Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ce anume va place si ce nu va place in UK ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1596 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Pentru cei care locuiesc sau au locuit in Marea Britanie, enumerati niste lucruri care va plac acolo, dar si lucruri care nu va plac.

#2
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
+  Natura, verdeata, cultura (inclusiv pub-urile multe si pline de veselie :P ) , oras/tara foarte cosmopolita (LHR), usurinta/facilitatea calatoriei catre alte tari, salarii mult peste media europeana  (cel putin zona Londrei), reteaua de transport "brici"

- Vremea prea posomorata uneori, pretul (nejustificat de ) mare al locuintelor , aglomeratie in zona oraselor mari (acolo unde sunt si slujbele bine platite), David Cameron, Nigel Farage

#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Urasc vremea de rahat, pretul la tigari si alcool, diferite tehnicalitati care te scot din sarite, faptul ca cel mai apropiat non-stop e la 2 km distanta de mine si cam atat.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mie imi plac ceaiul si tutunul lor, dar acele taxiuri sunt atat de urate!

#5
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Mie imi place sistemul lor: politic, sanatate, educatie, asiguari. Imi place seriozitatea cu care esti tratat cam peste tot fara sa astepte cineva "o ciocolata", imi place faptul ca exista mult mai multe oportunitati, poti fi recunoscut (daca ai vre-un talent) mai usor. Imi plac strazile, sistemul (gandit) de transport in comun. Imi place faptul ca bancile iti ofera destui bani (la salarul mediu de acolo) ca sa-ti cumperi o casa / apartament, spre deosebire de Romania. Practic, daca esti harnic, serios, de incredere, ai o calificare, iti gasesti un servici bun, ai toate sansele sa te realizezi in viata fara prea mult stres.

Nu-mi place faptul ca, criminalitatea este destul de ridicata. Traficul de droguri este ceva "normal", gastile de negrii care cauta probleme sunt la tot pasul.
Nu-mi place faptul ca benzina este scumpa (dar si mai calitativa ce-i drept). Asigurarile sunt enorm de mari, astronomice chiar.
Nu-mi place faptul ca femeile in general beau alcol, si rar gasesti una cu care merita sa-ti "faci casa".

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostBusiness_style, on 05 ianuarie 2014 - 08:49, said:

Practic, daca esti harnic, serios, de incredere, ai o calificare, iti gasesti un servici bun, ai toate sansele sa te realizezi in viata fara prea mult stres.
In ce tara e altfel?!

#7
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostQuantum, on 05 ianuarie 2014 - 11:14, said:

In ce tara e altfel?!
...In Romania?
Aici, daca esti harnic, serios, ai o calificare, un servici, statul castiga mult mai mult de pe urma ta. Tu lucrezi pe un salar de mizerie, vrei sa iei un credit pentru o casa dar banca nu-ti da destul. Patronii daca vor sa te plateasca bine, daca nu, asta e.
Daca vrei sa te realizezi in Romania, trebuie sa sti sa furi, sa minti, sa dai spaga, sa pupi in cwr. Iar daca respecti toate astea, vei ajunge sa faci un credit de zeci de mii de euro pe 30 de ani, pe cand tu castigi doar 2-300 / luna Posted Image  Nu-mi place sa judec tara natala, dar asta-i adevarul...

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostBusiness_style, on 05 ianuarie 2014 - 16:54, said:

...In Romania?
Aici, daca esti harnic, serios, ai o calificare, un servici, statul castiga mult mai mult de pe urma ta.
Nu mai fabula. Cine e cum spui tu, se descurca oriunde, in orice societate , in orice tara.  Priveste in oglinda si vezi daca ai tu toate acele calitati...

#9
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010

View PostQuantum, on 06 ianuarie 2014 - 12:26, said:

Nu mai fabula. Cine e cum spui tu, se descurca oriunde, in orice societate , in orice tara.  Priveste in oglinda si vezi daca ai tu toate acele calitati...

vezi ca esti cam fustrat si devii "esti" penibil

Edited by australis, 06 January 2014 - 13:01.


#10
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostQuantum, on 06 ianuarie 2014 - 12:26, said:

Nu mai fabula. Cine e cum spui tu, se descurca oriunde, in orice societate , in orice tara. Priveste in oglinda si vezi daca ai tu toate acele calitati...
Hmmm...sa vedem:
Am terminat mate-info intensiv. La 19 ani aveam propria afacere, la 24 am deja 3 firme din care 2 pe profit. Cu un total de 32 de angajati.
Calificari: Operator CNC (3,5 ani exp), Operator PC, Barman (1,3 ani), Ospatar (1,3 ani), Manager proiect (2 ani), Manager resurse umane, Receptioner (1 an)., +
Limbi straine: IELTS (International English Language Testing System).
Permis: B (100.000+ km experienta fara accident) + permis  (autorizatie ISCIR) stivuitorist.
La toate astea am experienta si referinte.

Sa nu mai zic de faptul ca stiu sa mulg si vaca, stiu sa tai si cu drujba, stiu sa merg si cu calul la padure.

Harnic si serios, cred ca sunt. Nu sa plans nimeni de mine. Muncesc uneori si 20 / 24 daca este nevoie.

Multumit?
Da, foarte multumit. Eu cheltui bani si timp pentru a pune lucrurile in miscare, pentru a face bani, ca in final statul sa-mi ia jumatate din tot ce-am muncit.
Iar cand am nevoie de el (de stat)...hmmm...sa vedem: la primarie o coada infernala + daca nu mergi cu o ciocolata ai sanse sa mergi degeaba.
Platesc rovinieta dar drumurile sunt pline de gropi, suspensii la masina anual. Platesc asigurare medicala ca atunci cand am nevoie de spital, sa mi se zica in fata ca ma costa 500 ron o operatie (nu obligatoriu, dar "ca sa fie totul bine"). Platesc impozite la stat, bani care se duc si catre politie = protectia mea, iar cand vine vorba ca am luat bataie, cazul se face pierdut din cauza ca x este ruda lui y.
Eu, care muncesc zi si noapte, care platesc de toate la toti, la timp, raman la sfarsit de an cu muuuult mai putin, decat ramane un tigan care fura, da in cap si cerseste la semafoare.

Are rost sa mai zic faptul ca in Ro, ca operator CNC am primit oferte de 650 ron / luna, fata de UK unde-mi oferea 28000 lire / an. Diferenta? Da!
Nu conteaza ca-i vina lui Ponta, lui Boc sau Basescu. Chiar este irelevant a cui e vina, important este doar faptul ca sistemul roman este corupt, nu functioneaza, nu intereseaza pe nimeni, iar viitorul nu suna bine deloc, pe nici un plan. Daca esti pensionar...poti ramane in Ro sa-ti plangi de mila ca ai muncit o viata pentru o pensie de 300 ron, daca esti tanar...fugi cat inca mai poti (parerea mea).
Prefer sa mor ca un erou in UK, stiind ca am incercat sa fac ceva, decat sa traiesc ca un vierme in Ro, alimentand coruptia statului roman.

#11
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostBusiness_style, on 06 ianuarie 2014 - 13:41, said:

Hmmm...sa vedem:
Am terminat mate-info intensiv. La 19 ani aveam propria afacere, la 24 am deja 3 firme din care 2 pe profit. Cu un total de 32 de angajati.
Am si o mica curiozitate. Cam cu ce se ocupa firmele alea?
Nu vreau acum cine stie ce detalii (cifra de afaceri etc) ci doar in ce domeniu sunt.

Oricine aproape poate sa aiba propria afacere la 18 ani, iti faci un PFA amarat si gata "afacerea".
Ceva concret?

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostBusiness_style, on 06 ianuarie 2014 - 13:41, said:

Prefer sa mor ca un erou in UK, stiind ca am incercat sa fac ceva, decat sa traiesc ca un vierme in Ro, alimentand coruptia statului roman.
Eroule in UK, nu te lasa!  
In Uk nu platesti impozite, ba chiar iti da regina bani sa locuiesti si sa faci afaceri.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostQuantum, on 06 ianuarie 2014 - 12:26, said:

Nu mai fabula. Cine e cum spui tu, se descurca oriunde, in orice societate , in orice tara.  Priveste in oglinda si vezi daca ai tu toate acele calitati...
Nu de descurcat e vorba ci de faptul ca pentru aceeasi munca, la acelasi numar de ore lucrate, in Vest se castiga de  5 - 10x mai mult.

#14
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostKarhu, on 06 ianuarie 2014 - 17:00, said:

Nu de descurcat e vorba ci de faptul ca pentru aceeasi munca, la acelasi numar de ore lucrate, in Vest se castiga de  5 - 10x mai mult.

Da, asa este dar in acelasi timp cu cat te duci mai mult catre Est, cu atat sansele de a scapa basma curata fiind un evazionist, borfas, etc. sunt mai mari. Nu i-ar fi atat de usor unui Ponta sau Basexu in Finlanda, nu ?

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu am plecat pentru o viata linistita si pentru a-mi fi lasata "capra" in pace. Asta apreciez in Londra, sunt linistit, am tot ce trebuie unei familii dintr-un singur venit si "capra" mea ii mai sanatoasa ca niciodata.

Edited by George_Catean, 06 January 2014 - 18:22.


#16
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostDau, on 06 ianuarie 2014 - 14:05, said:

Am si o mica curiozitate. Cam cu ce se ocupa firmele alea?
Nu vreau acum cine stie ce detalii (cifra de afaceri etc) ci doar in ce domeniu sunt.

Oricine aproape poate sa aiba propria afacere la 18 ani, iti faci un PFA amarat si gata "afacerea".
Ceva concret?
Prima firma a fost de publicitate. Am inceput cu crearea cartilor de vizita, si am ajuns pana la spoturi publicitare la radio.
A doua firma ofera servicii de consultanta in afaceri (fonduri UE, infiintari firme, dezvoltare afaceri, etc.)
A treia firma este un salon de masaj erotic (nu bordel).
Oricum, in 3-4 luni este posibil sa vand tot, chiar si la pachet, daca este careva interesat de pe aici.

View PostQuantum, on 06 ianuarie 2014 - 15:03, said:

Eroule in UK, nu te lasa!  
In Uk nu platesti impozite, ba chiar iti da regina bani sa locuiesti si sa faci afaceri.
Ba da, in UK platesc impozite, DAR, in schimb sunt platit cu salar european, mi se asigura conditii de munca si de trai fara griji. Si nu, nu vreau sa fac afaceri acolo. Nu mai vreau sa fac afaceri in viata mea. Prefer sa muncesc pentru altu, facand zilnic ceva ce-mi place.
In Romania, (teoretic) la un salar de 800 ron / luna, trebuie sa platesc o chirie de 650 ron (o garsoniera) + 250 ron cheltuieli, ca sa nu mai vorbim de mancare zilnic, transport, etc.
In UK, la un salar de 1000 lire / luna (de obicei iei mai mult), platesc chiria 250 + 100 cheltuieli + 200 transportul si mai raman bani. Nu multi, dar ideea ca ramane ceva, spre deosebire de RO, unde lunar tre sa te gandesti de unde platesti chiria luna viitoare, culmea, muncind full-time Posted Image

Si nu vorbesc doar de bani, ci in general ca stabilitate din toate punctele de vedere.

#17
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostBusiness_style, on 06 ianuarie 2014 - 19:49, said:

A treia firma este un salon de masaj erotic (nu bordel).

Oricum, in 3-4 luni este posibil sa vand tot, chiar si la pachet, daca este careva interesat de pe aici.
Sunt cat se poate de interesat de salon si nu glumesc.
Imi poti da o adresa?
Stiu ca este in zona Moldovei, ceea ma avantajeaza.

Edited by Dau, 06 January 2014 - 20:27.


#18
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcorina_geo, on 06 ianuarie 2014 - 18:08, said:

Da, asa este dar in acelasi timp cu cat te duci mai mult catre Est, cu atat sansele de a scapa basma curata fiind un evazionist, borfas, etc. sunt mai mari. Nu i-ar fi atat de usor unui Ponta sau Basexu in Finlanda, nu ?
Finlanda nu e tara aia de la estul Europei vecina cu Rusia ? si de la nord, bineinteles

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate