Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Echipamente ADSL compatibile Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#487
KillBOT

KillBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 18.01.2010
M-am gandit la un router TP-Link - TD-W8960N pentru ca are modem ADSL incorporat si conectivitate 802.11n(pentru viitor).

#488
alexleafa

alexleafa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.01.2007
Salut, sper ca nu am comis o mare greseala. M-a sunat cineva si m-a rugat sa ii spun un router ADSL cu wifi si am zis sa cumpere un Linksys WAG 320N (practic mai bun in ochii mei). Problema e ca are pe CD functie de configurare pentru Romtelecom, dar dupa ce pune parola si incearca sa se conecteze ii da eroare, logic parola este scrisa exact cum trebuie pentru ca pe huawei merge (litera mare si mica acolo unde trebuie). Va rog daca puteti sa ma ajutati pentru ca sunt cam la mijloc avand in vedere ca l-a costat multicel. Imi trebuie setarile si am tot citit ce scrie aici dar nici unul din voi nu are model din acesta mai nou, chiar nu am vazut nicaieri nici macar ceva despre WAG 160N macar. Asa ca va rog ajutati-ma si ca sa va usurez munca aici este un emulator de WAG 160N. Toata interfata arata la fel ca la 320 doar ca are lipsa cateva. Astept un raspuns urgent! Multumesc anticipat oricui ar dori sa ma ajute!

#489
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
la encapsulation alegi pppoe, la vc sa ai 0 cu 35, user si parola corect si aia e, tre sa mearga

#490
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
revin cu o problema legata de un modem adsl si tensiunea lui de alimentare
trendnet 435BRM este modelul de modem
cand il folosesc in locuinta din oras functioneaza super ok...cand insa ma duc la periferie...la casa mai precis nu mai vrea sa se sincronizeze nici sa il dai de pamant...evident concluzionez eu ca ar fi vorba de tensiunea de alimentare a modemului...pe chinezaria de transformator original al lui scrie asa
input  230V-50hz 140mA
output 12-1A

Ce tip de transformator imi recomandati astfel incat sa fac "dracovenia asta de router" sa se sincronizeze?

multumesc anticipat

#491
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
eu cred ca sincronizarea depinde de linie nu de alimentare, doar in cazul in care isi face restarturi de nebun, atunci ar trebui sa banuiesti alimentarea

#492
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
un amic imi spunea de un transformator stabilizat care sa aibe pe output 12V-1A pentru ca trafu modemului nu ar fi stabilizat si nu ii da tensiune suficienta pentru simplul fapt ca la tara tensiunea de alimentare nu e suficienta (190v in loc de 220v)

#493
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
se aprinde ledul de power banuiesc da ? daca face rosu-verde e alimentarea de vina, daca sta stabil pe verde, cauta buba unde ti-am zis mai sus

#494
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 xcit, on 22nd May 2010, 20:56, said:

se aprinde ledul de power banuiesc da ? daca face rosu-verde e alimentarea de vina, daca sta stabil pe verde, cauta buba unde ti-am zis mai sus
rosu-verde e valabil pt modemurile ST 5xx.eu zic sa lasi Trendnetul la oras -acolo unde merge iar la tara pune un HUAWEI MT 882 care este extrem de stabil la fluctuatiile de curent. presupun ca atunci cand mergi la casa ii refaci setarile cu userul si parola de acolo ,corect?

#495
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
ah, corect...nici n-am vazut ca e trendnet...scuzele mele

#496
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
Deci nu am nici cea mai mica sansa sa fac Trendnetu asta (wireless) sa functioneze la tara?
Ziceti si mie un modem adsl cu wireless care sa sa nu faca probleme la fluctuatii de curent.

#497
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
huawei hg 520A sau 520B

#498
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
ma gandeam la un ZyXel P-660HW...stie cineva face probleme la fluctuatii de curent?

#499
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
e cam petarda 660, e mult mai stabil si "nesimtit" huawei-ul

#500
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am avut de la RTc un 330 (de fapt il am si acum,in cutie) dar imediat am achizitionat un Lynksys WAG200 care s-a defectat in garantie si mi s-a schimbat cu altul,model identic.Cum si acesta s-a defectat am renuntat la el,am luat banii inapoi si am luat un Edimax care merge perfect pe clicknet,atit pe XP cit si Vista ca sa nu mai spun de W7...acum voi trece pe VDSL si e la vinzare,e in garantie.
Foarte stabil,niciodata nu a fost nevoie de reset,sper sa nu am probleme cu modemul VDSL.

Edited by danghetau, 27 May 2010 - 09:40.


#501
catalinux1

catalinux1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.05.2010
Am si eu o intrebare pentru cei care au sau stiu. Modemu ZTE 931 CII merge si pe adsl si pe vdsl? Pentru ca in manualul firmei asa zice

#502
Johny87

Johny87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.02.2009
Am internet de la RTC de aproximativ doi ani si as vrea cateva informatii de la voi. Abonamentul de internet are inclus serviciu de telefonie( cam asa arata contractul:
[ http://img413.imageshack.us/img413/6726/dsc00346z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img24.imageshack.us/img24/5539/dsc00344wb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si cam asa arata modem-ul

[ http://tomsk.wstream.ru/karta/bz/huawei800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )

Am cateva intrebari in legatura cu contractul:
1) Modemul dupa incheierea contractului ramane la mine?(nu stiu daca e inchiriat sau cumparat in mementul de fata, asta daca va dati voi seama din poza contractului)
2) Daca vreau sa trec pe vdsl trebuie schimbat modem-ul?

Multumesc anticipat.

#503
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007

 unchiujim, on 18th January 2010, 22:36, said:

iti recomand sa mergi cu 330 la cel mai apropiat magazin rtc si sa-l inlocuiesti gratis cu un HUAWEI MT882 care are iesire pentru retea si acolo poti conecta routerul. atentie routerul nu tine loc de modem.

Poti fi mai explicit te rog? Am in posesie un astfel de modem si chiar ar fi interesant sa-l pot schimba. Mai ales ca pe windows 7 face ceva figuri la conectare. Sigur il schimba cei de la romtelecom gratuit?

#504
raducu2010

raducu2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.03.2010
@johny cat platesti pe luna?! daca ai intrat in ultimele 6 luni de contract poti trece la oferta noua. daca treci la vdsl platesti taxa de transfer de 10euro
1 modemul ramane la tine
2trebuie schimbat. e alta tehnologie

@scintion
mergi frumos cu modemul usb (ideal de mai ai cutia) la orice magazin romtelecom
si spune ca ti se deconecteaza in draci.. si ti l schimba. de nu vor zici ca ai vormit cu cineva
de la 1930 de la ofertare care ti a zis ca se inlocuieste gratuit!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate