Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ce anume va place si ce nu va place in UK ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1596 replies to this topic

#55
Kristynna

Kristynna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.04.2013
Scuze vroiam sa spun ca dupa ce termin clasa a 12 vreau sa fac facultatea in tara(stiintele educatiei-vreau sa devin invatatoare) si ma gandeam sa fac masterul in UK si sa ma stabilesc acolo o perioada(sau poate definitiv?!)

#56
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdan210, on 09 ianuarie 2014 - 20:32, said:

romanii platesc licenta tv £145 pe an?

Eu l-aș plăti, dar n-am TV.

#57
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Daca vrei sa te stabilesti in uk de ce nu faci si facultatea acolo ?

#58
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 09 ianuarie 2014 - 14:11, said:

Intre 10.000 euro si 5.000 dolari e o diferenta destul de mare.

pai este LMC, unul este castigul cand muncesti si celalalt este cam ce vei avea la pensie din economii, caci pensiile de la guverne....asta este cash-ul.

#59
Kristynna

Kristynna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.04.2013
Vreau sa-mi pun engleza la punct mai bine:D

#60
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

View Postmufa, on 09 ianuarie 2014 - 22:13, said:


Eu l-aș plãti, dar n-am TV.

Se pare ca trebuie sa platesti taxa respectiva si daca ai doar un laptop in casa...sau oeice altceva care poate capta un semnal tv.
Si da, e o taxa cam d'aiurea dar nu prea ai ce sa faci.

#61
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View PostWuR, on 09 ianuarie 2014 - 23:05, said:

Se pare ca trebuie sa platesti taxa respectiva si daca ai doar un laptop in casa...sau oeice altceva care poate capta un semnal tv.
Si da, e o taxa cam d'aiurea dar nu prea ai ce sa faci.

Nope, nu trebuie. Tot primeam notificări cum că taxa radiotv, bla, bla, așa că le-am răspuns că n-am TV și să mă lase în pace. Au venit niște unii să vadă că n-am TV și de atunci m-au lăsat în pace.

#62
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Si cum au plecat ai fugit la Argos si ti-ai luat un led 3D :))

#63
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
Nope, mă mai uit din cînd în cînd la BT Sport și BBC iPlayer de pe comp.

#64
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
In ce zona stai ?

#65
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
West London

#66
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 09 ianuarie 2014 - 22:13, said:

Eu l-aș plăti, dar n-am TV.

Off, de aia nu mai am liber la overtime, tot mai putini platesc taxa Posted Image  .

#67
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View PostGeorge_Catean, on 10 ianuarie 2014 - 00:43, said:


Off, de aia nu mai am liber la overtime, tot mai putini platesc taxa Posted Image  .

Eu n-am plătit-o niciodată. Nu de la mine ți se trage. :D

#68
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Oricum n-ai de ce sa te uiti la televizor acolo, 90% dintre canale sunt mizerii si restul de 10% se pot urmari de pe internet.

#69
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006

View Postbeastie, on 09 ianuarie 2014 - 15:20, said:

Cred ca ti-e destul de greu sa treci prin asta. Nu stiu cum e, dar pot sa inteleg. Ce vreau sa-ti zic e sa ai mare, mare grija cu ce orizont de asteptari te intorci in Ro. Cunosc personal doua cazuri, iar din auzite mai multe, de familii care dupa 4-5 ani de Australia s-au intors in Ro exact pentru motivele expuse de tine aici: raceala localnicilor, n-ai cu cine bea o bere, is prefacuti, mancare proasta, tot tacamul. Ghici ce: dupa cateva luni fie s-au intors in Au, fie sunt pe cale s-o faca. Ce stiau ei despre Romania din departare nu mai semana aproape deloc cu ce au gasit acolo. Una e sa mergi in vacanta si sa iesi la gratar cu colegii de scoala sau fosti prieteni de la scara blocului si alta e sa traiesti zilnic acolo. Ajungi in Ro si dupa putin timp realizezi ca prietenii tai au si ei cam aceeasi atitudine rece, sau nu au timp de iesit la munte pe cat ai vrea tu. Fiecare are treaba lui, situatia lui, lupta lui cu angajatorul, angajatii, colegii, sistemul etc. Ca sa constati dupa o vreme ca ai ajuns sa inlocuiesti singuratatea din UK cu aia din Ro.
Dar parerea mea e ca, daca v-ati hotarat sa va intoarceti, faceti-o ca sa nu regretati mai incolo ca nu ati incercat. Ce gasiti si ce iese dupa o vreme, cine stie.

P.S. Nu sunt din categoria celor care pupa din toate pozitiile Australia, ba din contra, daca ma apuc sa insir ce nu-mi place nu termin pana dimineata. Doar am crezut ca e util sa afli din experienta de repatriat a altora.


Multumesc mult pentru sfat insa am luat in calcul cam toate variantele si posibilitatile. La acest moment vrem sa mergem acasa pentru ca nu vreau sa ma gandesc apoi ca ,, daca incercam ce era''?
Oricum ar fi am zis ca daca toate vor fi pe dos acasa...stiu unde este UK insa ar fi ultima solutie.

Multumesc inca o data.

Numai bine

#70
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

View Postbeastie, on 09 ianuarie 2014 - 15:20, said:

Cred ca ti-e destul de greu sa treci prin asta. Nu stiu cum e, dar pot sa inteleg. Ce vreau sa-ti zic e sa ai mare, mare grija cu ce orizont de asteptari te intorci in Ro. Cunosc personal doua cazuri, iar din auzite mai multe, de familii care dupa 4-5 ani de Australia s-au intors in Ro exact pentru motivele expuse de tine aici: raceala localnicilor, n-ai cu cine bea o bere, is prefacuti, mancare proasta, tot tacamul. Ghici ce: dupa cateva luni fie s-au intors in Au, fie sunt pe cale s-o faca. Ce stiau ei despre Romania din departare nu mai semana aproape deloc cu ce au gasit acolo. Una e sa mergi in vacanta si sa iesi la gratar cu colegii de scoala sau fosti prieteni de la scara blocului si alta e sa traiesti zilnic acolo. Ajungi in Ro si dupa putin timp realizezi ca prietenii tai au si ei cam aceeasi atitudine rece, sau nu au timp de iesit la munte pe cat ai vrea tu. Fiecare are treaba lui, situatia lui, lupta lui cu angajatorul, angajatii, colegii, sistemul etc. Ca sa constati dupa o vreme ca ai ajuns sa inlocuiesti singuratatea din UK cu aia din Ro.
Dar parerea mea e ca, daca v-ati hotarat sa va intoarceti, faceti-o ca sa nu regretati mai incolo ca nu ati incercat. Ce gasiti si ce iese dupa o vreme, cine stie.
Asta asa e. In esenta, aceleasi probleme le gasesti peste tot, lupta pe care o duci pentru propria-ti viata, securitate, etc. Iar cei din jurul tau duc la randul lor aceasta lupta care, ce sa vezi, e mai acutizata in Romania de azi din vari motive.
In ceea ce priveste motivele care duc la emigrare, diferenta consta in rezultatul acestei lupte. Ori daca tu te dai peste cap ca sa faci tot ce-ti sta in putinta, cat mai bine, iar in schimb primesti flegme`n ochi, fie de la angajator, fie de la colaboratori, angajati...etc...pana la clasa politica, atunci te gandesti ca e mai bine totusi intr-o tara in care FISC`ul nu-ti bate la usa doar ca au de luat taxa de protectie pe luna respectiva sau ca tre sa`si faca norma si iti mai toarna o amenda la misto.
Eu de cand sunt in UK, pe langa jobul permanent mai am si o mica afacere...pentru care nu m-a deranjat nimeni niciodata. Am depus online declaratii, taxe...etc..si aia e. Nici macar nu a venit nimeni sa ma verifice daca ceea ce am depus a fost depus corect. S-a intamplat o singura data la inceput sa nu depun declaratia de TVA, pt ca nu incepusem activitatea inca si am considerat ca nu trebuie depus nimic. Mi-a venit scrisoare ca trebuia sa depun si ca e posibil sa primesc amenda de £ 200,00. Am sunat la ei, le-am explicat si tipa cu care am vb m-a scuzat la telefon pt omisiune explicandu-mi ce trebuie sa fac Posted Image Asadar, fiind o persoana care a lucrat multi ani in Ro, in special avand propria-mi afacere, am sesizat o diferenta uriasa intre o astfel de atitudine si cea a unor jegosi de la FISC`ul din Ro.

#71
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
Ce-mi place: oamenii, vremea, mîncarea, diversitatea culturală, transportul în comun, faptul că ai mereu ceva de făcut, parcurile, home delivery etc.
Ce nu-mi place: faptul că HMRC-ul mă pune în fiecare an pe emergency tax code, dificultatea unui nou venit să-și deschidă un cont bancar, faptul că trenul nu oprește în stația mea duminica și trebuie să merg 10 minute pe jos pînă la autobuz.

Nu, nu fac mișto.

#72
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 10 ianuarie 2014 - 14:53, said:

faptul că HMRC-ul mă pune în fiecare an pe emergency tax code


Si eu patesc exact acelasi lucru in fiecare an. Noroc ca e usor sa dau un telefon si se rezolva .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate