nici pe dracu .

#479
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
noutati
- prima noutate  pentru casetele mele beta este derulatorul cu stergere ; poate fi folosit cu alimentator dar si cu baterii (8 baterii AA). Deruleaza normal ,nu cu vreo viteza exagerata  partea interesanta e cu stergerea , reuseste sa stearga ce e inregistrat pe banda in derulare . L-am testat si chiar sterege inregistrarea .
- a doua noutate e o caseta beta inregistrata Hi-Fi , e vorba de o caseta cu  Eric Clapton- Live 85 ; eram curios  sa vad cum se aude o inregistrare Hi-Fi de pe caseta beta -pe televizor un samsung led difuzoarele nu faceau ce trebuie (cine stie ce panarame de difuzoare a pus samsung pe televizor cu toate ca nu a fost un televizor ieftin) dar dat sunetul prin statie chiar se aude bine.
In poze mai apare si o caseta inregistrata cuun documentar despre Eta.

Attached Files



#480
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Norocul tău că ai casetoscoape care să funcţioneze bine. Eu tot am probleme cu ale mele V.H.S.-uri (afară de unul portabil N.T.S.C.). Probabil va trebui să găsesc unul cu mecanica o.k. şi să bag bani serioşi în recondiţionare.  :(

#481
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
ce problème ai cu vcr-urile vhs? ca daca nu le foloseai la rupere nu te lasau asa usor. Partea electronica era facuta cu piese mult mai bune decit ce gasesti azi si nu prea faceau probleme pe electornica ,la mecanica acolo apareau problemele.

#482
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
25 secunde filmare cu telefonul , dupa o inregistrare din 82  sau 83 ,nu pot spune precis .Emisiunea se numea musik laden.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yZgqUmATXog?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by claudiuT, 07 June 2017 - 15:33.


#483
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ce casetă?   :huh:

#484
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
inregistrare  pe caseta betamax ,inregistrare normala ,nu superbeta, se vede bine pentru o inregistrare facuta prin 82-84 .

#485
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
la sfirsitul acestei luni ultimul fabricant de vcr-uri vhs va opri productia lor. Este vorba de Japan Funai Electric care a motivat oprirea fabricatiei de faptul ca  furnizorii de componente nu mai fabrica piesele necesare pentru vcr-urile lor. Mare parte a aparatelor au fost vindute sub brandul Sanyo dar si sub alte branduri. In 2015 Funai a raportat vinzari de 750mii de vcr-uri ( nu e dat un raport oficial dar si pe 2016 tot pe acolo ar fi fost cu vinzarile)  iar un sondaj recent afirma ca din locuitorii americani   58%  au inca un vcr in casa . Cele mai multe aparate au fost vindute in China si tarile sud-est asiatice.  Casetele video se vor fabrica in continuare.

Edited by claudiuT, 07 June 2017 - 19:51.


#486
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
750.000 de videocasetofoane vândute   Posted Image   Mă aşteptam să fie maxim 10.000-20.000  Înseamnă că tehnlogia V.H.S. nu e aşa de moartă şi că mai are fani. Acea piesă se mai fabrică, problema e că fabricantului nu-i mai convine să producă în cantităţi mici.
Acea înregistrare pe Betaxam e way beyond V.H.S.
Din păcate "Panasonic"-ul NV-J35 nu am reuşit să-l fac să funcţioneze - nu încarcă banda. Dar am reuşit să fac bătrânul NV-630PX să funcţioneze - mi-am dat seama dintr-o discuţie avută cu un depanator că s-ar putea să fie cureaua de la lift şi când termină motorul liftului de învârtit ţin puţin apăsat pe lift şi învârt de motoraş, astfel încât liftul coboară complet!   Posted Image
După aşa experienţă, dacă îmi iau ceva Hi.-Fi. am să caut tot unul din anii '80, cu mai multe motoare.

Edited by djl, 07 June 2017 - 20:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate