Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

creo - ce se mai întâmpla?...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
ProE era la un moment dat in frontline-ul proiectarii asistate. De la o vreme pare sa fii intrat intr-o perioada tulbure. Stie cineva ceva detalii ce se intampla cu el, pare sa nu mai rivalizeze cu greii catia sau UG, si mi se pare ca pierde teren si față de SW. Mai e folosit pe undeva prin Ro sau prin lume de vreo companie mare?

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Producatorul fostului Pro e cat si cel al lui Creo este compmania americana Ptc. Din cauza unor mari probleme de piraterie si apoi de merketing, ptc a decis sa renunte la numele,de pro e si sa il redenumeasca in creo, ramanan practic acelasi soft, aceeasi filozofie de lucru, aceeasi matematica in spate, bineanteles cu evolutia de rigoare.

Acum un an si ceva in urma, fusese lansat creo 1, evolutie masiva de la creo pro 5.0 sau pro e wildfire 5.0. Creo elements 1 a fost mai mult un proiect pilot, nu a fost implementat ci doar dat in probe. A urmat creo  elemens 2.0, evolutie de la creo 1. Creo 2 e un supersoft cad-cam, vorbesc din proprie experienta deoarece lucrez in el de 3 ani de acum si garntez ca rivalizeaza la cel mai inalt nivel cu greii precum catia, unigraphis, invento etc.
Deci...creo traieste, se vinde, se implementeaza la greu, evolueaza .....numai firma pentru care lucrez care pana acum a folosit wildfire 5, a facut update la creo elements 2, fiind vorba de vreo 200 de licente. In Romania se lucreaza foarte mult cu produsele ptc, inclusiv creo, sunt firme si mai mari si. Mai mici care folosesc....exemple pot da destule, doar care le cunosc eu.

Distributia oficiala a produselor ptc in romania este la cei de la inas craiova, ei fac cursuri oficiale si de creo.....

#3
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Multumesc de informatii - si mie mi-a placut f mult ProE in periaoda 2000, ca si performante nu avea contracandidat pe PC la vremea aia. Acum ma gandesc ca pe langa job-ul principal (unde Catia Vx va ramane cu siguranta softul de lucru) ar fi loc destul pentru o activitate de freelancer si pentru asta ma gandeam la SW sau Creo (neinspirat nume, parca-i dintr-o telenovela sud-americana)

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Numele de creo chiar nu stiu de unde vine....cert este ca schimbarea de nume, adica renuntarea la pro e si adoptarea creo, este pur marketing.

Compania pentru care lucrez este partener direct ptc, cand s-a facut trecerea de la wildfire 5 la creo 2, cei de la ptc au venit si au facut o prezentare mare pentru mai multi clienti mari. Am avut ocazia sa vorbesc cu cativa indivizi de la ptc america si spuneau ca in ultimii ani, cu brandul pro e , s-au confruntat foarte mult cu problema pirateriei, chiar nu mai faceau fata acestei probleme, de aceea au decis sa schimbe numele softului. Oricum, le merge bine si cu acest creo, vand licented e rup. Cel putin pe America.....stau bine de tot.

Edited by cuculea, 25 December 2013 - 19:56.


#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Am incercat sa invat Creo si mai incerc, ce ma deranjeaza pana acum e ca atunci cand vrei sa salvezi ce ai lucrat nu poti direct, de fiecare data trebuie sa salvezi cu o noua denumire si functia orbit tool trebuie sa te duci in View ca sa o activezi de fiecare data ce e greoi etc!

#6
bocotoco

bocotoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.07.2014
Este ciudat ca nu poti sa salvezi direct, la mine merge fara probleme, doar dai click pe save si apoi ok. Eu nu folosesc functia orbit tool, si nici nu o gasesc in view, pune te rog o poza cu butonul respectiv, dar oricum ar trecui sa mearga din config activarea permanenta.

#7
Al3xT

Al3xT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.06.2004
Salutare,

Se poate salva direct... singura chestie este ca trebuie sa vedeti ce part-uri aveti deja deschise in sesiune. Daca aveti deschis de exemplu cama1 si dai new part si vrei sa faci un part apoi sa-l salvezi tot cu denumirea cama1 nu te lasa.

Creo este un program bun si cele mai mari firme lucreaza cu el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate