Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ce anume va place si ce nu va place in UK ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1596 replies to this topic

#37
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Daca ma consideram neadaptat asa cum zice doamna mai sus nu mai stateam 6 ani ci stateam 6 luni...anyway. Cu privire la cei care spuneti ca incearca sa isi creeze Romania lor ... de ce nu merge? dar la Londra cum merge sa ai cartier indian cu muzica indiana in fiecare zi cu miros de curry peste tot cu Bank of India, cu moschei cu burkha cu tot ce vreti voi? Dar la Derby..??? e ala oras englezesc? Dar la Leicester? e si asta oras englezesc? sau jumatate din Birmingham sau Bradford? Hai ca m-am plimbat si eu un pic si mai stiu?

Dar la Totenham e Nigeria acolo sau ce e ? Poate e Lagos ca eu unul nu imi dau seama...

Cu alte cuvinte adevarul este ca ,, imi place''  mizeria de peste tot duminica dimineata, imi place ca petrec ore din viata mea in autobuzele care abia se misca sau chiar in tube cand mergi ca sardeaua, dai si o gramada de bani si la urma mai ai si signal failure.
In continuare ,, imi place'' la nebunie faptul ca pentru un amarat loc de parcare trebuie sa te invarti pe strada 20 min, imi place la fel cand ma trezesc dimineata si merg la munca si vecinii mei din orientul mijlociu stau acasa in fiecare zi pe social, nu sunt in stare sa isi duca nici mizeria de usa insa nu poti spune nimic pentru ca oamenii au drepturi nu-i asa?
Imi plac macelariile de la Londra unde carnea sta afara agatata si o bazaie musca si nu au nici cea mai mica norma de igiena...imi plac colegii mei de servici ca atunci cand intra in birou dimineata nu zic nimic...pana si vacile cand intra intr-un grajd nou incep sa muga....

Insa asta e realitatea oameni buni . In Anglia totul se invarte in jurul banilor si nimic mai mult. In afara de bani restul e doar...DEMOCRATIE.

Cu o ultima replica pentru cei de mai sus : de ce oare Printul Charles isi tot cumpara proprietati in Maramures? Oare nu are el destui bani sa stea bine in UK? Oare nu a vazut el destule locuri frumoase in lumea asta? Si mai presus de astea chiar isi permite sa traiasca in prea ravnita LONDRA.

Cu bine

#38
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
dancir2001, de ce nu pleci in alta parte daca unde esti acum nu-ti place? Viata e prea scurta si pretioasa si nu merita sa te chinui.

Edited by beastie, 08 January 2014 - 15:10.


#39
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Pai chiar asta am sa si fac...mai am 10 saptamani si gata....back to Romania.

Sper sa nu ma intelegeti gresit insa fiecare tara cu bunele si relele ei, doar vrut sa specific ca ,, pomul laudat'' are si merele lui stricate. In final bani se fac oriunde in lumea asta si in Uk si in Romania si in Africa de Sud si in India ...peste tot sunt oameni bogati si oameni saraci insa tiparul de a simti viata cu adevarat si de a o intelege si de a o trai este numai intr-un singur loc pentru fiecare in parte.

Eu unul nu stiu daca fac bine sau rau ca plec din UK insa stiu ca in Romania este singurul loc unde de fiecare data ma simt bine cu adevarat, sunt fericit cu adevarat, rad cu gura pana la urechi si pot spune lucrurilor pe nume asa cum sunt fara sa fiu un prefacut, stiu ca din gradina de la noi mananc numai fructe si legume ce au gust si ca daca dimineata e soare afara existe sanse mari sa ramana asa toata  ziua.

Cand am venit in UK acum 6 ani eram asa revoltat pe Romania si pe tot ce era acolo ca am zis ca nu ma mai intorc, insa ca sa poti alege ai nevoie de timp, iar cu timpul am inteles ca nici o tara nu e perfecta si ca Romania are bunele ei. Acolo am invatat sa fiu om, acolo am facut o facultate care mi-a dat sansa sa merg in mai multe tari si ca apoi sa vin in UK sa muncesc acolo am invatat valorile morale ale vietii samd....

Asa ca prieteni dragi atata timp cat sunteti deschisi la minte, muncitori si seriosi vom avea loc oriunde in lumea asta si cu restrictii si fara.

Numai bine oriunde v-ati afla.

#40
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
acum cativa ani am avut aniversarea unui numar de ani de la absolvire si ne-am strans colegi din 6 tari. ceea ce ne-a impresionat a fost faptul ca cei ramasi in Romania si ii stiam buni profesionisti (IT) o duc mai mult decat decent si in Romania. deci este nevoie de buni profesionisti peste tot. un coleg care este de 43 de ani in state si este manager (la acelasi nivel cu Ritchie pt cine stie de el) la bell labs in nj, cand a vazut casa unuia dintre prieteni, a spus clar: el nu si-ar permite o asemenea locuinta in nj , la acea calitate (adica la valoare de 2-3 milioane $ la cat a estimat el ca ar costa o asemenea cosmelie).
pe scurt: cine este profesionist solid o duce mai mult decat decent peste tot indifferent de nenorocirea din jur. este nevoie peste tot si de cineva ca sa resolve chestiile. cei ce sunt falsi o vor duce greu peste tot.

vorbiti de adaptare.
cine a fost in state a vazut ca sudul nj este denumit mica indie. indienii nu se incorporeaza in societate ci creeaza propria lor tara unde se duc (chiar daca au fost dusi de englezi din Ruanda pana in Guyana, ei si-au creeat mica lor indie) si totusi americanii ii aduc in continuare (si credeti-ma, dupa ce iau green cardul nu mai sunt de loc ieftini!). dar sunt mandri ca sunt indieni, chiar daca la ei in tara este o mizerie de nedescris si o coruptie pe langa care Romania este un paradis (cei care au fost acolo inteleg ce spun).
DAR NU LE ESTE RUSINE CA SUNT INDIENI.
nu mai vorbesc de chinezi. ati auzit de china town ?
dar de Romania town ? NU. nu ati auzit. de ce ? nu stiu de ce dar romanilor le este rusine ca sunt romani, poate vine de la mileniile de robie sub care au trait, de fapt ca si acum. Ce, se hotareste ceva important la bucuresti ?!
precizare: eu traiesc in 7 tari, am 3 pasapoarte si acum castig in euro la nivel de 5 digiti pe luna. dar merg in Romania de 4 ori pe an. si prietenii din Romania vin la mine oriunde sunt in lume si stau cat vor. nu fac business, nu fac comert. sunt tehnic. acum lucrez intr-o tara din Europa si nu stiu limba tarii. dar pe ei ii doare maseaua de probleme si deja nu le mai pasa de limba lor, au vrut pe cineva care poate sa le resolve problemele tehnice si vorbeste engleza. unde voi fii peste cateva luni ? dumnezeu stie... dar nu imi este rusine ca vin din Romania. dar tot timpul invat sa ma tin la current, asa m-au invatat dascalii mei din Romania. dar asta era ceva mai inainte, pe vremea lui ceasca.
deci nu este de vina Romania, ci VOI insiva.

#41
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 avenirv, on 08 ianuarie 2014 - 22:54, said:

dar nu imi este rusine ca vin din Romania. dar tot timpul invat sa ma tin la current, asa m-au invatat dascalii mei din Romania. dar asta era ceva mai inainte, pe vremea lui ceasca.
deci nu este de vina Romania, ci VOI insiva.
Vrei sa-ti arat ce te invata dascalii din Romania acum? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1YC3FG6jkdI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Dar poate stii, daca zici ca te mai informezi .. Sanatate!

#42
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 dancir2001, on 08 ianuarie 2014 - 18:08, said:

Pai chiar asta am sa si fac...mai am 10 saptamani si gata....back to Romania.

Iti dau 1 an pana te intorci sau pleci altundeva (asta depinde de cati bani ai pusi deoparte). Esti prea emotional si asta nu iti face bine (poate doar in sanul familiei).

#43
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006

 George_Catean, on 09 ianuarie 2014 - 00:41, said:

Iti dau 1 an pana te intorci sau pleci altundeva (asta depinde de cati bani ai pusi deoparte). Esti prea emotional si asta nu iti face bine (poate doar in sanul familiei).

Foarte adevarat. Da sunt emotional ...inca. Tocmai din acest motiv vreau sa ma intorc acasa langa ai mei , acum pentru ca mai tarziu s-ar putea sa devin precum alti colegi ai mei romani aici in UK care dupa 6-7 ani ii vezi ca sunt reci, indiferenti, interesati doar de bani si overtime. Tipul si societatea in care stai te schimba fara sa vrei. Trecerea timpului isi lasa urme pe fiecare dintre noi.

Si la urma nu incerc sa conving pe nimeni insa cei care sunteti asa de ,,pro-UK'' de ce nu intrati pe alte sectiuni ale acestui forum sa vedeti cum traieste lumea buna acasa? Sa vedeti ca poate traiesc mai bine decat noi toti in UK, si isi permit si vacante in strainatate si mananca bine . Ce aveti impresia ca toti care sunt inca in Romania sunt muritori de foame?  Saracii de ei ...poate ar trebui si ei sa emigreze ca nu stiu ce ii asteapta peste hotare...

Emotional vorbind ma intreb oare daca acum ca ma intorc in Romania si imi voi cumpara o casa cu gradina cu bani jos si un logan nou tot cu bani jos , ma intreb daca o sa duc dorul unui mortgage mare (pe 30 de ani) intr-o zona imputita si aglomerata a Londrei ...ooo sau poate in Glasgow....mmm sau poate o sa duc dorul cerului zilnic cenusiu.....Oare o sa imi fie dor de sausage rolls sau mince pie cand o sa mananc o ciorba buna de peste de dunare?

Cu siguranta nu o sa imi fie dor de NHS... o mare gluma...am sunat ieri si mi-au spus ca singura programare libera sa vad un medic e miercurea viitoare... de as stii cand o sa ma simt rau.... ca sa nu mai vorbim ca am asteptat 3 saptamani(scrisoarea de la NHS) o programare la raze la plamani si apoi inca doua pana cand am efectuat-o , a si apoi inca o saptamana ca sa mergi inapoi la medic ca sa ti-o citeasca/intrepreteze....Daca esti doamne fereste grav bolnav ....nu vreau sa ma gandesc

Emotional fiind in continuare sunt sigur ca nu voi muri de foame in Romania (sunt medic veterinar) mai ales daca imi incropesc si o mica ferma. Si apoi mai vedem....

Edited by dancir2001, 09 January 2014 - 08:45.


#44
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Flavius, in alte tari nu e coruptie, sunt numai covrigi si catei.

Dancir,  iti urez sa revii cu bine, a fii emotional asa cum esti si nu pietroi disperat dupa bani. sa te bucuri de viata la maxim!

Edited by Quantum, 09 January 2014 - 08:45.


#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 avenirv, on 08 ianuarie 2014 - 22:54, said:

precizare: eu traiesc in 7 tari, am 3 pasapoarte si acum castig in euro la nivel de 5 digiti pe luna. dar merg in Romania de 4 ori pe an. si prietenii din Romania vin la mine oriunde sunt in lume si stau cat vor.
Dar sotia ta, copiii tai ... ei sunt fericiti? sau nu exista deloc?
Daca sunt fericiti si au viitorul asigurat atunci BRAVO! Esti un exemplu pentru mine.
Daca nu exista, ce ai scris mai sus e degeaba !

Edited by ro_explorer, 09 January 2014 - 11:50.


#46
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Experienta fiecaruia este foarte diferita. Sunt oameni care pleaca si raman o viata plecati si se simt bine. Altii se intorc dupa 6 luni ca nu le place unde au ajuns si prefera Romania. Nu-s de condamnat sau laudat niciunii.

Plecarea din tara doar pentru bani nu e sanatoasa pe termen lung. E buna pentru 1-2-3 ani, mai ales daca esti in vreo situatie financiara dezastruoasa si asta te poate ajuta sa iti revii la normal. E de exemplu foarte greu cand dintr-o familie pleaca tatal (sau mama, ori mai rau: ambii) pe dincolo si uita sa se mai intoarca la copii, familie. Altceva e cand pleaca cu totii si isi fac o noua viata acolo unde ajung. In general dintre cunoscutii mei plecati prin alte tari, cei care au copii nu prea se gandesc la intors in tara. Stiu oameni care au fost manageri, chirurgi in RO si au plecat in tari vestice pentru o alta viata, pentru o alta educatie data copiilor, pentru alt sistem pana la urma, ca banii sigur nu erau o problema. Si uite ca dupa ceva ani buni, nu stiu sa aiba ganduri de intoarcere.

Conteaza mult mai mult cu cine traiesti decat unde traiesti si cati bani faci. De la un punct incolo, banii mai multi ajung sa nu mai conteze. Cand deja ai bani sa stai intr-o locuinta frumoasa, ai o masina buna, ai bani si de distractii si-ti mai ramane ceva peste toate astea, te lasa rece daca faci inca 1000 Euro in plus sau nu pe luna. Insa incepe sa conteze al naibii de mult daca esti fericit. Cand esti singur printre straini, mai devreme sau mai tarziu te apuca tristetea si dorul de casa (mai mult dorul de momentele placute cand aveai oameni apropiati langa tine).

Deci asa cum zic si cei dinaintea mea, nu UK sau US sau Italia ori Germania sunt vina pentru ca unii se intorc acasa. Noi suntem cei care decidem ce facem cu viata noastra. Din pacate, multi in tara privesc revenirea celor plecati ca un soi de esec. Parca si aud: facea foamea pe dincolo, n-a facut nicio branza si s-a intors cu coada intre picioare. Nu e mereu asa. Unii se intorc la mai bine poate in tara. Fiecare apreciaza lucruri diferite de la viata.

#47
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 ro_explorer, on 09 ianuarie 2014 - 11:44, said:

Dar sotia ta, copiii tai ... ei sunt fericiti? sau nu exista deloc?
Daca sunt fericiti si au viitorul asigurat atunci BRAVO! Esti un exemplu pentru mine.
Daca nu exista, ce ai scris mai sus e degeaba !

bineinteles ca exista si sotia este cu mine. copilul este deja matur si are cariera proprie (si nu vorbeste romaneste cu accent !).
eu cred ca avem un viitor decent, pe la mijlocul lui 4 digiti $/luna, nici o datorie, 3 locuri unde putem pune capul pe perna.
sa dea Domnul tuturor numai bine.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 avenirv, on 08 ianuarie 2014 - 22:54, said:

precizare: eu traiesc in 7 tari, am 3 pasapoarte si acum castig in euro la nivel de 5 digiti pe luna.

 avenirv, on 09 ianuarie 2014 - 14:00, said:

eu cred ca avem un viitor decent, pe la mijlocul lui 4 digiti $/luna,

Intre 10.000 euro si 5.000 dolari e o diferenta destul de mare.

#49
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 dancir2001, on 09 ianuarie 2014 - 08:36, said:

Da sunt emotional ...inca. Tocmai din acest motiv vreau sa ma intorc acasa langa ai mei , acum pentru ca mai tarziu s-ar putea sa devin precum alti colegi ai mei romani aici in UK care dupa 6-7 ani ii vezi ca sunt reci, indiferenti, interesati doar de bani si overtime. Tipul si societatea in care stai te schimba fara sa vrei. Trecerea timpului isi lasa urme pe fiecare dintre noi.
Cred ca ti-e destul de greu sa treci prin asta. Nu stiu cum e, dar pot sa inteleg. Ce vreau sa-ti zic e sa ai mare, mare grija cu ce orizont de asteptari te intorci in Ro. Cunosc personal doua cazuri, iar din auzite mai multe, de familii care dupa 4-5 ani de Australia s-au intors in Ro exact pentru motivele expuse de tine aici: raceala localnicilor, n-ai cu cine bea o bere, is prefacuti, mancare proasta, tot tacamul. Ghici ce: dupa cateva luni fie s-au intors in Au, fie sunt pe cale s-o faca. Ce stiau ei despre Romania din departare nu mai semana aproape deloc cu ce au gasit acolo. Una e sa mergi in vacanta si sa iesi la gratar cu colegii de scoala sau fosti prieteni de la scara blocului si alta e sa traiesti zilnic acolo. Ajungi in Ro si dupa putin timp realizezi ca prietenii tai au si ei cam aceeasi atitudine rece, sau nu au timp de iesit la munte pe cat ai vrea tu. Fiecare are treaba lui, situatia lui, lupta lui cu angajatorul, angajatii, colegii, sistemul etc. Ca sa constati dupa o vreme ca ai ajuns sa inlocuiesti singuratatea din UK cu aia din Ro.
Dar parerea mea e ca, daca v-ati hotarat sa va intoarceti, faceti-o ca sa nu regretati mai incolo ca nu ati incercat. Ce gasiti si ce iese dupa o vreme, cine stie.

P.S. Nu sunt din categoria celor care pupa din toate pozitiile Australia, ba din contra, daca ma apuc sa insir ce nu-mi place nu termin pana dimineata. Doar am crezut ca e util sa afli din experienta de repatriat a altora.

#50
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009
O intrebare pentru cei care se plang de raceala localnicilor sau de singuratate in UK (sau alta tara straina).
Cunoscutii pe care ii aveati in RO mai tineau legatura cu voi ? Eu de cand am parasit Romania pentru probleme medicale parca m-au uitat toti, nu te mai baga nimeni in seama nu mai schimba nimeni o vorba cu tine, nici macar rudele sau prietenii apropiati nu fara sa te bagi n seama si daca o faci discutia nu tine mai mult de cinci minute dupa care respectivul se plictiseste si te lasa in aer.
Nu ma pot angaja momentan dar dupa ce o voi face (in romania, italia nu se lipeste cu mine) voi strange ceva bani si ma voi duce in UK. Daca reusesc sa ma angajez pe un salariu cat sa nu fac grija zilei de maine o sa mi se rupa de cunoscutii mei din Romania.  Daca nu, ''bai p_la mergi la o bere ?".

#51
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Imi place UK`ul pt nota de stabilitate, locurile in care pot sa-mi petrec timpul liber, de la parcuri, zone de coasta pana la muzee, casteluri, etc, pt faptul ca nu trebuie sa cheltuiesc pe mancare 50% din venit, pt ca daca stii sa faci ceva bine chiar esti apreciat, pt ca nu stau stresat la semafor ca nu cumva sa iasa vreun cocalar din masina pt ca nu l-am lasat sa se bage in fata mea, voit sau nu, si sa-mi fluture vreun pistol sau bata pe sub nas...si multe altele.
Vremea...well...e cu dus si intors. Acum e mai mult inorat, ploua...insa nu e ger. Rar prinzi ger aici. Verile au inceput sa fie calduroase si insorite. Nu credeam ca o sa prind o vara in care sa-mi fie dor de o zi de ploaie...dar uite ca s-a intamplat anul trecut.

Chiriile aici sunt foarte scumple, mancarea cam ca in Ro ca pret...costurile gen TV, telefon, internet, gaz, curent...benzina...la fel, foarte apropiate. Ca sa stai singur intr-un apartament gen dormitor plus living trebuie sa ai cel putin 2000 lire pe luna venit in casa...asta ca sa ai un trai decent, fara prea multe economii in schimb. Altfel, te duci si stai in shared house, platesti 250-300 pe camera single sau 400-500 pe double si aia e.

#52
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 WuR, on 09 ianuarie 2014 - 17:57, said:

Chiriile aici sunt foarte scumple, mancarea cam ca in Ro ca pret...costurile gen TV, telefon, internet, gaz, curent...benzina...la fel, foarte apropiate.
romanii platesc licenta tv £145 pe an?

#53
Kristynna

Kristynna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.04.2013
Buna,sunt in clasa a 12 si ma bate gandul sa fac masterul in UK insa am mici retineri...primul lucru ar fi dorul de familie deoarece as pleca singura acolo...as vrea sa ma fac invatatoare si dupa ce fac masterul acolo sa ma si angajez....a plecat cineva singur din timpul facultatii in UK?

#54
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Esti clasa a 12-a si imediat dupa asta faci masterul ?


Si din punctul meu de vedere nu merita sa faci masterul in UK, e prea scump pentru ce ofera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate