Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Centrala Buderus

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#307
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Este ala pe care-l incalzeste focul.

(daca ai intrebat asa ceva, ai cam intrebat degeaba, deoarece este clar ca nu te pricepi deloc si nu te ajuta la absolut nimic raspunsul meu )

#308
Iulian_Micu

Iulian_Micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2012
scuze, nu am pus bine itrebarea, vroiam sa stiu daca acel schimbator principial (pe care il lauda pe site la buderus ca are eficienta dovedita de cele 3mil. de bucati vandute) este din AL-SI-MG.

#309
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In opinia mea, schimbatoarele din AL-SI sint cele mai proaste. Mi se rupe mie cite unitati au vindut. Eu prefer schimbatoarele de inox.

Edited by florin71_skoda, 08 January 2019 - 03:09.


#310
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018
Ce probleme ai întâmpinat cu ele?nu ma refer la modelele vechi de prin anii 90 inceputul 2000,na refer strict la acest tip si firma de schimbator

Edited by MembruAnonim, 08 January 2019 - 10:36.


#311
Iulian_Micu

Iulian_Micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2012
Pana la urma din ce sunt schimbatoarele la GB062?

#312
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Din aliaj aluminiu-siliciu.
Sunt o tzzaaaaara mai eficiente decat cele de inox in ce priveste transferul de caldura.
Dar cele de inox sunt mai rezistente.

#313
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019
Orice s-ar spune, inoxul ramane in top si nemuritor (deocamdata).

#314
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 MembruAnonim, on 08 ianuarie 2019 - 10:29, said:

Ce probleme ai întâmpinat cu ele?nu ma refer la modelele vechi de prin anii 90 inceputul 2000,na refer strict la acest tip si firma de schimbator
Nu cunosc modelul asta nou de la Buderus. De fapt nici modelele mai vechi nu le cunosc, ca nu am curatat niciodata un schimbator de Buderus. Am curatat de alte centrale, cum ar fi Feroli, ACV, etc.
Cred ca "problema" mea nu are neaparat legatura cu faptul ca schimbatorul este din AL-SI, ca are treaba mai mult cu costructia centralei si cu faptul ca asa sa nimerit ca cele pe care a trebuit sa le curat, si aveau schimbator de aluminiu, erau cu arzatorul deasupra (ardere de sus in jos), ca la Buderus. La centralele in condensatie, mai devreme sau mai tirziu, apare zgura in camera de ardere si trebuie spalat / curatat schimbatorul. La aluminiu mai apar si reacti cimice si apar depuneri de "saruri" in/pe lamelele schimbatorului. La cele cu schimbator de inox si arzatorul in fata, ai doar zgura si daca dai jos arzatorul, cureti usor camera de ardere cu o perie, mai dai cu aspiratorul si dupaia se poate spala cu apa cu presiune (cu un vermorel). La cele de aluminiu, cu arzatorul deasupra, nu mai tine figura. Trebuie demontat tot schimbatorul, trebuie sa ai grija sa recuperezi o gramada de "garnituri" si rondele de "azbest" (ca-s scumpe), dupa care sa-l duci la atelier si sa-l speli chimic. Nu merge cu peria de sirma si cu apa chioara.

Edited by florin71_skoda, 08 January 2019 - 15:01.


#315
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

 florin71_skoda, on 08 ianuarie 2019 - 14:59, said:


Nu cunosc modelul asta nou de la Buderus. De fapt nici modelele mai vechi nu le cunosc, ca nu am curatat niciodata un schimbator de Buderus. Am curatat de alte centrale, cum ar fi Feroli, ACV, etc.
Cred ca "problema" mea nu are neaparat legatura cu faptul ca schimbatorul este din AL-SI, ca are treaba mai mult cu costructia centralei si cu faptul ca asa sa nimerit ca cele pe care a trebuit sa le curat, si aveau schimbator de aluminiu, erau cu arzatorul deasupra (ardere de sus in jos), ca la Buderus. La centralele in condensatie, mai devreme sau mai tirziu, apare zgura in camera de ardere si trebuie spalat / curatat schimbatorul. La aluminiu mai apar si reacti cimice si apar depuneri de "saruri" in/pe lamelele schimbatorului. La cele cu schimbator de inox si arzatorul in fata, ai doar zgura si daca dai jos arzatorul, cureti usor camera de ardere cu o perie, mai dai cu aspiratorul si dupaia se poate spala cu apa cu presiune (cu un vermorel). La cele de aluminiu, cu arzatorul deasupra, nu mai tine figura. Trebuie demontat tot schimbatorul, trebuie sa ai grija sa recuperezi o gramada de "garnituri" si rondele de "azbest" (ca-s scumpe), dupa care sa-l duci la atelier si sa-l speli chimic. Nu merge cu peria de sirma si cu apa chioara.

Eu chiar anul trecut i-am facut curatarea care e foarte usor de facut la genul de schimbător de pe centrala mea un gb072,cel care ii face service imi este prieten si l-am rugat sa-mi arate pas cu pas procedura,ventilatorul se da jos usor se desface o piulita ca sa ajungi la camera de ardere dureaza cam 30 de sec pentru cineva priceput  ,la 2 ani spunea el nu prea avea mizerie in el
Un filmulet cu service cu o centrala cu schimbător identic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4ZkLFnk0Blk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 08 January 2019 - 17:51.


#316
Iulian_Micu

Iulian_Micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2012

 florin71_skoda, on 08 ianuarie 2019 - 14:59, said:

Nu cunosc modelul asta nou de la Buderus. De fapt nici modelele mai vechi nu le cunosc, ca nu am curatat niciodata un schimbator de Buderus. Am curatat de alte centrale, cum ar fi Feroli, ACV, etc.
Cred ca "problema" mea nu are neaparat legatura cu faptul ca schimbatorul este din AL-SI, ca are treaba mai mult cu costructia centralei si cu faptul ca asa sa nimerit ca cele pe care a trebuit sa le curat, si aveau schimbator de aluminiu, erau cu arzatorul deasupra (ardere de sus in jos), ca la Buderus. La centralele in condensatie, mai devreme sau mai tirziu, apare zgura in camera de ardere si trebuie spalat / curatat schimbatorul. La aluminiu mai apar si reacti cimice si apar depuneri de "saruri" in/pe lamelele schimbatorului. La cele cu schimbator de inox si arzatorul in fata, ai doar zgura si daca dai jos arzatorul, cureti usor camera de ardere cu o perie, mai dai cu aspiratorul si dupaia se poate spala cu apa cu presiune (cu un vermorel). La cele de aluminiu, cu arzatorul deasupra, nu mai tine figura. Trebuie demontat tot schimbatorul, trebuie sa ai grija sa recuperezi o gramada de "garnituri" si rondele de "azbest" (ca-s scumpe), dupa care sa-l duci la atelier si sa-l speli chimic. Nu merge cu peria de sirma si cu apa chioara.
am vazut ca ai curatat si ACV, cum ti se par centralele astea?

#317
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salutare !

Am si eu o intrebare:

As dori sa achzitionez modelul aceasta ptr casa

https://www.emag.ro/...9/pd/D7M58NBBM/


buderus-logamax-plus-gb172-35-ik-h

Insa am o dilema.

Am auzit ca ar fi produse in Turcia. E adevarat ?
Am oroare cand aud de turci !

SA dai 6000 de lei si sa auzi ca centrala e facuta la turcaleti, iti cam bagi p*** in ea de treaba !

Plus: Am inteles ca schimbatorul Al-SI nu prea se impaca cu apa dura.

Si din ce zice lumea, nu prea sunt usor de intretinut.


La Buderus mai sunt probleme cu aprinderea/ flacara ionizata ??

Multi spun ca Inox.

Alte voci spun ca Inox-ul nu rezista la mediul acid in care lucreaza o centrala in condesatie.
La tiraj fortat, fara codensatie e altceva.

Pareri ?

Alternavive:

Viessmann Vitodens 100 (schimbator inox) - dar naiba stie unde e facuta si asta.

Wolf - 35 de KW, schimbator Al-SI. Dar asta e asamblata in Germania.

Edited by M4V3RiCk_, 09 January 2019 - 19:58.


#318
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

 M4V3RiCk_, on 09 ianuarie 2019 - 19:54, said:

Salutare !

Am si eu o intrebare:

As dori sa achzitionez modelul aceasta ptr casa

https://www.emag.ro/...9/pd/D7M58NBBM/


buderus-logamax-plus-gb172-35-ik-h

Insa am o dilema.

Am auzit ca ar fi produse in Turcia. E adevarat ?
Am oroare cand aud de turci !

SA dai 6000 de lei si sa auzi ca centrala e facuta la turcaleti, iti cam bagi p*** in ea de treaba !

Plus: Am inteles ca schimbatorul Al-SI nu prea se impaca cu apa dura.

Si din ce zice lumea, nu prea sunt usor de intretinut.


La Buderus mai sunt probleme cu aprinderea/ flacara ionizata ??

Multi spun ca Inox.

Alte voci spun ca Inox-ul nu rezista la mediul acid in care lucreaza o centrala in condesatie.
La tiraj fortat, fara codensatie e altceva.

Pareri ?

Alternavive:

Viessmann Vitodens 100 (schimbator inox) - dar naiba stie unde e facuta si asta.

Wolf - 35 de KW, schimbator Al-SI. Dar asta e asamblata in Germania.
Din ce mi-au spus cei de la service are un schimbator bun ,cu un aliaj de aluminiu mai performant decat la celalalte ,si curatarea se face mai usor prin partea frontala,vezi ca pe emag au preturi mai mari decat in alte parti,chestia ca inoxul nu rezista la acid e o prostie...din ce am studiat la alea conteaza mai mult sa nu fie apa dura ca se depune pe interiorul spirelor care formeaza schimbatorul,la asta mai noi am vazut ca fac diametrul spirelor mai mare tocmai sa minimimizeze riscul asta.La astea cu schimbator de al si din contra ph -ul nu trebuie sa fie prea alcalin adica peste 8.5 deoarece asta distruge linerul (o protectie care se formeaza natural formata din oxid de al)dar daca ii bagi apa din retea nu sunt probleme.Inhibitorii de coroziune sunt recomandati la ambele tipuri ,in instalatie ai mai multe tipuri de materiale,cele mai predispuse la coroziune fiind caloriferele de otel.Buderus producea condensarea in Olanda,dar se pare ca au deschis o fabria in Turcia unde stiu sigur ca produc gb062,gb012 de 172 i nu stiu,suna la ei si intreaba-i.Ce mai trebuie sa iei in calcul este si serviceul vezi cum stau in zona ta,cne il ofera si cat de seriosi sunt

#319
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 MembruAnonim, on 09 ianuarie 2019 - 20:19, said:

Din ce mi-au spus cei de la service are un schimbator bun ,cu un aliaj de aluminiu mai performant decat la celalalte ,si curatarea se face mai usor prin partea frontala,vezi ca pe emag au preturi mai mari decat in alte parti,chestia ca inoxul nu rezista la acid e o prostie...din ce am studiat la alea conteaza mai mult sa nu fie apa dura ca se depune pe interiorul spirelor care formeaza schimbatorul,la asta mai noi am vazut ca fac diametrul spirelor mai mare tocmai sa minimimizeze riscul asta.La astea cu schimbator de al si din contra ph -ul nu trebuie sa fie prea alcalin adica peste 8.5 deoarece asta distruge linerul (o protectie care se formeaza natural formata din oxid de al)dar daca ii bagi apa din retea nu sunt probleme.Inhibitorii de coroziune sunt recomandati la ambele tipuri ,in instalatie ai mai multe tipuri de materiale,cele mai predispuse la coroziune fiind caloriferele de otel.Buderus producea condensarea in Olanda,dar se pare ca au deschis o fabria in Turcia unde stiu sigur ca produc gb062,gb012 de 172 i nu stiu,suna la ei si intreaba-i.Ce mai trebuie sa iei in calcul este si serviceul vezi cum stau in zona ta,cne il ofera si cat de seriosi sunt

Mie imi face cu ochiul sincer un WOLF FGB- K-35

Centrala facuta in Germania, schimbator AL-SI cu tabla de 4 mm, si caneluri...fix ca sa nu se infunde...
Poti sa-i bagi o tona de automatizari - inghite orice temonsatat ambiental, constructie simpla, usor de intretinut

Partea proasta: Service care nu e asa bine pus la punct, fiind la inceput prin RO.

Buderus...din ce am citit, problema la flacara ionizata sau ce ma-sa e.
Nu stiu la piese cum stau.

Viesmann dusurui scotiene, daca nu e totul in parametrii - gen GN cu "galme" sau "fitze/figuri" la presiunea apei

La Al-SI, de la o firma mi-au spus de WOLF ca nu dau garantie, daca ai apa la nu stiu ce duritate.
Ba zicea ca ApaNova e mai OK, decat apa de retea de la comunele din Ilfov - Pe bune ?! Posted Image

Vad la mine la bloc cata rugina imi baga pe teava.
Daca ajunge rahatul ala in schimbator, NU stiu cat de OK e.

Oricum o sa pun filtre si toate draciile posibile

De inceput un 50 de microni cu 10 microni + un filtru magnetita.

Edited by M4V3RiCk_, 09 January 2019 - 20:33.


#320
andrei_spy

andrei_spy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2017
Salut
Am si eu aceeasi problema ca M4V3RiCk_   nu stiu dintre cele 2 modele de 35KW  pe care sa o aleg poate cine sa ne informeze mai exact puncte pro sau contra la ambele modele :
1. BUDERUS LOGAMAX PLUS GB 172-35 iW H - incalzire = 35 kW
VS
2. Viessmann Vitodens 100-W 35 ( incalzire) - 35 kW
Astept pareri !

#321
Iulian_Micu

Iulian_Micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2012
florin71_skoda,

te rog sa-mi spui de ACV cum sunt astea de apartament, ma intereseaza fara acm ca-i montez un boiler si nu mai am probleme cu dusuri scotiene. astept.

#322
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce am curatat eu, erau vechi de peste 10-15 ani. Nu stiu astea noi cum mai sint.
De la ACV mie-mi plac doar boilerele alea "tank-in-tank". Centralele lor nu mi-au placut niciodata. Da nici nu stiu ce prodse au acum la vinzare.

#323
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Deci pana la urma merita buderus-logamax-plus-gb172-35-ik-h ?

La piese am vazut ca Buderus nu e de loc ieftin !

Schimbatorul e din AL-SI


Viesmann seria 100, vad ca e plin de erori si te lasa in frig cand iti e lumea mai draga.

@Florin71_skoda de Viesmann ce parere ai ?

Bosch daca e facut prin Turcia, ti se taie.
Ma interesa seria 7000.

Edited by M4V3RiCk_, 10 January 2019 - 20:08.


#324
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vezi si tu ce firme de servis ai la tine in oras si ia ce gasesti, ca sa ai servis de calitate. De preferat ceva cu montaj cu tot.

Tot ce-i cu nume nemtesc se fabrica prin Turcia/Polonia/Cehia/Slovacia etc. Daca intri pe site-ul oficial Viesman, ai sa descoperi ca ce se vinde la noi, la ei nu a existat niciodata. La Bosch se stie ca prin 2000-2001, la noi veneau produse din Ungaria si poate ca si Turcia. Nu vad de ce acum ar fi diferit, avind in vedere ca si in Ro sint o gramada de fabrici Bosch. La Buderus nu stiu, ca nu m-au interesat niciodata unde sint produse. Stiu ca Buderus in urma cu sa zicem ca 20-30 ani, erau cei mai tari la centrale industriale. Ca intre timp sau apucat si de dinastea rezidentiale, este o cu totul alta poveste.

Eu fiind cu Baxi de prin 2002, este clar ca sint subiectiv si ca in mintea mea sint bune doar Baxi Posted Image. Asa ca nu te poti lua 100% dupa parerile mele, care este clar ca sint partinitoare.

Eu prefer sa nu dau sfaturi legate de alegerea centralei, ca nu am de unde sa cunosc toate modelele. Si cum lucrez pe partea de servis, prefer sa zic ca cel mai important este sa ai firma de servis buna la tine in oras, care raspunde oricind la telefon si vine sa-ti rezolve problema in maxim 24 ore. Stiu ce ar insemna sa sune un client simbata, duminica, sau in zilele libere si servisantul sa nu raspunda la telefon ca nu are chef, iar firma sa fie inchisa, ca a dat statul 2 saptamini de libere öficiale.
Nu stiu cum este sa stai in frig, pentru ca intodeauna mi-am reparat centrala singur. Dar banuiesc ca nu-i placut, avind in vedere ca iarna eu lucrez in frig si doar dupa ce plec eu (sau instalatori) "apare" si caldura in casa.

Edited by florin71_skoda, 10 January 2019 - 22:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate