Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Unde e ambitia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
george2525

george2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.07.2009
Buna ziua . . sunt un baiat de 20 de ani , si simt cum viata mea trece printre degete..
Vreau sa va spun povestea mea cat mai pe scurt . Totul a inceput intr-o seara, intr-o seara de august cand am avut un atac de panica , cred..ma durea in piept ,nu puteam respira deloc..aveam nod in gat , creata.., credeam ca o sa mor + o frica de moarte . .a fost o seara foarte urata , de abia am adormit . Dupa cateva analize de sange si la glanda tiroida , nu mi sa gasit nimic . Am fost la psihoterapeut si..mi sa spus ca am putina anxietate , ca o sa imi treaca , mi-a dat anxiar, mi-a zis sa il iau daca am nevoie . Dupa o saptamana , doua, gata..sa cam terminat , mi-ar revenit in mare parte fara medicamnete, fara nimic..doar cu niste ceaiuri . Tot nu eram eu suta la suta refacut , dar nu imi mai era frica , eram ok . A trecut cam o luna , iar unele simtome mi-au revenit . In prezent am doar ameteli , putin nod in gat , sunt cam ametit toata ziua..obosit..nu am pofta de viata , lenes..
Vreau sa apelez la niste pareri , nu neaparat despre starea mea de anxietate , vreau sa ma refac fara medicamnete , vreau sa am acea pofta de viata ca inainte, vreau sa ma trezesc si eu dimineata , nu pe la 1 .. vreau sa fiu din nou fericit ca inainte , vreau sa fi un om ambitios, sa ma simt complet sanatos  . . vreau sa nu mai pierd toata ziua pe acasa, in fata la pc..nefacand nimic, trece viata mea si nu fac nimic..Vreau ambitia si fericirea !

A dori niste sfaturi de la un psiholog , sau de la anumite persoane care au trait asa ceva , sau care stiu cate ceva !
Nu as dori , raspunsuri ..gen : dute a doctor , etc , o sa ma duc si la el , daca vad ca eu nu pot face nimic, inca nu vreau sa dau banii pe psiholog sau stiu eu pe ce..nu ma dau banii din casa !

Multumesc frumos !

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Stai linistit, esti doar locuitor al unei tari deprimate...tu vezi multi oameni cu fete fericite cand mergi pe strada? Sau pe aia pe care ii vezi hahaind pe strada sunt de fapt fericiti?

Ai pus punctul pe i, trebuie sa iesi din casa mai des, si cand esti pe acasa sa gasesti alte ocupatii decat PC-ul si internetul.

Un obiectiv care ar trebui sa ti-l fixezi ar fi sa-ti identifici o serie de hobby-uri pe care sa le cultivi. Vei fi mai multumit de viata ta.

Un alt aspect ar fi sa socializezi mai mult, sa-ti gasesti un anturaj potrivit  si eventual sa renunti la anturajul actual daca acesta nu iti e benefic.

Sunt doar cateva idei...eu iti urez succes!

#3
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Știu eu ce ai.

Ești un leneș fără loc de muncă sau ocupație serioasă care se mulțumește cu banii primiți de la părinți.

Eu ți-aș tăia puțin finanțarea și ai să vezi cu vin toate de la sine, trezitul dimineață, cheful de viață, etc.

#4
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
Fa-ti niste prieteni adevarti
Lasa laptopul si ia bicicleta
Cauta-ti de lucru(macar voluntar)
Cam asta zic eu in calitate de necunoscator despre cum poti scapa de plictiseala(cel putin astea le practic eu)

#5
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Încearcă să mai ieși, să mai socializezi. Caută niște hobby-uri și vezi dacă poți găsi și niște oameni care au aceleași hobby-uri. Încearcă să faci și ceva voluntariat. Trebuie să te lupți să eviți singurătatea asta și să stai mai mult timp în prezența oamenilor. Cred că asta ar ajuta mai mult. Altceva nu știu ce să îți spun că nu te cunosc.

#6
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 george2525, on 25 decembrie 2013 - 21:04, said:

Buna ziua . . sunt un baiat de 20 de ani , si simt cum viata mea trece printre degete..
Vreau sa va spun povestea mea cat mai pe scurt . Totul a inceput intr-o seara, intr-o seara de august cand am avut un atac de panica , cred..ma durea in piept ,nu puteam respira deloc..aveam nod in gat , creata.., credeam ca o sa mor + o frica de moarte . .a fost o seara foarte urata , de abia am adormit . Dupa cateva analize de sange si la glanda tiroida , nu mi sa gasit nimic . Am fost la psihoterapeut si..mi sa spus ca am putina anxietate , ca o sa imi treaca , mi-a dat anxiar, mi-a zis sa il iau daca am nevoie . Dupa o saptamana , doua, gata..sa cam terminat , mi-ar revenit in mare parte fara medicamnete, fara nimic..doar cu niste ceaiuri . Tot nu eram eu suta la suta refacut , dar nu imi mai era frica , eram ok . A trecut cam o luna , iar unele simtome mi-au revenit . In prezent am doar ameteli , putin nod in gat , sunt cam ametit toata ziua..obosit..nu am pofta de viata , lenes..
Vreau sa apelez la niste pareri , nu neaparat despre starea mea de anxietate , vreau sa ma refac fara medicamnete , vreau sa am acea pofta de viata ca inainte, vreau sa ma trezesc si eu dimineata , nu pe la 1 .. vreau sa fiu din nou fericit ca inainte , vreau sa fi un om ambitios, sa ma simt complet sanatos  . . vreau sa nu mai pierd toata ziua pe acasa, in fata la pc..nefacand nimic, trece viata mea si nu fac nimic..Vreau ambitia si fericirea !

A dori niste sfaturi de la un psiholog , sau de la anumite persoane care au trait asa ceva , sau care stiu cate ceva !
Nu as dori , raspunsuri ..gen : dute a doctor , etc , o sa ma duc si la el , daca vad ca eu nu pot face nimic, inca nu vreau sa dau banii pe psiholog sau stiu eu pe ce..nu ma dau banii din casa !

Multumesc frumos !
Aliluia ca ai facut subiectul asta! Perioada asta este una stupida si psihicul la majoritatea pleaca la plimbare.

Ce anume s-a schimbat in viata ta?
Primul lucru care l-ar recomanda toata lumea: Sa stai printre persoane care te iubesc si tin la tine - Doar ca astia care avem o varsta stim ca nu exista asa ceva si nu are rost sa isi faci sperante false si sa spui la cineva ce gandesti si prin ce treci.
Legat de ambitie iti recomand o metoda simpla Aplicata de mine: Folosesc metoda asta de o luna si ceva: Lipeste o coala de hartie pe usa si trece acolo tot ce ai vrea sa faci ziua urmatoare: orice lucru - nu conteaza cat de mic: Ca vrei sa cumperi ceva, ca vrei sa repari un lucru - treci pe foaia aia si in ziua aia este atent doar ce apare acolo - Ziua urmatoare inca o lista si Asa mergi inainte.
Nu duci nimica de pe o zi pe alta - totul in compartimente de o zi.

Lucrurile din viata reala costa - Mersul la parc costa 50 de ron pe luna(atata ma costa pe mine un abonament) - sucul/orice iesire costa - Deci nu stiu daca ai vreo sursa de venit sa faci toate astea.


Timpul trece fara rost pentru toata lumea, trebuie doar sa gasesti ceva ce iti place tie: Orice lucru care mimeaza senzatia asta de fericire.
Credinta - Nu pierde gandul cu ce nu exista - apeleaza doar la partea care te linisteste si ca nu esti singur.

Simteam nevoia sa fac si eu un subiect de genul asta: Doar ca eu sunt mai atent la lucruri si am cautat cam o ora ce titlu sa pun - dar in mare tot despre asta era vorba: Viata, lipsa de activitate.
In perioada asta am o suma de persoane care ma suna, imi dau sms: Sa aiba activitate si subiect de lauda pe facebook: Am baut o bere ca fraierul pe strada...

Sa ma cauti maine sa iti dau o carte despre stres si toate cele. - In seara asta nu sunt pe calculatorul meu si nu am chef sa caut pe google.
Sunt singurel la mine in camera - Ma dau pe net si asa trece Craciunul - Asta in loc sa fac ceva ieftin in compania vreunui tampit.

Edited by Mos-Nicolae, 25 December 2013 - 21:36.


#7
george2525

george2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.07.2009
Multumesc de sfaturi ! Loc de munca nu pot , sunt inca student , si mai fac si naveta , as dori din toata inima un loc de munca , dar chiar nu pot ! As iesi din casa , dar nu prea am unde :)) , stiu , suna ciudata..nu stau intr-un oras , stau intr-o comuna plictisitoare..Cand pot ,ies din casa..DA,sunt un lenes ,gandesc negativ..dar cand vad ca in fiecare dimineata ma trezesc ametit , nu ma pot bucura de viata , sunt mereu ametit...
Mos-Nicolae..:)) multumesc de sfat , cam asa sta treaba cum ai zis tu..e ziua de craciun si eu nu fac nimic special , e o zi oarecare , ma doare capu, iara ameteli..off, ascult o melodie pe repeat..hmm ! Cred , adica sigur toate acestea mi sau intamplat din cauza stesului , singuratatii , dar eu fiind si o persoana foarte sufletista , imediat ma afectat ! Nici in familie mea nu exista asa o fericire , o familie de vis , nu prea ne viziteaza nimeni..putin singuratici ..
Daca as putea sa scap de aceste stari fizice , adica ametelile astea groaznice atunci as putea sa gandesc mai pozitiv si sa ma "apuc de treaba"

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nimeni nu face nimic special de craciun. Doar mananca si beau in grup. Nu e asa o mare fericire. Mimeaza si ei ca-s fericiti. :) Nu-s.

Ca sa scapi de ameteli, trebuie sa iesi la aer. Nu am inteles de ce nu poti avea un job

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003

 MembruAnonim, on 25 decembrie 2013 - 21:49, said:

Nimeni nu face nimic special de craciun. Doar mananca si beau in grup. Nu e asa o mare fericire. Mimeaza si ei ca-s fericiti. Posted Image Nu-s.

Ca sa scapi de ameteli, trebuie sa iesi la aer. Nu am inteles de ce nu poti avea un job

Cand am 3 zile libere de Craciun, crede-ma, sunt fericit!

#10
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010

 george2525, on 25 decembrie 2013 - 21:04, said:

Buna ziua . . sunt un baiat de 20 de ani , si simt cum viata mea trece printre degete..

In mod normal ar trebui sa te rog sa descrii cum anume viata iti trece printre degete , ce ti se intampla in mod concret , dar nu sunt adepta a NLP-ului ca varianta psihoterapeutica, deci nu te intreb nimic

"A trecut cam o luna , iar unele simtome mi-au revenit . In prezent am doar ameteli , putin nod in gat , sunt cam ametit toata ziua..obosit..nu am pofta de viata , lenes.."
"vreau sa fi un om ambitios, sa ma simt complet sanatos  . . vreau sa nu mai pierd toata ziua pe acasa, in fata la pc..nefacand nimic, trece viata mea si nu fac nimic..Vreau ambitia si fericirea !"

Fericirea si ambitia sunt ca Soarele si Luna , nu se intalnesc niciodata , desi pot fi vazute co-abitand pe acelas cer de mii de ani.

#11
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 george2525, on 25 decembrie 2013 - 21:43, said:

Multumesc de sfaturi ! Loc de munca nu pot , sunt inca student , si mai fac si naveta , as dori din toata inima un loc de munca , dar chiar nu pot ! As iesi din casa , dar nu prea am unde Posted Image) , stiu , suna ciudata..nu stau intr-un oras , stau intr-o comuna plictisitoare..Cand pot ,ies din casa..DA,sunt un lenes ,gandesc negativ..dar cand vad ca in fiecare dimineata ma trezesc ametit , nu ma pot bucura de viata , sunt mereu ametit...
Mos-Nicolae..Posted Image) multumesc de sfat , cam asa sta treaba cum ai zis tu..e ziua de craciun si eu nu fac nimic special , e o zi oarecare , ma doare capu, iara ameteli..off, ascult o melodie pe repeat..hmm ! Cred , adica sigur toate acestea mi sau intamplat din cauza stesului , singuratatii , dar eu fiind si o persoana foarte sufletista , imediat ma afectat ! Nici in familie mea nu exista asa o fericire , o familie de vis , nu prea ne viziteaza nimeni..putin singuratici ..
Daca as putea sa scap de aceste stari fizice , adica ametelile astea groaznice atunci as putea sa gandesc mai pozitiv si sa ma "apuc de treaba"


Munca nu te imbogateste - dar te mentine facand parte din lumea asta - asta imi lipseste la perioada in care aveam job: Eram activ in perioada asta si aveam scuza sa nu raspund la telefoane/mesaje.
Macar te felicit ca ai spus ceva adevarat "as iesi din casa - dar nu prea am unde " - Stai linistit ca si la ora este tot asa: Aici nu poti face un pas afara din casa fara sa scoti vreun ban din buzunar.

Legat de partea cu odihna: Asa procedam si eu inainte: Ma culcam la 2-3 si ma sculam la 10-11 obosit si cu o stare de greata - Solutia: La 10 opresti calculatorul si treci la TV: La 00:00 opresti tv-ul si mergi la culcare: In scurt timp corpul o sa se regleze singur.
Ocupa timpul: De ziua mea am avut o zi simpla: Am mancat - am invatat - am vazut un film - am facut o plimbare scurta si gata ziua. - A ramas ca fiind ceva placuta.
Daca esti o persoana placuta si care esti cu sufletul deschis - eu iti recomand un subiect de pe forumul asta: Cafeneaua Sufletelor Albatre - suntem persoane cam pe aceeasi stare de spirit.
Mai incolo ce sa zic? Acuma cativa ani credeam ca sunt singurul care doar ce asteapta sa treaca zilele astea - Practic asta gandim majoritatea - Doar ce asteptam sa treaca zilele astea si toata lumea sa isi vada de treaba lor.

Spune un lucru care este intrepretat de tine ca fiind negativ - o sa iti gasesc ceva pozitiv in el.
Nici dracu nu este asa de negru si viata merge inainte.

Am o suma care isi blesteama zilele dupa ce s-au vazut inghesuiti intr-un apartament micut - eu am ditamai casa si stau singurel si imi vad de treaba mea.

Edited by Mos-Nicolae, 25 December 2013 - 22:08.


#12
Mily123

Mily123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.12.2013
" vreau sa fiu din nou fericit ca inainte , vreau sa fi un om ambitios, sa ma simt complet sanatos . . vreau sa nu mai pierd toata ziua pe acasa, in fata la pc..nefacand nimic, trece viata mea si nu fac nimic..Vreau ambitia si fericirea !"

Nu stiu prin ce ai trecut insa lasa-ma sa te intreb: care a fost factorul care a dus la schimbarea starii tale? Este un factor stresant continuu sau un deces? Sau pur si simplu iti faci griji pt ziua de maine? Grijile pe care ti le faci acum vor mai conta intr-o luna, doua?
Incearca sa te inconjori de oameni optimisti si gaseste lucruri care iti fac placere. Iti recomand cartea "poti sa-ti vindeci viata".

#13
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 MembruAnonim, on 25 decembrie 2013 - 21:49, said:

Nimeni nu face nimic special de craciun. Doar mananca si beau in grup. Nu e asa o mare fericire. Mimeaza si ei ca-s fericiti.  Nu-s.
Ca sa scapi de ameteli, trebuie sa iesi la aer. Nu am inteles de ce nu poti avea un job
Partea cu ameteala este din cauza ca ori sta prea mult in pat - ori se uita prea mult la tv/calculator - am patit si eu - chiar si in zilele "noastre" lupt cu treaba asta - caut sa fiu cat mai activ, sa nu stau pe acasa - DAR NICI sa nu imi fac un anturaj doar de dragul de a fi.

In seara asta puteam sa plec sa beau o bere cu persoane care nu doresc sa fie in anturaj meu - aici iti dau un exemplu de ce fel de persoane vorbesc: Persoane in genul celor care nu au luat un bacalaureat - au o pregatire de miezerie - un job de mizerie si cu orice ocazie se plang ca au salariul mic - dar nu fac nimica sa schimbe treaba asta; persoane care de ani de zile viseaza plecari in straintate, care nu ar pune mana sa invete nimica si pe care in mod sigur i-ar amuza orice lucru ar iesi din gura mea: Ceva pune mana si invata, da bacalaureatul ca nu te angajeaza nici dracu fara el, pune mana si invata ceva ca fara pile si doar pe vorbe bune nu te angajeaza nimenea sa freci menta pe acolo.

Ps: Am o suma de "amici" care locuiesc cu familia si organizeaza revelionul acasa - deci am patit de cateva ori in viata asta sa ma duc sa fac craciunul/revelionul la altcineva acasa si mi-a parut penibil: Sa mai fie si familia aluia pe acolo... penibil - Mult mai placuta metoda asta cu stat singurel si petrecut in liniste.
Pe ziua asta doar un meci de fotbal imi lipsi si mie.

Edited by Mos-Nicolae, 25 December 2013 - 22:15.


#14
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 MembruAnonim, on 25 decembrie 2013 - 21:49, said:

Nimeni nu face nimic special de craciun. Doar mananca si beau in grup. Nu e asa o mare fericire. Mimeaza si ei ca-s fericiti. Posted Image Nu-s.
Vorbește pentru tine. :P

#15
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 dan-s, on 25 decembrie 2013 - 22:34, said:

Vorbește pentru tine. Posted Image
Depinde cat de sincer esti cu tine - Mie initiatorul mi-a parut ca fiind foarte sincer.
Trebuie sa accepti lumea in care traiesti - sa poti face parte din ea - dar asta nu inseamna ca trebuie sa o si intelegi.
In clipa asta am o suma de persoane la care tin - dar ele decid dupa mintea lor - dupa nivelul lor de cunostinte/experiente de viata.

#16
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 Mos-Nicolae, on 25 decembrie 2013 - 22:42, said:

Depinde cat de sincer esti cu tine - Mie initiatorul mi-a parut ca fiind foarte sincer.

De sărbători luăm prânzul toată familia. Așa a fost și astăzi. Și ne-am simțit toți împreună bine. Nu am mimat că suntem fericiți. Chiar ne-am simțit bine.

#17
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Tu gandeai ceva - noi gandeam ceva - A iesit ceva amestecatura ciudata.
Noi ne gandeam la gasca/ceva prieten - Chiar ma mira ca te-ai gandit sa mimezi fericirea cu familia.

#18
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 Mos-Nicolae, on 25 decembrie 2013 - 21:36, said:

Sunt singurel la mine in camera - Ma dau pe net si asa trece Craciunul - Asta in loc sa fac ceva ieftin in compania vreunui tampit.
Craciunul este o sarbatoare strict religioasa - Nasterea Domnului Iisus Hristos (care se talcuieste Mesia). Daca crezi in Dumnezeu deja nu ai cum sa o sarbatoresti singur pt ca stii ca esti cu Dumnezeu si El cu tine.
Daca nu crezi atunci nu mai exista nici sarbatoarea si atunci care e baiul ca stai singur sau nu? Daca nu crezi atunci e o zi la fel ca 3 februarie sau 29 septembrie etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate