Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

De ce nu exista piațã de închirieri de obiective in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005
De ce nu exista piata de inchirieri obiective in Romania? Am cautat sa inchiriez ceva obiective (tele) si cu greu am gasit cativa pasionati care ofera spre inchiriere cateva obiective. De ce sa-mi cumpar un  70-200 2.8 daca-l folosesc de 2 ori pe luna? De ce in strainatate aceasta afacere este una  buna? Sunt cateva firme foarte mari la noi care se ocupa doar de vanzari. Cu siguranta au facut o analiza si a pietei de inchirieri si probabil nu era rentabil.

Ce comod ar fi sa:
  • ca amator, sa pot inchiria in functie de necesitati
  • ca profesionist (in devenire sau consacrat) sa pot inchiria cele mai bune obiective sau recent aparute
Ce credeti voi ca impiedica aceasta piata sa apara in Romania? Snobismul, numarul de fotografi, asigurarile, etc...

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,628
  • Înscris: 30.07.2003
Habar nu am dar la modul teoretic, nu exista cerere fiindca altfel ar fi aparut si oferta.

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De ce nu exista piata de elefanti?

De ce nu faci tu chestia asta ca afacere?

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Cerere ar fi, dar problema e ca romanii se tin de prostii si fura...Cine ar avea curajul sa dea unui roman un obiectiv sau aparat foto pe incredere? Prin Franta, Elvetia, Germania,etc. chiar au fost cazuri cu bande de romani organizati, care inchiriau echipamente video iar apoi dispareau cu ele. Nimieni nu mai inchiriaza nimic acum la romani din pricina asta.

#5
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Eu stiu ca sunt vreo 3 firme de inchiriat obiective si la noi . Parca un L bazat era la 75 de lei pe zi si trebuia inchiriat minim 2 zile. Cu programari cu din astea. Aveau si aparate si blitzuri

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
exista astfel de firme cum sa nu fie
acum 1-2 luni erau trei firme care au luat teapa de la acelasi om la care au inchiriat obiective si aparate scumpe (5D parca)

Edited by sandu bogdan, 10 December 2013 - 09:47.


#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Asigurarile, normal.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,672
  • Înscris: 29.03.2006
Exista chiar mai multi ofertanti pt. acest serviciu.

Ai de unde alege.

Nu doar 3, sunt mai mult de 8.

Edited by loock, 10 December 2013 - 10:18.


#9
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Se inchiriaza, cu cardul de credit... putini romani au card de credit care sa nu fie descoperit in totalitate, sau care sa le permita o descoperire care sa acopere costul bunului.

#10
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
aia e. cardul de credit...limita trebuie sa fie cel putin valoarea de garantie a lentilei...ori ca sa inchiriezi un L e posibil sa ai nevoie de un card de credit care sa aiba lumita de cel putin 8-10k roni, ca sa acoperi garantia plus costul de inchiriere.
In UK e f popular serviciul asta...insa aici povestea e f diferita...folosirea cardului de credit e ceva la ordinea zilei, iar o limita de 2-3k £ nu e ceva neobisnuit.

#11
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005

View PostQuantum, on 10 decembrie 2013 - 09:23, said:

De ce nu faci tu chestia asta ca afacere?

Ma gandisem la un moment, dar credeam ca daca era de inventat apa calda o faceau altii inaintea mea.

View Postloock, on 10 decembrie 2013 - 10:14, said:

Exista chiar mai multi ofertanti pt. acest serviciu.

Ai de unde alege.

Nu doar 3, sunt mai mult de 8.

Spune-mi si mie de unde pot inchiria un 300mm f4 varianta Nikon.

View PostWuR, on 10 decembrie 2013 - 16:15, said:

aia e. cardul de credit...limita trebuie sa fie cel putin valoarea de garantie a lentilei...ori ca sa inchiriezi un L e posibil sa ai nevoie de un card de credit care sa aiba lumita de cel putin 8-10k roni, ca sa acoperi garantia plus costul de inchiriere.
In UK e f popular serviciul asta...insa aici povestea e f diferita...folosirea cardului de credit e ceva la ordinea zilei, iar o limita de 2-3k £ nu e ceva neobisnuit.

Care ar fi acolo variantele in care platesti lentila? Daca o ''imprumuti'' definitiv inteleg dar daca se defecteaza cand e la tine?

Mereu ajungem, din pacate, la chestia cu ''românul e hot''.

#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmircea812, on 10 decembrie 2013 - 09:20, said:

Ce credeti voi ca impiedica aceasta piata sa apara in Romania? Snobismul, numarul de fotografi, asigurarile, etc...

In principiu asigurarile si o lipsa culturala.

Prima:
In afara de chestia aia de la f64 cu BulletProof (pentru chestii cumparate de la ei), la noi nu iti poti asigura echipamentul foto. (s-ar putea sa existe ceva la nivel de firma, pentru chestii scumpe si exotice). Iar felul cum lucreaza firmele de asigurari in Ro e oricum bataie de joc, dar asta e alta poveste.

A doua:
In Romania exista conceptia (poate gresita) ca trebuie sa fii proprietar. Multa lume prefera sa arunce banii aiurea doar din dorinta asta.

#13
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005
A avut cineva vreo discutie serioasa cu asigurarile? Din cei cu scule scumpe evident.

pe f64 suna cam asa http://www.f64.ro/pa...arate_foto.html

Ce obiectiv sau camera a-ti inchiria? Cam cu ce frecventa?

In cazul meu : 70-200 2.8 o data pe saptamana in perioada rece si mai rar vara. Un tele de 300mm-400mm probabil de 2 ori pe luna.

Edited by mircea812, 11 December 2013 - 09:36.


#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Asigurarile sunt cam bullshit. Aigura furtul dar trebuie sa o incasezi ca sa ti-l asigure. Cele mai grave probleme: furatul (din masina sau geanta), pierdutul pe coclauri si disparitia in adancul apei (cand esti la pasaret), nu sunt acoperite.

Acum, de inchiriat gasesti garla dar preturile inca sunt cam mari. Problema lor e ca au de inchiriat constant doar samabata, la nunti, unde oamenii au inceput sa se schimbe fata de ce zicea nenis. De ce sa cumpar un 85/1.2 cand pot sa-l inchiriez si sa fac 150 de nunti cu banii dati pe el? Fara sa ma stresez cu calibratul sau sa ma ingrijoreze ca se strica. Dar e si o chestie de eficienta. Pentru ca tot pe acolo te costa sa inchiriez un obiectiv de 45 de mil si unul de 100 de milioane. Iar unul de 20 de mil e doar cu putin mai ieftin: 60-80 de lei/zi chiria.

Eu am inchiriat si voi mai inchiria. Inchiriez in special la nunta, cate un obiectiv, in functie de ce am in minte sa fac. Nu mereu.

Edited by miromulus, 11 December 2013 - 09:45.


#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmiromulus, on 11 decembrie 2013 - 09:44, said:

...dar trebuie sa o incasezi ca sa ti-l asigure. ..
Asta n-ar fi o problema, cred ;).

#16
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Adica functioneaza doar la talharie sa intelegPosted Image. Si doar insotita de vatamare corporala  nu doar sub amenintarea folosirii fortei.. Unde scrie domne asa ceva  ca m-ati facut curios?

Edited by nenis, 11 December 2013 - 11:12.


#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
In contract?

#18
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005
In link-ul postat de mine mai sus este un sublink cu "termeni si conditii"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate