Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

La inceput de drum in construirea unei casute in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1659 replies to this topic

#91
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Salut din nou
Legat de noua varianta, pot spune ca e mai slaba(in opinia mea) ca cea de dinainte , din  mai multe motive:
Parterul ca parterul -desi nu inteleg de ce sa faci peretele ala de la intrare pe curb (nu castigi nimic, si nici nu are legatura cu nimic ca forma), si sa nu-l faci pe drept, sau sa faci intrarea eventual ca in prima varianta.
Nu stiu daca la placa peste parter ai grinda (dar cred ca in proportie de 90% ai) peste scara (al doilea rand de stalpi, privit de jos in sus,  unde ar veni axul B,). Daca ai, atunci ai o problema mare, ca n-o sa poti urca la etaj din cauza ei (din ce am calculat eu " la ochi", ca n-am sectiune, ai inaltime finit-finit 290 cm,. Asta inseamna ca la placa ai 280 cm (sau pe acolo). Asta inseamna ca sub placa ai 2.67 (inaltimea libera in casa la parter). Daca mai scazii minim 25 cm grinda (desi la deschiderea asta e mica), inseamna ca sub grinda ai 2,42. Tu urci pana acolo 6 trepte (adica 102 cm) Rezulta ca inaltimea sub grinda in punctul ala(treapta 6) este de 140 cm, ceea ce e total gresit.
La etaj, nu stiu cine l-a chinuit pe arhitect (sau a cui a fost ideea) dar a reusit sa nu faca nici un dormitor ok. Toate au latime mica, iar peretii aia pe inclinat.. sunt "de vis".
Ideea de volum era mult mai ok in prima varianta, si suporta imbunatatiri (astra e o parere pur subiectiva). Aici nu prea vad loc de imbunatatiri..
Sper ca nu te-am dezumflat rau...
Zidarie portanta la deschidere de 630x570 nu prea cred ca se poate (dar aici e treaba structuristului). Din ce stiu eu, la zidaria portanta nu prea merg dechideri asa mari, pentru ca placa sprijina pe ziduri, nu pe grinzi.

Bafta.
Catalin

#92
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Chiar m-am dezumflat...mie mi se parea ca arata mai bine. Cel putin pe exterior.
E atat de tehnica explicatia cu grinda, n-am inteles mare lucru, decat ca este calculat gresit? Ca n-o sa pot urca scara?
La parter ma gandeam si eu sa modific peretii pe curb, nu sunt deloc utili in forma asta.
La etaj, camerele sunt inguste? Nici eu nu sunt de acord cu peretii pe inclinat, a spus ca a facut asa pentru a incapea birourile copiilor.
Uf, deci nu e bine.

#93
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Prea devreme te-ai dezumflat. Ia-o usurel. Mai gindeste-o.... ca mai ai timp.

#94
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
la partea cu scara e gresit in cazul in care exista grinda intre stalpii mentionati (cel din dreptul treptei 6 si corespondentul lui in celalalt perete.
in cazul in care acolo nu e grinda (desi ma indoiesc, ca e si consola), nu e gresit

#95
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Multumesc.
@viotl - M-am tot gandit si razgandit, ar trebui sa pregateasca cineva stingatoarele.
@Catalin - Il voi intreba pe arhitect ce a pus el pe acolo...

#96
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Catalin....
Fii mai bland un pic.....
Se sperie oameni si nu mai scriu pe forum!

#97
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Eu cred ca o sa fie un challenge sa iti iasa peretii aia curbi fara sa vezi dungi si umflaturi....Mie imi placea mai mult modelul de dinainte :)

Si inca un lucru, gandeste ca in 2 dormitoare nu ai spatiu de depozitare....pe perete curb trebuie sa faci totul pe comanda...

#98
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
@bod pai nu mi se pare ca am fost exagerat..Doar am semnalat (cu argumente) niste posibile probleme, ca e mai greu sa repari decat sa previi.
In ceea ce priveste "blandetea" in exprimare, nu cred ca se sperie nimeni cu una cu doua, dar recunosc ca nu am talent la scris (am inclinatii mai mult spre partea de real decat spre partea de uman).
Una peste alta.... "Fii barbata,Zoe".
P.S.
Sa va zica @Vio cat de "brutal" pot fi in exprimare, ca am avut o conversatie destul de lunga cu el, si poate confirma ca in cazul de fata am fost.... bland :D

#99
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Îhî!!! Confirm, cu ultimile picaturi de net, a fost blînd aici!
Ma rog, cei care au trecut deja prin asta, de oricare parte a baricadei, realizeaza mai greu cit de dificil este pentyru cei la inceput de drum. Nu mai stiu ce frustrant e sa vezi ca visele tale sint facute zob, chiar si din bunavointa. Ne trebuie ceva putere..... Dar asta e viata, mergem inainte, care cum putem! @anca-maria nu a ascultat de nimeni si se pare ca e "asa nu", micha69 devenise freak cind i-au gresit aia placa si toti ii ziceau ca o sa-i cada in cap, ionut din brasov nu mai scrie, mihaig81 nu mai scrie, mirela lucia a disparut de pe aici...si ar mai fi exemple.
Ideea e ca toata lumea ar trebui sa stie ca, daca iesi in public, tre sa te astepti la orice, si bune si rele. Si second opinion nu strica niciodata. Exista un user aici care in urma comentariilor a schimbat complet proiectul, o userita cu codita a schimbat nu stiu cite echipe (chiar, de ce nu e la succes, ca mie asa mi se pare)
Deci, @daleen, prietene, nu pune la suflet. Asculta ce zice lumea si decizi cum vrei. De obicei lumea aici are intentii bune, chiar daca uneori sint spuse mai dur.
Eu am luat-o cu capul...caramida sau bca....... Daca nu scriam pe aici era demult luat bca-ul.....

#100
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Catalin, multumesc, e adevarat, mai bine sa stiu dinainte, ca pe urma chiar am de ce sa ma sperii...
Parerile tale sunt intotdeauna binevenite, intotdeauna stii ce spui si argumentezi...Posted Image .
Cam toti ati spus ca ar fi mai bine prima varianta, mie mi s-a parut simpluta si ok...apreciez ca arhitectul s-a chinuit sa fie ceva mai estetic, dar se pare ca nu este si ok, adica nu este deloc practic. Si nu, nu l-am chinuit eu deloc, a fost doar ideea lui.
Mai cercetam, mai cercetam...variante.
Poate imi mai dati idei? Ca am o asa harababura in cap!

@viotl, nu dispar eu asa usor. E frustrant, adevarat cand ti se fac praf visurile, dar...ne faurim altele. Iar daca ma hotarasc la un proiect, nu-l mai schimb. Insa pana se va naste proiectul asta, grele sunt "chinurile facerii". Si ati trecut cu totii prin asta. De aceea VREAU parerile voastre, asa cum le ganditi voi, am nevoie de ele, de experienta voastra. Fiecare stie prin ce a trecut si VA MULTUMESC pentru ca va rupeti din timpul vostru pentru asta si va astept in continuare. Posted Image

P.S. Ce nu te ucide, te intareste...m-am plans eu ca m-a ucis cineva? Posted Image

#101
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Cand iti expui planurile pe un forum, trebuie sa te astepti ca se vor emite multe judecati: bune sau rele, avizate sau neavizate, insa in final tu vei locui in acea casa si este important ca tu sa simti ca e bine ce faci sau ca iti place. Evident nu ma refer aici la rezistenta, unde proiectantul face legea, ci la design, impartire, culoari etc.

Subiectiv, mie mi-au placut peretii oblici, cel putin in plan pt ca in realitate va fi mai greu de facut mobilierul, nu vor respecta linia grinzilor si vor genera si ceva spatii de umplut (la nivelul tavanului intre perete si grinda) insa poate vei avea niste camere putin mai altfel.

#102
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
De acord cu @bazilide, asta am uitat, pina la urma tu stai in ea si trebuie sa-ti placa tie. De aici eventual doar iei idei de la oameni care au trecut prin asta si ar putea vedea altfel.
Iar proiectantul....ce sa mai zic, vedeti la mine. Eu am convinfgerea ca proiectantul meu stie ce face, dar vezi...multi nu sint de acord aici.

#103
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,579
  • Înscris: 10.05.2007
Offff. As vrea sa prind vreodata ziua cand zicerea "important e sa-mi placa mie" va disparea fin peisajul romanesc...
Bineinteles, cu forta, caci din educatie greu de crezut.

#104
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostDaleen, on 07 ianuarie 2014 - 21:53, said:



Astept parerile si sugestiile dvs. cu privire la ce ar trebui sa fac in continuare...

Va multumesc anticipat!
Pai............?

#105
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Salut!
@Bazilide - este ok sa-si spuna fiecare parerea...mai ales daca are si argumente, experienta - pentru asta sunt aici.
Mie nu mi se par ok peretii oblici, mai ales ca vor fi greu de mobilat, costuri suplimentare...nu ma leg la cap daca nu ma doare. La ce-mi folosesc dormitoare "altfel"? Eu le vreau utile si economice.
@Astrul, @Viotl - Cred ca e important sa fie corect executat si sa-mi si placa...cer prea mult?
@danmannx - ???

#106
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu ceri prea mult.
Nu cred ca s-a referit la tine astrul.

Din punctul asta de vedere, cred ca el e un greenpeace don quijote care viseaza ziua cind se vor darima toate kitsch-urile si se va construi dupa pug, puz, pud elaborate si impuse corect. Dar asta sigur nu va fi in timpul serviciului lui (his watch), de aia ofteaza.

#107
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,579
  • Înscris: 10.05.2007
Exact. Nu-i nimic personal cu nimeni. In general eu voresc a paguba, oricum n-are nicio legatura cu minunea asta de tara in care traim. Casa brancoveneasca, langa casa natural autihtona cu acoperis albastru de tabla si spoiala galbena, langa cuburi alb imaculate, langa case pe stil montan, etc.... E un afront adus oricarui ochi uman, insa ne-am obisnuit atat de tare incat nici nu mai bagam de seama.

#108
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Atata vreme cat nu ai un buget de min 7-8000 EUR pentru arhitect si inca ceva pentru designer, totul se rezuma la gusturile personale, care gusturi nu imi dau seama de ce considerati ca trebuie sa fie din start proaste. Sunt reviste de arhitectura si design, site-uri... gusturile se cultiva. Am indoieli majore ca investind 2000 EUR intr-un proiect de arhitectura vei ajungi sa-ti vezi casa la bienale sau in Igloo. Daleen platesti mai mult?
Prin urmare, cui este important sa-i placa rezultatul final al muncii tale de o viata? (nu cred ca e cazul sa pozam in milionari excentrici) Unui arhitect blazat care a acceptat de sila un onorariu de 1000 si ceva de EURO din care tre sa mai plateasca si structuristul? Tre sa placa unei comunitati online, pe a carei membri nu i-ai vazut aproape niciodata?
Cui credeti ca o sa-i pese cel mai mult de casa ta? Constructorului, care incearca sa castige cat mai mult din proiect,  dirigintelui de santier care doreste sa se implice cat mai putin, vecinilor pe care inevitabil ii deranjeaza santierul? Urbanismului de la Primaria de Sector?
Trageti concluziile singuri.
Daleen spune „Eu le vreau utile si economice”. Pai mesajul acesta trebuie sa ajunga la arhiect inainte sa se apuce de treaba. Asta conteaza pt tine „util si economic” nu ce crede sau ii place arhitectului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate