Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ce anume va place si ce nu va place in UK ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1596 replies to this topic

#19
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View PostBusiness_style, on 06 ianuarie 2014 - 19:49, said:

In UK, la un salar de 1000 lire / luna (de obicei iei mai mult), platesc chiria 250 + 100 cheltuieli + 200 transportul si mai raman bani
£250 pe ce? de obicei pe banii astia gasesti (in londra II, III) o camera cu tapetul scorojit intr-o casa renovata cand era regina fata mare, cu baie si bucatarie la comun

#20
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
La 250£ pe luna iti gasesti cu greu la student accommodation si imparti casa cu inca 4-5 persoane, singur doar la cort poti sa stai de banii astia.

Edited by DjMx, 06 January 2014 - 22:39.


#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E bine ca-i spuneti omului, macar sa plece cu cort de acasa. Nu lua si undite, acolo se practica 'prinde si elibereaza' ,  plus ca te conflictuezi cu polonezii care si ei dau atacul la crap.

View Postdan210, on 06 ianuarie 2014 - 21:29, said:

£250 pe ce? de obicei pe banii astia gasesti (in londra II, III) o camera cu tapetul scorojit intr-o casa renovata cand era regina fata mare, cu baie si bucatarie la comun
Te referi la Victoria?

Cat costa sa locuiesti intr-o rulota?  dar pe o barca?  In aceste situatii, cum rezolvi problema toaletei, a celorlalte utilitati?

Edited by Quantum, 07 January 2014 - 05:44.


#22
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostDau, on 06 ianuarie 2014 - 20:24, said:

Sunt cat se poate de interesat de salon si nu glumesc.
Imi poti da o adresa?
Stiu ca este in zona Moldovei, ceea ma avantajeaza.
Este in Transilvania, Cluj mai exact...nu prea are treaba cu Moldova, cred.
Momentan nu-ti pot da o adresa / detalii deoarece inca nu stiu sigur ce sa fac. Plec sau nu in UK, depinde de mai multi factori. Oricum, in caz de ceva, esti primul pe care il anunt.

View Postdan210, on 06 ianuarie 2014 - 21:29, said:

£250 pe ce? de obicei pe banii astia gasesti (in londra II, III) o camera cu tapetul scorojit intr-o casa renovata cand era regina fata mare, cu baie si bucatarie la comun
250 lire / luna pe o camera de apartament / garsoniera. Sunt foarte multe anunturi chiar si la preturi mai mici de 250, bine, nu in centrul Londrei, dar sunt. Eu aici vorbeam de 250 pentru unu care vrea sa inceapa o noua viata acolo de la 0, etc. Deci nu mergi ca sa-ti inchiriezi ditamai vila la 3000 / luna...

View PostQuantum, on 07 ianuarie 2014 - 05:36, said:

E bine ca-i spuneti omului, macar sa plece cu cort de acasa. Nu lua si undite, acolo se practica 'prinde si elibereaza' ,  plus ca te conflictuezi cu polonezii care si ei dau atacul la crap.

Cat costa sa locuiesti intr-o rulota?  dar pe o barca?  In aceste situatii, cum rezolvi problema toaletei, a celorlalte utilitati?
Am facut o greseala ca m-am dat pe mine ca exemplu. Eu am vrut sa subliniez doar faptul ca se poate trai in UK mai bine decat in Romania, iar cand m-am dat pe mine ca exemplu am scris "teoretic".
Eu, daca ii sa plec in UK, plec cu totul, astfel ca vand tot ce am aici si imi cumpar ceva al meu acolo...nu in centru, dar macar este al meu.

#23
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu iti recomand sa te informezi bine inainte sa vinzi totul, apoi sa faci o vizita acolo, sa vezi cu ochii tai situatia, apartamentele, ce poti face - mai bine faci o cheltuiala mica, te lamuresti cum e acolo si ce e mai bine sa faci.

#24
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Hmm uite cazul meu: dupa aproape 6 ani petrecuti in UK pot sa afirm:

Pozitive: sistemul financiar bine pus la punct, usurinta de a face orice plata/cumparatura , programare etc., nu duci grija zilei de maine, reusesti sa salvezi destui bani pe luna si mai sunt...

Negative: discriminare (daca cineva zice ca nu exista inseamna ca fie nu a lucrat in UK fie nu vrea sa admita adevarul), vei ramane toata viata un imigrant indiferent de pozitie , vremea care pur si simplu te scoate din minti mai ales aici in Scotia unde stau, mancarea de foarte proasta calitate (lucrez in domeniu si stiu), individualismul exacerbat (poti sa fii vecin 5 ani cu cineva si nu vei stii nici numele de familie), casele f scumpe cu chirii f scumpe , singuratatea pentru ca oricat ai fi de sociabil nu vei reusi sa ai prea multi prieteni, societatea care te vrea doar o leguma consumatoare , care sa petreaca cat mai mult timp in casa consumand ,facand cumparaturi online etc..., Cred ca incep sa devin acid si asa ca ma opresc aici.

Oricum legile fizicii si ale naturii se aplica diferit pe fiecare persoana.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Aceleasi lucruri, aproape identic, le-am spus si eu, in ideea ca pe lumea asta mai trebuie sa te si bucuri de viata, nu numai sa produci...

Edited by Quantum, 07 January 2014 - 11:38.


#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostQuantum, on 07 ianuarie 2014 - 11:37, said:

Aceleasi lucruri, aproape identic, le-am spus si eu, in ideea ca pe lumea asta mai trebuie sa te si bucuri de viata, nu numai sa produci...
Păi cine vă oprește să vă bucurați de viață?

#27
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
cred ca astia care vor sa plece in uk, ca nu inteleg cat de greu e acolo...

#28
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postpierre_de_timp, on 07 ianuarie 2014 - 13:52, said:

cred ca astia care vor sa plece in uk, ca nu inteleg cat de greu e acolo...
Eu nu mai continui discutia aici. Aveti dreptate la faptul ca vorbesc teoretic, nu am testat pe pielea mea ce si cum ii acolo...Revin cu detalii cum aterizez :)

#29
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View PostDjMx, on 05 ianuarie 2014 - 02:30, said:

Urasc vremea de rahat, pretul la tigari si alcool, diferite tehnicalitati care te scot din sarite, faptul ca cel mai apropiat non-stop e la 2 km distanta de mine si cam atat.

eeee ... hai, nu te mai plinge atit, daca te consoleaza cu ceva, pe alte meleaguri se poate si mai rau. Posted Image  
Vremea !!! nu comentez.

#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmufa, on 07 ianuarie 2014 - 13:46, said:

Păi cine vă oprește să vă bucurați de viață?
Nu trebuie sa vorbesti cu dvs.

Nu trebuie sa-ti traiesti viata doar pentru a strange obiecte.

#31
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostQuantum, on 07 ianuarie 2014 - 18:28, said:

Nu trebuie sa vorbesti cu dvs.

Nu trebuie sa-ti traiesti viata doar pentru a strange obiecte.
N-am vorbit cu dvs, foloseam pluralul.

#32
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View PostBusiness_style, on 07 ianuarie 2014 - 07:39, said:

250 lire / luna pe o camera de apartament / garsoniera. Sunt foarte multe anunturi chiar si la preturi mai mici de 250, bine, nu in centrul Londrei, dar sunt. Eu aici vorbeam de 250 pentru unu care vrea sa inceapa o noua viata acolo de la 0, etc. Deci nu mergi ca sa-ti inchiriezi ditamai vila la 3000 / luna...
ai calcat in vreo locuinta de aia cu£250/luna? nici eu nu vorbesc de centru

acuma depinde si de cerintele fiecaruia

pentru mine cota 0 la viata este nu mai rau de ce am lasat in urma, pentru ca am plecat pentru o viata mai buna nu pentru alte motive

#33
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostBusiness_style, on 06 ianuarie 2014 - 19:49, said:

...
In UK, la un salar de 1000 lire / luna (de obicei iei mai mult), platesc chiria 250 + 100 cheltuieli + 200 transportul si mai raman bani. Nu multi, dar ideea ca ramane ceva, spre deosebire de RO, unde lunar tre sa te gandesti de unde platesti chiria luna viitoare, culmea, muncind full-time Posted Image
...

londra, zona british museum, garsoniera complet mobilata (mobile este tailor made pt asa cotinete) de 19 mp (bloc intreg cu asa ceva). chirie 1300 pounds all inclusive, an 2008, 9 luni.
deci 250+100+200 este la paki.
cu calificarea de mat-info si cu skills solide in BI, application servers architect sau altele la nivelul (deci nu web dev, php sau simplu coder) acesta iei 500 pound/zi. nu iei la bucale mai mult de 300 euro/zi.

#34
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postdancir2001, on 07 ianuarie 2014 - 11:13, said:

Hmm uite cazul meu: dupa aproape 6 ani petrecuti in UK pot sa afirm:

Pozitive: sistemul financiar bine pus la punct, usurinta de a face orice plata/cumparatura , programare etc., nu duci grija zilei de maine, reusesti sa salvezi destui bani pe luna si mai sunt...

Negative: discriminare (daca cineva zice ca nu exista inseamna ca fie nu a lucrat in UK fie nu vrea sa admita adevarul), vei ramane toata viata un imigrant indiferent de pozitie , vremea care pur si simplu te scoate din minti mai ales aici in Scotia unde stau, mancarea de foarte proasta calitate (lucrez in domeniu si stiu), individualismul exacerbat (poti sa fii vecin 5 ani cu cineva si nu vei stii nici numele de familie), casele f scumpe cu chirii f scumpe , singuratatea pentru ca oricat ai fi de sociabil nu vei reusi sa ai prea multi prieteni, societatea care te vrea doar o leguma consumatoare , care sa petreaca cat mai mult timp in casa consumand ,facand cumparaturi online etc..., Cred ca incep sa devin acid si asa ca ma opresc aici.

Oricum legile fizicii si ale naturii se aplica diferit pe fiecare persoana.

Nu sunt deloc de acord. Eu consider ca problema e in general de partea imigrantului in mare si a imigrantului roman in special. Majoritatea de-abia ce aterizeaza si deja incep sa-si construiasca o mica romanie acolo, isi mai aduc o "cratita" sa prinda Digi TV ca le e dor de Diaconescu sau se vaita ca nu gasesc diverse chestii pe care le mancau/faceau in Romania etc. Daca vrei sa te adaptezi cand pleci in strainatate schimbarea trebuie sa vina de la tine. Nu poti tu sa le impui "bastinasilor" sa se schimbe pentru tine.

Ce spui ca ca britanicii/scotienii ar fi ne-sociabili sau ca stau x ani fara sa te salute...mi se pare dubios. Ba din contra.

#35
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
are dreptate corina_geo.
Acolo sunt niste reguli scrise sau nescrise dupa care trebuie sa pliezi, sa te adaptezi. Cu cat nu te vei prinde mai repede de acele reguli, cu atat nu te vei integra. Vei incerca sa impui romanismul si vei pierde. Asa ca incetati sa va mai construiti mica lume romaneasca pe alte meleaguri. Nu tine.

#36
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postzedicus, on 07 ianuarie 2014 - 23:22, said:

are dreptate corina_geo.
Acolo sunt niste reguli scrise sau nescrise dupa care trebuie sa pliezi, sa te adaptezi. Cu cat nu te vei prinde mai repede de acele reguli, cu atat nu te vei integra. Vei incerca sa impui romanismul si vei pierde. Asa ca incetati sa va mai construiti mica lume romaneasca pe alte meleaguri. Nu tine.

de ce ?
de exemplu englezii, chiar ei, au creat o mica anglie in india (si india are ceva vechime in civilizatie) si peste tot unde au fost. nu au devenit indieni.
in America de nord au creat o noua societate si in nici un caz una pe tiparele nativilor.
si uitati-va chiar in Anglia: cartierul cu indieni, cartierul cu paki, cartierul cu caraibeeni, cartierul cu africani, etc.
si sa nu uitam de cel mai intelectual popor: ati auzit de ghetouri ?
in toate exemplele arat cu nu este nevoie de pliere/adaptare. totul este de cat de tare esti si de numarul persoanelor.
deci se poate.

cu copii este alta chestie, ei nu vor mai fi romani. dar un adult sa aiba accent cand vorbeste romaneste numai dupa 4 ani inseamna ca ceva a fost prea usor in bibilica.
am spus asta numai de dragul argumentului, caci nu imi plac ideile absolute.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate